Jak podzielić pokój dla chłopca i dziewczynki? Pokój rodzeństwa w bloku – pomysły - dekoportal.pl

Jak podzielić pokój dla chłopca i dziewczynki? Pokój rodzeństwa w bloku – pomysły

16 Sie 2019 / Napisała  / Porady
jak podzielić pokój dzieci, pokój rodzeństwa w bloku, pokój rodzeństwa
Pokój dla rodzeństwa wymaga niekiedy wyraźnego podziału przestrzeni

Urządzasz pokój dla dwójki dzieci? Możesz napotkać wiele problemów, jednak istnieją sposoby, które sprawią, że przestrzeń dla rodzeństwa będzie komfortowa. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, w jaki sposób zagospodarować wnętrze, żeby było estetyczne, a jednocześnie zapewniało minimum prywatności każdemu dziecku. Podpowiadamy, jakie przesłony możesz wykorzystać do wyznaczenia stref w pomieszczeniu.

O czym przeczytasz w artykule?

Pokój dla rodzeństwa – podziel go kolorami!

Jeśli Twoje pociechy są w podobnym wieku, bawią się wspólnie i lubią spędzać razem czas, podkreśl dwie strefy pomieszczenia w delikatny sposób. Zrobisz to przy pomocy kolorów! Zastosuj jeden typ posadzki, ale dwie barwy okładziny ściennej – sprawdzi się zarówno farba, jak i tapeta. Dzieci będą miały poczucie, że w pokoju jest specjalne miejsce dla każdego z nich, a jednocześnie żaden rodzaj przesłony nie będzie przeszkadzał im w zabawie.

Pokój dla braci możesz pomalować dwoma odcieniami jednego koloru – świetnie sprawdzą się błękitny i granatowy. Do tych barw z łatwością dopasujesz meble oraz dodatki – zarówno w odcieniu dowolnego gatunku drewna, jak i białe. Każdy z chłopców lubi inny sport, a może kibicują różnym klubom piłkarskim? Podkreśl to dodatkami – odpowiednie będą plakaty ze sportowcami, pufy sako imitujące piłki oraz schowane w ramie koszulki ulubionych drużyn, które sprawią, że pokój dla braci zyska oryginalny charakter.

We wspólnym pokoju dla sióstr również możesz skorzystać z jednej barwy o dwóch tonacjach – idealne będzie połączenie miętowego i seledynowego. Różnica między odcieniami jest niewielka, ale zauważalna. Możesz także skorzystać z nieoczywistego zestawienia miętowego z bladoróżowym – te dwa odcienie rewelacyjnie się ze sobą komponują. Dla ciekawszego efektu użyj w strefie z jasnozielonymi ścianami różowych dodatków i odwrotnie.

Wolisz okładzinę ścienną z tapet? Nimi także podzielisz pokój rodzeństwa na strefy. Możesz zróżnicować przestrzeń przy pomocy tapet w innych kolorach, ale także decydując się na okładziny w takim samym odcieniu, ale z innym motywem. Postaw na spokojne barwy, żeby oryginalne wzorki nie przytłoczyły pomieszczenia – to szczególnie ważne, jeśli pokój rodzeństwa w bloku nie jest zbyt duży.

Dla maluchów wybierz pastelowe tapety, które cieszą się coraz większą popularnością. Wykorzystaj odcień delikatnego błękitu. Jeśli urządzasz pokój dla rodzeństwa różnej płci, postaw na modele, które podkreślą zainteresowania Twoich pociech. Piękną aranżację pomieszczenia stworzysz, decydując się na przyklejenie na części ścian tapety we wzór malutkich samochodów, a na pozostałej powierzchni aplikując okładzinę w leśne zwierzątka.

Jeśli decydujesz się na połączenie dwóch wzorów tapet, zrezygnuj ze zbyt wielu dodatków. Pamiętaj, że dekoracją wnętrza będą również zabawki, które zazwyczaj są wyjątkowo kolorowe. Postaw na jasne zasłony, pościel w subtelnych odcieniach oraz białe meble.

Jak podzielić pokój dla rodzeństwa kolorami?

 • Wykorzystaj różne barwy okładziny ściennej – doskonale sprawdzą się dwa odcienie jednego koloru, na przykład błękitny i granatowy,
 • Różnice kolorystyczne mogą być również widoczne na wzorach tapety,
 • Decydując się na zastosowanie na ścianach dwóch kolorów, wybierz subtelne dodatki w postaci jasnych przesłon okiennych czy białej pościeli.
kolorystyczne triki w pokoju dziecka, podział kolorów w pokoju dziecka, pokój rodzeństwa
Pokój rodzeństwa można podzielić za pomocą różnic kolorystycznych ścian

Jak podzielić pokój dla rodzeństwa różnej płci?

