Oświetlenie w sypialni? Nie tylko nad łóżkiem! - dekoportal.pl

Oświetlenie w sypialni? Nie tylko nad łóżkiem!

09 Lip 2019 / Napisała  / Porady
miedziana lampa przy łóżku, lampa obok łóżka, lampka przy łóżku
W sypialni poza lampą wiszącą warto zadbać o oświetlenie przy łóżku

Odpowiednie oświetlenie sypialni pozwoli Ci stworzyć w niej wyjątkową atmosferę i wyciszyć się przed snem. Jeśli pomieszczenie pełni więcej niż jedną funkcję, to lampy ułatwią korzystanie z poszczególnych stref. Zastanawiasz się, jakie źródła światła zastosować w sypialni, żeby zyskać oryginalną aranżację i komfortową przestrzeń do odpoczynku? Przeczytaj nasz artykuł, w którym podpowiadamy, jak rozmieścić lampy, żeby efekt był zaskakująco dobry.

O czym przeczytasz w artykule?

Efektowne lampy do sypialni – wzbogać nimi aranżację!

Najważniejszym źródłem światła w sypialni jest wisząca lampa. Umieść ją w centralnym punkcie pomieszczenia, żeby oświetlała równomiernie całe wnętrze. Wybrany model musi być nie tylko praktyczny, lecz także estetyczny. Szukając lampy do sypialni, zdecyduj się na produkt zachwycający oryginalnym wyglądem, a jednocześnie pasujący do wystroju.

Skoncentruj się na modelach, które rozpraszają światło, powodując, że jest ono delikatne i nie męczy wzroku. Świetnie sprawdzą się lampy do sypialni z abażurem wykonanym z tkaniny, na przykład lnu. Model z płótna będzie rewelacyjnie wyglądał w pomieszczeniu, gdzie przeważają biel, piaskowe odcienie i przyjemne w dotyku tkaniny. Przy pomocy lnianego abażuru podkreślisz przytulny charakter aranżacji.

Ciepły wystrój osiągniesz także, decydując się na drewniane dodatki. Bez trudu znajdziesz lampę z ażurowym kloszem z naturalnego surowca – dzięki swojej formie abażur stworzy oryginalne cienie na ścianach. Przy pomocy modelu z drewna urządzisz sypialnię w stylu retro lub boho.

Jeśli wolisz nieco chłodniejszy wystrój, postaw na lampę ze szklanym, mlecznym kloszem. Abażur sprawi, że światło będzie subtelniejsze. Zrezygnuj z prostego plafonu, a wybierz efektowną lampę, która charakteryzuje się ciekawym kształtem i błyszczącym mocowaniem. Dzięki temu nie zaburzysz nowoczesnej aranżacji, a sprawisz, że pomieszczenie będzie wyglądało niebanalnie.

Twoja sypialnia jest wyjątkowo przestronna? Postaw na lampę, która ma kilka źródeł światła umieszczonych na oryginalnie zaprojektowanej konstrukcji. W dużym pomieszczeniu znakomicie sprawdzi się także żyrandol ozdobiony kryształkami – niewielkie, połyskujące elementy będą delikatnie odbijały światło, tworząc imponujący efekt.

Jaką lampę wiszącą wybrać do sypialni?

  • Postaw na model łagodzący światło – może mieć abażur z lnu,
  • Jeśli lubisz styl retro i boho, zdecyduj się na lampę z drewnianym, ażurowym kloszem,
  • Nowoczesny wystrój wzbogać szklaną lampą wyróżniającą się oryginalnym kształtem i mlecznym kloszem,
  • W przestronnym pomieszczeniu zastosuj model z kilkoma źródłami światła lub żyrandol z kryształkami odbijającymi światło.
lampa wisząca do sypialni, aranżacja sypialni z lampą wiszącą, efektowna lampa w sypialni
Efektowne oświetlenie wiszące nad łóżkiem stworzy przytulny klimat w sypialni

Oświetlenie w sypialni nad łóżkiem – jakie wybrać?

Lampa wisząca w centralnym punkcie pomieszczenia to nie jedyne źródło światła, o jakie musisz zadbać, urządzając sypialnię. Choć pokój ten służy Ci głównie do odpoczynku, to często pełni także funkcję idealnego miejsca na lekturę ulubionej książki czy magazynu. Zadbaj o swoją wygodę i wzrok, wybierając odpowiednie oświetlenie w sypialni nad łóżkiem. To miejsce idealne na kinkiety!

Oświetlenie w sypialni nad łóżkiem zastąpi lampki przeznaczone do postawienia na szafkach nocnych. To doskonałe rozwiązanie do wąskiego pomieszczenia, gdzie brakuje miejsca na stoliki po obu stronach. Wybrane modele zawieś około 70 centymetrów nad materacem – dzięki temu światło nie będzie raziło w oczy, a jednocześnie dobrze oświetli książkę czy klawiaturę laptopa. Jeśli zależy Ci na funkcjonalnym oświetleniu, postaw na kinkiet, który ma regulowane ramię – w razie potrzeby skierujesz go w inną stronę.

