8 trików: jak odnowić stare meble? Renowacja mebli krok po kroku - dekoportal.pl

8 trików: jak odnowić stare meble? Renowacja mebli krok po kroku

29 Paź 2020 / Napisał  / Inne wnętrza
 jak odnowić stare meble
Chęć posiadania wyjątkowych przedmiotów sprawia, że częściej samodzielnie odnawiamy stare meble.

Renowacja wyposażenia zyskuje coraz większą popularność. Ekologiczne podejście oraz chęć posiadania wyjątkowych przedmiotów sprawiają, że częściej samodzielnie odnawiamy stare meble. Poznaj potrzebne narzędzia i metody, dzięki którym Twój dom będzie zachwycał nietypową aranżacją. Podpowiadamy, jak odnowić stare meble.

O czym przeczytasz w artykule?

Renowacja starych mebli – dlaczego warto?

Coraz chętniej odnawiamy stare meble. Elementy wyposażenia z popularnych sieciówek – choć estetyczne i dobrze wykonane – są widywane w tylu domach, że trudno uzyskać dzięki nim niepowtarzalną aranżację. Renowacja starych mebli pozwoli Ci urządzić wnętrze, którego nie ma nikt inny.

Odnawianie starych mebli staje się popularniejsze również ze względu na ekologię. Wykorzystaj to, co masz już w domu. Szukaj niechcianych mebli na portalach aukcyjnych – niektórzy je sprzedają, a inni oddają za darmo. Na pchlim targu również znajdziesz niepowtarzalne modele, którym podarujesz nowe życie.

Renowacja starych mebli nie jest pozbawiona wad. Wymaga czasu i zaangażowania, a często również miejsca, na przykład w garażu. Nie wszystko da się zrobić w niewielkim mieszkaniu. Na subtelne przeróbki znajdziesz jednak miejsce wszędzie.

Odnawianie starych mebli – poznaj wady i zalety:

  • Zyskasz niepowtarzalne przedmioty, dzięki którym aranżacja Twojego domu będzie jedyna w swoim rodzaju,
  • To ekologiczne rozwiązanie, ponieważ wykorzystasz stare meble, które prawdopodobnie trafiłyby na wysypisko śmieci,
  • Odnawianie starych mebli ma też wady – przede wszystkim wymaga czasu i miejsca.
 renowacja starych mebli
Szukaj niechcianych mebli na portalach aukcyjnych – niektórzy je sprzedają, a inni oddają za darmo.

Skompletuj potrzebne narzędzia

Jeśli chcesz rozpocząć przygodę z renowacją mebli, skompletuj kilka narzędzi i akcesoriów, które pozwolą nadać przedmiotom nowe życie. Na zakupowej liście powinien znaleźć się papier ścierny. Zdecyduj się na kilka arkuszy o różnej gradacji.

Nie zapomnij o narzędziach do malowania. Pędzelki czy wałki oraz kuweta malarska są niezbędne, żeby stolik nocny zyskał nową barwę, a na komodzie pojawiły się nietypowe wzory. Ornament możesz namalować samodzielnie, ale prościej będzie, jeśli wykorzystasz taśmę malarską. Sprawdzą się też gotowe szablony.

Akcesorium, które okaże się przydatne podczas renowacji mebli z drewna, to szpachelka. Wykorzystasz ją do nakładania masy wypełniającej ubytki. W warsztacie nie może zabraknąć śrubokrętów czy kluczy nastawnych.

Przydatne mogą się okazać niektóre urządzenia. Elektronarzędzia znacznie usprawnią pracę – zastąpienie papieru ściernego szlifierką pozwoli Ci zaoszczędzić wiele godzin. Jeśli renowacja mebli stanie się Twoją pasją, zdecyduj się również na opalarkę, która służy do ściągania starych powłok.

Renowacja starych mebli – jakie narzędzia są potrzebne?

  • Papier ścierny o różnej gradacji,
  • Pędzelki, wałki i kuweta malarska,
  • Taśma malarska lub gotowe szablony,
  • Szpachelka,
  • Śrubokręty i klucze nastawne,
  • Szlifierka,
  • Opalarka.
 jak odnowić stare meble kuchenne
Elektronarzędzia znacznie usprawnią pracę – szlifierka pozwoli Ci zaoszczędzić wiele godzin.

