18 skutecznych sposobów na mrówki w ogrodzie! - dekoportal.pl

18 skutecznych sposobów na mrówki w ogrodzie!

13 Sie 2019 / Napisała  / Porady
jak pozbyć się mrówek, sposób na mrówki w ogrodzie, jak pozbyć się mrówek z ogrodu
Mrówki w ogrodzie to utrapienie wielu działkowiczów

Mrówki w ogrodzie potrafią być uciążliwe, zwłaszcza jeśli za swoje miejsce na ziemi uznają nasz taras lub jego pobliże. I choć z jednej strony są bardzo pożyteczne, to jednak z drugiej – nie służą naszemu ogrodowi (a także nam, zwłaszcza gdy gryzą). Poświęcamy cały artykuł mrówkom i sposobom na ich pozbycie się, jednak zanim przedstawimy całe mnóstwo sposobów na ich wytępienie i odstraszanie, powiemy kilka słów na temat naszego „wroga”. W końcu warto go dobrze poznać i nie lekceważyć.

O czym przeczytasz w artykule?

Mrówki w ogrodzie

W naszych ogrodach znaleźć można kilka gatunków mrówek. Czerwonawe wścieklice zwyczajne potrafią boleśnie kąsać, często migrują, a gdy już się osiedlą, zwykle ma to miejsce pod kamieniami, korzeniami drzew lub deskami. Z kolei pod kostką brukową i pod płytami chodnikowymi lubią mieszkać brązowe mrówki, nieco większe od faraonek hurtnice czarne. To właśnie one podczas budowy przyziemnych gniazd wyrzucają na zewnątrz ziarenka piasku.

Mrówki odżywiają się głównie pokarmem roślinnym i niekiedy mogą uszkadzać na przykład pąki peonii, czy też młode pędy roślin, usiłując dostać się do nektaru. W przyrodzie pełnią jednak przede wszystkim funkcję naturalnych czyścicieli, zjadając martwe owady i resztki organiczne, a nawet padlinę. Uwielbiają produkowaną przez mszyce, słodką spadź.

Oddajmy sprawiedliwość mrówkom – są też pożyteczne. Oprócz wspomnianego oczyszczania środowiska spulchniają i napowietrzają glebę, która w okolicy mrowisk jest żyzna, bogata w potas, azot i fosfor. Przyczyniają się też do rozsiewania niektórych roślin, na przykład fiołków.

Kilka słów na temat mrówek:

  • W naszych ogrodach często spotykamy wścieklice zwyczajne (mogą boleśnie kąsać) i hurtnice czarne (to one wyrzucają ziarenka piasku podczas budowy przyziemnych gniazd).
  • Mrówki pełnią funkcję naturalnych czyścicieli: żywią się resztkami organicznymi, martwymi owadami, a nawet padliną. Ich przysmakiem jest produkowana przez mszyce spadź.
  • Mrówki są pożyteczne: oczyszczają środowisko, a ponadto spulchniają, napowietrzają i użyźniają glebę. Mogą też przyczyniać się do rozsiewania niektórych roślin.
mrówki w ogrodzie, mrówki na kwiatach, mrówki a mszyce
Mrówki to pożyteczne owady, które oczyszczają ogród, lecz niektóre z nich potrafią dać się we znaki

Za co można nie lubić mrówek?

Z pewnością największym problemem mrówek w ogrodzie jest po prostu ich sąsiedztwo, zwłaszcza jeśli przebywają w nim także dzieci – ukąszenie przez mrówkę nie należy do przyjemnych, a ponadto lubią one „częstować się” naszym jedzeniem – na przykład pozostawionym na tarasie. Jednak ich negatywne działanie na tym się nie kończy.

Mrówki, drążąc korytarze, przesuszają glebę (jednocześnie ją spulchniając, przyznajemy). Ponadto, próbując dostać się do nektaru kwiatów, mogą zniszczyć ich pąki. Niektóre gatunki mrówek budują swoje gniazda w korze drzew, a tworząc tunele, mogą uszkodzić drzewo. Jednak to, co najbardziej nas boli, to ich swoiste zachowanie względem mszyc.

Jak powiedzieliśmy, produkowana przez mszyce spadź jest ich największym przysmakiem i to do tego stopnia, że bronią one mszyce przed innymi owadami (na przykład biedronkami, dla których mszyce stanowią pożywienie). Uwaga! Mrówki mogą pomóc nam zlokalizować mszyce. Jeśli zobaczymy ich zastępy wędrujące po roślinach, warto sprawdzić, czy pod ich liśćmi nie kryją się mszyce.

Dlaczego tępimy mrówki?

  • Ich obecność w ogrodzie jest uciążliwa, a budowane kopce niszczą trawnik.
  • Mrówki przesuszają glebę, drążąc korytarze, a niektóre ich gatunki mogą niszczyć drzewa, tworząc gniazda w korze.
  • Najbardziej jednak nie lubimy mrówek za to, że chronią mszyce przed ich naturalnymi szkodnikami – są uzależnione od produkowanej przez nie, słodkiej spadzi.
kopce mrówek w ogrodzie, kopiec mrówek, jak zwalczyć mrówki
Niektóre gatunki mrówek budują kopce podobne do krecich

Jak pozbyć się mrówek w ogrodzie?

