Jak zabezpieczyć balkon przed przeciekaniem? Uszczelnianie balkonu bez tajemnic! - dekoportal.pl

Jak zabezpieczyć balkon przed przeciekaniem? Uszczelnianie balkonu bez tajemnic!

16 Sie 2019 / Napisała  / Porady
jak chronić balkon przed wodą, przeciekający balkon, wilgoć na balkonie
Porządne wykończenie powierzchni i krawędzi balkonu uchroni go przed wodą

Balkon i taras to miejsca, które głównie mają służyć naszemu wypoczynkowi. To tu mamy oddawać się błogiemu relaksowi. Niestety, często się zdarza, że nieprawidłowa budowa balkonu czy tarasu może nam zniszczyć naszą idylliczną przestrzeń. Miejsca te są nieustannie narażone na działanie czynników zewnętrznych: wilgoci, kwaśnych deszczy, promieniowania UV, a także skrajne temperatury. Nieszczelna izolacja tarasu lub balkonu może przyczynić się do powstania poważnych szkód. Dostanie się wilgoci do stalowych elementów zbrojenia może przyczynić się do korozji, pękania betonu i osłabienia całej konstrukcji. Co więcej, przeciekający taras lub balkon mogą powodować powstawanie zacieków i tworzenie się pleśni w pomieszczeniach znajdujących się poniżej. Dlatego też przedstawiamy sposoby na to, jak zabezpieczyć balkon i taras przed przeciekaniem.

O czym przeczytasz w artykule?

Przeciekający taras lub balkon

Przecieki na balkonach i tarasach mogą się zdarzyć już nawet w kilka lat po ich budowie. Powstają one wtedy, gdy woda – penetrując warstwy pomiędzy izolacją i posadzką – uszkadza je. Zwykle dzieje się to podczas cykli zamrażania i odmrażania. Takie zmiany mogą nawet doprowadzić do zniszczenia elementów budynku, które nie będzie widoczne, ale w rezultacie doprowadzi do sytuacji, w której konieczna będzie gruntowna (i kosztowna) odbudowa. Jak w takim razie uniknąć powstawania przecieków?

Podstawę stanowi tu prawidłowo wykonany balkon i taras. Co to oznacza? Trzeba zadbać o odpowiednio dobrane materiały dopuszczone do stosowania na zewnątrz. Ponadto, dobrze jest wybrać płytki o niewielkich rozmiarach (co najwyżej 30 x 30 cm) i nasiąkliwości do 3%. Kolejne warunki dobrze wykonanego balkonu lub tarasu to: zastosowanie spoin pomiędzy płytkami o minimalnej szerokości 5 mm i profili okapowych z gwarantowaną odpornością na korozję.

Ważnym warunkiem bezproblemowego użytkowania balkonu czy tarasu są także okresowe przeglądy, które wykonuje się co najmniej dwa razy do roku. Dzięki nim ujawniane są drobne usterki, które są tanie i proste do naprawy i – co ważne – nie spowodują dalszego niszczenia materiałów.

Jak zabezpieczyć balkon i taras przed przeciekaniem – garść wstępnych informacji:

  • Taras i balkon to miejsca szczególnie narażone na działanie czynników zewnętrznych, a przeciekanie może zniszczyć ich konstrukcję oraz doprowadzić do zawilgocenia pomieszczeń znajdujących się poniżej.
  • Do budowy balkonu i tarasu należy wybrać materiały wysokiej jakości, przeznaczone do używania na zewnątrz.
  • Wybieramy płytki nie większe niż 30 x 30 cm.
  • Spoiny pomiędzy płytkami powinny mieć szerokość co najwyżej 5 mm.
  • Profile okapowe muszą być odporne na rdzę.
  • Jednym z warunków bezproblemowego użytkowania tarasu i balkonu są przeglądy dokonywane co najmniej dwa razy do roku.
jak zabezpieczyć balkon przed wodą, woda na balkonie, przeciekający balkon
Płytki to eleganckie i trwałe wykończenie nawierzchni balkonu

Uszczelnianie tarasu i balkonu z płytek

Wśród sposobów na zabezpieczenie balkonu i tarasu przed przeciekaniem wyróżniamy dwa systemy: podpłytkowy i nawierzchniowy. Przyjrzyjmy się bliżej każdemu z nich.

System podpłytkowy jest nie tylko praco- i czasochłonny, ale także kosztowny. Polega on na zdarciu starej posadzki i położeniu nowej warstwy hydroizolacyjnej, którą stanowią najczęściej folie syntetyczne lub bitumiczne. W kolejnym kroku kładzie się beton i nowe płytki.