Renowacja mebli – jak zacząć?

Nim weźmiesz elektronarzędzia lub pędzle w dłoń, dokładnie obejrzyj mebel, który chcesz poddać renowacji. Może się bowiem okazać, że są na nim ubytki wymagające uzupełnienia. Dokładnie umyj przedmiot, pamiętając o wszystkich zakamarkach – do tego celu możesz wykorzystać płyn do mycia naczyń. Przyjrzyj się meblowi, żeby sprawdzić, czy wymaga naprawy, na przykład zawiasów czy mechanizmu szuflady.

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac zastanów się nad efektem, który chcesz uzyskać. Planujesz pozostawić naturalny wygląd mebla i jedynie go odświeżyć, a może chcesz postawić na nietuzinkowe połączenie kolorystyczne i ukryć rysunek drewna? Przemyśl, w którym pomieszczeniu stanie przedmiot i jak wkomponować go w aranżację.

  • Dokładnie obejrzyj egzemplarz, który planujesz poddać renowacji, żeby sprawdzić, czy nie wymaga uzupełnienia ubytków. Dokładnie wyczyść przedmiot, a następnie zaplanuj jego odświeżony wygląd.
 jak odnowić stare meble kuchenne z okleiny
Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac zastanów się nad efektem, który chcesz uzyskać.

Jak odnowić stare meble z drewna?

Zastanawiając się, jak odnowić stare meble z naturalnego surowca, weź pod uwagę konieczność usunięcia wierzchniej warstwy. Może być wykonana z lakieru lub farby. Odsłonięcie pięknego rysunku drewna sprawi, że efekt renowacji będzie zachwycający.

Do usunięcia lakieru potrzebujesz opalarki. Elektronarzędzie nagrzeje powierzchnię gorącym powietrzem, co pozwoli na pozbycie się wierzchniej warstwy znacznie sprawniej. Podczas używania opalarki przyda Ci się skrobak, którym będziesz podważać usuwaną warstwę. Robiąc to, uważaj, żeby nie uszkodzić mebla. Po użyciu opalarki wykorzystaj szlifierkę mimośrodową.

Jeśli mebel jest pokryty farbą, możesz wykorzystać ręczny skrobak. Sprawdzi się on szczególnie dobrze do spękanej warstwy. Do przedmiotów pokrytych farbą olejną przyda się też opalarka.

Niezależnie od wybranej metody zdecyduj się na zakończenie ściągania farby czy lakieru przy pomocy papieru ściernego, który pozwoli Ci zrobić to w precyzyjny sposób. Może się okazać, że po usunięciu starych powłok, zauważysz dziurki świadczące o niechcianych lokatorach. Czytaj dalej, żeby dowiedzieć się, jak pozbyć się drewnojadów.

Jak usunąć wierzchnią warstwę z drewnianego mebla?

  • Wierzchnia warstwa może być wykonana z lakieru lub farby,
  • Do usunięcia lakieru wykorzystaj opalarkę,
  • Przyda Ci się skrobak, którym podważysz nagrzewaną warstwę,
  • Resztki lakieru usuniesz szlifierką, a następnie papierem ściernym,
  • Farby olejnej pozbędziesz się przy pomocy opalarki,
  • Do usunięcia spękanej warstwy farby przyda Ci się skrobak.
 renowacja mebli jak zacząć
Odsłonięcie pięknego rysunku drewna sprawi, że efekt renowacji będzie zachwycający.

Jak odrestaurować stare meble z niechcianymi lokatorami?

Nie zniechęcaj się, jeśli na meblu są widoczne liczne dziurki i korytarze. To znak, że przedmiot został zaatakowany przez drewnojady, na przykład spuszczela pospolitego. Nie musisz rezygnować z renowacji – dostępne na rynku preparaty pozwolą Ci pozbyć się problemu z uciążliwymi owadami.

Jeśli na meblu widoczne są pojedyncze dziurki, możesz zaaplikować w nie preparat. Zrobisz to przy pomocy strzykawki – ten sposób pozwoli na precyzyjne nałożenie środka w te miejsca, gdzie jest naprawdę niezbędny. Jeśli duża powierzchnia mebla została zaatakowana, nałóż na nią owadobójczy produkt przy pomocy pędzla, a następnie zakryj miejsce folią i pozostaw na kilka dni.

