Jak pomalować boazerię? Renowacja boazerii krok po kroku - dekoportal.pl

Jak pomalować boazerię? Renowacja boazerii krok po kroku

08 Lip 2019 / Napisała  / Porady
salon z białą boazerią, biała boazeria, jak odnowić boazerię
Klasyczna boazeria drewniana w kolorze białym

Boazeria to relikt dawnych czasów, który do dziś ostał się w domach wielu z nas. Aby jednak nie straszyła, niekoniecznie trzeba ją od razu zrywać. W nieco odświeżonej wersji drewniane deski idealnie wpiszą się w najgorętsze trendy wnętrzarskie. Jak unowocześnić boazerię w modny sposób, a także jakich farb użyć do jej pomalowania?

O czym przeczytasz w artykule?

Renowacja boazerii – co warto wiedzieć, zanim zaczniemy pracę?

Drewniana boazeria najczęściej pojawia się w przedpokoju, niekiedy jednak możemy znaleźć ją również w salonie, kuchni, czy nawet sypialni. Rozpoczynając remont, pierwsza myśl, jaka często przychodzi nam do głowy, to zerwać przestarzałą dekorację. Warto jednak rozważyć wstrzymanie się ze zbyt pochopną decyzją – renowacja boazerii nie jest wcale trudna, a często to, co znajduje się pod warstwą drewnianych desek, może wymagać czasochłonnego gipsowania i szlifowania.

Jak odnowić boazerię, by prezentowała się stylowo i nowocześnie? Sposobów jest kilka, zanim jednak przystąpimy do prac, niezbędne będzie właściwe przygotowanie starej nawierzchni. Zadanie to sprowadza się przede wszystkim do gruntownego oczyszczenia boazerii ze starych warstw lakieru za pomocą szlifierki lub też ręcznie, przy użyciu papieru ściernego. Warto pamiętać, że im dokładniej uda nam się zmatowić boazerię, tym ładniejszy efekt uzyskamy po nałożeniu farby.

Zanim rozpoczniemy malowanie boazerii:

 • Należy dokładnie oczyścić deski z warstwy lakieru, inaczej farba nie będzie się na nich dobrze trzymać,
 • Zadanie to możemy wykonać za pomocą papieru ściernego lub szlifierki elektrycznej z płaską stopą,
 • Po zakończonej pracy oszlifowaną boazerię odkurzamy i przecieramy wilgotną szmatką, aby pozbyć się wszelkich pozostałości starego lakieru,
 • Warto pamiętać, że choć czasochłonny, etap ten jest kluczowy dla estetycznego efektu całej renowacji.
szlifowanie boazerii, czyszczenie boazerii, odnawianie boazerii
Renowację boazerii zazwyczaj rozpoczyna się od szlifowania

Jak pomalować boazerię bez szlifowania?

Niekiedy bywa i tak, że na pełny remont nie ma zwyczajnie czasu, lub też warstwa lakieru na boazerii jest wyjątkowo oporna na ścieranie. W takim wypadku rodzi się pytanie, jak pomalować boazerię bez szlifowania? Sprawdzonym rozwiązaniem w takim przypadku będzie farba kredowa – choć nie najtańsza, z łatwością pokryje starą warstwę lakieru, a do tego warto wspomnieć, że wyjątkowo szybko wysycha.

Malowanie boazerii bez matowienia:

 • Błyskawiczna renowacja boazerii jest możliwa przy pomocy farby kredowej, którą możemy nakładać bezpośrednio na starą warstwę lakieru,
 • Rozwiązanie to sprawdzi się, gdy w grę wchodzi modne ostatnio malowanie boazerii na biało,
 • Oprócz pełnego krycia, farbę kredową możemy również poprzecierać, aby uzyskać cieniowanie w stylu prowansalskim.
odnawianie boazerii, boazeria porady, boazeria wskazówki
Niekiedy podczas renowacji boazerii niezbędna jest wymiana niektórych desek

Jak unowocześnić boazerię za pomocą koloru?

Mimo że, błyszcząca, często pożółkła boazeria sama w sobie nie jest już dzisiaj ozdobą, sam materiał, z którego została wykonana – drewno – to obecnie ulubieniec wśród wnętrzarskich trendów. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na malowanie boazerii lakierowanej, czy też postanowimy zetrzeć nieinteresujący lakier, odrobina koloru potrafi zdziałać cuda i całkowicie odmienić charakter wnętrza wykończonego drewnem. Ostatnio w modzie jest biała boazeria i nie bez powodu – jasne kolory optycznie powiększają wnętrze, wnoszą do niego światło, ale również nadają mu nowoczesny charakter.

