Jak położyć płytki na tarasie, żeby nie odpadły? Musisz wiedzieć o tych 3 rzeczach! - dekoportal.pl

Jak położyć płytki na tarasie, żeby nie odpadły? Musisz wiedzieć o tych 3 rzeczach!

24 Wrz 2020 / Napisał  / Porady
jak położyć płytki na tarasie, żeby nie odpadły
Płytki na tarasie wpływają na komfort korzystania z miejsca do odpoczynku.

Trwałość nawierzchni na tarasie zależy od wielu czynników. Rodzaj użytego kleju, typ płytek oraz sposób ich przyklejania – wszystko wpływa na wytrzymałość okładziny. Jeśli chcesz wiedzieć, jak położyć płytki na tarasie, żeby nie odpadły, przeczytaj nasz artykuł. Podpowiadamy, dlaczego kafle mogą się odklejać.

O czym przeczytasz w artykule?

Płytki na tarasie – dlaczego się odklejają?

Płytki na tarasie wpływają na komfort korzystania z miejsca do odpoczynku, ale także na bezpieczeństwo domowników. Odpadające czy kruszące się kawałki sprawiają, że przestrzeń traci swój urok. Jeśli masz problem z nietrzymającymi się czy pękającymi kaflami, możesz wymienić tylko te, które niszczeją. Będzie to jednak rozwiązanie chwilowe, dlatego warto wiedzieć, jak położyć płytki na tarasie, żeby uniknąć konieczności szybkiego ponawiania prac wykończeniowych.

Płytki na tarasie mogą odpadać z różnych powodów. Jednym z nich jest brak hydroizolacji, co prowadzi do pojawienia się wysoleń na kaflach. Białe wykwity po pewnym czasie prowadzą do odpadania płytek.

Kolejnym powodem odpadania kafli może być niewłaściwie dobrany klej. Błędem jest wybór preparatu, który nie jest wodoodporny czy mrozoodporny. Trzeba też zwrócić uwagę na odkształcalność – ta cecha ma szczególne znaczenie przy dużych powierzchniach. Jeśli spojenia między płytkami pękną, również może pojawić się problem z odpadaniem kafli. Pęknięcia te są miejscem, w którym będzie zbierała się woda.

Dlaczego płytki na tarasie się odklejają?

  • Może wynikać to z nieprawidłowej hydroizolacji,
  • Problemem jest też niewłaściwie dobrany klej,
  • Do odpadania płytek mogą doprowadzić źle wykonane fugi.
czym przykleić odpadające płytki na tarasie
Jednym z powodów odpadania płytek, jest brak hydroizolacji.

Układanie płytek na tarasie – co musisz wiedzieć?

Jeśli nie chcesz parę miesięcy po wykończeniu posesji, zastanawiać się, czym przykleić odpadające płytki, pamiętaj o kilku ważnych kwestiach dotyczących ich układania. Przede wszystkim okładzina na zewnątrz musi być zarówno wodoszczelna, jak i paroprzepuszczalna. Oznacza to, że płytki muszą zatrzymywać wodę, na przykład opadową, ale też pozwolić wodzie odparować.

Woda może dostać się pod płytki, na przykład z gruntu, jeśli hydroizolacja jest nieprawidłowa. Duża ilość wody pod kaflami stanie się szczególnie niebezpieczna zimą. Podczas mrozu zmieni się ona w lód, zwiększy swoją objętość i zacznie rozpychać płytki. Kafle będą odkształcać się też latem – wysoka temperatura doprowadzi do ich rozszerzania, natomiast zimą ulegną kurczeniu.

  • Zewnętrzna okładzina musi być wodoszczelna, żeby zatrzymywać wodę opadową. Musi jednocześnie pozwolić odparować wodzie, która jakimś sposobem dostała się pod kafle.
jak położyć płytki na tarasie
Duża ilość wody pod kaflami jest szczególnie niebezpieczna zimą.

Jak położyć płytki na tarasie, żeby nie odpadły?

Nim rozpoczniesz układanie płytek na tarasie, sprawdź, czy powierzchnia ma odpowiedni spadek – powinien on wynosić około 1-2%. To konieczne, żeby woda opadowa mogła swobodnie spływać, a dzięki temu nie prowadzić do niszczenia okładziny. Jeśli taras dopiero co został zbudowany, musisz odczekać, aż betonowa wylewka w pełni wyschnie, co trwa około 3 miesiące. Robiąc to wcześniej, narażasz się na możliwość pękania kafli.

Pamiętaj o dokładnym oczyszczeniu betonowego tarasu przed ułożeniem na nim płytek. Pozbądź się wszelkich luźnych fragmentów. Do dokładnego usunięcia pyłów posłuży Ci odkurzacz.