Urządzasz pokój dla rodzeństwa różnej płci? To duże wyzwanie! Nieco łatwiej będzie Ci zaaranżować wnętrze, jeśli Twoje pociechy są w podobnym wieku. Więcej trudności możesz napotkać podczas organizowania przestrzeni dla dzieci, spośród których jedno ma kilka lat, a drugie jest nastolatkiem.

Zacznij od bazy – w jej roli sprawdzą się stonowane barwy, do których będą pasowały dodatki dla chłopca i dziewczynki. Jeśli nie zamierzasz dzielić przestrzeni przy pomocy dwóch kolorów, postaw na białe lub szare ściany – z nimi z łatwością skomponujesz meble, nawet jeśli po obydwu stronach pomieszczeniach zastosujesz wyposażenie w innym odcieniu. Postaw na jasną podłogę, która nie przytłoczy wnętrza. Odpowiedni będzie dębowy parkiet, który dobrze zaprezentuje się zarówno z drewnianymi meblami, jak i wyposażeniem z płyt pokrytych białym kolorem.

Tłem dla wyposażenia są nie tylko ściany i podłoga, lecz także drzwi. Postaw na klasyczny, biały model, bez przeszkleń, a bez trudu dopasujesz do niego wszystko. Wybierz również jeden odcień przesłony okiennej, który będzie pasował zarówno do strony chłopca, jak i dziewczynki.

Jeśli nie chcesz stosować drogich rozwiązań, zdecyduj się na dwustronny parawan. Wysoki model podzieli przestrzeń i każdemu da poczucie prywatności. Możesz skorzystać z parawanu, który ma przeszklone miejsce na zdjęcia – to świetny sposób na urozmaicenie pokoju zarówno maluchów, jak i nastolatków. Pociechy umieszczą w nich swoje ulubione fotografie, tworząc jedyną w swoim rodzaju przestrzeń.

Zastanawiasz się, jak podzielić pokój dzieci różnej płci i w różnym wieku? Jeśli pomieszczenie jest przestronne, zdecyduj się na szklaną ściankę działową. Przesuwny model pozwoli w dowolnym momencie łączyć lub dzielić pokój na dwie niezależne strefy, co z pewnością spodoba się rodzeństwu.

Nie obawiaj się o bezpieczeństwo. Szklane ściany są tworzone z bezpiecznego materiału o odpowiedniej grubości. Zazwyczaj to hartowane szkło, które w razie stłuczenia, rozbija się na wyjątkowo małe kawałki z tępymi krawędziami. Niektóre modele przesłon są wykonane ze szkła klejonego foliami – w razie mocnego uderzenia przesłona nie rozsypie się, a na jej powierzchni powstanie wiele pęknięć.

Do takich sytuacji dochodzi jednak niezwykle rzadko, ponieważ szkło jest wyjątkowo wytrzymałe. Do zalet takiej przesłony należy zaliczyć zwiększoną izolację akustyczną. Zapewni ona Twoim pociechom poczucie prywatności, kiedy będą przyjmować gości. Po jednej stronie możesz również zamontować przesłonę w formie grubego materiału – dzięki niemu druga strefa pomieszczenia nie będzie widoczna.

Jak podzielić pokój dla chłopca i dziewczynki?

 • W roli bazy wybierz subtelne barwy, do których z łatwością dopasujesz wyposażenie podobające się zarówno chłopcu, jak i dziewczynce,
 • Postaw na białe drzwi,
 • Przestrzeń wydziel dwustronnym parawanem – to tanie rozwiązanie,
 • W przestronnym pokoju możesz zastosować szklaną ściankę działową, która jest bezpieczna, ponieważ wyprodukowana ze szkła hartowanego.
parawan do pokoju dzieci, strefy w pokoju dzieci, jak podzielić pokój chłopca i dziewczynki
Dwustronny parawan to tanie i przyjemne dla oka rozwiązanie do oddzielenia stref pokoju dzieci

Mały pokój dla rodzeństwa w różnym wieku – jak go urządzić?

Szklane przepierzenie sprawdzi się w przestronnym pomieszczeniu. Jeśli musisz urządzić mały pokój dla rodzeństwa w różnym wieku, skorzystaj z prostszego rozwiązania. Jest nim zaciemniająca zasłona, którą zawiesisz na prowadnicy zamontowanej na suficie.

Taki sposób na podział pomieszczenia ma wiele zalet. Poradzisz sobie samodzielnie z wykonaniem przepierzenia, nie będzie drogie, a jednocześnie pozwoli zadbać o komfortowe korzystanie z pokoju każdemu z rodzeństwa. Zasłona z grubej tkaniny sprawdzi się przede wszystkim wieczorem – kiedy maluch będzie układał się do snu, nastolatek zacznie odrabiać prace domowe, a światło z biurkowej lampki nie będzie przeszkadzało kilkulatkowi.

