Oświetlenie ogrodowe – rodzaje. Jakie lampy wybrać do swojego ogrodu? - dekoportal.pl

Oświetlenie ogrodowe – rodzaje. Jakie lampy wybrać do swojego ogrodu?

07 Lip 2023 / Napisał  / Oświetlenie

Zadbany ogród cieszy zmysły barwną roślinnością i naturalnym pięknem. Wygląda szczególnie okazale podczas ciepłych, słonecznych dni. Jednak zielony kawałek przestrzeni może się prezentować równie efektownie również po zmroku. Wystarczy odpowiednie oświetlenie, które podkreśli walory ogrodu. Które modele lamp warto zastosować na zewnątrz? Podpowiadamy!


Dlaczego warto zainwestować w oświetlenie ogrodowe?

Lampy ogrodowe stanowią nie tylko piękną ozdobę podwórka, ale również zapewniają komfort poruszania się i podnoszą poziom bezpieczeństwa po zachodzie słońca. Są niezastąpione podczas letnich przyjęć w ogrodzie, ułatwiają parkowanie czy znalezienie kluczy w torebce. Prawidłowo zaprojektowane oświetlenie zewnętrze jest też jednym z czynników odstraszających potencjalnych złodziei, włamywaczy i wandali. W końcu trudno pozostać niezauważonym w blasku latarni.

Instalację świetlną warto zaplanować już w momencie budowy domu i projektowania terenu wokół niego. Dzięki temu można uniknąć rozkopów i dodatkowych kosztów wiążących się z podłączeniem lamp w późniejszym czasie. Należy przy tym wziąć pod uwagę rodzaj zasilania oraz moc głównych i pomocniczych urządzeń podłączonych do jednego obwodu. Do wyboru jest ogromna liczba lamp, kinkietów czy słupków ogrodowych. Które modele są warte uwagi?


Lampy LED

Jednym z popularniejszych rodzajów oświetlenia ogrodowego są lampy LED. Ich największą zaletą jest energooszczędność, wydajność oraz różnorodność pod względem stylu, rozmiaru i koloru.

Do oświetlenia bruku można wykorzystać płaskie, podłogowe lampy, montowane w kostce brukowej. Kolejną propozycją są modele wiszące, które sprawdzą się idealnie na tarasie czy w altanie. Do wyboru są również LED-owe reflektory i kinkiety, stosowane jako dodatkowe punkty oświetlające podwórze. Te pierwsze uwidocznią nocą alejki oraz przejścia do oczka wodnego. Z kolei kinkiety stworzą romantyczny nastrój, na przykład podczas kolacji pod gołym niebem.

Urządzenia LED wyróżniają się dużą odpornością na wstrząsy i, w odróżnieniu od żarówek emitujących żółte światło i ciepło, nie przyciągają owadów. Ich wadą jest wysoki koszt zakupu, jednak z drugiej strony instalacje LED charakteryzują się wydajnością i niskimi kosztami eksploatacyjnymi.


Lampy solarne

Lampy solarne to jeden z najgorętszych hitów ogrodnictwa. Są ekologiczną alternatywą dla klasycznych urządzeń świetlnych ponieważ nie pobierają energii elektrycznej bezpośrednio z sieci, a generują ją z promieni słonecznych. Dzięki temu instalację można zamontować w różnych miejscach, począwszy od trawników, ogrodów, aż po tarasy czy balkony.

Najpopularniejsze modele występują w formie wolnostojącej, a ich montaż odbywa się poprzez wbicie w podłoże szpikulca, znajdującego się na końcu lampy. Do wyboru są także wersje wiszące, np. w postaci girland.

Największą zaletą tego typu urządzeń jest ich mobilność, waga i cena. Do minusów lamp solarnych można zaliczyć stosunkowo niewielką moc. Jest to szczególnie odczuwalne w miesiącach zimowych, kiedy mniejsza ilość promieni słonecznych ogranicza pracę akumulatorów. Dlatego instalacje solarne najlepiej sprawdzą się w roli dodatkowego oświetlenia.


Lampy jako stylowy element aranżacji

Oświetlenie ogrodowe pełni nie tylko funkcję praktyczną. Może się również stać barwną dekoracją, która po zmroku przemieni działkę w bajkową krainę. Odpowiednio dobrane lampy pomogą wykreować niepowtarzalny klimat i stworzyć przestrzeń pełną magii.

Miłośnikom stylu boho z pewnością przypadną do gustu nastrojowe latarenki i bawełniane kule na łańcuchu typu cotton balls. Do ogrodu urządzonego w nurcie industrialnym przydadzą się lampy z kortenowskiej stali, które dają żółte, ciepłe i rozproszone światło. Z kolei w ogrodzie leśnym idealnym rozwiązaniem będą ukryte wśród roślinności delikatne latarenki o rozproszonym świetle. Można również wykorzystać lampki w kształcie kamienia lub te przypominające pień drzewa.


Bezpieczeństwo i estetyka w jednym

Podsumowując, instalacje świetlne w ogrodzie potrafią stworzyć niesamowity klimat. Pięknie rozświetlone zielone otoczenie domu to idealna przestrzeń do wieczornych biesiad i prowadzenia długich rozmów, aż po blady świt. Jednak oświetlenie podwórza to nie tylko kwestia estetyczna. Warto zainwestować w lampy, kinkiety i inne źródła światła również ze względów bezpieczeństwa. Odpowiednio dobrana instalacja ułatwi dostęp do podjazdu czy bramy wjazdowej, a także pomoże ochronić dom przed wtargnięciem nieproszonych gości.

Artykuł sponsorowany powstał w ramach płatnej współpracy z marką Leroy Merlin


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany piątek, 07 lipiec 2023 11:52
komentarz /( 1 )
  • MNO
    MNO

    środa, 19 lipiec 2023 13:23

    takie oświetlenie robi klimat!

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.