Jak przygotować ogród do zimy? - dekoportal.pl

Jak przygotować ogród do zimy?

26 Paź 2022 / Napisał  / Porady
jak przygotować trawnik i rabaty

Jesienią należy zadbać o to, by odpowiednio przygotować ogród na nadejście zimy. W przeciwnym razie na wiosnę można spotkać się ze sporym rozczarowaniem. Co zrobić, by zadbać o rośliny i uniknąć ich zniszczenia podczas mrozów?


Przygotowanie drzew i krzewów

Wszystkie rośliny wrażliwe na mróz powinny zostać okryte materiałem przepuszczającym powietrze, np. matami słomianymi, korą, suchymi liśćmi, świerkowymi gałązkami czy agrowłókniną. Najmniej odporne na niskie temperatury są rośliny młode, wrzosowate, zimozielone i róże. Kolumnowe rośliny iglaste powinny zostać zabezpieczone poprzez obwiązanie sznurkiem lub elastyczną siatką. W ten sposób można uniknąć rozłamania wąskich, pionowych koron krzewów pod ciężarem śniegu.


Przygotowanie trawnika

Co roku podczas jesieni należy zadbać o zgrabienie i usunięcie z trawnika opadających na niego liści i innych elementów organicznych. Pozostawione na zimę mogą uszkodzić trawnik z powodu gnicia resztek. W taki sposób powstaje tzw. pleśń śniegowa. Wyczesanie trawnika umożliwia również pozbycie się filcu powstającego w okresie wegetacyjnym. Rośliny znajdujące się w ogrodzie można przykryć częścią zebranych liści. Trawę powinno się skosić po raz ostatni pod koniec października do wysokości mniej więcej 5 cm. Warto użyć też nawozu potasowego, który zwiększa odporność trawnika na działanie mrozów.


Przygotowanie rabaty

Obumarłe części roślin można usunąć na jesień bądź wstrzymać się z tym do wiosny. Zaschnięte kępy ozdobnych traw oraz kwiatostany pozostałych roślin, które nie opadły na ziemię, lepiej jest zostawić. W zimie będzie osadzał się na nich szron, który znacznie uatrakcyjni wygląd ogrodu. Jeśli w sezonie wegetacyjnym zostały posadzone byliny, powinno się je zabezpieczyć przed mrozem i okryć. W tym celu warto wykorzystać gałązki iglaków, korę lub suche (zdrowe) liście. Ta warstwa zabezpieczająca ochroni młode i niezakorzenione jeszcze sadzonki podczas mrozów.


Podlewanie roślin

Podlewanie zimozielonych gatunków roślin iglastych i liściastych jest bardzo ważną czynnością do wykonania przed zimą. Przełoży się to na ich lepsze zimowanie. To właśnie one są najbardziej narażone na schnięcie wraz z nadejściem wczesnej wiosny. W trakcie słonecznej pogody woda paruje z nadziemnych części roślin, które nie mogą jednak uzupełnić braków ze względu na zamarznięty grunt.


Przygotowanie stawu i oczka wodnego

Przed zimą należy zebrać liście, które spadły na rozciągniętą nad lustrem wody siatkę. W przeciwnym razie siatka będzie nadmiernie obciążona i wpadnie do wody, gdzie liście zaczną gnić. W pojemnikach, w których zimują rośliny, należy uzupełnić wodę. Przed powstaniem warstwy lodu na powierzchni zbiornika należy wyłączyć i wyjąć pompy oraz filtry. Konieczne jest oczyszczenie ich z mułu i glonów, a także umycie filtrów pod bieżącą wodą. Z małych i średnich zbiorników trzeba wylać wodę. Te ruchome lepiej jest przenieść do suchego pomieszczenia, a nieruchome wypełnić trocinami bądź ciętą słomą i przykryć. Ryby i rośliny należy przenieść do akwarium.

Pomocny sprzęt do przygotowania ogrodu na zimę znajdziesz w ofercie sklepu internetowego marki Stiga.


Artykuł sponsorowany



Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany wtorek, 02 kwiecień 2024 12:44
komentarzy /( 2 )
  • Zina
    Zina

    poniedziałek, 31 październik 2022 10:18

    ja w sobotę kosiłam trawę, chyba już ostatni raz
  • Erti
    Erti

    czwartek, 27 październik 2022 09:41

    w moim ogrodzie wszystkie prace już niemal wykonane. Zima może przychodzić ;)

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.