Jak podlewać kwiaty, gdy nie ma nas w domu? - dekoportal.pl

Jak podlewać kwiaty, gdy nie ma nas w domu?

23 Kwi 2022 / Napisał  / Dekoracje
jak podlewać kwiaty, gdy nie ma nas w domu
Istnieje kilka sposobów na to, jak podlewać kwiaty, gdy nie ma nas w domu.

Wyjeżdżasz i nie masz komu zostawić kwiatów pod opieką? Część z sadzonek pewnie przeżyje bez szawnku. Niektóre jednak bez podlewania przez tydzień lub dwa zmarnieją i przestaną być ozdobą wnętrza – a tego lepiej unikać. Podpowiadamy, jak podlewać kwiaty, gdy nie ma nas w domu. Poznaj kilka sposobów, dzięki którym po powrocie z urlopu będziesz cieszyć się pięknem roślin, również tych na balkonie.

O czym przeczytasz w artykule?

Podlewanie kwiatów to nie wszystko!

Nim dowiesz się, w jaki sposób podlewać kwiaty podczas urlopu, weź pod uwagę ograniczenie utraty wody przez rośliny. Krótko mówiąc, zadbaj o warunki, w których rośliny jak nałużej zachowają odpowiedni stan nawodnienia. Przestaw je z mocno naświetlonych miejsc. Kiedy bezpośrednio na roślinę będą padały promienie słoneczne, woda będzie odparowywać znacznie szybciej. W rezultacie niezbędne jest częstsze podlewanie.

Nim wyjedziesz, przestaw rośliny do zacienionego pomieszczenia. Na roślinę nie mogą padać bezpośrednio promienie słoneczne, ale nie może znajdować się też w zupełnym cieniu. Możesz wybrać kuchnię lub łazienkę (jeśli znajduje się w niej duże okno). Pamiętaj o pozostawieniu otwartych drzwi do tych pomieszczeń. W gorący dzień może zapanować w nich tak wysoka temperatura, że woda odparuje zbyt szybko.

Oczywiście nie pozostawaj otwartych okien na czas długiego urlopu. To dobre dla roślin, ale niebezpieczne w razie wichury czy intensywnych opadów deszczu. Kwiatom wystarczy zacienione miejsce z odpowiednią cyrkulacją powietrza dzięki otwartym drzwiom. Przenieś je do wybranego pokoju.

Dobrym pomysłem jest spryskanie liści. Możesz również tuż przed wyjazdem wstawić rośliny do kąpieli wodnej na około 30 minut. to zapewni im solidną dawkę nawodnienia. Jeśli masz kaktusy lub sukulenty, nie musisz się o nic martwić. Poradzą sobie bez podlewania, kiedy Ty będziesz odpoczywać na wakacyjnym wyjeździe. To rodzaj sadzonek dla tych, którzy z pielęgnacją zielonych roślinek są na bakier!

Co oprócz podlewania kwiatów warto zrobić przed rozpoczęciem urlopu?

 • Postaraj się ograniczyć utratę wody, na przykład przestawiając rośliny z intensywnie naświetlonych miejsc,
 • Ustaw donice w zacienionym pomieszczeniu i koniecznie pozostaw w nich otwarte drzwi,
 • Spryskaj liście,
 • Możesz też przed wyjazdem wstawić rośliny do kąpieli wodnej na pół godziny,
 • Jeśli masz sukulenty lub kaktusy, nie musisz się o nic martwić – bez trudu wytrzymają kilka dni Twojej nieobecności.
jak zabezpieczyć kwiaty balkonowe przed
Nim wyjedziesz, przestaw rośliny do zacienionego pomieszczenia.

Jak podlewać kwiaty, gdy nie ma nas w domu? Wykorzystaj hydrożel!

Istnieje kilka sposobów na to, jak podlewać kwiaty, gdy nie ma nas w domu. Jednym z nich jest specjalny hydrożel. Substancja magazynuje wodę w glebie, a następnie oddaje ją roślinie. To praktyczne narzędzie powinno znaleźć się w arsenale gadżetów osób często podróżujących.

