Ręcznie robione ozdoby wielkanocne – poznaj pomysły na piękne robotki wielkanocne! - dekoportal.pl

Ręcznie robione ozdoby wielkanocne – poznaj pomysły na piękne robotki wielkanocne!

16 Mar 2020 / Napisała  / Porady
kurki szydełkowe, jak zrobić ozdobę na wielkanoc, ozdoby wielkanocne diy
Szydełkowe kurki na wielkanocny stół

Ręcznie robione ozdoby wielkanocne pozwolą Ci urozmaicić wygląd domu. Przeczytaj nasz artykuł, żeby dowiedzieć się, jak wykonać świąteczne dekoracje. Poznaj pomysły na wielkanocne ozdoby, którymi urozmaicisz stół lub parapet.

O czym przeczytasz w artykule?

Wielkanocne ozdoby na stół – jakie wykonać?

Ręcznie robione ozdoby wielkanocne wykorzystasz do urozmaicenia stołu. Kilka dekoracji pośród półmisków z potrawami sprawi, że całość będzie wyglądała efektownie. Wielkanocne ozdoby bez trudu dopasujesz do wystroju wnętrza.

Na stole sprawdzi się klosz. Do jego wykonania potrzebujesz niewielkiego szklanego naczynia, plastra drewna, kleju na gorąco oraz elementów, którymi wypełnisz wnętrze dekoracji. Odpowiednie będą piórka, plastikowe pisanki oraz figurki zwierząt.

Rozpocznij od naklejenia na środku plastra drewna największej figurki. Wokół niej możesz ułożyć kilka niewielkich pisanek – je także zabezpiecz klejem na gorąco, żeby nie przemieszczały się podczas przenoszenia dekoracji. Pozostałe na plastrze miejsca wypełnij piórkami. Zakryj dekorację szklanym kloszem – przymocuj go klejem.

Wielkanocne ozdoby na stół to również pisanki. Najprostsze będzie ułożenie ich na stole wokół potraw, jednak nietuzinkowo zaprezentuje się wykonane z nich drzewko. Do wykonania ozdoby wykorzystaj doniczkę, gąbkę florystyczną, klej na gorąco, patyki do szaszłyków, pisanki, wstążkę lub jutowy sznurek oraz styropianową kulę.

Kilkanaście patyczków od szaszłyków wbij w kulę styropianową – patyki powinny utworzyć jeden grubszy, więc dla ułatwienia możesz je przewiązać. Umieść gąbkę florystyczną w doniczce. Wbij w nią styropianową kulę. Czas na udekorowanie patyków – obwiąż je sznurkiem jutowym lub satynową wstążką w zależności od stylu, który chcesz uzyskać.

Do kuli styropianowej przyklej pisanki – już pomalowane lub przeznaczone do pokrycia kolorową powłoką. Przed tym jednak pomaluj styropian na wybrany kolor – dzięki temu pola, które pozostaną puste, nie będą rzucały się w oczy. Możesz też po przyklejeniu pisanek spryskać całość srebrną farbą. Wybór produktu do pomalowania jajek zależy od materiału, z jakiego zostały wykonane.

Ręczne ozdoby wielkanocne na stół – jak wykonać?

 • Przygotuj plaster drewna, do którego przykleisz figurki zwierząt oraz niewielkie pisanki. Podstawę dekoracji wypełnij piórkami. Całość zakryj kloszem, który przymocujesz klejem na gorąco,
 • Przygotuj doniczkę wypełnioną gąbką florystyczną, w którą wbijesz kilkanaście złączonych ze sobą patyków do szaszłyków. Wbij je w kulę styropianową, a do niej przyklej pisanki w różnych rozmiarach. Patyki udekoruj wstążką lub jutowym sznurkiem.
zdobienie jedzenia na wielkanoc, ozdoba stołu wielkanocnego, ozdoby na stół wielkanocny
Wielkanocne dekoracje stołu to także nietuzinkowe zdobienie ciast

Ręcznie robione ozdoby wielkanocne – udekoruj nimi parapet!

