Jak zasadzić awokado z pestki? Te rzeczy musisz wiedzieć! - dekoportal.pl

Jak zasadzić awokado z pestki? Te rzeczy musisz wiedzieć!

01 Kwi 2020 / Napisała  / Porady
awokado z pestki, hodowla awokado, sadzenie awokado
Z pestki awokado można samodzielnie wyhodować roślinę

Awokado to roślina wywodząca się z Południowej i Środkowej Ameryki. W naturalnych warunkach rośnie jako wysokie drzewo rodzące smaczne owoce o delikatnym miąższu. W Polsce awokado nazywane jest smaczliwką i dodaje się je do sałatek, kanapek i mięsa. Z jego wspaniałego smaku i dobroczynnych dla naszego organizmu właściwości chętnie korzystają weganie, wykonując z niego pasty czy ciasta. Czy można zasadzić pestkę awokado i wyhodować drzewko? Jak najbardziej! Będzie stanowiło fantastyczną ozdobę naszego parapetu lub balkonu, ponieważ ma piękne liście i gęsty pokrój. Prezentujemy najlepszy, sprawdzony sposób na zasadzenie awokado, a także na jego pielęgnację. Jak się za chwilę przekonacie ani jedno, ani drugie, nie jest trudne, a efektem naszych (niewielkich starań) może stać się ozdobne, egzotyczne drzewko. Czy również kwiaty i owoce? O tym już za chwilę.

O czym przeczytasz w artykule?

Sadzenie awokado w domu. O przycinaniu, kwiatach i owocach

Sadzenie pestki awokado pozwoli nam uzyskać ładne, ozdobne drzewko, ale nawet jeśli uda nam się doczekać owoców, to nie będą one tak duże, jak kupowane w sklepie (chociaż można je jeść!). Mogą się one pojawić dopiero po 6, a nawet 8 latach, a ich dojrzewanie trwa około 24 miesięcy. Hodowla awokado w domu sprawi jednak na pewno, że będziemy mieli możliwość nacieszyć oczy ciemnozielonymi, skórzastymi liśćmi pokrytymi ozdobną siecią żyłek. Przy odrobinie szczęścia, a także cierpliwości i samozaparcia w dbaniu o drzewko, mogą się na nim pojawić także ładne, żółte kwiaty.

Jak zasadzić awokado z pestki i jak je hodować, by pięknie się prezentowało? Z początku roślina szybko się rozwija i w ciągu kilku miesięcy osiąga duże przyrosty. Po tym czasie jednak jej rozwój spowalnia. Jeśli zależy nam na tym, by była bardziej rozkrzewiona i zagęszczona, trzeba koniecznie pamiętać o jej przycięciu. Zabieg ten najczęściej wykonuje się wtedy, kiedy drzewko ma kilkadziesiąt centymetrów. Po przycięciu będzie się ono rozwijało wolniej, ale będzie też ładnie zakrzewione, a jego liście staną się większe i gęstsze.

Jak wyhodować awokado, by uzyskać piękne drzewko?

  • Efektownie zakrzewione drzewko awokado o gęsto rosnących liściach uzyskamy, przycinając je, gdy osiąga ono wysokość kilkudziesięciu centymetrów.
  • Niekiedy, przy odpowiedniej pielęgnacji (o której jeszcze powiemy), na drzewku awokado mogą pojawić się żółte kwiaty.
  • Warto przy tym pamiętać, że mimo naszych największych starań awokado może nie owocować.
awokado w naturze, owoce awokado na drzewie, jak wygląda drzewo awokado
Awokado to efektowne drzewko, lecz zasadzone z pestki w domu może nigdy nie owocować

Awokado z pestki krok po kroku. Jak posadzić awokado?

Jak wyhodować awokado? To bardzo proste, choć wymaga wykonania kilku ważnych, następujących po sobie, czynności. Kupujemy świeży owoc awokado, wybierając okaz bez brązowych plam. Powinien on mieć zieloną, ładną skórkę, a w dotyku musi być miękki. Kroimy awokado bardzo delikatnie wzdłuż na pół, a następnie przekręcamy obie połówki tak, by „wyłuskać” spomiędzy nich pestkę.

