Czym kierować się podczas zakupu stoliczka ogrodowego? - dekoportal.pl

Czym kierować się podczas zakupu stoliczka ogrodowego?

02 Maj 2022 / Napisał  / Porady
 stolik ogrodowy

 

Wygodna sofa lub fotele na tarasie? Owszem, na pewno się przydadzą, ale nie tylko – stoliczki ogrodowe, choć czasem niepozorne, okazują się równie przydatne. Pod warunkiem jednak, że zostaną odpowiednio dobrane do mebli, którym będą towarzyszyć na co dzień. Jaki stolik ogrodowy kupić i jakimi kryteriami warto kierować się przy jego wyborze? Już podpowiadamy…

Stoliczki ogrodowe – jaki materiał wybrać?

Materiał, z którego wykonane będą twoje stoliczki ogrodowe, tak samo zresztą, jak i wszystkie inne meble, które znajdą się na twoim tarasie lub balkonie, to jedno z kluczowych kryteriów, którymi powinieneś kierować się w trakcie zakupu. Szczególnie istotne będzie to, jakie warunki panują w planowanym miejscu ustawienia mebli ogrodowych. Liczyć się tutaj będzie zarówno stopień nasłonecznienia, jak i poziom narażenia na działanie zmiennych czynników atmosferycznych.

Jeśli taras jest zadaszony, siłą rzeczy meble ogrodowe będą narażone na czynniki zewnętrzne w znacznie mniejszym stopniu. Jeśli jednak będą znajdować się na całkowicie otwartej przestrzeni, dobrze byłoby, aby były wykonane z materiałów odpornych na wilgoć i opady, zmienne temperatury oraz promieniowanie UV. W tym charakterze świetnie sprawdzą się stoliczki ogrodowe wykonane z technorattanu oraz tworzyw sztucznych.

 stolik ogrodowy

Jaka wysokość stolika ogrodowego sprawdzi się najlepiej?

Jeśli chcesz w pełni cieszyć się z korzyści, które niosą ze sobą stoliczki ogrodowe, powinieneś też koniecznie pamiętać o tym, aby ich wysokość była dostosowana do mebli, przy których zostaną ustawione. Zamierzasz ustawić je obok sofy lub foteli ogrodowych, w charakterze analogicznym do stolika kawowego w salonie? Wówczas ich blat powinien znajdować się na wysokości zbliżonej ( /- 5 cm) do siedziska sofy lub foteli – w takim wariancie najwygodniej jest sięgać do blatu, bez konieczności wstawania z siedziska.

Jeśli natomiast stolik ogrodowy kupujesz z myślą ustawienia go przy krzesłach, wskazany będzie model z blatem znajdującym się na wyższym poziomie. W takiej sytuacji za punkt odniesienia powinna ci posłużyć wysokość, na której znajdują się siedziska – blat powinien znajdować się przynajmniej 25-30 cm powyżej tego poziomu, w przeciwnym wypadku wsunięcie się z krzesłem pod blat i swobodne trzymanie nóg w trakcie siedzenia może być utrudnione. Jeśli stolik zamierzasz stosować zamiennie, czasem przy sofie, czasem przy krzesłach, dobrym rozwiązaniem może okazać się stolik ogrodowy z regulowaną wysokością blatu, który pozwoli dostosować jego poziom do aktualnych potrzeb.

Stolik do sofy ogrodowej – jaki rozmiar wybrać?

Kupując stoliczki ogrodowe do sofy warto też zwrócić uwagę na długość ich blatu. Ma to zarówno znaczenie praktyczne, jak i jest istotne w kontekście właściwych proporcji. Jeśli stolik ogrodowy będzie zbyt mały, nie tylko w zupełności zaginie na tle nieproporcjonalnie dużej w stosunku do niego sofy, ale i osobom siedzącym na krańcach siedziska może być trudno do niego sięgać, bez konieczności podnoszenia się z sofy. Dlatego przed zakupem zwróć uwagę na to, aby blat stolika mierzył przynajmniej tyle, co od 1/2 do 2/3 długości siedziska sofy, naprzeciw której zostanie ustawiony.

Stolik dostawiany – idealny stolik pomocniczy na taras lub balkon

Jeśli twoja sofa ogrodowa jest z gatunku tych większych lub dodatkowo towarzyszą jej również fotele ogrodowe, może się okazać, że jeden stolik to trochę za mało, aby wszystkie siedzące wokół niego osoby mogły swobodnie odstawić na jego blat filiżanki lub talerzyki. W takiej sytuacji warto zastanowić się, czy wskazany nie będzie również stolik pomocniczy. W tej roli świetnie sprawdzą się stoliki dostawiane, we wnętrzach często określane mianem dostawianych stolików do laptopa. Dzięki charakterystycznej konstrukcji podstawy, zabudowanej tylko z jednej strony, możesz je dostawić maksymalnie blisko podłokietników sofy lub fotela, tym samym oszczędzając nieco przestrzeni. To zresztą nie są jedyne stoliczki ogrodowe, po które warto sięgnąć na niedużych tarasach i balkonach…

stolik ogrodowy

Stoliczki ogrodowe do niedużych przestrzeni – te modele to strzał w dziesiątkę

Ogród pozostaje co najwyżej w sferze marzeń, a ty do dyspozycji masz zaledwie niewielki balkon? Nic straconego, nawet tak niedużą przestrzeń można wykorzystać w taki sposób, aby móc cieszyć się ciepłymi wieczorami spędzanymi na zewnątrz. Pod jednym jednak warunkiem – na takiej niedużej przestrzeni muszą znaleźć się pomysłowe i ergonomiczne meble. Do takich z pewnością zalicza się podwieszany stolik na balkon. To nic innego jak nieduży blat z uchwytami, który możesz umocować do balustrady balkonu lub tarasu, w dodatku bardzo łatwy w montażu – najczęściej nie wymaga to użycia żadnych specjalnych narzędzi.

Strzałem w dziesiątkę może też okazać się stolik składany, zwłaszcza wtedy, gdy na balkonie zamierzasz odpoczywać tylko od czasu do czasu. W takiej sytuacji ustawianie stolika na stałe jest zupełnie niepotrzebne – będzie tylko zajmować powierzchnię na co dzień. Znacznie lepiej sprawdzą się wtedy rozkładane stoliki ogrodowe – są niewielkie, więc po złożeniu możesz je przechowywać chociażby w szafie. Gdy natomiast będziesz mieć ochotę na przyjemny wieczór na balkonie, rozłożenie takiego stolika zajmie ci dosłownie moment.

Artykuł sponsorowany


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 21 listopad 2023 15:55
komentarz /( 1 )
  • Werka
    Werka

    czwartek, 19 maj 2022 08:50

    My kupiliśmy zwykły, mały, w sklepie meblarskim w naszym mieście. Ale mam w planach stolik DIY! Pomysł już jest, oby z realizacją poszło gładko :D

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.