Podlewanie kwiatów przy pomocy hydrożelu jest bardzo łatwe. Jedyne, co musisz zrobić, to zaaplikować produkt do doniczki, dokładnie wymieszać go z ziemią i podlać roślinę. Substancja pochłonie wodę i odda ją kwiatom w razie niedoboru. Hydrożel oddaje wodę stopniowo, dlatego nie istnieje ryzyko przelania rośliny.

Na rynku znajdziesz hydrożele, które mają startową dawkę nawozów. Dzięki temu wzmacniają nowo posadzone rośliny. Dostępne są też hydrożele z kawałkami skały wulkanicznej, która przeciwdziała zbrylaniu się ziemi. To produkty wielofuncyjne, które celująco zdają egzamin.

Możesz wybrać również hydrobox, który ma podobną zasadę działania do hydrożelu. Różni się jednak formą – hydrobox to krążek przeznaczony do umieszczenia na dnie donicy.

Jak podlewać kwiaty, gdy nie ma nas w domu?

 • Świetnie sprawdzi się hydrożel,
 • Preparat ma formę malutkich granulek, które wystarczy wymieszać z ziemią,
 • Hydrożel pochłonie wodę i będzie stopniowo oddawać ją roślinie,
 • Możesz wykorzystać hydrożel ze startową dawką nawozów – to dobre rozwiązanie do nowo zasadzonych roślin,
 • Zamiast hydrożelu możesz wybrać hydrobox, czyli krążek przeznaczony do ułożenia na dnie donicy.
podlewanie kwiatów
Możesz też przed wyjazdem wstawić rośliny do kąpieli wodnej na pół godziny.

Urządzenie do podlewania kwiatów – jak wykonać samodzielnie?

Urządzenie do podlewania kwiatów umożliwi Ci nawadnianie kropelkowe doniczek. Akcesorium wykonasz samodzielnie. Aby zrobić dozownik do kwiatów, potrzebujesz jedynie plastikowej butelki po wodzie. To niewiele, prawda? 

Wystarczy, że napełnisz butelkę mniej więcej na 2/3 wysokości. Nie dokręcaj nakrętki do końca, żeby woda mogła cały czas powoli nawadniać ziemię. Dozownik do podlewania kwiatów włóż do doniczki nakrętką w dół. Tym sposobem zapewnisz stały dostęp do wody.

Urządzenie do podlewania kwiatów będzie skutecznie, jeśli zadbasz o odpowiednie dokręcenie nakrętki. Jeśli będziesz dokręcona zbyt słabo, za dużo wody wyleje się do doniczki. Zbyt mocno zamknięta butelka to gwarancja, że do ziemi nie dostanie się ani jedna kropla.

Bezpieczniejszym rozwiązaniem okaże się zakręcenie butelki do końca, ale wykonanie w nakrętce kilku dziurek. Możesz zrobić je przy pomocy igły. Warto przetestować ten sposób na jakiś czas przed wyjazdem. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nawadnianie kropelkowe doniczek przebiegnie prawidłowo, a po powrocie do domu nie zastanie Cię niemiła niespodzianka.

Co ważne, możesz też ściąć górną część butelki. Dzięki temu w razie potrzeby napełnisz ją ponownie wodą.

Dozownik do podlewania kwiatów – jak go wykonać?

 • Wykorzystaj plastikową butelkę po wodzie,
 • Napełnij ją na 2/3 wysokości,
 • Nie dokręcaj nakrętki – dzięki temu woda będzie powoli sączyć się do ziemi,
 • Dobrym rozwiązaniem jest również wykonanie otworów w nakrętce i dokręcenie jej do końca,
 • Niezależnie od wybranego sposobu ułóż butelkę nakrętką w doniczce,
 • Możesz ściąć górną część butelki – dzięki temu łatwiej będzie ją napełniać.
wyjazdem na urlop
Jeśli wyjeżdżasz często, warto zainwestować w donice z systemem nawadniania.

