Jakie lampy do biura? Wybieramy oświetlenie do biura i gabinetu! - dekoportal.pl

Jakie lampy do biura? Wybieramy oświetlenie do biura i gabinetu!

06 Cze 2019 / Napisała  / Porady
oświetlenie dużego biura, lampy sufitowe w biurze, lampy do firmy
W dużym biurze ważne jest, aby umieścić wiele punktów świetlnych

Charakter i jakość oświetlenia w biurze bezpośrednio wpływa na wydajność naszej pracy i pomaga, (lub przeszkadza!) się skupić. Co więcej, zbyt jasne lub zbyt słabe światło może powodować bóle głowy, zmęczenie oczu, a także — pogorszenie naszego samopoczucia w pracy. Jakie lampy do biura sprawdzą się zatem najlepiej? Oto wytyczne i wskazówki, które warto wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji dotyczących oświetlenia w naszym biurze czy gabinecie.

O czym przeczytasz w artykule?

Oświetlenie biura — co powinniśmy o nim wiedzieć?

Jeżeli miejsce, w którym pracujemy, ma dostęp do światła słonecznego, upewnijmy się, że korzystamy z niego w stu procentach — przesuńmy biurko możliwie blisko okna i cieszmy się relaksującym wpływem naturalnego oświetlenia na nasze oczy. Oczywiście, błędem byłoby myślenie, że takie oświetlenie biura wystarczy — dodatkowe źródła światła to absolutna konieczność w komfortowym i nowocześnie urządzonym gabinecie. Lampy sufitowe do biura, lampki zadaniowe, a także lampy akcentujące, dzięki którym będziemy mogli stworzyć we wnętrzu także bardziej relaksującą i nieco spokojniejszą atmosferę to — na równi z wygodnym krzesłem i przestronnym biurkiem — najlepsi sprzymierzeńcy naszej pracy.

Elementy składające się na oświetlenie biura:

 • Oświetlenie otoczenia — czyli takie, które definiuje ogólny poziom oświetlenia w pomieszczeniu — mogą to być klasyczne lampy sufitowe do biura, ale też oprawy wpuszczane lub montowane na suficie,
 • Oświetlenie zadaniowe — są to źródła światła przeznaczone do pracy przy komputerze, pisania czy czytania — zwykle pod postacią lampy biurkowej lub lampy podłogowej umiejscowionej obok krzesła, lub fotela,
 • Oświetlenie akcentujące — używane jest do podkreślenia elementów wystroju wnętrza lub jego architektury oraz do nadania przestrzeni oczekiwanego charakteru — występuje, np. jako kinkiety ścienne, mono-punkty umieszczone w zagłębieniach ścian lub w podłodze, a także — jako wszelkie inne dekoracyjne formy oświetlenia.
lampy do sali konferencyjnej, lampy wiszące do firmy, sala konferencyjna oświetlenie
Oświetlenie w biurze powinno być dostosowane do charakteru przestrzeni roboczej

Jakie lampy do biura wybrać?

Na równi ze stylem i designem wybranych lamp biurowych, naszą uwagę zwrócić powinny właściwe żarówki — zakres ich intensywności i kolor mierzony jest w skali Kelvina. Wybierając lampy do biura, starajmy się zachować równowagę pomiędzy poszczególnymi źródłami światła, upewniając się, że wszystkie mają tę samą temperaturę barwową. Jako górne oświetlenie biura często wybierane są świetlówki fluorescencyjne o temperaturze barwowej ok. 3200-7500 Kelwinów — dzieje się tak, ponieważ ich intensywność nie jest przesadzona i przypominają światło dzienne.

Jeżeli jednak urządzamy domowy gabinet i wolimy trochę cieplejsze oświetlenie, żarówki LED o białym świetle również sprawdzą się doskonale. Pamiętajmy jednak o ustawieniu głównego źródła światła z dala od ekranu komputera — świetlówkowa, czy nawet lampa LED świecąca nam nad samą głową może tworzyć niezdrowy odblask i powodować ból głowy, a także problemy ze wzrokiem. Umieśćmy zatem główne źródło światła pośrodku pokoju, natomiast strefę pracy doświetlamy za pomocą lampki typu „gęsia szyjka”, czyli takiej, której światło można skierować w określone miejsce.

