Porady architekta: na jakiej wysokości karnisz? - dekoportal.pl

Porady architekta: na jakiej wysokości karnisz?

03 Cze 2021 / Napisał  / Porady
 na jakiej wysokości karnisz
Zastosuj dodatkowy wspornik, jeśli drążek jest dłuższy niż 2,20 m – dzięki temu karnisz nie będzie uginał się pod ciężarem zasłon.

Montaż karnisza to nic trudnego. Z tym zadaniem bez trudu poradzisz sobie samodzielnie. Przed rozpoczęciem warto jednak znać kilka zasad. Podpowiadamy, na jakiej wysokości karnisz zamontować oraz o czym pamiętać podczas mocowania tego elementu.

O czym przeczytasz w artykule?

Montaż karnisza możesz przeprowadzić na kilka sposobów. Jednym z nich jest przymocowanie elementu do ściany nad wnęką. Żeby zrobić to precyzyjnie, wykorzystaj poziomicę.

Drążek karnisza powinien wystawać z obydwu stron poza okno o około 20-30 cm. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której po rozsunięciu zasłon materiał będzie wciąż delikatnie przesłaniał szybę i blokował dostęp naturalnego światła do pomieszczenia. Przed montażem karnisza zaznacz z obydwu stron w równej odległości miejsce na wsporniki.

Jeśli nadproże jest niskie, lepiej sprawdzi się montaż karnisza na suficie. Możesz również przymocować element pomiędzy dwiema ścianami, czyli rozporowo. W tym przypadku musisz jednak zrezygnować z dekoracyjnych zakończeń drążka.

Jeśli planujesz wykorzystać kółka do wieszania materiału, jedno z nich zamontuj pomiędzy zakończeniem drążka a wspornikiem. Dzięki temu będzie Ci łatwiej rozsunąć zasłony w taki sposób, żeby po obydwu stronach były ułożone symetrycznie. Pamiętaj też, że jeśli karnisz jest dłuższy niż 2,20 m, warto zastosować dodatkowy wspornik pośrodku. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której obciążone zasłonami drążki będą się w nieestetyczny sposób wyginać.

Jak zamontować karnisz?

 • Możesz zdecydować się na przymocowanie go do ściany nad oknem, co ułatwi Ci poziomica,
 • Pamiętaj, żeby drążek był dłuższy z obydwu stron o około 20-30 cm – dzięki temu zasłona po rozsunięciu nie będzie zasłaniała okna,
 • Jeśli przestrzeń nad wnęką jest niewielka, przymocuj karnisz do sufitu,
 • Możesz też wybrać metodę rozporową, jednak będzie się to wiązało z rezygnacją z ozdobnych zakończeń drążka,
 • Zastosuj dodatkowy wspornik, jeśli drążek jest dłuższy niż 2,20 m – dzięki temu karnisz nie będzie uginał się pod ciężarem zasłon.
 
na jakiej wysokości karnisz nad oknem
Drążek karnisza powinien wystawać z obydwu stron poza okno o około 20-30 cm.

Zastanawiasz się, na jakiej wysokości karnisz powinien zostać zamontowany? Przede wszystkim montaż musi być przeprowadzony w taki sposób, żeby móc otwierać swobodnie okno. Jeśli planujesz karnisz przymocować do ściany nad oknem, zastosuj odległość około 7 cm od krawędzi wnęki. Takie rozwiązanie sprawdzi się, jeśli przestrzeń nad oknem do sufitu ma mniej więcej 15 cm.

Część ściany od wnęki okiennej do sufitu jest większa? Możesz zdecydować się na montaż karnisza około 15-20 cm nad oknem.

 • Zastanawiając się, na jakiej wysokości karnisz zamontować, weź pod uwagę, jaka jest odległość od krawędzi wnęki do sufitu. Jeśli to około 15 cm, przymocuj karnisz na wysokości 7 cm od krawędzi wnęki.
 montaż karnisza
Dużą popularnością, zwłaszcza we wnętrzach z bardzo wysokimi oknami, cieszą się karnisze w formie sufitowych szyn.

Dużą popularnością, zwłaszcza we wnętrzach z bardzo wysokimi oknami, cieszą się karnisze w formie sufitowych szyn. W ich przypadku ważne jest nie to, na jakiej wysokości karnisz powinien się znaleźć, a w jakiej odległości od ściany. Decyzja jest zależna od kilku czynników.

Przede wszystkim zwróć uwagę, jak bardzo wystający jest parapet, a także czy w pobliżu wnęki znajduje się grzejnik. Ważne jest, w jaki sposób planujesz ułożyć zasłony. Karnisz musi być zamontowany w takiej odległości, żeby materiał nie dotykał ściany, ponieważ będzie się nieestetycznie układał.

 • Możesz zdecydować się również na karnisz szynowy na suficie. Zadbaj o to, żeby odległość od ściany była wystarczająca – po założeniu zasłony materiał nie może dotykać ściany, grzejnika czy parapetu.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany środa, 02 czerwiec 2021 13:57
komentarz /( 1 )
 • Jowita
  Jowita

  środa, 09 czerwiec 2021 17:38

  Jednak okno prezentuje się rewelacyjnie, gdy okrasa go zasłona.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.