Koszt stworzenia takiej przesłony będzie jeszcze niższy, jeśli zrezygnujesz z zakupu nowej kotary, a wykorzystasz zasłonę, która nie jest Ci już potrzebna do dekorowania wnęki okiennej. Podział małego pomieszczenia na dwie strefy to nie wszystko, co musisz zrobić. Pamiętaj, że każde z dzieci ma różne potrzeby ze względu na wiek, dlatego zadbaj o funkcjonalne zorganizowanie przestrzeni, w której musi znaleźć się miejsce na naukę, zabawę oraz odpoczynek.

Urządzając strefę dla malucha, wykorzystaj piętrowe łóżko, które na dole ma miejsce do zabawy i półki na lalki, misie oraz auta. Takie modele często występują w formie domku, dlatego podobają się najmłodszym. Są również praktyczne – nie zajmują wiele miejsca, a odgrywają rolę miejsca do snu oraz zabawy.

Kiedy aranżujesz mały pokój dla rodzeństwa w różnym wieku, pamiętaj także, żeby zadbać o wszelkie potrzeby nastolatka. Postaw na pojedyncze łóżko z pojemnikiem na pościel – będzie zajmowało mniej miejsca, a jednocześnie ułatwi przechowywanie poszewek czy poduszek. Zorganizuj wygodną strefę do nauki – w tym celu możesz przedłużyć parapet, co będzie dużą oszczędnością miejsca, ponieważ część książek lub zeszytów znajdzie się we wnęce okiennej. Nie zapomnij również o dodatkowym fotelu – przyda się, kiedy starsze dziecko zaprosi więcej niż jedną osobę.

Pokój rodzeństwa w różnym wieku – jak go podzielić?

 • Przestrzeń wydziel przy pomocy zaciemniającej zasłony, która pozwoli mniejszemu dziecku zasnąć, kiedy starsze będzie się uczyło,
 • W strefie malucha postaw piętrowe łóżko z dolną częścią przeznaczoną na zabawę,
 • W przestrzeni zorganizowanej dla nastolatka nie zapomnij o wygodnym łóżku z miejscem na pościel oraz fotelu, z którego skorzystają goście,
 • W roli biurka sprawdzi się parapet – w ten sposób lepiej wykorzystasz wnękę okienną.
podział pokoju dzieci, jak podzielić pokój rodzeństwa, jak przedzielić pokój dzieci
Pokój dzieci w różnym wieku można przedzielić suwanymi drzwiami, które dadzą możliwość zamknięcia lub otwarcia strefy zabawy

Pokój dla dwójki dzieci – zadbaj o miejsce do przechowywania!

Myśląc o tym, jak urządzić mały pokój dla dwójki dzieci, weź pod uwagę nie tylko sposoby na wydzielenie dwóch stref, lecz także odpowiednią ilość miejsca do przechowywania. Najprostszym sposobem na wygospodarowanie przestrzeni na ubrania będzie zamówienie szafy na wymiar. Taki mebel może stanąć w części wspólnej pomieszczenia. Jeśli jednak nie ma na niego miejsca, postaw w pokoju dzieci mniejszą komodę.

Co z innymi przedmiotami? Na nie także znajdziesz miejsce, nawet jeśli pokój rodzeństwa w bloku czy domu jest niewielki. Zamiast przesłony w formie tkaniny wybierz ażurowy regał, który wypełnisz tekstylnymi pudełkami w dwóch kolorach – każda z pociech będzie miała wybrany swój odcień, co ułatwi segregowanie przedmiotów. To funkcjonalne rozwiązanie pozwoli podzielić strefy we wnętrzu, a jednocześnie zwiększyć miejsce do przechowywania książek, przyborów szkolnych, zabawek czy gier.

 • Zastanawiając się, jak urządzić mały pokój dla dwójki dzieci, pamiętaj, żeby zadbać o miejsce do przechowywania – w tym celu świetnie sprawdzi się duża szafa. Jeśli brakuje na nią miejsca, zdecyduj się na komodę oraz przepierzenie w formie ażurowego regału, który uzupełnisz pudełkami tekstylnymi w dwóch kolorach, co ułatwi pociechom posegregowanie swoich przedmiotów.
regał do pokoju dzieci, półki w pokoju dzieci, przechowywanie rzeczy dzieci
Ażurowy regał z materiałowymi pudełkami to estetyczne rozwiązanie do małego pokoju dzieci, fot. Ignisdev


Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany piątek, 16 sierpień 2019 20:27
komentarz /( 1 )
 • Cezary I.
  Cezary I.

  środa, 06 lipiec 2022 10:28

  bardzo fajne pomysły. Może jakiś wykorzystam w pokoju moich łobuzów. Najbardziej podoba mi się ten z parawanem

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.