Biel we wnętrzach! Podpowiadamy, jak ocieplić białe wnętrze? - dekoportal.pl

Biel we wnętrzach! Podpowiadamy, jak ocieplić białe wnętrze?

19 Mar 2022 / Napisała  / Porady
biel w kuchni, odcienie białego, białe wnętrze
Warto łączyć różne faktury i odcienie bieli, pozwoli to uzyskać unikalny wystrój

Marzy nam się duże, przestronne i jasne wnętrze, do którego z łatwością dobierzemy wymarzone meble i dodatki? Wybór bieli, jako głównego motywu kolorystycznego to klasyczny i niezwykle uniwersalny zabieg, który sprawdzi się w praktycznie każdej aranżacji. Co więcej, barwa biała świetnie będzie współgrać z wybranym przez nas stylem — posłuży zarówno jako kolor przewodni w nowoczesnej, błyszczącej kuchni, jak i jako tło dla kolekcji kolorowych dzieł sztuki i tkanin w stylizowanym wnętrzu. Poniżej kilka inspiracji, jak stosować biel we wnętrzach, a także odpowiedź na często frapujące nas pytanie — czy biały to kolor?

O czym przeczytasz w tym artykule?

Biel — królowa wszystkich kolorów

Wybierając biel, jako przewodni motyw wnętrza, zastanawiamy się nieraz, czy biały to kolor we właściwym znaczeniu tego słowa, a także jaki będzie miała wpływ na charakter naszego domu? Otóż jest to najjaśniejsza z występujących w naturze barw, suma wszystkich kolorów, której nawet niewielki dodatek potrafi zdziałać cuda. Rozjaśni ciemne, ponure wnętrze, a także wyciszy i uspokoi inne, bardziej dające o sobie znać kolory. Warto również wiedzieć, że najintensywniej ze wszystkich barw odbija promienie słoneczne, przez co stała się ulubionym odcieniem projektantów i architektów wnętrz na całym świecie.

Co oznacza kolor biały i czego jest symbolem? Wykorzystywany przez ludzkość już od niepamiętnych czasów, kojarzony jest po dziś dzień z cechami takimi jak czystość i niewinność, często uznawany jest również za symbol nowego początku i w przeciwieństwie do czerni — wszystkiego co dobre. Można więc śmiało rzec, że jest to kolor pozytywny w odbiorze i wprawiający w pogodny nastrój. Barwa jest silnie powiązana z medycyną oraz służbą zdrowia.

Ciekawostki o bieli:

  • To najjaśniejsza z występujących w naturze barw, która przez ludzkie oko odbierana jest jako najjaśniejszy w otoczeniu odcień szarości,
  • Nie istnieje jej jedna, właściwa odmiana — o zakresie barwy białej możemy mówić, poczynając od lekko zmieszanej z żółcią, ciepłej bieli, aż po tę chłodną, wpadającą w niebieskie tony,
  • Odbiór najczystszej, neutralnej bieli będzie nieco inny w przypadku każdej osoby — to jak widzimy kolor biały, zależy zarówno od naszego stanu zdrowia, wieku, samopoczucia, jak i czynników zewnętrznych — szczególnie oświetlenia,
  • Jest barwą o wielkiej mocy oddziaływania — użyta we wnętrzu nie tylko je powiększa i rozjaśnia, ale także sprawia, że odbieramy je jako schludne i pogodne.
dodatki w kolorze białym, biel w stylu skandynawskim, białe meble do mieszkania
Warto łączyć ze sobą dodatki w różnych odcieniach bieli

Gdzie stosować biel we wnętrzach? Wszędzie!

Niezależnie od tego, czy marzy nam się białe wnętrza skandynawskie, czy też może zakochaliśmy się w nowoczesnym minimalizmie, śledząc modne wnętrzarskie trendy, łatwo jest złapać białą gorączkę. Jak wprowadzać biel we wnętrzach, aby stworzyć bajeczną, nieco elegancką przestrzeń, która daleka będzie od nudy i surowości? Białe kuchnie, salony i sypialnie nie muszą być też sterylne!