Zależy Ci na spójnej aranżacji? Po obu stronach łóżka zastosuj taki sam model kinkietu – powinien nawiązywać do lampy sufitowej, na przykład kolorem lub materiałem klosza. Najłatwiej będzie, jeśli wybierzesz oświetlenie sypialni z tej samej serii. Możesz także postawić na eklektyzm – połącz dwie, zupełnie niepodobne do siebie lampki nocne, żeby zyskać oryginalną aranżację, która odwołuje się do rozmaitych stylów urządzania wnętrz.

Jakie oświetlenie nad łóżkiem sprawdzi się najlepiej?

  • Postaw na kinkiety, które zastąpią lampki nocne stawiane na szafkach,
  • Lampki boczne zawieś około 70 centymetrów nad materacem,
  • Wybierz model z wysięgnikiem, żeby w dowolny sposób kierować światłem,
  • Zastosuj dwa takie same kinkiety, żeby zyskać spójny wystrój,
  • Postaw na różne od siebie modele, jeśli lubisz eklektyzm.
lampka nad wezgłowie łóżka, lampka nad łóżko, lampka nocna
Kinkiet z elastycznym uchwytem to wygodne rozwiązanie pozwalające kierować światłem

Lampy do sypialni – ustaw je na stolikach nocnych!

Wolisz tradycyjny sposób na oświetlenie łóżka? Zdecyduj się na lampy, które postawisz na stolikach nocnych. Skoncentruj się nie tylko na estetyce, lecz także mocy światła. W lampce nocnej wystarczy żarówka o mocy 25 W – pozwoli Ci na czytanie w komfortowych warunkach i nie zmęczy wzroku.

Ważna jest nie tylko moc żarówki, lecz także temperatura barwowa. Do czytania polecany jest chłodny kolor światła, który sprzyja koncentracji. Jeśli nie pracujesz w łóżku i potrzebujesz oświetlenia wyłącznie do odpoczynku z książką w dłoni, postaw na żarówkę o neutralnej barwie światła – jej temperatura powinna wynosić 3400-5300 K.

Jeśli nie masz miejsca na stolik nocny i nie podobają Ci się kinkiety, zdecyduj się na lampy wiszące po obydwu stronach łóżka. Modele na długich przewodach będą prezentowały się efektownie i spełnią swoje zadanie – ułatwią Ci czytanie tuż przed snem. Takie rozwiązanie sprawdzi się doskonale także, jeśli masz stoliki nocne – brak stojących na nich lamp pozwoli zaoszczędzić miejsce, którego będzie więcej na książki, biżuterię lub dodatkowe elementy dekoracyjne, na przykład zdjęcie.

Lampki przeznaczone na stolik nocny zastąpisz także wysokim modelem podłogowym, który zmieści się, nawet jeśli nie ma zbyt wiele przestrzeni przy łóżku. Szukając stojącej oprawy, zwróć uwagę na możliwość kierowania źródłem światła. Najlepiej sprawdzą się modele z wysięgnikiem – regulowane ramię pozwoli Ci precyzyjnie oświetlić czytany magazyn.

Lampki nocne – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

  • Wybierz żarówkę o mocy nie większej niż 25 W,
  • Postaw na neutralną barwę światła o temperaturze 3400-5300 K,
  • Jeśli nie masz miejsca na szafkę nocną, zawieś lampki sufitowe na bardzo długim kablu,
  • Niewielką lampkę zastąpisz także oprawą podłogową z wysięgnikiem, którym skierujesz światło w odpowiednie miejsce.
lampka z abażurem, lampka na nakastliku, lampka stojąca przy łóżku
Lampka stojąca z abażurem to idealne uzupełnienie aranżacji sypialni w stylu klasycznym lub retro

Co z naturalnym światłem, które uniemożliwia sen?

Każdą sypialnię oświetla nie tylko sztuczne, lecz także naturalne światło. Choć sprawia, że pomieszczenie wygląda pięknie, to potrafi przerwać Ci sen o poranku. Z zewnątrz wpada także światło lamp zewnętrznych, które może utrudnić zasypianie. Zadbaj nie tylko o oświetlenie sypialni, lecz także o zablokowanie dostępu promieni słonecznych, wybierając odpowiednią przesłonę okienną.

Najprostszym sposobem jest wykorzystanie zasłon zaciemniających. Modele wykonane z grubego materiału zablokują światło z zewnątrz, a jednocześnie zapewnią Ci prywatność. Sprawdzą się także latem, kiedy zasłonięte w ciągu dnia sprawią, że pomieszczenie nie będzie się intensywnie nagrzewało. Jeśli zależy Ci, żeby zasłony szybko i ładnie się układały, wybierz model z przelotkami, czyli otworami przeznaczonymi na karnisz rurkowy.

Regulowanie dostępu światła z zewnątrz umożliwią Ci także rolety dzień/noc, które cieszą się coraz większą popularnością. Taka przesłona okienna pozwoli na delikatne lub zupełne zaciemnienie pomieszczenia. Rolety dzień/noc są nie tylko wygodne, lecz także ładne – na rynku znajdziesz mnóstwo wariantów kolorystycznych. Dodatkowe dekorowanie wnęki okiennej firanami czy zasłonami nie będzie już konieczne, a transparentne pasy na zmianę z zaciemniającymi dodadzą wnętrzu nowoczesnego charakteru.

