Jak pomalować czerwoną ścianę na biało? - dekoportal.pl

Jak pomalować czerwoną ścianę na biało?

25 Kwi 2022 / Napisała  / Porady
jak zamalować czerwoną ścianę, malowanie czerwonej ściany, jak pomalować czerwoną ścianę
Ściana w czerwonym kolorze może być ciężka do zamalowania

Człowiek nie raz się skusi na pomalowanie jednej ściany (lub nawet wszystkich!) na mocny kolor, jak czerwony, zielony czy granatowy, a potem staje w obliczu wyzwania: jak przemalować ścianę na biało tak, aby stary kolor nie przebijał spod czystej, świeżej bieli? Na szczęście obecnie dostępne farby i narzędzia sprawiają, że na ten z pozoru trudny problem znajdziemy bardzo łatwe rozwiązanie. Zanim jednak zakaszemy rękawy i weźmiemy się do pracy, warto się dowiedzieć, jak się do niej przygotować i jakich nie popełnić błędów.

O czym dowiesz się z artykułu?

Przygotowanie podłoża do malowania

Przed przystąpieniem do przemalowywania ścian z ciemnych na jasne dobrze jest dokładnie sprawdzić ich stan (zresztą, zasada ta dotyczy każdego malowania). Usuwamy wszelkie łuszczące się fragmenty, uzupełniamy ubytki i czekamy aż do momentu, gdy całkowicie wyschną. Na koniec szlifujemy je i odpylamy. Tak przygotowane podłoże możemy teraz umyć. Bez takich czynności pomysł może spalić na panewce – wszelkie zmiany będą pracochłonne i nietrwałe.

Jak i czym umyć ściany przed malowaniem?

 • Przygotowujemy w misce ciepłą wodę z szarym mydłem i przecieramy taką mieszanką ściany.
 • W sklepach znajdziemy także specjalne szampony myjące do ścian.
 • Jeśli powierzchnia wcześniej była pomalowana złej jakości farbą lub też jeśli była niezagruntowana, pod wpływem wody będzie się łuszczyć. Dlatego w takim wypadku lepiej jest zwilżyć naszą ścianę i płatami ją pozdzierać. W przeciwnym bowiem razie podczas malowania będzie się nawijać na wałek.
 • Nie zwilżamy ścian kartonowo-gipsowych.
 • Jeśli na ścianach widnieją trudne do zmycia plamy, warto je pomalować specjalną farbą na plamy. Wystarczy puszka o pojemności 1 litra. Malujemy nią same plamy – ma dużą siłę krycia.
mycie ścian przed malowaniem, odtłuszczanie ścian przed malowaniem, czym umyć ścianę przed malowaniem
Szare mydło to sprawdzony środek do mycia ścian przed malowaniem

Jak pomalować czerwoną ścianę na biało? Najpierw ją zagruntować!

Po dokładnym umyciu ścian i odczekaniu aż wyschną, przychodzi pora na gruntowanie. Dzięki niemu podłoże zmniejszy swoją chłonność, a przy tym farba będzie lepiej się go trzymać. Ponadto, gruntując, zmniejszamy pylistość tynków i innych elementów podłoża. Pamietaj, by podczas tego etapu zacząć od trudnych fragmentów i uważaj, by na powierzchni nie powstawały zacieki. Ich usunięcie może być kłopotliwe!

Co jeszcze warto wiedzieć o gruntowaniu?

 • Jeśli nasza czerwona ściana (a także ściana w każdym innym kolorze!) była malowana farbą lateksową lub akrylową, nie powinniśmy się gruntować ścian gruntem polimerowym, gdyż może on spowodować zeszklenie ściany, a co za tym idzie, utrudni nam malowanie pierwszej warstwy farby. Jak sprawdzić, czy warto gruntować ścianę? Przecieramy jej powierzchnię suchym palcem. Jeśli pozostanie na nim osad, gruntujemy!
 • Przed użyciem dokładnie mieszamy grunt.
 • Farbę gruntującą nakładamy przy pomocy pędzla albo wałka.
 • Gruntowanie zaczynamy od miejsc trudno dostępnych, krawędzi i kątów ścian, by potem przejść do malowania wałkiem ruchami pionowymi do dołu i do góry.
 • Podczas gruntowania dbamy o to, by nie powstawały zacieki.
jak zagruntować ścianę, gruntowanie ścian, gruntowanie ściany
Grunt można nanosić wałkiem do malowania

Do czego służy farba podkładowa?

Farby podkładowe, podobnie jak farby gruntowe, ograniczają wchłanianie farb nawierzchniowych, dzięki czemu zużywamy ich mniej. Ponadto, pozwalają na skuteczne kolorystyczne odcięcie się od poprzedniej powłoki. Stosuje się je najczęściej na ścianach, które są w złym stanie. To więc sposób na ekonomiczne malowanie pokoju.