Mówiąc od bieli, mówimy częściej o jej tonie, niż o konkretnym kolorze — istnieją setki odmian i odcieni białego, a wybór tego najlepiej pasującego do naszego domu będzie pierwszym krokiem do sukcesu. Co do zasady, aby uzyskać efektowne, estetyczne i wyrafinowane białe wnętrze, użyjmy chłodniejszego odcienia tego koloru, stawiając na niezwykle modny efekt all in white. Biała ściana, białe meble, a także białe dodatki i akcesoria to przepis na odważne wnętrze w stylu shabby chic. Zimne tony dodatkowo wizualnie oddalą od siebie ściany, a to spowoduje, że pokój wyda się na większy.

Jeżeli jednak całkowicie biały salon to dla nas o krok za dużo, rozwiązaniem może być odbijająca światło i zacierająca granice biała ściana w zestawieniu z meblami wypoczynkowymi w pastelowych odcieniach, np. jasnoszarą kanapą i odważnymi elementami dekoracyjnymi — rattanową, plecioną lampą, dużą, tropikalną rośliną czy przyciągającym wzrok, awangardowym dziełem sztuki. Jednym z największych atutów pracy z bielą we wnętrzu jest właśnie możliwość niezwykle efektownego zaprezentowania na jej tle wybranych przez nas mebli i akcesoriów, które — w przypadku innego koloru na ścianach — musiałyby konkurować z nim o naszą uwagę.

Biel to również często i chętnie wykorzystywany motyw kolorystyczny w przypadku pozostałych elementów wnętrza — białe meble i dodatki królują dziś zarówno w stylizowanych, klasycznych kuchniach i salonach, jak i w nowoczesnych, urządzonych na minimalistyczną modłę apartamentach. Jaki kolor ścian do białych mebli zda najlepiej egzamin? Jeżeli podobają nam się białe wnętrza nowoczesne, jak i te zmierzające w stronę stylu skandynawskiego, trafionym pomysłem może okazać się pomalowanie pokoju jednym ze złamanych odcieni bieli — jasna szarość, lekki beż czy delikatny krem nadadzą naszej aranżacji szyku i pozwolą wyraźnie, ale subtelnie wybić się białym meblom na pierwszy plan. Jaki jest jeszcze inny modny kolor z bielą na czele? To np. biel off-white.

Pomysły na kolor ścian do białych mebli:

  • Odcienie złamanej bieli — jasnoszary, kremowy, śmietankowy, gołębi, kość słoniowa, kolor mysi czy piaskowy dadzą wnętrze o prawdziwie skandynawskim looku,
  • Odcienie ciepłe, ziemiste i nieco przybrudzone — pudrowy róż, kolor musztardowy, gliniany, a także odcienie naturalnego drewna stworzą wnętrze ciepłe i przytulne w odbiorze,
  • Odcienie wyraziste i energetyczne — błękit, soczysta zieleń greenery, mięta czy nie zbyt jaskrawa, kanarkowa żółć doskonale wyeksponują białe meble i wprowadzą do wnętrza dużo życia i świeżości.
biały w sypialni, biel w sypialni, aranżacja białej sypialni
Biały jest kolorem uniwersalnym, można go zastosować w całym mieszkaniu

Jak ocieplić białe wnętrze?

Jedną z najczęstszych obaw związanych z wyborem bieli jako koloru ścian jest jej zimny i surowy charakter. Operowanie białym jest o tyle trudne, że użyty w zbyt chłodnym tonie, pozbawia domu przytulnego, swojskiego ducha, z kolei wybór nadmiernie ciepłego odcienia może dać efekt tracącego już myszką, kremowo-żółtego wnętrza rodem z lat 90. Jak ocieplić białe wnętrze, by zachowało swój stylowy charakter, a jednocześnie nie wiało chłodem? Sekret tkwi nie tylko w umiejętnie dobranych dodatkach i akcesoriach — uwagę należy zwrócić również na faktury, jakie pojawiają się we wnętrzu, jak i na odpowiednie oświetlenie. Co zrobić, by białe aranżacje nie były nudne i sterylne?