Jak zablokować promienie słoneczne i światło z lamp zewnętrznych?

  • Wykorzystaj zasłony zaciemniające z przelotkami, które ułatwiają układanie tkaniny na karniszu,
  • Postaw na rolety dzień/noc – możesz nimi regulować ilość światła wpadającego do pomieszczenia.
zasłony zaciemniające w sypialni, zasłony do sypialni, zasłony w sypialni
Zasłony zaciemniające pozwalają skutecznie ochronić pokój przed światłem z zewnątrz

Toaletka w sypialni – jak oświetlić strefę makijażu?

Sypialnia to doskonałe miejsce na toaletkę. Przeznaczona na kosmetyki szafka z lustrem może stanąć przy oknie – dzięki temu w ciągu dnia pozwoli wykonać precyzyjny makijaż. Jakie oświetlenie sypialni zastosować, żeby w komfortowych warunkach korzystać z toaletki również wieczorem? Co zrobić, jeśli mebel nie może stać przy oknie?

Jeśli samodzielnie dobierasz lustro do toaletki, postaw na model, który ma wbudowane lampy. Pamiętaj, że oświetlenie do makijażu musi padać równo na twarz, nie tworzyć cieni i być zbliżone do naturalnego. Szukaj wśród żarówek, których temperatura barwowa to około 5000 K. Zwróć także uwagę na współczynnik oddawania barw – powinien wynosić 80-100, co pozwoli uniknąć niemiłych niespodzianek z innym wyglądem makijażu na dworze niż w domu.

Jeśli masz już lustro pozbawione lampek, doświetl strefę samodzielnie. W tym celu wykorzystaj dwa kinkiety – zamontuj je po obu stronach lustra na wysokości około 115 centymetrów od podłogi. Jeśli przestrzeń wokół tafli jest za mała na zamontowanie kinkietów, zdecyduj się na podłużną lampę nad lustrem. Zwróć jednak uwagę, żeby Cię nie oślepiała, a jednocześnie dawała optymalne warunki do wykonywania makijażu – dobrze sprawdzi się mleczna listwa, która nieco złagodzi światło.

Jak oświetlić toaletkę w sypialni?

  • Mebel postaw przy oknie, żeby promienie słoneczne oświetlały twarz w ciągu dnia,
  • Wybierz lustro z wbudowanym oświetleniem z temperaturą barwową 5000 K i współczynnikiem oddawania barw 80-100,
  • Wykorzystaj kinkiety po obu stronach lustra,
  • Zastosuj podłużną lampę mleczną nad lustrem.
toaletka w sypialni, oświetlenie lustra w sypialni, lampka do toaletki
Lustro z żarówkami dookoła to idealna opcja do sypialni jak z planu filmowego

Romantyczne oświetlenie sypialni – nie zapomnij o świeczkach!

Oświetlenie sypialni to także świece, które wprowadzą przyjemną atmosferę, a dodatkowo urozmaicą aranżację. Obecnie wybór jest wyjątkowo duży, a opakowania tak ładne, że nawet niezapalone świeczki prezentują się atrakcyjnie. Możesz wybrać nie tylko ich kolor, lecz także zapach. Znajdziesz również produkty, które po zapaleniu imitują dźwięk drewna skwierczącego w kominku.

Decydując się na aromatyczną dekorację sypialni, pamiętaj o tym, żeby zapach nie był zbyt ciężki czy słodki – takie wonie lepiej sprawdzą się w salonie. Intensywny aromat pozostający w pomieszczeniu na długo po zgaszeniu płomienia mógłby utrudnić Ci zasypianie. Postaw na delikatne kwiatowe zapachy – doskonałe będą lawenda i róża. W sypialni możesz także zastosować aromaty ziołowe oraz kojarzące się z lasem.

Jeśli nie zależy Ci na zapachu i nie chcesz korzystać z tradycyjnych świec, wybierz modele LED. Znajdziesz zestawy z pilotem do zdalnego sterowania – akcesorium pozwoli Ci wybrać rozmaite efekty świetlne. To rozwiązanie znacznie bezpieczniejsze do domu, w którym mieszkają dzieci czy zwierzęta.

Oświetlenie sypialni to także świeczki, które:

  • Stworzą we wnętrzu przyjemny nastrój,
  • Rozprowadzą w pomieszczeniu przyjemny aromat,
  • Mogą skwierczeć niczym drewno z kominka,
  • Występują w wersji LED, która sprawdzi się w domu zamieszkiwanym przez zwierzęta i dzieci.
świece w sypialni, romantyczna sypialnia, romantyczne akcenty w sypialni
Świece w sypialni pozwalają stworzyć romantyczny nastrój

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 09 lipiec 2019 16:00
komentarz /( 1 )
  • Luiza
    Luiza

    poniedziałek, 11 lipiec 2022 13:53

    u nas bez oświetlenia funkcyjnego, czyli do czytania, ani rusz. To punkt obowiązkowy

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.