Z czego zrobić knot do świeczki? Zobacz 4 sprawdzone rozwiązania - dekoportal.pl

Z czego zrobić knot do świeczki? Zobacz 4 sprawdzone rozwiązania

04 Cze 2021 / Napisał  / Dekoracje
 z czego zrobić knot do świeczki
Pamiętaj, żeby po wykonaniu świecy, dociąć knot na mniej więcej 0,5 cm długości.

Aromatyczna świeca to doskonałe urozmaicenie wieczoru. Nie musisz jej kupować. Warto wykonać dekorację z resztek wosku, które pozostały Ci z poprzednich świec. To oszczędne i ekologiczne rozwiązanie. Zastanawiasz się, z czego zrobić knot do świeczki? Podpowiadamy.

O czym przeczytasz w artykule?

Z czego zrobić knot do świeczki?

Jest kilka materiałów, z których możesz wykonać knoty do świec. Część z nich możesz mieć w domu, więc wizyta w sklepie nie będzie konieczna. Zastanawiając się, z czego zrobić knot do świeczki, weź pod uwagę sznurek wyprodukowany z włókien konopi. To naturalny, bezpieczny dla zdrowia materiał.

Aby wykonać knoty do świec, możesz zastosować bawełniany sznurek. Doskonale sprawdzi się też kawałek jutowego sznurka. Nie masz ich w domu? Być może w szafce na buty plącze się niepotrzebna biała, bawełniana sznurówka? Odetnij jedynie plastikową część. Pamiętaj jednak, że grubość sznurówki nie może być zbyt duża.

Z czego zrobić knot do świeczki?

 • Sznurek z włókien konopi,
 • Bawełniany sznurek,
 • Kawałek jutowego sznurka,
 • Biała sznurówka po odcięciu plastikowej części.
 jak zrobić knot do świeczki
Zastanawiając się, z czego zrobić knot do świeczki, weź pod uwagę sznurek wyprodukowany z włókien konopi.

Jak zrobić knot do świeczki?

Wiesz już, z czego zrobić knot do świeczki. Czas dowiedzieć się, jak go wykonać! Niezależnie od tego, czy wybierzesz sznurek bawełniany czy jutowy, potrzebujesz podstawy, dzięki której knot nie zatopi się podczas zalewania woskiem.

Przygotuj pojemnik, w którym planujesz wykonać świecę DIY. W tym celu doskonale sprawdzi się niewielki słoik. Sznurek mający posłużyć za knot przywiąż do patyczka od szaszłyków czy ołówka, który następnie oprzesz o rant słoika w taki sposób, żeby sznurek zawisł w środku.

Możesz zastosować dodatkowo obciążenie na końcu knota. W tym celu sprawdzi się nawet koralik. Przed umieszczeniem sznurka w słoiku możesz też zamoczyć go delikatnie w wosku, a następnie wyprostować i ułożyć, na przykład na folii aluminiowej. Po wyschnięciu możesz przyczepić go do ołówka spinaczem, umieścić konstrukcję na słoiku, a następnie wypełnić wnętrze naczynia woskiem.

Warto też dolną część sznurka zgiąć w taki sposób, żeby ułożył się kąt prosty. Zamoczenie knota w wosku sprawi, że będzie wolniej się spalał. Będzie też bardziej stabilny podczas wykonywania świecy – na utworzonej poprzez zgięcie nóżce oprze się o dno słoika. Jeśli świeczka ma mieć dużą średnicę, zdecyduj się na wykorzystanie dwóch lub trzech knotów. Dzięki temu wosk będzie się równomiernie wypalał.

Pamiętaj, żeby po wykonaniu świecy, dociąć knot na mniej więcej 0,5 cm długości. Knot nie może być za długi, ponieważ będzie powodował kopcenie i sprawiał, że świeca szybko się wypali. Za krótki knot to również problem – może się bowiem okazać, że wosk będzie nagrzewał się za słabo, a przez to nierównomiernie.

Jak zrobić knot do świeczki?

 • Sznurek przymocuj do patyka lub ołówka,
 • Oprzyj konstrukcję o słoik tak, żeby knot znalazł się w środku,
 • Teraz możesz zalać wnętrze słoika woskiem,
 • Dobrym pomysłem jest też wcześniej pokrycie sznurka woskiem i pozostawienie go do wyschnięcia, a następnie umieszczenie w środku słoika i wypełnienie naczynia,
 • Dzięki temu sposobowi knot będzie dłużej się spalał,
 • Po wykonaniu świeczki warto odciąć knot na długości mniej więcej 0,5 cm, ponieważ za długi może powodować kopcenie, a za krótki sprawi, że świeca będzie się nierównomiernie wypalała.
 czym obsadzić taras
Jeśli chcesz szybciej wykonać aromatyczną dekorację, możesz wykorzystać gotowe knoty do świec.

Gotowe knoty do świec – czy warto kupić?

Jeśli zależy Ci na czasie, wykonujesz wiele świec, możesz zdecydować się na zakup gotowych knotów. Możesz zdecydować się na modele z blaszką – kupisz aż 100 sztuk za około 15 zł.

Jeśli tworzysz świece w naturalnym stylu, utrzymane w ciepłych, subtelnych kolorach, doskonale sprawdzą Ci się drewniane knoty. Cena za 10 sztuk wynosi około 7 zł. Są więc droższe od zwykłych, białych knotów, jednak prezentują się znacznie ładniej.

 • Jeśli chcesz szybciej wykonać aromatyczną dekorację, możesz wykorzystać gotowe knoty do świec. Kosztują niewiele, a na rynku dostępne są między innymi drewniane modele, które świetnie prezentują się w świecach naturalnych, utrzymanych w boho stylistyce.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(5 głosów)
Ostatnio zmieniany piątek, 04 czerwiec 2021 11:25
komentarzy /( 2 )
 • Iluzja
  Iluzja

  czwartek, 09 czerwiec 2022 10:17

  polecam sznurek bawełniany czy jutowy. u mnie już cały parapet ozdobiony świecami DIY
 • YZX
  YZX

  środa, 08 czerwiec 2022 09:52

  o jakie ciekawe pomysły. będę tu zaglądać częściej

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.