Aby ocieplić biały salon czy sypialnię, warto pomyśleć o plecionym, grubym dywanie, lnianych poduszkach lub pościeli, ciężkich, aksamitnych zasłonach czy nawet prostym, wełnianym, dzianinowym pledzie na kanapę. Jednym słowem, elementach, które charakteryzuje naturalna, wyrazista w dotyku faktura — dzięki jej wykorzystaniu wprowadzimy do wnętrza niezbędna ciepło, bez potrzeby nadmiernej gry kolorami. Oczywiście, odrobina koloru, np. pod postacią regału pełnego ładnie wyeksponowanych, kolorowych grzbietów książek, również może zdziałać cuda w dotychczas chłodnym, białym wnętrzu.

Innym, niezawodnym, a zarazem naturalnie wyglądającym sposobem na ocieplenie białej przestrzeni będzie obfity dodatek roślin doniczkowych i elementów wykonanych z naturalnych surowców — pufa pleciona z włókna bananowca, rattanowe lustro w kształcie słońca czy stolik do kawy z drewna o nieregularnych kształtach sprawdzą się w tej roli doskonale. Niezwykle ważne w białym wnętrzu jest również światło — na wzór naszych sąsiadów z północy starajmy się wybierać to o ciepłej temperaturze, najlepiej pod postacią kilku punktów świetlnych — będziemy mogli dowolnie regulować jego natężenia w zależności od pory dnia i naszego nastroju.

Sposoby na ocieplenie wizerunku białego wnętrza:

  • Dodatki i dekoracje o wyrazistej fakturze i grubym splocie,
  • Drobne akcenty kolorystyczne, np. barwna kolekcja książek czy płyt winylowych,
  • Moc roślin doniczkowych — im więcej, tym lepiej, w końcu kolor zielony, jak mało który, kojarzy się z życiem i witalnością,
  • Meble i akcesoria wykonane z naturalnych surowców jak rattan, słoma, drewno, bambus czy włókno bananowca,
  • Lampy i lampki z żarówkami o ciepłej temperaturze światła.
dekoracje do białego mieszkania, ozdoby do białego pokoju, dodatki ocieplające białe wnętrze
Dekoracje z wyrazistymi wzorami ożywią białe ściany

Łazienka w bieli inna niż wszystkie

Kolor biały kojarzy się z czystością, świeżością i... higieną, co niewątpliwie przekłada się na popularność, jaką w aranżacjach wnętrz od lat cieszy się biała łazienka. Co więcej, łazienka w bieli nie tylko prezentuje się lekko, świeżo i stylowo, ale i stanowi świetną bazę dla ciekawej gry dodatkami — armatura z miedzi, mosiądzu, a także detale z drewna sprawią, że biała przestrzeń nabierze ciepła i charakteru. Z kolei zestawiając kolor biały z metalicznymi elementami wykończeniowymi, np. chromowanymi lub czarnymi bateriami łazienkowymi, uzyskamy przestrzeń elegancką i nowoczesną.

Jak jednak sprawić, by biała łazienka, wyróżniała się na tle innych i mówiąc wprost — nie wiała nudą? Sekretem będzie efektowna gra fakturami i kolorami. Jeżeli do gustu przypadło nam białe wnętrza nowoczesne, zestawmy z bielą gładkie, betonowe płytki na podłodze i czarne elementy wykończeniowe — haczyki na ręczniki, uchwyty na papier czy mydło — tak wyraziste elementy będą wspaniale kontrastować z białymi ścianami i sanitariatami.