Dozownik do kwiatów – jaki kupić?

Dozownik do podlewania kwiatów możesz również kupić. Jeśli nie korzystasz z plastikowych butelek, to dobre rozwiązanie. Takie urządzenie do podlewania kwiatów posłuży Ci przez wiele lat. Znajdziesz je w każdym sklepie ogrodnicznym.

Nawadnianie kropelkowe doniczek podczas Twojej nieobecności będzie możliwe dzięki specjalnym kulom do podlewania. To niedrogie akcesorium – za cztery sztuki zapłacisz około 20 złotych. Dozownik do kwiatów wystarczy napełnić wodą, następnie w ziemi wykonać otwór i umieścić w nim kule. Napełniony dozownik do podlewania kwiatów wystarczy na około 2 tygodnie nawadniania gleby.

Chcesz poznać inny sposób na to, jak podlewać kwiaty, gdy nie ma nas w domu? Jeśli zależy Ci na niezawodnym rozwiązaniu, zdecyduj się na tak zwaną automatyczną konewkę. Urządzenie do podlewania kwiatów składa się z transformatora, który zarządza całym systemem. W zestawie znajdują się też pompy, przewody, uchwyty mocujące i rozmaite rozdzielniki. Urządzenie do podlewania kwiatów jest niezawodne, jednak wiąże się z wydatkiem rzędu kilkuset złotych.

Jaki wybrać dozownik do podlewania kwiatów?

 • Doskonale sprawdzą się kule do podlewania,
 • Atrakcyjne cenowo akcesorium wystarczy napełnić wodą i wetknąć w ziemię,
 • Przez 2 tygodnie kule będą nawadniać glebę,
 • Możesz też zdecydować się na automatyczną konewkę – taki system wiąże się jednak z wydaniem kilkuset złotych.
czym obsadzić taras
Doskonale sprawdzą się kule do podlewania

Jak zabezpieczyć kwiaty balkonowe przed wyjazdem na urlop?

Dozownik do kwiatów, na przykład w formie kul, spełni swoje funkcje również na balkonie. Wiele jednak zależy od umiejscowienia doniczek. Jeśli pada na nie dużo promieni słonecznych, jedna kula przypadająca na jedną doniczkę może się okazać niewystarczająca.

Rośliny pozostające na balkonie postaraj się przenieść w bardziej zacienione miejsce. Ustaw kilka doniczek obok siebie, a obok nich wiadro z wodą. Do wiadra włóż paski naturalnej tkaniny, a ich końce umieść w poszczególnych doniczkach. Dzięki temu do roślin powoli napływać będzie woda. Ustaw wiadro na stołku – musi być bowiem powyżej poziomu ziemi w doniczkach.

Jeśli wyjeżdżasz często, warto zainwestować w donice z systemem nawadniania. Woda jest w nich magazynowana na spodzie, a kanaliki wlewowe rozprowadzają ją do korzeni. Donice mają wskaźnik poziomu wody. Taka inwestycja odpłaci się pieknymi sadzonkami, bez względu na częstotliwość Twoich wyjazdów.

Jak zabezpieczyć kwiaty balkonowe przed wyjazdem na urlop?

 • Kule do podlewania możesz zastosować również na balkonie,
 • Warto przenieść rośliny balkonowe w zacienione miejsce,
 • Ustaw kilka donic obok siebie,
 • Pomiędzy nimi możesz umieścić na stołku wiadro z wodą, a do niego włożyć paski z naturalnego materiału,
 • Końce pasków umieścisz w poszczególnych doniczkach,
 • Jeśli często podróżujesz, możesz zdecydować się na donice z systemem nawadniania.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany czwartek, 28 kwiecień 2022 13:43
komentarz /( 1 )
 • Krzysiek_JJ
  Krzysiek_JJ

  piątek, 20 maj 2022 09:58

  najlepsze rozwiązanie – sąsiedzi. U nas sprawdza się od lat. :D

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.