  • Mebel zaatakowany przez drewnojady uda Ci się uratować dzięki środkowi owadobójczemu. Możesz wpuścić go strzykawką w dziurki i korytarze wykonane przez szkodniki lub pokryć większą powierzchnię pędzlem, osłonić folią i odczekać kilka dni.
 jak odrestaurować stare meble
Nie zniechęcaj się, jeśli na meblu są widoczne liczne dziurki i korytarze.

Pozbądź się nieprzyjemnego zapachu

Drewnojady to tylko jeden z problemów, które możesz napotkać. Zdarza się, że meble przeznaczone do renowacji nie pachną najlepiej. Mogły być przechowywane w wilgotnej piwnicy, co doprowadziło do takiego stanu.

Jeśli mebel ma nieprzyjemną woń, umyj go dokładnie. Najłatwiej będzie Ci to zrobić, jeśli wstawisz przedmiot do wanny. Do mycia użyj detergentu i octu. Po spłukaniu wytrzyj mebel do sucha i wystaw na balkon czy taras na kilka dni, żeby go przewietrzyć.

Do usunięcia nieprzyjemnego zapachu możesz też wykorzystać to, co masz w kuchni. Sprawdzi się soda oczyszczona, którą wystarczy umieścić na talerzyku i zamknąć mebel. W ten sam sposób możesz wykorzystać pokrojoną w plastry cytrynę.

  • Przykry zapach z mebli usuniesz dzięki sodzie oczyszczonej lub plastrom cytryny włożonym do mebla. Warto też umyć przedmiot detergentem i octem, a następnie wywietrzyć.
 odnawiamy stare meble
Przykry zapach z mebli usuniesz dzięki plastrom cytryny włożonym do mebla.

Jak pomalować stare meble?

Zastanawiając się, jak odnowić stare meble, weź pod uwagę nadanie im nowego koloru. Efekt będzie zachwycający, jeśli dokładnie przygotujesz podłoże. Musisz je umyć, a następnie usunąć szpachlą wszelkie ubytki. Konieczne jest też zmatowienie mebla – dzięki temu zwiększy się przyczepność farby.

Kolejny krok przygotowywania powierzchni to usunięcie pyłu oraz odtłuszczenie. Do odtłuszczenia możesz wykorzystać benzynę ekstrakcyjną. Przyczepność farby do podłoża będzie większa, jeśli użyjesz podkładu.

Nim dowiesz się, jak pomalować stare meble, zapoznaj się z dostępnymi środkami. Możesz wybrać kredową farbę, która da matowy efekt, lub środek akrylowy oferowany w lekko połyskującej wersji. Zwróć uwagę na skład preparatu. Dostępne są farby rozpuszczalnikowe – cechują się wysoką trwałością, ale schną długo i mają uciążliwy zapach. Do użytku domowego lepiej sprawdzą się preparaty na bazie wody.

Do malowania możesz wykorzystać pędzel – model z syntetycznym włosiem sprawdzi się do popularnych farb akrylowych. Będzie lepszym rozwiązaniem do krzeseł oraz zakamarków. Do odnawiania starych mebli sprawdzi się też wałek flockowy. Jeśli wybierzesz to akcesorium, pamiętaj, żeby nie nakładać na nie zbyt dużo farby i nie naciskać za mocno. Wałek pozwoli szybciej pokryć farbą duży mebel.

Rozpocznij od pomalowania trudno dostępnych miejsc, na przykład zagłębień na frontach. Następnie przejdź do pokrycia farbą całego mebla. Nakładaj cienkie warstwy. Do pełnego krycia zazwyczaj potrzebne będą trzy.

Po wyschnięciu farby możesz zdecydować się na ozdobienie mebla. W tym celu wykorzystaj szablony lub taśmę malarską. Jeśli zależy Ci na uzyskaniu ornamentu na dużej powierzchni, zdecyduj się na wałek malarski, którego powierzchnia jest wytłaczana. Wystarczy zamoczyć narzędzie w farbie i przenieść wzór na mebel.