Kiedy warto stosować farby podkładowe?

 • Gdy nakładamy na ścianę nowy kolor w dużym stopniu różniący się od poprzedniego (a więc w przypadku przemalowywania czerwonej ściany na biało jak znalazł!),
 • Gdy zależy nam na jednolitym pokryciu pozbawionym smug,
 • Gdy chcemy zużyć stosunkowo niewiele farby.
farba podkładowa, podkład pod malowanie na biało, jaka farba podkładowa na czerwony
Dobrym pomysłem przy malowaniu czerwonych ścian na biało jest użycie farby podkładowej

Aplikacja farb gruntowych i podkładów na ścianę w mocnym kolorze

Grunt i podkład aplikujemy pędzlem lub wałkiem. Zwykle do pokrycia czerwonej, niebieskiej, czy też innej ciemnej ściany wystarczy jedna warstwa. Po jej nałożeniu i odczekaniu do momentu całkowitego wyschnięcia, malowana powierzchnia jest gotowa na przyjęcie białej farby.

Kilka wskazówek dotyczących przemalowywania ciemnej ściany na biało:

 • Nie nakładamy zbyt dużej ilości gruntu ani podkładu, by uniknąć zjawiska szkliwienia się. Polega ono na tym, że farby wchłaniają się w powierzchnię, tworząc miejsca z połyskiem (widocznym zwłaszcza pod światło). Takie miejsca trudno jest pomalować!
 • Jeśli obawiamy się powstania tego zjawiska, warto sięgnąć po grunty z dodatkiem drobnego piasku kwarcowego, który znacznie poprawia przyczepność.
malowanie ciemnych ścian na biało, jak pomalować ścianę na biało, malowanie ścian na biało
Czerwoną ścianę warto przed nałożeniem białej farby przemalować gruntem

Jak przemalować czerwoną ścianę na biało (w końcu!)?

W końcu, po wszystkich przygotowaniach, przyszedł czas na malowanie właściwe naszej czerwonej (lub też jakiejkolwiek innej, zwłaszcza ciemnej) ściany. Najpierw nakładamy na powierzchnię farbę w miejscach trudno dostępnych: w kątach i krawędziach. Następnie malujemy większe powierzchnie. W zależności od rodzaju i stanu podłoża, a także od jakości farby, będziemy nakładać jedną lub dwie warstwy białej farby.

 • Garść wskazówek dotyczących malowania farbą właściwą:
 • Na mocne podłoże warto wybrać farbę lateksową.
 • Na słabe podłoże wybieramy farbę akrylową.
 • Przestrzegamy czasu schnięcia farby podanej przez producenta.
czerwona ściana malowanie, sposób na zamalowanie czerwonej ściany, jak przemalować czerwoną ścianę
Aby skutecznie zamalować czerwoną ścianę warto trzymać się planu

Malowanie czerwonej (i nie tylko!) ściany na biało – dodatkowe porady

Na koniec dodajemy jeszcze kilka porad dotyczących przemalowywania ścian. Mamy nadzieję, że okażą się przydatne. W naszym przypadku można je zatytułować „mądry Polak po szkodzie” – musieliśmy uczyć się na swoich błędach, lecz cóż, dzięki temu powstał ten artykuł.

Przemalowywanie czerwonej ściany na biało – ostateczne starcie:

 • Przestrzegamy ściśle zaleceń producenta co do czasu schnięcia farby i nakładania ewentualnej kolejnej warstwy.
 • Nie rozcieńczamy farby, jeśli nie zaleca tego producent.
 • Jeśli wcześniej pomalowaliśmy ścianę na kolor czerwony lub inny ciemny ze względu na to, że znajduje się w miejscu, w którym nietrudno o zabrudzenie, to warto wiedzieć, że zakup białej farby plamoodpornej będzie równie skuteczny,
 • Ściany pokryte tynkiem strukturalnym będziemy malować pędzlem, nie wałkiem. Dzięki temu dotrzemy do zagłębień i nierówności podłoża, zakrywając je farbą. Dobrze może się tu również sprawdzić wałek z długim włosiem.
jak malować tynk strukturalny, malowanie na biało czerwonego tynku, porady jak pomalować ścianę
Czerwony tynk strukturalny najlepiej zamalować na biało przy użyciu pędzla

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany piątek, 06 maj 2022 14:52
komentarz /( 1 )
 • Michał_92
  Michał_92

  piątek, 20 maj 2022 09:54

  ja położyłem grunt, potem dwie warstwy mocno kryjącej farby i dało radę

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.