Od razu po wyjęciu pestki wbijamy w jej dolną część dwie lub trzy wykałaczki, po obu stronach, równolegle do podłoża. Będą nam one służyć jako podpórka, ponieważ w kolejnym kroku opieramy je o ścianki słoika z wodą. Ostrzej zakończona część pestki powinna wystawać ponad naczynie, natomiast jej płaska część musi być zanurzona w wodzie (która zakryje 1/3 pestki).

Pestka awokado w wodzie powinna stać w mocno nasłonecznionym miejscu, na przykład na parapecie. Nie można doprowadzić do wysuszenia pestki, dlatego woda w słoiczku powinna być regularnie wymieniana. Po trzech lub czterech tygodniach pestka powinna zacząć pękać i kiełkować, a po pewnym czasie słoik zapełni się korzeniami i pojawi się łodyżka avokado. Sadzenie to już tylko formalność.

Gdy łodyżka osiągnie długość około 15 centymetrów, roślinkę można delikatnie oddzielić od pestki i wsadzić ją do ziemi. Pestka awokado w doniczce nie będzie nam już potrzebna. Jak posadzić avocado? W tym celu przygotowujemy doniczkę zbliżoną wielkością do słoika, w którym była pestka, i układamy w niej warstwę z keramzytu lub ze żwiru (warstwa przepuszczająca wodę), a następnie dodajemy ziemię kompostową wymieszaną z kilkoma łyżkami nawozu. Wierzchnią warstwę będzie tu stanowiła czysta gleba, w której umieszczamy roślinkę. Na koniec dokładnie ją podlewamy.

Jeśli skrócimy łodygę o połowę, pobudzimy roślinę do szybszego wzrostu i w krótkim czasie powinna ona wypuścić boczne listki i pędy. Tę czynność jednak można pominąć, pozostawiając rozwój rośliny swojemu biegowi.

Jak zasadzić awokado? Kilka wskazówek:

  • Wybieramy miękki, zielony owoc bez brązowych plam.
  • Wyjmujemy z niego delikatnie pestkę, a następnie wbijamy w nią z każdej strony wykałaczki, które będą naszą „podpórką”.
  • Umieszczamy pestkę w słoiku z wodą tak, by znajdowała się w nim do 1/3 swojej długości.
  • Po trzech lub czterech tygodniach zaczną pojawiać się korzenie i łodyżka.
  • Kiedy łodyżka osiągnie długość około 15 centymetrów, oddzielamy ostrożnie pestkę od roślinki i przesadzamy ją do doniczki.
sadzenie awokado, jak wyhodować awokado, awokado z pestki
Pierwszym etapem uprawy awokado jest umieszczenie pestki w słoiku z wodą

Pestka awokado w doniczce

Włożenie pestki na kilka tygodni do wody, by pojawiły się korzenie to najbardziej popularny sposób zasadzenia awokado. Jak sadzić je inaczej?

Pestkę awokado układamy w małej doniczce, a następnie stawiamy ją w ziemi pod krzewem w ogrodzie. Dobrym pomysłem jest również posadzenie pestki w ziemię pomiędzy dwie pelargonie na tarasie lub na balkonie. Rosnące obok rośliny zapewniają cień, a w podłożu dłużej utrzymuje się wilgoć. Pozostaje więc czekać na ukazanie się pędu.

W momencie, gdy rozwinie się pęd z czterema listkami, jego wierzchołek należy usunąć (zwykle nie jest to przyjemne, bo przecież tak czekaliśmy na tę roślinkę!). W przeciwnym razie jednak urośnie nam pojedynczy, cienki i długi pęd, który rozkrzewi się dopiero na dużej wysokości. Kiedy pojawią się nowe pędy, znów obrywamy pączki wierzchołkowe.