Istotnym elementem prac jest ułożenie warstwy hydroizolacyjnej, która będzie chronić przed wodą z gruntu. W roli izolacji przeciwwodnej sprawdzi się podkład uszczelniający, a na styku ze ścianą budynku – taśma. Brak hydroizolacji doprowadzi do wykwitów solnych, a w następstwie do odklejenia się fragmentów okładziny. Pamiętaj, że uszczelnienie musi być też wykonane na bocznych ściankach tarasu.

Układanie płytek na tarasie przeprowadź w odpowiedniej temperaturze. Sprawdź na opakowaniu wybranej zaprawy klejowej, w jakiej temperaturze należy używać produktu. Najczęściej jest to 5-25°C. Unikaj układania płytek w upalny dzień, ponieważ zaprawa będzie zbyt szybko zasychać, co uniemożliwi Ci poprawienie ułożenia kafli.

Pamiętaj również o wybraniu odpowiedniej szerokości fug – to ważne szczególnie na tarasach południowych. Okładzina potrafi się na nich nagrzać nawet do 60°C, zwłaszcza jeśli jest ciemna, a następnie, na przykład podczas burzy czy nocą, nagle temperatura kafli spada. Fugi będą kompensować naprężenia termiczne.

Jak położyć płytki na tarasie, żeby nie odpadły?

  • Zadbaj o to, żeby powierzchnia miała odpowiedni spadek, czyli 1-2%,
  • Jeśli betonowy taras dopiero został zbudowany, musisz odczekać 3 miesiące, żeby dobrze wysechł,
  • Dokładnie oczyść betonową powierzchnię przy użyciu odkurzacza,
  • Ułóż warstwę izolacyjną, również na styku ze ścianami domu,
  • Pracę wykonaj w sprzyjającej temperaturze – idealna to około 5-25°C,
  • Dobierz odpowiednią szerokość fug, które kompensują naprężenia termiczne.
jaki klej do płytek na taras
Nim rozpoczniesz układanie płytek na tarasie, sprawdź, czy powierzchnia ma odpowiedni spadek.

Jaki klej do płytek na taras sprawdzi się najlepiej?

Myśląc o tym, jak położyć płytki na tarasie, skoncentruj się na dobraniu odpowiedniego kleju. Cementowa zaprawa powinna być mrozoodporna i przeznaczona na podłoże odkształcalne. Szukaj wśród produktów klasy C2S1. Zastanawiając się, jaki klej do płytek na taras wybrać, pamiętaj o konieczności zakupu produktu o podwyższonej przyczepności. Odpowiedni preparat wytrzyma delikatne ruchy płytek wynikające ze zmienności temperatury.

Przed rozpoczęciem układania płytek możesz rozłożyć linkę, która wyznaczy poziom i ułatwi Ci równe przymocowanie kafli. Klej do płytek na taras jest przeznaczony do rozrobienia z wodą. Proporcje sprawdzisz na opakowaniu. Mieszankę przygotuj w taki sposób, żeby była jednolita. Do aplikowania kleju na podłoże użyj zębatej pacy, natomiast do nałożenia cienkiej warstwy na płytkę wykorzystaj boczną część pacy – dzięki temu pracę wykonasz precyzyjnie.

Po nałożeniu płytki dociśnij ją delikatnie i poruszaj w poziomie. Po przyklejeniu wszystkich kafli czas na fugowanie – możesz to zrobić następnego dnia, kiedy klej dobrze wyschnie. Zastosuj mrozoodporną zaprawę elastyczną, która jest paroprzepuszczalna. Do fugowania płytek na tarasie nie wybieraj fug epoksydowych.

Zaprawę do spoinowania zaaplikuj na całej okładzinie ze szczególnym uwzględnieniem przestrzeni pomiędzy płytkami. Kiedy minie kilkanaście minut, możesz przy użyciu gąbki wyczyścić kafle. Przygotuj sobie miskę z wodą, w której będziesz co jakiś czas płukać gąbkę. Dzięki temu unikniesz pojawienia się nieestetycznych śladów na kaflach.

Jaki klej do płytek na taras wybrać?

  • Zaprawa musi być mrozoodporna,
  • Wybierz klej przeznaczony na podłoża odkształcalne,
  • Preparat musi mieć zwiększoną przyczepność,
  • Klej trzeba wymieszać z wodą do uzyskania jednolitej masy – proporcje poznasz dzięki informacjom widocznym na opakowaniu,
  • Zaprawę aplikuj zębatą pacą nie tylko na podłoże, lecz także na płytki,
  • Ważny jest też preparat do spoinowania – wybieraj spośród produktów mrozoodpornych i paroprzepuszczalnych. Nie stosuj fug epoksydowych.
czym przykleić odpadające płytki
Ważny jest preparat do spoinowania – wybieraj spośród produktów mrozoodpornych i paroprzepuszczalnych.

