Wianek na cmentarz – jak zrobić? Te kompozycje są najlepsze! - dekoportal.pl

Wianek na cmentarz – jak zrobić? Te kompozycje są najlepsze!

16 Paź 2023 / Napisał  / Porady
 Wianek na cmentarz jak zrobić
Przed przystąpieniem do robienia wianka na cmentarz, warto zgromadzić wszystkie niezbędne narzędzia i akcesoria, które ułatwią to zadanie.

Jeśli zależy Ci na tym, by przed tegorocznym Świętem Zmarłych przyozdobić groby swoich bliskich oryginalnie i z klasą, rozważ samodzielne wykonanie wianka na cmentarz. Jak zrobić taką ozdobę? Co jest potrzebne do jego wykonania? Podpowiadamy!

O czym przeczytasz w artykule?

Wianek na cmentarz – jak zrobić go samodzielnie?

W ostatnich latach większość osób kupuje gotowe wianki na cmentarz, jednak na początku lat 90. XX wieku groby były ozdabiane głównie samodzielnie przygotowanymi dekoracjami. To rozwiązanie jest ekologiczne i ekonomiczne, więc powoli znów zyskuje na popularności. Jak zrobić wianek na cmentarz? Przydatne wskazówki znajdziesz w dalszej części wpisu, a już teraz zaznaczamy, iż przygotowanie takiej ozdoby nie jest trudne!

Zatem, jak się robi wianek? Sposobów jest bardzo dużo i zanim zabierzesz się do realizacji, warto przemyśleć, czy dane rozwiązanie jest dla Ciebie odpowiednie. Najłatwiej jest oczywiście wykorzystać gotową podstawę wianka – w kwiaciarniach i sklepach z dekoracjami do domu znajdziesz bazy wykonane ze słomy, wikliny czy styropianu. Jeśli więc szukasz odpowiedzi na pytanie, jak zrobić okrągły stroik na cmentarz, to taka baza jest najprostszym rozwiązaniem.

Jeśli z kolei nie chcesz kupować gotowej podstawy, możesz wykorzystać elastyczne gałązki krzewów ogrodowych, a nawet drzew. Sporo starszych osób do dziś pamięta, jak zrobić wianek ze świerku na cmentarz, gdyż niegdyś było to najpopularniejszą metodą. W tym celu należy zebrać cienkie gałązki świerku i ułożyć je w pożądany kształt. Całość trzeba koniecznie spiąć drutem florystycznym. Tak przygotowaną podstawę wianka ze świerku należy ozdobić (np. kwiatami).

Zapamiętaj!

 • Wianek na cmentarz DIY to rozwiązanie ekonomiczne i ekologiczne.
 • Do jego wykonania nie trzeba posiadać nadzwyczajnych zdolności manualnych.
 • Aby ułatwić sobie pracę, użyj gotowej podstawy wianka lub wypleć ją samodzielnie z gałązek świerku.
jak zrobić wianek na cmentarz
Wianek na cmentarz DIY to rozwiązanie ekonomiczne i ekologiczne. 

Z czego zrobić wianek na cmentarz?

Wiesz już, jaka baza sprawdzi się w przypadku wianka na cmentarz. Jak zrobić efektowne wykończenie tej nagrobnej dekoracji? Za chwilę przedstawimy Ci sporo ciekawych pomysłów, jednak zanim przejdziemy do omawiania elementów, które możesz wykorzystać do ozdoby wianka, pomówmy chwilę o kwestiach bardziej technicznych.

Przed przystąpieniem do robienia wianka na cmentarz, warto zgromadzić wszystkie niezbędne narzędzia i akcesoria, które ułatwią to zadanie. Wyżej wspomnieliśmy już o gotowej bazie wianka, ale poniżej zamieszczamy poręczną listę potrzebnych rzeczy.

Do zrobienia stroika na cmentarz potrzebne będą:

 • podstawa wianka (wspomniana już wyżej, jednak to ważny element, więc umieszczamy ją też na niniejszej liście) lub gałęzie, z których wypleciemy bazę,
 • fizelina florystyczna,
 • drut florystyczny,
 • pistolet do kleju na gorąco i wkłady,
 • gąbka florystyczna,
 • nożyczki,
 • obcęgi/sekator,
 • elementy dekoracyjne.

Samo wykonanie stroika nie będzie trudne, jednak zalecamy zabieranie się do tej czynności ze spokojną głową. Pośpiech i rozproszona uwaga będą utrudniać wykonanie tego zadania, szczególnie jeśli podejmujesz się go po raz pierwszy. Przygotuj się na to, że konieczne może okazać się wypróbowanie różnych wariantów dekoracji wianka i sposobów mocowania półproduktów.

Zanim zaczniesz przygotowywać wianek na cmentarz:

 • przygotuj niezbędne akcesoria i półprodukty,
 • przemyśl strukturę i kształt wianka,
 • uzbrój się w cierpliwość i zabierz się do pracy w spokojnym momencie, szczególnie jeśli wykonujesz tę dekorację pierwszy raz.
jak zrobić wianek z szyszek na cmentarz
Sporo starszych osób do dziś pamięta, jak zrobić wianek ze świerku na cmentarz.