 • Oświetlenie główne, czyli, tzw. sufitowe w biurze powinno przypominać światło słoneczne i nie być nadmiernie intensywne, dobrym, a zarazem ekonomicznym wyborem będą lampy LED o białym, jasnym i miękkim świetle,
 • Unikajmy umieszczania górnego źródła światła bezpośrednio nad miejscem pracy — powoduje ono szkodliwe odbicia i ma zły wpływ na nasz zdrowie,
 • Dodatkowa lampka z żarówką o niskiej intensywności światła na biurku poprawi widoczność i ociepli atmosferę w biurze.

 


Równowaga jest najważniejsza, czyli jakie oświetlenie do biura domowego?

Jeżeli pracujemy albo przyjmujemy klientów w domowym gabinecie, zapewne pragniemy, aby był on nie tylko funkcjonalnym miejscem pracy, ale również odzwierciedlał naszą osobowość i zainteresowania. Przemyślane oświetlenie do biura i gabinetu powinno uwzględniać strefę do pracy, czytania, odpoczynku, a także eksponować dekoracyjne elementy wnętrza, np. wiszące na ścianie dzieło sztuki. Aby podkreślić poszczególne role domowego biura, powinniśmy zaplanować warstwowe rozłożenie poszczególnych punktów świetlnych, nie zapominając przy tym o wykorzystaniu naturalnych warunków oświetleniowych.

Podczas planowania układu oświetlenia w biurze sprawdźmy, czy aby na pewno nie będzie ono rozpraszać naszej uwagi i przeszkadzać nam w pracy. Dobrym rozwiązaniem będzie postawić na jeden, wyrazisty punkt świetlny, np. pod postacią lampki biurowej o dużej mocy, a resztę oświetlenia rozłożyć równomiernie po całym pokoju — niech lampy sufitowe do biura, tak samo, jak ozdobne kinkiety mają identyczną temperaturę barwową. Trafnym wyborem będą lampy LED o podobnej do żarówki żarowej, temperaturze 2700–3500 K, a znacznie od niej wyższym wskaźniku energooszczędności.

Czym się kierować, wybierając oświetlenie do biura i gabinetu?

 • Podobnie, jak w przypadku klasycznego biura, w domowym gabinecie wykorzystajmy lampy główne, zadaniowe i akcentujące,
 • Niech wybrane przez nas lampy będą nie tylko praktyczne, ale i pasujące do stylu naszego biura,
 • Zawczasu zaplanujemy strefy oświetlenia niezbędne w naszym gabinecie — zarówno miejsce do czytania, jak i do pracy wymaga „własnego”, oddzielnego światła zadaniowego,
 • Rozmieśmy światło warstwowo i zadbajmy o identyczną temperaturę barwową poszczególnych lamp tak, aby uzyskać wrażenie harmonii i równowagi we wnętrzu.
lampa do biura w domu, oświetlenie biura w domu, lampka na biurko w domu
Lampy do domowego biura powinny być funkcjonalne

Wybieramy lampy sufitowe do biura

Równomiernie rozłożone i estetycznie wyglądające oświetlenie górne biura możemy osiągnąć za pomocą wbudowanych w sufit opraw świetlnych bądź też klasycznej, wiszącej lampy sufitowej. O ile wbudowane, nieruchome punkty świetlne zapewnią więcej światła punktowego i sprawdzą się w nowoczesnej przestrzeni, o tyle lampy sufitowe do biura wprowadzą więcej rozproszonego, subtelnego i miękkiego światła. Jako że w biurze spędzamy zwykle dużą część dnia, w cenie są lampy sufitowe o regulowanej mocy światła, dzięki czemu będziemy mogli dopasować intensywność oświetlenia do panujących za oknem warunków atmosferycznych, pory dnia, a także naszego nastroju.

Przykładowe lampy sufitowe stosowane w biurach:

 • Oprawa sufitowa LED o regulowanej mocy natężenia o jasnym, białym, równomiernym świetle,
 • Klasyczne świetlówki liniowe lub oprawy rastrowe, (czyli osłonięte lustrzaną kratą, która równomiernie rozprasza światło) - sprawdzą się w wysokich pomieszczeniach, są jednak mniej energooszczędne i gorzej radzą sobie z odwzorowaniem kolorów, przez co czasem mogą emitować zbyt jasne i zimne światło,
 • Wiszące lampy sufitowe — do niedawna wykorzystywane głównie w pomieszczeniach mieszkalnych, dziś stanowią nieodzowny element nowoczesnego biura. Lampy sufitowe do biura sprawdzą się również wtedy, gdy zależy nam, aby wnętrze miało bardziej spersonalizowany i kameralny charakter.
lampa sufitowa do biura, lampy wiszące w biurze, oświetlenie sufitowe biura
W nowoczesnym biurze nie może zabraknąć wiszących lamp sufitowych