Warto pamiętać, że także inne, jasne, pastelowe kolory będą ładnie prezentować się na deskach. Przechodząc od teorii do praktyki – malowanie boazerii ułatwi nam zaopatrzenie się w kilka niezbędnych narzędzi. Podstawą będzie oczywiście farba, ale przyda się również folia do pokrycia podłogi, taśma malarska, pędzel lub wałek, rękawiczki i taca do rozmieszania farby.

Malowanie boazerii na kolor – co będzie potrzebne:

 • Farba w wybranym odcieniu – na drewnianych deskach najlepiej wyglądają jasne i odbijające światło kolory jak, np. biały, kremowy, błękitny czy szary,
 • Folia,
 • Taśma malarska,
 • Pędzel lub wałek,
 • Rękawiczki ochronne,
 • Taca do farby,
 • Dobre oświetlenie!
narzędzia do odnowienia boazerii, pędzel do boazerii, malowanie boazerii
Przy malowaniu boazerii przyda się taśma malarska do zabezpieczenia powierzchni stykających się z panelami

Biała boazeria pasuje do wielu stylów!

Choć bielone deski kojarzą nam się przede wszystkim ze stylem skandynawskim, biała boazeria pojawia się również we wnętrzach rustykalnych, marynistycznych czy angielskich. Malowanie boazerii na biało rozpoczynamy tak samo, jak w przypadku każdego innego koloru, czyli od zdarcia starej warstwy lakieru. Jeżeli jednak zamierzamy użyć farby kredowej, możemy pominąć ten etap prac.

Jak pomalować boazerię na biało? W pierwszej kolejności musimy określić, czy będziemy malować surowe deski i zależy nam na zachowaniu naturalnej struktury drewna (widoczne słoje) czy może wolimy osiągnąć gładką, idealnie równą powierzchnię. W pierwszym wypadku wybierać możemy pomiędzy lakierami (matowymi, półmatowymi bądź połyskującymi) lub olejem. Jeżeli natomiast stawiamy na gładkie i pełne krycie, odpowiednia będzie farba do boazerii w wersji matowej, półmatowej bądź błyszczącej.

Jak pomalować boazerię na biało?

 • Dobór odpowiedniego preparatu ułatwi nam określenie, jakiego efektu oczekujemy – gładkiej i idealnie białej powierzchni, czy może takiej, która zachowa naturalną strukturę drewna?
 • Na rynku dostępne są białe farby, np. farba kredowa, które umożliwiają malowanie boazerii bez matowienia,
 • Wnętrza w stylu skandynawskim, marynistycznym czy angielskim charakteryzują się zwykle białą boazerią lub lamperią o pełnym kryciu – satynową lub półmatową,
 • W stylu rustykalnym i prowansalskim możemy pokusić się o klimatyczne przetarcia i cieniowania białych, matowych desek, a także niepełne krycie, odsłaniające częściowo naturalną fakturę drewna.
nowoczesna boazeria, boazeria angielska, boazeria w nowoczesnym wnętrzu
Boazerię można wykorzystać w nowoczesnej aranżacji salonu

Farba do boazerii – czym kierować się przy wyborze?

Po odpowiednim przygotowaniu się, samo malowanie boazerii nie powinno przysporzyć nikomu problemów. Jak maksymalnie ułatwić sobie pracę? Przede wszystkim, poprzez dobranie preparatu właściwego do rodzaju powierzchni. No właśnie – czym pomalować boazerię, aby efekt był nie tylko spektakularny, ale i długotrwały?

Jeżeli mamy w domu boazerię pamiętającą czasy PRL-u, zapewne jest ona zabezpieczona solidną warstwą pożółkłego lakieru o połyskującym wykończeniu. W takiej sytuacji mamy zasadniczo dwie opcje – zetrzeć lakier i pracować z surowym drewnem lub nałożyć kolor bezpośrednio na niego. Od tego, którą z tych opcji wybierzemy, zależeć będzie, jaka farba do boazerii sprawdzi się w naszym przypadku najlepiej. Oczywiście, oprócz powyższej kwestii, istnieje jeszcze kilka czynników, które wskażą nam odpowiedni preparat.