Sadzenie pestki awokado w ziemię:

  • Wybieramy niewielką doniczkę, wsypujemy do niej ziemię i kładziemy do niej pestkę awokado. Ustawiamy doniczkę pod krzewem w ogrodzie.
  • Kładziemy pestkę awokado w ziemi pomiędzy pelargoniami na tarasie albo na balkonie.
  • Gdy pojawi się pęd z czterema liśćmi, obrywamy pączek wierzchołkowy.
jak posadzić awokado, jak wyhodować awokado, awokado z pestki w doniczce
Awokado można także wyhodować w doniczce z ziemią

Jak wyhodować awokado z pestki? O glebie, stanowisku i nawożeniu

Ziemia do awokado powinna być żyzna i bogata w próchnicę. Musi być jednocześnie bardzo przepuszczalna, by utrzymywać wilgoć. Warto przygotować dla naszego drzewka jasne i ciepłe stanowisko, najlepiej na wystawie południowej. Zbyt mała ilość światła spowoduje powolne rośnięcie, wypuszczanie długich pędów, a także wyginanie się pnia. Zbytnie nasłonecznienie może jednak jej zaszkodzić (o czym jeszcze będziemy pisać).

Roślina potrzebuje do kwitnienia temperatury około 20ºC i nie powinna być hodowana w temperaturze niższej niż 10ºC. Latem i późną wiosną awokado może zdobić nasz ogród lub balkon, natomiast jesienią i zimą musi znaleźć się w domu.

Jak już wspomniano, awokado lubi wilgotne podłoże, dlatego latem roślina powinna być podlewana obficie, kilka razy w tygodniu. Wiosną i jesienią podlewanie redukujemy do dwóch razy w tygodniu, natomiast zimą podlewamy awokado tylko raz w tygodniu.

Awokado potrzebuje przez cały okres wegetacyjny sporej dawki składników mineralnych. Jego nawożenie przeprowadza się raz na kilka tygodni (minimalnie co dwa tygodnie). Stosujemy przy tym nawóz uniwersalny, do roślin doniczkowych, lub też przeznaczony specjalnie do stosowania w uprawie roślin egzotycznych. Dodajmy przy tym, że stosowanie tego drugiego rodzaju nawozu zwiększa szanse na pozyskanie owoców. Preparaty ze zwiększoną dawką fosforu sprawiają, że roślina lepiej krzewi i ma gęstszy pokrój. Mówiąc wprost, będzie piękniejsza.

Młode drzewka awokado przesadzamy do większej doniczki raz do roku, najlepiej wiosną. Starsze można przesadzać rzadziej, na przykład co 2 lub co 3 lata.

Zima to dla drzewka awokado szczególny czas. Jak można o nie zadbać, by wyszło z niego bez szwanku? W przypadku, gdy mamy ogród zimowy bądź przydomową szklarnię, możemy je tam przenieść. W innym przypadku powinno się ono znaleźć w chłodnym i jasnym pomieszczeniu, w którym temperatura nie spada poniżej 0° C i oscyluje wokół 15° C. Problemem może być centralne ogrzewanie, które wysusza powietrze i w efekcie może prowadzić do usychania liści. Jest jednak i na to sposób. Wystarczy zraszać roślinę wodą.

Jak hodować awokado?

  • Zapewniamy drzewku żyzną glebę z dużą ilością próchnicy.
  • Stawiamy awokado na parapecie, najlepiej z wystawą południową.
  • Zapewniamy roślinie temperaturę nie niższą niż 10°C, a najlepiej oscylującą wokół 20°C.
  • Podlewamy ją latem kilka razy w tygodniu, wiosną i jesienią dwa razy w tygodniu, a na zimę tylko raz w tygodniu.
  • Raz na kilka tygodni nawozimy awokado nawozem uniwersalnym lub też przeznaczonym specjalnie do stosowania w uprawie roślin egzotycznych.
  • Na zimę przenosimy drzewko awokado do jasnego, chłodnego pomieszczenia, a jeśli stoi w mieszkaniu, w którym panuje suche powietrze, zraszamy jego liście, by nie uschły.
ziemia do awokado, awokado gleba, mieszkanka ziemi do awokado
Uprawa awokado w mieszkaniu wymaga wielu zabiegów, ważne, aby przygotować mu żyzną glebę

Drzewko z pestki awokado. Rozdział dla zapalonych botaników

Jak widać, pielęgnacja awokado może wymagać nieco wysiłku, jednak z pewnością przyniesie on rezultaty. Drzewko avocado jest rośliną wiecznie zieloną i długowieczną. W naturze żyje ponad 100 lat, a do tego osiąga aż 20 metrów wysokości. Dodajmy, że w doniczce możemy spodziewać się drzewka o wysokości do 2 metrów.