Lampa od zadań specjalnych

Na koniec dnia, kiedy nasze oczy są już zmęczone, na biurku chcielibyśmy mieć przede wszystkim lampę, której wysokość i kąta padania światła dopasujemy do naszych potrzeb jednym ruchem. Zastanawiając się zatem, jakie oświetlenie biura sprawdzi się najlepiej jako zadaniowe, na pierwszym miejscu rozważyć powinniśmy proste, funkcjonalne lampy o klasycznym, ponadczasowym designie. Jeżeli lampa ma stać blisko nas, warto rozważyć zakup diody LED zamiast klasycznej świetlówki, która potrafi emitować niekoniecznie przyjemne przy pracy ciepło.

Zadaniowe oświetlenie biura:

 • Wybierzmy prostą, funkcjonalną lampę biurkową lub podłogową, której kształt i kąt padania światła łatwo dopasujemy do naszych potrzeb,
 • Upewnij się, że podstawa lampy zadaniowej nie zajmuje zbyt dużej powierzchni i będzie stabilna po ustawieniu.
lampa biurkowa, lampa do biura, lampa zadaniowa
Lampa zadaniowa umożliwiająca ustawienie kąta padania światła jest niezbędna w biurze

Oświetlenie akcentujące i dekoracyjne

Jakie oświetlenie biura wybrać, aby z jednej strony uzupełniało oświetlenie główne i zadaniowe, a z drugiej — samodzielnie podkreślało poszczególne elementy wystroju wnętrza? Lampy akcentujące na miarę naszych czasów to już nie tylko klasyczne kinkiety oświetlające obrazy na ścianach. W nowoczesnych aranżacjach wykorzystywane są patenty takie jak świecące donice na rośliny, oświetlenie podłogowe, czy podświetlane półki na książki. To, jakie lampy do biura uznamy za dekoracyjne, zależy w dużej mierze od naszego gustu — pamiętajmy jednak, aby uważać na zbyt mocne, intensywne światło, które, zamiast budować nastrojową atmosferę, mogłoby rzucać odbicie na ekran naszego komputera, a co za tym idzie — utrudniać nam pracę.

Warto również pamiętać, że oświetlenie mające za zadanie zaakcentować wybrane obszary naszego gabinetu, np. półki z książkami, powinno cechować miękkie, delikatne światło, które raczej uzupełni oświetlenie główne i zadaniowe, niż będzie z nim konkurować. Chociaż oświetlenie akcentujące pozornie nie odgrywa tak ważnej roli w biurze, jak wyżej wymienione rodzaje, to nie warto z niego rezygnować. Dobrze zaaranżowane, może nie tylko wzmocnić efekt, jaki nasze biuro wywrze na potencjalnym kliencie, ale także uzupełni jego projekt w sposób, który podniesie komfort użytkowania, umili pracę i pomoże wyodrębnić poszczególne jego obszary.

Jakie oświetlenie do biura i gabinetu pomoże w zdefiniowaniu różnych jego stref?

 • Kilka lamp wiszących nad stołem czy stolikiem do kawy określi dany obszar pokoju jako miejsce spotkań, do którego naturalnie skierują się kroki odwiedzających biuro osób,
 • Podświetlona paskiem z diodami LED półka na książki czy drobna kolekcja dzieł sztuki podkreśli wyjątkowy charakter wnętrza oraz sprawi, że będzie odbierane, jako bardziej prestiżowe i eleganckie,
 • Część wypoczynkowa naszego gabinetu to idealne miejsce na wprowadzenie bardziej ekscentrycznych projektów oświetlenia, takich jak, np. podświetlona półka z roślinami, modna ostatnio, kolorowa żarówka wisząca bez oprawy, czy designerskie abażury o nieregularnych kształtach i odważnych kolorach.
lampa akcentująca, oświetlenie akcentujące, lampy dekoracyjne do biura
Aranżacja biura Mykhalikha Architectural Bureau, Apartament Lviv fot. Alexander Angelovskiy (materiały promocyjne Labra)a

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany wtorek, 31 październik 2023 10:16
komentarz /( 1 )
 • Robercik
  Robercik

  środa, 13 lipiec 2022 12:24

  Kiedyś byłem zwolennikiem lamp stojących na biurku, takich z wysięgnikiem. Ale teraz wiem, że nie ma nic lepszego od dobrze zaplanowanego oświetlenia sufitowego

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.