Wielkanocne ozdoby posłużą Ci do udekorowania wnęki okiennej. Jeśli zależy Ci na łatwym DIY, zdecyduj się na dekorację w szklanym naczyniu, które przewiążesz wstążką. Wystarczy, że wypełnisz je pastelowymi pisankami – kupionymi lub zrobionymi samodzielnie. Ręcznie robione ozdoby wielkanocne możesz urozmaicić piórkami – wrzuć kilka do szklanego pojemnika.

Jeśli masz więcej czasu na robótki wielkanocne, zdecyduj się na przygotowanie stroika. Jako bazę wykorzystaj wianek z rattanu. Do wykonania dekoracji przydadzą Ci się pisanki, wstążki, sztuczne kwiaty oraz drut do przymocowania elementów.

Jeśli chcesz, żeby ozdoba wyróżniała się naturalnym stylem, przymocuj do niej zielone gałązki. Obwiąż nimi cały wianek lub użyj tylko w dolnej części stroika. Przymocuj figurkę, która wygląda jak wykonana z mchu. W górnej części stroika zawiąż kokardę – sprawdzi się żółta lub zielona.

Ręcznie robione ozdoby wielkanocne ustawisz na parapecie lub zawiesisz w taki sposób, żeby dekorowały okno. W ten sposób wykorzystasz stroik na rattanowym wianku. Wystarczy, że przewiążesz go wstążką, którą zamocujesz do karnisza.

Chcesz wykonać na Wielkanoc rękodzieło, które będzie jednocześnie efektowne i minimalistyczne? Zdecyduj się na dekorację z transparentnego jajka z zawieszką. Wybierz model z otworem w przedniej części. Dzięki temu bez trudu umieścisz w nim wielkanocne ozdoby.

Do środka plastikowego jajka włóż zieloną gałązkę oraz sztuczną stokrotkę. Zastosuj białą, wąską wstążkę. Dekorację zawieś na karniszu. Wykorzystaj kilka sztuk i przymocuj je tak, żeby każde jajko wisiało na innej wysokości.

Do środka jajka możesz również włożyć piórka czy kilka niewielkich gałęzi sztucznych bazi. Doskonale sprawdzą się także drewniane figurki, na przykład kurczaczka. Jeśli chcesz wykorzystać tego typu ręcznie robione ozdoby wielkanocne na parapecie, jajko wypełnione dowolnymi elementami przyklej do plastra drewna. Całość zaprezentuje się lepiej, jeśli wybierzesz jajko bez zawieszki.

Robótki wielkanocne – co na parapet?

 • Do szklanego naczynia wrzuć pisanki i piórka, a całość przewiąż wstążką,
 • Przygotuj stroik na bazie wianka z rattanu. Wbij w niego gałązki, figurkę wyglądającą niczym wykonana z mchu, a w górnej części zawiąż kokardę,
 • Przygotuj wiszącą dekorację z transparentnego jajka z otworem z przodu. Umieść w nim sztuczne kwiaty, piórka, bazie lub drewniane figurki. Przez zawieszkę przewieś wstążkę i całość przymocuj do karnisza.
ozdoby wielkanocne diy, ozdoba wielkanocna na patyku, jak zrobić ozdobę wielkanocną
Stroik i ozdoby wielkanocne można przygotować samemu przy pomocy tego co jest dostępne w sklepie papierniczym

Ozdoby wielkanocne z papieru – ręcznie robione podstawki pod jajka

Ręczne ozdoby wielkanocne wykonasz również z papieru. Wielobarwne dekoracje sprawdzą się w pokoju dziecka. Możesz również ustawić je na stole, żeby zdobiły go podczas świątecznego śniadania.

Kolorowych podstawek pod jajka nie musisz kupować – perfekcyjnie sprawdzą się samodzielnie wykonane ozdoby wielkanocne z papieru. Ręcznie robione elementy sprawią, że aranżacja stołu będzie nietuzinkowa. Do wykonania podstawek potrzebujesz kolorowych arkuszy twardego papieru – idealne na Wielkanoc będą zieleń i żółty.