Czym ozdobić wianek na cmentarz? Postaw na gotowe półprodukty

Czy wiesz, że w domu możesz przygotować wianek ze sztucznych kwiatów na cmentarz? Jeśli zależy Ci na możliwie trwałej dekoracji nagrobnej, to warto wziąć tę opcję pod uwagę. Oczywiście wówczas Twój wianek nie będzie ekologiczny, ale nadal będzie ekonomiczny!

Sztuczne wianki na cmentarz, które można nabyć w kwiaciarniach i na przycmentarnych straganach, potrafią zaskoczyć wygórowaną ceną. Estetyczna i okazała gotowa dekoracja to koszt kilkuset złotych. Przygotowując go samodzielnie w domu, można przy odrobinie zaradności zmieścić się nawet w kwocie 100 złotych.

Wystarczy, że podstawę wianka okręcisz fizeliną florystyczną w kolorze planowanej dekoracji – jeśli bazą będą zielone sztuczne liście, to użyj fizeliny w zbliżonym kolorze. Do fizeliny w miejscach, gdzie ma się pojawić dekoracja, przymocuj gąbkę florystyczną. Ozdoby możesz też mocować za pomocą drucika florystycznego.

Gałązki sztucznych kwiatów są obecnie tak pięknie wykonane, że wyglądają niemal jak naturalne rośliny. Wybierz odpowiedni gatunek (możesz też pokusić się o wykorzystanie różnych rodzajów) i umocuj je na podstawie wianka. Jeśli używasz różnych kwiatów, zadbaj o ich spójność kolorystyczną. Nie przesadzaj z ilością barw – wianek na cmentarz powinien być stonowany!

To warto wiedzieć:

 • Wianek na cmentarz DIY może być trwały! Do jego przygotowania użyj sztucznych kwiatów i liści.
 • Okręcenie postawy wianka fizeliną florystyczną znacznie podnosi estetykę całości.
 • Postaw na porządnie wykonane sztuczne kwiaty – dzięki temu efektem Twoich prac będzie estetyczny i stylowy wianek na cmentarz.
jak zrobić wianek ze świerku na cmentarz
Aby ułatwić sobie pracę, użyj gotowej podstawy wianka lub wypleć ją samodzielnie z gałązek świerku.

Wianek na cmentarz – wykorzystaj to, co masz w ogrodzie

Jak zrobić wianek na cmentarz z naturalnych elementów? To na szczęście prostsze niż myślisz! Szczególnie jeśli masz własny ogród, a w Twojej okolicy znajduje się las lub park. Do bazy wianka możesz przyczepić same naturalne ozdoby. Taka dekoracja będzie bardzo stylowa i, co najważniejsze, ekologiczna!

Zatem jak zrobić wieniec na cmentarz z wykorzystaniem wyłącznie naturalnych dodatków? Co można użyć? Tutaj możliwości są niemal nieograniczone. Doskonałe będą gałązki krzewów i drzew, suszone kwiaty, szyszki, kłosy traw, kolorowe liście, owoce jarzębiny czy dzikiej róży itp.

Kompozycje z suszonych kwiatów na cmentarz są najchętniej przygotowywane przez osoby, którym bliski jest styl boho. Jakie kwiaty nadadzą się do tego? Eleganckie suszone hiacynty czy bardziej swojskie zatrwiany, złociszki i kocanki doskonale uzupełnią bazę wianka z gałązek świerku.

A jak zrobić wianek z szyszek na cmentarz? To opcja, która cieszy się sporą popularnością szczególnie w okolicy Bożego Narodzenia. Styropianową bazę wianka uzupełnij ściśle szyszkami – mocuj je za pomocą drucików. Możesz użyć naturalnych szyszek lub pomalowanych np. srebrnym sprayem. Ciekawie wygląda wianek z szyszek, w który zostały wplecione gałązki ostrokrzewu.

Zwróć uwagę:

 • Jeśli do przygotowania wianka na cmentarz użyjesz „produktów”, które znajdziesz we własnym ogrodzie lub w lesie czy parku, to koszt przygotowania dekoracji będzie bardzo niewielki.
 • Bądź kreatywny! Wykorzystaj to, co masz pod ręką. Suszone kwiaty, szyszki, czy kłosy traw to nie tylko piękne, ale też w pełni naturalne ozdoby!
 • Wianek z szyszek to dekoracja nagrobna, która sprawdzi się także w okresie Bożego Narodzenia.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 16 październik 2023 13:45
komentarz /( 1 )
 • Ernest
  Ernest

  poniedziałek, 08 kwiecień 2024 10:39

  w sumie dobry pomysł, aby samemu robić wianek na cmentarz. I tanio, i ekologicznie, i pięknie.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.