Warto w tym miejscu wspomnieć jeszcze o możliwości zapylenia drzewek awokado w warunkach domowych. Kwiaty awokado są obupłciowe, co oznacza, że są jednocześnie męskie i żeńskie. Wyróżniamy rośliny typu A i typu B. Kwiaty awokado typu A jako żeńskie otwierają się rano, a po kilku godzinach się zamykają. Jako męskie natomiast otwierają się po południu następnego dnia. Z kolei kwiaty awokado typu B jako żeńskie otwierają się po południu, a jako męskie kolejnego dnia rano. Co to oznacza dla hodowcy amatora? Ponieważ do zapylenia musi dojść krzyżowo, to znaczy kwiat musi być zapylony pyłkiem innej rośliny, jeśli chcemy mieć szansę na zapylenie awokado w warunkach domowych, powinniśmy mieć kilka drzewek kwitnących w tym samym czasie.

Jak wyhodować awokado i co warto wiedzieć na temat jego kwitnienia i owocowania?

  • Awokado rzadko kwitnie i owocuje w warunkach domowych.
  • Pierwsze kwiaty mogą się pojawić (przy odrobinie szczęścia!) nawet po ośmiu latach.
  • Jeśli chcemy zapylić awokado hodowane w domu, musimy mieć kilka drzewek kwitnących w tym samym czasie.
owocowanie awokado, czy awokado kwitnie, zapylanie awokado
Aby mogło dojść do zapylenia awokado, trzeba mieć przynajmniej 2 rośliny kwitnące w tym samym czasie

Sadzenie awokado i najczęściej popełniane błędy

Hodowla awokado w warunkach domowych może niekiedy przysparzać problemów, zwłaszcza jeśli do sprawy pielęgnacji podejdziemy w sposób... zbyt sumienny. Zobaczmy więc, jakie błędy najczęściej popełniane są podczas hodowli tego drzewka.

Jednym z często popełnianych błędów w hodowli awokado jest jego przelanie. Roślina ta lubi wilgoć, jednak jeśli będzie jej za dużo, jej liście zaczną żółknąć i usychać. Jak temu zaradzić? Przede wszystkim trzeba przesuszyć ziemię w doniczce, wstrzymując się na jakiś czas z podlewaniem.

Innym błędem popełnianym często przez hodowców drzewek awokado jest spryskiwanie ich wodą z kranu. Chociaż większości roślin taka woda nie szkodzi, w przypadku awokado sprawa ma się inaczej. Spryskiwanie wodą kranową liści avocado może stać się przyczyną chorób grzybiczych łodygi i liści. Pierwszą niepokojącą oznaką powinien być dla nas biały osad pojawiający się na liściach.

Drzewko awokado, jako roślina egzotyczna, lubi słońce. Warto jednak wiedzieć, że wystawianie na pełne słońce zupełnie jej nie służy. Promienie słoneczne mogą szybko spalić jej delikatne liście, co w konsekwencji spowoduje ich uschnięcie i obumarcie drzewka. Najlepsze miejsce dla awokado to półcień.

Jakich błędów unikać, sadząc awokado z pestki?

  • Przelewania. Chociaż avocado lubi wilgoć, jej nadmiar spowoduje uschnięcie liści.
  • Spryskiwania wodą z kranu. Stosowanie takiej wody może stać się przyczyną chorób grzybiczych liści i łodygi. Biały nalot na liściach to ich pierwszy symptom, który powinien nas zaalarmować.
  • Wystawiania drzewka na pełne słońce. Najlepiej postawić je w półcieniu.
uprawa awokado, jak uprawiać awokado w domu, awokado w mieszkaniu
Podczas uprawy awokado trzeba uważać na to, aby nie spalić rośliny w pełnym słońcu



Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany środa, 01 kwiecień 2020 16:40
komentarz /( 1 )
  • Małgo
    Małgo

    poniedziałek, 27 czerwiec 2022 09:45

    ojeju! to tak można? lecę po awocado i będę sadzić. Cudownie byłoby mieć własne

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.