Żeby wyciąć odpowiednią ilość papieru, owiń nim wydmuszkę w taki sposób, żeby mieściła się w nim jej dolna część, a konstrukcja była stabilna. Sklej dwa końce papieru – najwygodniejszym sposobem będzie użycie dwustronnej taśmy. Teraz czas na ozdobienie podstawek. Możesz dokleić do nich wycięte z papieru uszy, dorysować oczy, doczepić filcowy nos z wąsami i uzyskać podobiznę królika.

W roli podstawki zamiast papieru sprawdzą się też rolki po papierowych ręcznikach kuchennych. Zapewnią większą stabilność, zwłaszcza jeśli chcesz wykorzystać je na jajka na twardo. Potnij rolkę na mniejsze części i udekoruj. W tym celu możesz wykorzystać zielony papier wycięty w taki sposób, żeby imitował trawę.

Ręczne ozdoby wielkanocne z papieru – jak zrobić?

 • Do wykonania podstawek wykorzystaj arkusz kolorowego, twardego papieru. Owiń nim wydmuszkę, żeby odmierzyć potrzebną ilość. Sklej papier dwustronną taśmą i udekoruj,
 • Zamiast papieru możesz wykorzystać rolki po papierowych ręcznikach.
jak zrobić ozoby wielkanocne z papieru, papier na ozdoby wielkanocne, ozdoby wielkanocne
Papier to świetny materiał na uszka dla jajek lub podstawki

Ozdoby wielkanocne z drewna – jak zrobić?

Podobają Ci się robótki wielkanocne w naturalnym stylu? Dekoracje wykonaj z drewna. Rozpocznij od efektownego stroika, który przymocujesz do sufitu. Zwisający element będzie niebanalną dekoracją wnęki okiennej.

Zwisający stroik wykonasz na bazie grubego plastra drewna. Przewierć go w kilku miejscach, żeby przewiązać sznurem jutowym. Do drewnianej podstawy przyklej sztuczny mech, w którym ukryjesz figurki zwierząt – oprócz zajączka sprawdzą się ptaki, które podkreślą wiosenny charakter dekoracji. Ozdobę przymocuj do sufitu na haczyku – w podobny sposób montuje się wiszące doniczki.

Drewno może stanowić nie tylko bazę dekoracji, lecz także być jej głównym elementem. Z naturalnego surowca wykonasz pisankę, jednak nie tradycyjną, a płaską, którą postawisz na stole. Rozpocznij od wycięcia owalnego kształtu, który przykleisz do plastra.

Jajko możesz pomalować na biało i ozdobić farbami w najprostsze kropki czy paski. Jeśli podobają Ci się minimalistyczne ozdoby wielkanocne z drewna, przewiąż dekorację koronkową wstążką. Chcesz, żeby stół pięknie się błyszczał? Jajko wycięte z drewna pokryj warstwą sprayu w złotym lub srebrnym kolorze.

Baranki wielkanocne ręcznie robione również wykonasz z drewna. Rozpocznij od wydrukowania i wycięcia szablonu. Dzięki niemu odrysujesz kształt na drewnie, a następnie wytniesz. Baranki wielkanocne ręcznie robione możesz przykleić do podstawy lub przewiercić w górnej części i zawiesić w dowolnym miejscu.

Baranki wielkanocne ręcznie robione możesz pozostawić w naturalnym odcieniu drewna lub przemalować na biało. Świetnie zaprezentują się oklejone watą. Zamiast niej możesz wykorzystać niewielkie, białe filcowe pompony, a z innych kolorów kulek wykonać uszy oraz oczy.

W podobny sposób wykonasz kurczaki wielkanocne ręcznie robione, które pomalujesz na żółto. Urozmaicisz je światełkami LED na druciku – wystarczy, że w środku ozdoby wytniesz wzór pisanki. Następnie z tyłu dekoracji przykleisz taśmą lampki na baterie i gotowe. Świecące kurczaki wielkanocne ręcznie robione warto ustawić na parapecie.

Ozdoby wielkanocne z drewna – jak wykonać?