Często mówi się, że z białym połączyć można z każdy kolor, przez co łatwo będzie odświeżyć aranżację łazienki, gdy znudzą nam się, np. turkusowe ręczniki i mydelniczka. To prawda, pamiętajmy jednak, że jeżeli podoba nam się całkowicie biała łazienka, nie ma powodu, by z niej rezygnować — w takim wypadku należy jednak łączyć ze sobą poszczególne białe elementy o odmiennych fakturach. Przykładowo, niech biała błyszcząca płytka ścienna sparowana będzie z matową, białą płytą marmurową na podłodze i puszystymi, kremowo-białymi ręcznikami z miękkiej bawełny — efekt warstwowania nada pomieszczeniu głębi i charakteru, tak niezbędnych we wnętrzach typu all in white.

O czym pamiętać urządzając białą łazienkę?

  • Kolor biały to klasyczny wybór w kwestii urządzania łazienki, który stwarza wiele możliwości zaaranżowania dodatków zgodnie z naszym aktualnym gustem i upodobaniami,
  • Aby biała łazienka nie wyglądała mdło, postawmy na wyraziste elementy wykończeniowe — czarne baterie łazienkowe, betonowa lub drewniana płytka podłogowa czy ciemne okucia kabiny prysznicowej będą doskonale kontrastować z bielą,
  • We wnętrzu typu all in white pamiętajmy o efekcie warstwowania, który uzyskamy, łącząc ze sobą białe materiały o różnych odcieniach i fakturze.
biała łazienka, łazienka w bieli, dodatki do białej łazienki
W białej łazience warto postawić na wyraziste kolory baterii. Aranżacja z płytkami ceramicznymi Paradyż Elanda fot. Paradyż

Mniej znaczy więcej, czyli białe wnętrza skandynawskie

Prostota, funkcjonalność, a ponad wszystko jasne, przestronne wnętrza i skromny, ale nowoczesny design, to główne wytyczne dla osób pragnących urządzić dom w stylu skandynawskim. Nie mniej ważne będzie również umiejętne operowanie ukochaną przez Skandynawów bielą — mowa tutaj nie tylko o białych ścianach, ale często również suficie, meblach i akcesoriach. Jak zatem urządzić białe wnętrza skandynawskie, aby, pomimo pozornej surowości, jaką wnosi do aranżacji ten kolor, nie było ono zimne?

Otóż ważnym elementem stylu skandynawskiego są naturalne materiały, takie jak drewno, organiczne tkaniny, len czy wełna, które znacznie podgrzewają temperaturę we wnętrzu i czynią je przytulnym, pomimo dominującej roli monochromatycznej bieli. Choć kolor ten stanowi niejako podstawę skandynawskiego wzornictwa, warto połączyć go z innymi, typowo skandynawskimi odcieniami — czerń, naturalne drewno i szarości w połączeniu z bielą stworzą wnętrze o prawdziwie północnym, surowym charakterze. W świecie skandynawskich inspiracji zabawa z kolorami wymaga jednak zdrowego rozsądku — unikajmy nadmiaru barw i wszelkich elementów zaburzających formę i porządek we wnętrzu.

Białe wnętrza skandynawskie — co tu będzie pasować?

  • Elementy z naturalnego drewna, najlepiej takiego z widocznymi sękami i żyłkami,
  • Dodatki i akcesoria z tkanin naturalnego pochodzenia — lniane zasłony, wełniany dywan, czy poszewki na poduszki z organicznej bawełny,
  • Ceglana ściana — bielona, ale także klasyczna czerwona, która podkreśli surowy charakter wnętrza, a jednocześnie je ociepli.
biel scandi, biel w stylu skandynawskim, białe wnętrza skandynawskie
W białych wnętrzach w stylu skandynawskim powinny pojawić się naturalne materiały jak np. drewno

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany czwartek, 28 kwiecień 2022 11:46
komentarzy /( 2 )
  • Alina
    Alina

    środa, 25 maj 2022 08:51

    białe wnętrza skandynawskie są zachwycające. Wystarczy trochę drewna, ciemnych dodatków i gotowe. Uwielbiam taki styl, jest taki odprężający
  • Renatka
    Renatka

    wtorek, 24 maj 2022 08:58

    Drewno, drewno i jeszcze raz drewno.
    Ps. Ta pierwsza kuchnia boska! taka mi się marzy :):):)

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.