Wszystkie wymienione powyżej powody przemawiają za tym, by tępić mrówki w swoim ogrodzie. Można tu oczywiście sięgnąć po środki chemiczne, których duży wybór znajdziemy w sklepach. Jednak jeśli chcemy, by nasz ogród był miejscem, w którym wszystko odbywa się zgodnie z naturą, lepiej sięgnąć po inne sposoby. Takie, które są sprawdzone i skuteczne, a do tego nie zabijają mrówek. Dodajmy tu jeszcze, że nie wszystkie domowe sposoby są „humanitarne”, o czym za chwilę będzie można się przekonać.

Wybór sposobu na zwalczenie mrówek będzie uzależniony od różnych czynników, takich jak rodzaj roślinności w ogrodzie, bliskość zbiorników wodnych czy też obecność małych dzieci. W każdym razie proponujemy tak dużo metod na odstraszanie mrówek, że z pewnością każdy znajdzie tu taką, która będzie mu odpowiadać i która będzie skuteczna.

Poniżej znaleźć można informacje na temat środków chemicznych na mrówki, a także roślin i zapachów, które je odstraszają. Wspominamy też o mniej łagodnych sposobach, które jednak nie wydają się ani skuteczne, ani humanitarne (choć domowe!).

Sposoby na pozbycie się mrówek:

  • Mrówki można zwalczać preparatami chemicznymi, a także środkami, które zwykle mamy w domu.
  • Polecamy również naturalne sposoby na odstraszanie mrówek – ekologiczne, a przy tym skuteczne!
  • Wybór sposobu zwalczania mrówek uzależniony jest od różnych czynników, na przykład od rodzaju roślinności, jaką mamy w ogrodzie.
walka z mrówkami w ogrodzie, mszyce a mrówki, jak pozbyć się mrówek
Mrówki mogą zaleźć za skórę, gdy chronią mszyce, które niszczą ozdobne rośliny ogrodowe

Chemiczny sposób na mrówki

W przypadku, gdy mszyce chronione przez mrówki niszczą nasze róże czy inne rośliny ozdobne, najpierw pozbywamy się mszyc - być może wtedy mrówki same się wyniosą. Kiedy jednak nie chcą dać za wygraną, można sięgnąć po chemiczne preparaty.

Do wyboru mamy na przykład środki owadobójcze zawierające truciznę o przedłużonym działaniu kontaktowym i żołądkowym. Są one dostępne w postaci proszku, sprayu lub granulatu. Zawierają substancje o zapachu i smaku atrakcyjnym dla mrówek, dlatego te chętnie się nim żywią i zanoszą go do gniazda. W ten sposób pozbywamy się całej kolonii.

Można też wypróbować środki o bardziej wyrafinowanym działaniu. Zawierają one substancje hormonalne, które wywołują bezpłodność owadów i hamują rozwój ich larw. Mrówki nie rozwijają się, a co za tym idzie – nie składają także kolejnych jaj.

Jak zwalczyć mrówki środkami chemicznymi?

  • Można wybrać środek zawierający truciznę, a który ma smak i zapach lubiany przez mrówki. Owady pożywiają się nim, a także zanoszą go do gniazda, gdzie cała kolonia ulega zatruciu.
  • Sposób mniej drastyczny to stosowanie preparatu z zawartością substancji hormonalnych, które powodują bezpłodność owadów i uniemożliwiają rozwój larw.
trucie mrówek, jak zabić mrówki w ogrodzie, walka z mrówkami w ogrodzie
Drastycznym, lecz na pewno skutecznym sposobem walki z mrówkami jest trucizna

Naturalny sposób na mrówki

Istnieje także wiele domowych sposobów na mrówki, z których nie wszystkie są humanitarne. Przedstawmy je szybko, by czym prędzej przejść do metod, które w naturalny sposób odstraszają mrówki, nie czyniąc im żadnej krzywdy. Metody odstraszania i tępienia mrówek są najbardziej pomocne wtedy, gdy w naszym ogrodzie mamy warzywa i owoce, gdy przebywają w nim dzieci, a także gdy w pobliżu znajduje się zbiornik wodny (środki chemiczne dobrze rozpuszczają się w wodzie i mogą stanowić zagrożenie dla zwierząt wodnych żyjących w zbiorniku).

Pierwszym sposobem na wytępienie mrówek domowym sposobem jest rozsypanie w pobliżu ich gniazda mąki kukurydzianej. Mrówki po jej zjedzeniu pęcznieją i giną. Drugim sposobem, często podawanym przez różne źródła, choć według nas bardzo drastycznym (podobnie jak poprzedni) jest polanie mrowiska wrzątkiem. Ten sposób na szczęście jest też mało skuteczny, dlatego z czystym sumieniem możemy go odradzić. Znanym sposobem na mrówki jest też pułapka w postaci talerzyka z miodem (w przypadku całego gniazda zupełnie nieskuteczny sposób). Mrówki wchodzą do miodu, przyklejają się do niego i giną. I ostatni z domowych – acz drastycznych – sposobów na mrówki to rozsypanie proszku do pieczenia w miejscach, gdzie mrówki mają swoje ścieżki. Po jego zjedzeniu owady padają.