 • Wykonaj stroik na bazie grubego plastra drewna. Przewierć go, żeby przewiązać liną. Na drewnie ułóż sztuczny mech i figurki zwierząt. Całość zamontuj na haku do sufitu,
 • Przygotuj drewnianą, płaską pisankę. Wytnij jej kształt z drewna, przyklej do podstawy i udekoruj, na przykład koronkową wstążką,
 • Zdecyduj się na baranki wielkanocne ręcznie robione. Odrysuj je z wydrukowanego szablonu i wytnij z drewna. Zawieś w dowolnym miejscu. Udekoruj baranki watą,
 • W podobny sposób wykonasz kurczaki wielkanocne ręcznie robione. Urozmaicisz je lampkami LED, które przykleisz z tyłu. Żeby były lepiej widoczne, wytnij na środku kurczaka wzór, na przykład pisanki.
drewniane ozdoby wielkanocne, drewno do ozdób wielkanocnych, stroik wielkanocny na desce
Za podstawę wielkanocnego stroika może posłużyć drewniana deska

Wielkanoc – rękodzieło z tkanin

Jeśli masz nieco więcej czasu i lubisz DIY, zdecyduj się na bardziej skomplikowaną pracę, na przykład szyte ozdoby wielkanocne. Będą dekoracją do pokoju dziecka. Niektóre z nich sprawdzą się także jako urozmaicenie stołu.

Szyte ozdoby wielkanocne wykonasz dzięki szablonom. Wystarczy, że je wydrukujesz, wytniesz, a następnie odrysujesz na kawałku tkaniny. W ten sposób mogą powstać zajączki wielkanocne ręcznie robione. Dwa takie same kawałki materiału zszyj ze sobą – dobierz nitkę pasującą kolorystycznie do materiału.

Pozostaw niewielki, niezszyty fragment, przez który przełożysz wypełnienie dekoracji. Do środka włóż watę i zaszyj całość. Zajączki wielkanocne ręcznie robione ozdobisz wyciętymi z filcu uszami, oczami, noskiem i wąsami. Szyte ozdoby wielkanocne sprawdzą się jako dekoracje na piku – włożysz je w gąbkę florystyczną umieszczoną w doniczce i ustawisz na parapecie.

Zające wielkanocne z materiału wykonasz też bez konieczności szycia. Wykorzystaj skarpetkę, którą wypełnisz żwirkiem bentonitowym lub ryżem. Podziel materiał na dwie części w taki sposób, żeby głowa zająca znajdowała się w tym miejscu, gdzie pięta skarpetki i przewiąż, na przykład gumką recepturką. Sznurkiem zabezpiecz także pozostałą część tkaniny, która znajduje się w górnej części dekoracji, a następnie przetnij ją na środku, żeby powstały uszy zająca.

Takie zające wielkanocne z materiału ozdobisz kawałkami filcu, z których wytniesz oczy, nos i zęby. Z tyłu przymocuj pompon imitujący ogon. Na szyi zawiąż ozdobną kokardę. Oczy, nos i uśmiech możesz także narysować flamastrem.

Wielkanoc – rękodzieło dla doświadczonych w pracach DIY:

 • Z materiału wytnij dwa takie same kawałki – odrysuj je przy pomocy szablonu. W ten sposób mogą powstać zajączki wielkanocne ręcznie robione. Następnie zszyj je, pozostawiając niewielki otwór. Wypełnij dekorację watą i zszyj do końca. Umieść dekoracje na piku, włóż w doniczkę z gąbką i ustaw na stole,
 • Zajączki wielkanocne ręcznie robione wykonasz też ze skarpety. Wypełnij ją ryżem i przewiąż w dwóch miejscach – mniej więcej na środku i nad głową zwierzęcia. Dzięki temu pozostała część materiału po przecięciu będzie wyglądała jak uszy zajączka. Udekoruj kawałkami filcu, które posłużą jako ogon i twarz, a na szyi zawiąż ozdobną kokardkę.
dekoracje wielkanocne z filcu, zajączek z filcu, jak zrobić ozdoby wielkanocne z filcu
Genialny zajączek wielkanocny może powstać z filcu


Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 16 marzec 2020 20:35
komentarz /( 1 )
 • Weronika
  Weronika

  wtorek, 31 marzec 2020 07:43

  Świetny pomysł na wspólne spędzenie czasu, szczególnie teraz.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.