Układanie płytek na tarasie – o czym jeszcze warto pamiętać?

Jest jeszcze kilka zasad, o których warto pamiętać podczas układania płytek. Jedna z nich dotyczy układania warstwy przeciwwilgociowej. Podczas wklejania taśm uszczelniających nie zapomnij o tym, że szlam powinien znaleźć się pod nimi oraz na nich.

Istotne jest też rozpoczęcie układania kafli od właściwej strony. Zrób to od zewnętrznej części tarasu. Pierwsze kafle montuj nieco wysunięte, ponieważ znajdą się pod nimi płytki, które przymocujesz do boków tarasu.

Zastanawiając się, jaki klej do płytek na taras wybrać, nie zapomnij dopasować go do materiału, z którego została wykonana okładzina. Najpopularniejsze są mrozoodporne płytki ceramiczne, ale niektórzy wybierają też klinkier. Montując go, trzeba wykorzystać preparat bez domieszek wapiennych.

Bardzo ważna jest też wielkość fug, które mają za zadanie kompensować naprężenia wynikające ze zmian temperatury. Odstępy powinny wynosić kilka milimetrów – około 5. Przy wielkoformatowych płytkach konieczne są większe spoiny. Pamiętaj też o pozostawieniu szczeliny dylatacyjnej przy ścianie domu.

Jakie zasady warto poznać przed ułożeniem płytek na tarasie?

  • W czasie wklejania taśm uszczelniających pamiętaj o tym, że muszą znaleźć się pod szlamem i na nim,
  • Rozpocznij układanie płytek od zewnętrznej strony; kafle powinny być trochę wysunięte, ponieważ pod nimi znajdzie się okładzina boków tarasu,
  • Dopasuj klej do materiału płytek; do klinkieru stosuj preparat bez domieszek wapiennych,
  • Fugi powinny mieć odpowiednią wielkość, czyli około 5 mm, a przy wielkoformatowych kaflach nawet więcej,
  • Pozostaw szczelinę dylatacyjną przy ścianie domu.
czym przykleić odpadające płytki
Istotne jest rozpoczęcie układania kafli od właściwej strony.

Czym przykleić odpadające płytki na tarasie?

Masz problem z odklejającymi się płytkami na tarasie? To zmartwienie, które dotyka wielu osób, najczęściej po zimowym sezonie. Czasem odpada cała płytka, ale zdarza się też, że kruszy się tylko część kafelka. Warto zostawić w garażu nieco okładziny, która została niewykorzystana podczas remontu. Może się bowiem okazać, że wybrany model już od dawna nie jest dostępny w sklepie.

Przed rozpoczęciem klejenia musisz dokładnie usunąć całą zniszczoną płytkę, nawet jeśli odpadł tylko kawałek. W tym przypadku konieczne będzie zastosowanie nowego kafla. Jeśli odpadła cała płytka, być może uda się ją odratować.

Przed rozpoczęciem prac dokładnie oczyść kafelek. Zastanawiając się, czym przykleić odpadające płytki, weź pod uwagę silikon, który musi być elastyczny oraz mrozoodporny. Zaaplikuj go na krawędzie kafla oraz pośrodku. Po ułożeniu płytki w okładzinie postaw na niej ciężki przedmiot, żeby stworzyć mocniejsze wiązanie.

Jeśli po zdjęciu całej płytki okaże się, że występuje duży ubytek kleju, warto wyrównać powierzchnię. Do tego celu wykorzystaj zaprawę do kafli zewnętrznych. Po doklejeniu płytki musisz ją ponownie zafugować. Pamiętaj, że taka naprawa okładziny może okazać się skuteczna, ale na krótko i w przyszłości konieczne będzie skucie wszystkich kafli.

  • Myśląc o tym, czym przykleić odpadające płytki, weź pod uwagę mrozoodporny silikon, który należy nałożyć na krawędzie i częściowo na środek kafla. Po przyklejeniu fragmentu okładziny ustaw na niej ciężki przedmiot, żeby preparat lepiej związał.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Ostatnio zmieniany piątek, 08 styczeń 2021 13:06
komentarz /( 1 )
  • Kasia
    Kasia

    poniedziałek, 05 październik 2020 12:42

    Świetny artykuł!

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.