Jak pomalować stare meble?

  • Umyj mebel, wypełnij ubytki,
  • Odtłuść powierzchnię i użyj podkładu,
  • Farbę akrylową zaaplikuj pędzlem – sprawdzi się do zakamarków,
  • Do większych mebli dobry będzie wałek flockowy,
  • Najpierw pomaluj trudno dostępne miejsca, a następnie pozostałą powierzchnię,
  • Aplikuj trzy cienkie warstwy.
 renowacja stołu z okleiny
Zastanawiając się, jak odnowić stare meble, weź pod uwagę nadanie im nowego koloru.

Jak odnowić stare meble kuchenne z okleiny?

Komplet nowych mebli kuchennych jest dużym wydatkiem. Warto spróbować odnowić wyposażenie, które masz już w swoim domu. Zastanawiasz się, jak odrestaurować stare meble kuchenne? Zacznij od umycia, usunięcia ubytków oraz zmatowienia szafek.

Nie zapomnij o wykorzystaniu podkładu. Zagruntowanie powierzchni zapobiegnie odpryskiwaniu farby. Do malowania mebli kuchennych możesz wykorzystać preparat akrylowy. Pamiętaj, żeby farbę aplikować w świetle dziennym – pozwoli to uniknąć rozmaitych pomyłek. Nakładaj bardzo cienkie warstwy, a każdą z nich aplikuj, gdy poprzednia dokładnie wyschnie.

Meble kuchenne są narażone na zniszczenia. Odnawiając je, pamiętaj o zaaplikowaniu warstwy zabezpieczającej, czyli lakieru. Będzie chronił przed wilgocią oraz tłustymi plamami. Zastanawiając się, jak odnowić stare meble kuchenne, nie zapomnij o detalach, które wpływają na efekt. Zmień uchwyty, żeby pasowały do nowego koloru frontów oraz odświeżonej aranżacji serca domu.

Jak odnowić stare meble kuchenne?

  • Po umyciu i zmatowieniu zagruntuj powierzchnię,
  • Wykorzystaj farbę akrylową,
  • Nałóż trzy cienkie warstwy w odstępach czasu wskazanych przed producenta,
  • Nie zapomnij o lakierze, który ochroni przed plamami i wilgocią,
  • Wymień uchwyty, żeby uzyskać ciekawszy efekt.
 jak pomalować stare meble
Zastanawiając się, jak odnowić stare meble kuchenne, nie zapomnij o detalach, które wpływają na efekt.

Renowacja stołu z okleiny

Znasz już kolejne kroki, które należy wykonać, żeby estetycznie pomalować mebel z okleiny. Jeśli interesują Cię sposoby na uzyskanie nietuzinkowego efektu, zapoznaj się z przykładową techniką zdobienia mebli. Renowacja stołu z okleiny nie musi oznaczać przemalowania go na jeden kolor.

Renowacja stołu z okleiny da spektakularny efekt, jeśli podczas prac wykorzystasz szlagmetal. Zaaplikuj go na krawędzie mebla. Do nałożenia szlagmetalu potrzebujesz kleju do złoceń. Błyszczące płatki przeniesiesz na krawędzie stołu przy pomocy pędzla. Warto docisnąć szlagmetal palcem, żeby uzyskać gładką powierzchnię. Do zabezpieczenia połyskującej krawędzi mebla zastosuj lakier do złoceń.

  • Renowacja stołu z okleiny da ciekawszy efekt, jeśli wykorzystasz szlagmetal. Połyskujące płatki przenieś pędzlem na krawędź mebla pokrytą klejem, a następnie zabezpiecz zdobienie przy użyciu lakieru do złoceń.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany czwartek, 29 październik 2020 16:26
komentarzy /( 2 )
  • krzysiek
    krzysiek

    niedziela, 28 luty 2021 11:36

    w przypadku drewnianych polecam je po prostu zaimpregnowac, np vidaronem . nie dosc ze chroni drewno, to pieknie je odnawia i wydobywa ich naturalny look
  • Monia
    Monia

    czwartek, 19 listopad 2020 08:54

    Oj ciężka jest ta praca z odnawianiem, ale efekt WOW.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.