Wybierając farbę do boazerii, zwróćmy uwagę na takie jej właściwości jak:

 • Czy jest przeznaczona do drewna we wnętrzach – farba zewnętrzna jest zwykle bardziej toksyczna i może mieć niewłaściwy kolor,
 • Czy jest całkowicie kryjąca, czy może półtransparentna?
 • Jaki efekt wykończeniowy uzyskamy – matowy, półmatowy czy może połyskliwy?
 • Czy nadaje się do malowania po powierzchni lakierowanej, czy może wyłącznie po surowym drewnie?
pędzel do boazerii, malowanie boazerii, jak pomalować boazerię
Przy wyborze farby do boazerii należy zwrócić uwagę na jej właściwości i przeznaczenie

Farba do boazerii lakierowanej

W pierwszej kolejności przypatrzmy się łatwiejszej z powyższych wersji – zakładającej malowanie po starym lakierze. Na wstępnie upewnijmy się, że polakierowana powierzchnia jest w dobrym stanie i nie ma ubytków. Następnym krokiem jest dokładne umycie boazerii środkiem do mycia o dużej mocy, np. mydłem alkalicznym, które rozpuści nagromadzony przez lata brud. Kiedy deski wyschną, możemy przystąpić do dzieła – malowanie boazerii bez matowienia można wykonać, np. farbą kredową, farbą akrylową lub wyjątkowo trwałą, farbą alkidową – preparaty tego typu zapewniają stuprocentowe krycie i bez problemu utrzymają się nawet na grubej warstwie lakieru.

Na stary lakier nakładamy:

 • Farbę kredową – jest doskonała do wnętrz, szybko schnie, a do tego charakteryzuje się ładnym, matowym wykończeniem,
 • Farbę akrylową – jest całkowicie kryjąca, trwała, cechuje ją bardzo dobra przyczepność, a na dodatek nie zmienia koloru wraz z upływem czasu,
 • Farbę alkidową – również zapewnia pełne krycie i jeszcze większą trwałość od swojej poprzedniczki. Sprawdzi się tam, gdzie boazeria może być narażona na niesprzyjające czynniki atmosferyczne, np. w domku letniskowym.
farby do malowania boazerii, malowanie boazerii bez szlifowania, odnawianie boazerii bez szlifowania
Jeżeli chcemy malować boazerię ze starym lakierem, sprawdźmy czy powierzchnia jest w dobrym stanie

Farba do boazerii poddanej szlifowaniu

W drugiej opcji przyjrzyjmy się, jak odnowić boazerię, która została zeszlifowana do surowego drewna, bądź też tylko poddana matowieniu wierzchniej warstwy lakieru? Odpowiednia farba do boazerii powinna spełniać w takim układzie dwie funkcje – zdobić, ale i zabezpieczać drewno. Obecnie na rynku znajdziemy szeroką gamę produktów przeznaczonych do malowania i konserwowania drewna. Oprócz omówionych w poprzednim akapicie rodzajów emalii surowe drewno polubi się również z farbą olejną.

Na surowe bądź zmatowione deski kładziemy:

 • Bezbarwny preparat do konserwacji drewna – w przypadku, gdy zależy nam na zachowaniu naturalnej barwy drewnianych desek,
 • Farbę akrylową, alkidową bądź kredową – sprawdzą się równie dobrze na lakierowanej, jaki na oszlifowanej powierzchni,
 • Farbę olejną – obecnie coraz rzadziej stosowaną ze względu na brak efektu elastycznej powłoki, która zabezpiecza drewno przed drobnymi zarysowaniami i otarciami.
farby do boazerii, renowacja boazerii, boazeria renowacja
Farba położona na zeszlifowanej boazerii będzie zdobiła ją przez wiele lat

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 08 lipiec 2019 12:38
komentarz /( 1 )
 • Liwia
  Liwia

  poniedziałek, 11 lipiec 2022 13:58

  mieliśmy w domu starą, typową, brązową boazerię. Chciałam ją zerwać ale zobaczyłam inspiracje, na których ją przemalowano. Też spróbowałam i wyszło genialnie! Nie zastanawiajcie się - tylko działajcie jeśli macie boazerię.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.