System nawierzchniowy wymaga mniejszych nakładów pracy i nie wymaga usuwania starej posadzki. Polega na nałożeniu siatki wzmacniającej, masy uszczelniającej i warstwy wykończeniowej. Proces ten przeprowadza się w czterech krokach: przygotowanie powierzchni, nałożenie włókniny wzmacniającej, nałożenie warstwy wodoszczelnej i nałożenie warstwy nawierzchniowej.

Dwa sposoby na uszczelnienie balkonu lub tarasu z płytek:

  • System podpłytkowy – kosztowny i pracochłonny. Polega na zerwaniu starej warstwy płytek, zaizolowaniu podłoża i ponownym położeniu płytek.
  • System nawierzchniowy – mniej kosztowny i łatwiejszy w wykonaniu. Po przygotowaniu powierzchni nakłada się włókninę wzmacniającą, a następnie warstwę wodoszczelną i warstwę nawierzchniową.
płytki na balkonie, płytki na tarasie, zabezpieczenie balkonu przed wodą
Aby balkon pokryty płytkami nie przeciekał trzeba dobrze zabezpieczyć podłoże pod płytki

Zabezpieczenie tarasu i balkonu przed przeciekaniem

Hydroizolacja, czyli uszczelnianie balkonu i tarasu z płytek, ma za zadanie zabezpieczenie płyty tarasu przed wilgocią, która może uszkodzić jej konstrukcję. Przeprowadza się ją przy użyciu różnych materiałów, a tutaj przybliżamy uszczelnianie przy użyciu folii w płynie, izolujących zapraw, izolacji elastycznej oraz płynnej membrany.

Folia w płynie to emulsja niezwykle łatwa w użyciu – aplikuje się ją podobnie jak farbę, pędzlem lub wałkiem. Można ją stosować na podłożu z betonu, cementu lub cegieł. Po nałożeniu tworzy plastyczną powłokę, skutecznie chroniącą przed przedostaniem się wilgoci w głąb posadzki. Jej niewątpliwą zaletą jest fakt, że zachowuje swoje właściwości także w bardzo niskich temperaturach. Wadę natomiast stanowi nieprzepuszczanie pary wodnej.

Zaprawa izolująca to najczęściej preparat dwukomponentowy, składający się z minerałów i tworzyw sztucznych. Zaleca się go do stosowania zwłaszcza w przypadku tarasów przyziemnych, narażonych na działanie wilgoci pochodzącej z gruntu. Przepuszcza wilgoć z posadzki na zewnątrz.

Uszczelnianie balkonu i tarasu można także wykonać przy użyciu zapraw elastycznych. W ich składzie znajdziemy dwa składniki, najczęściej polimer i cement. Ich właściwości sprawiają, że powłoka, jaka tworzy się po zaaplikowaniu, jest bardzo elastyczna. Nie zatrzymuje wilgoci w środku i zapobiega przedostawaniu się jej do wewnątrz.

Membrana izolacyjna służy do konserwacji płyt balkonowych, a produkowana jest na bazie żywicy poliuretanowej. Przepuszcza wilgoć z wnętrza płyt, jest elastyczna, szybko schnie, a ponadto jest odporna na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych.

Czym uszczelnić balkon?

  • Folią w płynie – jest łatwa w użyciu i zapewnia dużą szczelność, jednak nie odprowadza wilgoci na zewnątrz. Nakłada się ją podobnie jak farbę – wałkiem lub pędzlem,
  • Zaprawą izolującą – chroni przed dostaniem się wilgoci do wnętrza, a także pozwala na odparowanie wody na zewnątrz. Zaleca się go szczególnie w przypadku tarasów przyziemnych.
  • Zaprawą elastyczną – umożliwia odparowanie nadmiaru wilgoci ze środka i chroni przed dostaniem się jej do wewnątrz. Składa się najczęściej z polimeru i cementu,
  • Membraną hydroizolacyjną - jest elastyczna, przepuszcza wilgoć ze środka i przeciwdziała dostawaniu się jej do wewnątrz. Jest odporna na działanie czynników zewnętrznych, a produkuje się ją na bazie żywicy poliuretanowej.
wykończenie balkonu, jak wykończyć balkon, jak izolować balkon
Odpowiednie wykończenie krawędzi balkonu pozwoli swobodnie spływać wodzie opadowej

Uszczelnianie balkonu i tarasu – co jeszcze warto wiedzieć?