D

omowe sposoby na mrówki:

  • Rozsypanie w pobliżu gniazda mrówek mąki kukurydzianej,
  • Polanie gniazda mrówek wrzątkiem (tyleż drastyczny, co nieskuteczny sposób),
  • Pułapka z miodem,
  • Rozsypanie na ścieżkach mrówek proszku do pieczenia.
zwalczanie mrówek wrzątkiem, naturalny sposób na mrówki ogrodowe, wrzątek na mrówki
Jednym ze sposobów walki z mrówkami w ogrodzie jest wlanie wrzątku do gniazda

Mrówki w ogrodzie. Jak wytępić je, nie mając ich jednocześnie na sumieniu?

Na szczęście jest wiele sposobów na mrówki, które w naturalny sposób je odstraszają, dzięki czemu będą się trzymać od naszego ogrodu z daleka. Istnieje całe mnóstwo zapachów, których mrówki nie lubią, a jednym z nich jest zapach cynamonu. Jeśli na przykład nie chcemy, by wchodziły do szklarni, wystarczy wysypać cynamon wokół niej, tworząc swego rodzaju barierę. Mrówki drażni też zapach octu. Można wylać go w miejscach, gdzie mają swoje ścieżki.

Jednym z bardzo ciekawych, a przy tym ekologicznych, nieinwazyjnych i prostych sposobów na mrówki jest ustawienie w pobliżu gniazda mrówek glinianej doniczki z ubitymi w niej trocinami. Przy odrobinie szczęścia, po pewnym czasie mrówki powinny przenieść tam swoje mrowisko, a wtedy my możemy przenieść je w inne miejsce, daleko od ogrodu i domu.

Domowe, ekologiczne sposoby na mrówki:

  • Cynamon na mrówki. Dzięki niemu można stworzyć barierę ochronną, by owady nie wchodziły do szklarni, czy też omijały roślinę, którą chcemy ochronić.
  • Ocet na mrówki. Podobnie jak cynamon, może tworzyć „barierę ochronną”.
  • Nietypowy sposób z glinianą donicą z ubitymi trocinami. Być może mrówki zechcą przenieść do niej swoje gniazdo, byśmy mogli je zanieść w inne miejsce.
przyprawy odstraszające mrówki, domowy sposób na mrówki, cynamon na mrówki w ogrodzie
Cynamon to często stosowana na mrówki w ogrodzie przyprawa

Domowe sposoby na mrówki: rośliny

Co odstrasza mrówki, nie zabija ich, a jednocześnie służy naszemu ogrodowi (i nam)? Odpowiednie rośliny! Wystarczy umiejętnie je dobrać, by mrówki trzymały się z dala od naszego ogrodu i domu. Jedną z takich roślin jest poczciwa mięta, która wydziela zapach wyjątkowo nieprzyjemny dla mrówek – mentol działa na nie odurzająco. Mrówki nie znoszą także zapachu świeżych liści pomidorów.

Na szczególną uwagę zasługują tu takie rośliny jak wrotycz, rozmaryn, majeranek, tymianek, lawenda wąskolistna i nagietek lekarski. Wrotycz wydziela duszący, silny zapach podobny do zapachu kamfory. Rozmaryn pachnie podobnie jak sosna, a odstrasza nie tylko mrówki, ale także inne owady. Z majeranku można przygotować wyciąg do polewania szlaków mrówek i ich wejść do mrowisk (10 dag suszonego majeranku zalewamy 10 l wody i odstawiamy na 1 dzień). Choć zapach tymianku nie jest tak intensywny, jak zapach wcześniej wymienionych roślin, to jest on równie skuteczny w odstraszaniu mrówek. Aromat lawendy, tak lubiany przez ludzi, odstrasza nie tylko mrówki, ale także komary i kleszcze. W towarzystwie róż będzie także odstraszać mszyce. Uroczy, pachnący nagietek lekarski zniechęci mrówki do zakładania gniazd w jego okolicy. Można go także posadzić w doniczkach i postawić przy wejściu do domu czy na parapetach – mrówki nie będą miały ochoty wchodzić do środka.

Jakie rośliny warto zasadzić w ogrodzie, by swoim zapachem odstraszały mrówki?

  • Miętę,
  • Pomidory,
  • Wrotycz,
  • Rozmaryn,
  • Majeranek,
  • Tymianek,
  • Lawendę wąskolistną,
  • Nagietka lekarskiego.
zioła na mrówki, jakich roślin nie lubią mrówki, zielarskie sposoby na mrówki
Zioła posadzone w ogrodzie odstraszą mrówki

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 13 sierpień 2019 12:38
komentarz /( 1 )
  • Mrówkom mówimy nie
    Mrówkom mówimy nie

    czwartek, 07 lipiec 2022 08:59

    cynamon się sprawdza. Próbowałam i się udało

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.