Miejscem, na które należy zwrócić szczególną uwagę, jest linia łącząca płytę balkonową ze stropem. Może tu dojść do przecieków niszczących elewację, a w konsekwencji – do powstania stałych zacieków i odpadania tynku. Jeśli uda nam się znaleźć nieszczelność, pokrywamy cały fragment łączenia elastyczną farbą wodoszczelną, która stworzy nieprzepuszczalną, a przy tym odporną na działanie warunków atmosferycznych i mechanicznych, powłokę. Alternatywnym rozwiązaniem jest położenie nowej warstwy płytek na starej posadzce przy użyciu elastycznej, wodoodpornej masy klejowej. Nakładamy ją w dwóch warstwach, także na cokół.

Jeśli mamy odpowiednio ocieplony balkon, który mimo to przecieka, należy go zaizolować. W tym celu kładziemy warstwę hydroizolacji zatrzymującą wilgoć i chroniącą przed przenikaniem wody do środka. Jeżeli posadzka jest już położona, trzeba skuć pas przylegający do ściany domu oraz – jeśli istnieje – cokół. W następnym kroku wykładamy płytę balkonową izolacją przeciwwilgociową, wywijając ją na ścianę domu. Druga ewentualność to użycie taśmy uszczelniającej z elastomeru, którą stosuje się pod płytki ceramiczne, na styku posadzki ze ścianą.

Jeżeli balkon lub taras nie został zbudowany ze spadkiem na zewnątrz, trzeba to zmienić. Usuwamy posadzkę i na płycie tworzymy warstwę z zaprawy betonowej, formując 1,5 – 2% pochyłości. Na taką powierzchnię dopiero kładziemy hydroizolację, a następnie warstwę wykończeniową.

O uszczelnianiu balkonu i tarasu w kilku słowach:

  • W miejscu łączenia płyty balkonowej ze stropem często tworzy się przeciek. Można go uszczelnić elastyczną masą wodoszczelną lub też położyć nową warstwę płytek z użyciem elastycznej, wodoodpornej masy klejowej.
  • Jeśli balkon jest dobrze ocieplony, a mimo to przecieka, można zastosować na przykład taśmę hydroizolacyjną z elastomeru.
  • Balkon i taras muszą mieć uformowany odpowiedni spadek, który wynosi od 1,5% do 2%.
jaki spadek na balkon, ile wynosi spadek balkon, odpowiedni spadek balkonu
Odpowiedni spadek pozwoli wodzie opadowej spłynąć z balkonu

Woda szklana na taras

Woda szklana, nazywana także szkłem wodnym, to mieszanina zawierająca rozpuszczalne w wodzie krzemiany metali, na przykład potasu lub sodu. Podczas wysychania może łączyć ze sobą różne materiały. Ma dość dobre właściwości penetrujące, a po zastygnięciu jest całkowicie ogniotrwała. Szkło wodne, zastygając, zamyka pory, w wyniku czego powstaje warstwa nieprzepuszczalna dla wody, a także słabo przepuszczająca parę wodną.

Wodę szklaną aplikuje się warstwą o niewielkiej grubości, najczęściej pędzlem (działa drażniąco, więc jej nakładanie należy przeprowadzać w rękawicach ochronnych). Stosuje się ją jako impregnat lub samodzielną spoinę na dobrze oczyszczone, odtłuszczone i osuszone powierzchnie.

Szkło wodne najczęściej wykorzystuje się jako dodatek do zaprawy cementowej. Choć niektórzy zalecają go do uszczelniania tarasów, warto wiedzieć, że obecnie w sklepach mamy duży wybór preparatów o znacznie lepszym działaniu, to jest chroniących przed wilgocią, a jednocześnie odparowujących nadmiar wody na zewnątrz.

Kilka informacji na temat wody szklanej:

  • To materiał, który podczas zastygania zamyka pory – jest wodoodporny, ale jednocześnie bardzo słabo przepuszcza parę wodną na zewnątrz,
  • Świetnie łączy różne materiały, tworząc ognioodporną warstwę,
  • Niektórzy polecają ją do stosowania na balkon i taras do uszczelniania, jednak obecnie w sklepach znaleźć można dużo nowoczesnych środków o lepszym działaniu.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Ostatnio zmieniany sobota, 17 sierpień 2019 15:27
komentarz /( 1 )
  • Zuzanna
    Zuzanna

    środa, 06 lipiec 2022 10:26

    chyba wolę zlecić to zadanie fachowcom. Jakoś sama raczej nie podjęłabym się takiej renowacji

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.