10 sposobów, jak zorganizować miejsce do pracy w salonie - dekoportal.pl

10 sposobów, jak zorganizować miejsce do pracy w salonie

19 Kwi 2020 / Napisała  / Porady
praca w salonie, salon z miejscem do pracy, salon ze stołem do pracy
Aranżacja salonu z biurkiem może być wyzwaniem

Osobny pokój do pracy w domu to najlepsze rozwiązanie dla osób, które swoje obowiązki zawodowe wykonują w formie home office. Nie zawsze oczywiście jest ono możliwe do uzyskania, dlatego dziś przedstawiamy ogrom pomysłów na urządzenie kącika biurowego w pokoju dziennym. Wbrew pozorom taka aranżacja może okazać się nawet bardziej interesująca niż „zwykły” salon. Klasyczne biurko czy też dekoracyjny stolik, pomysłowy blat czy biurko schowane w szafie nadają wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. W jaki sposób ustawić biurko, by wykorzystać dostępną przestrzeń? Czym odgrodzić nasz aneks biurowy od pozostałej części salonu? Czy biurko w szafie to dobry pomysł? Na wszystkie te pytania, a także wiele innych, znajdziecie tu odpowiedzi.

O czym przeczytasz w artykule?

Salon z miejscem do pracy

Jeżeli pozwala na to wielkość i ustawienie mebli w salonie, warto pomyśleć o postawieniu ścianki działowej, która będzie odgradzać kącik biurowy od części wypoczynkowej. Ścianka nie musi obejmować całej szerokości pokoju. Oddzielając miejsce z biurkiem zapewni zaciszne miejsce, nawet jeśli kilka metrów dalej ktoś inny będzie rozmawiał czy oglądał telewizję. Co więcej, ścianka taka może stanowić tu dodatkowy, ozdobny element aranżacyjny, jeśli na przykład zawiesimy na niej lustro w ozdobnej ramie lub też półkę na piękne, pamiątkowe przedmioty.

Budowanie ścianki jest dość pracochłonnym i czasochłonnym zajęciem, a do tego ingerującym na stałe w układ pomieszczenia. Jeśli chcemy tego uniknąć, możemy wybrać o wiele prostsze rozwiązania, jak na przykład postawienie parawanu lub regału z książkami. W sklepach znajdziemy wiele różnorodnych modeli parawanów, od stylizowanych na romantyczne po nowoczesne. Regał z kolei nie tylko doskonale oddzieli strefę biurową od wypoczynkowej, ale także zapewni dużo miejsca na segregatory, książki i dokumenty, których wykonując pracę biurową mamy zwykle mnóstwo.

Biurko ustawione tuż za kanapą pozwoli na harmonijne uzupełnienie aranżacji, a jednocześnie obie strefy, wypoczynkowa i biurowa, nie będą ze sobą kolidować. Dzięki temu przestrzeń biurowa staje się niemal niewidoczna, a osoba pracująca przy biurku może mieć wszystko, co się dzieje w salonie, na oku. Doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla tych, którzy pracując, opiekują się dziećmi.

Miejsce pracy można też specjalnie wyeksponować, zwłaszcza jeśli mamy w nim zabytkowe biurko czy wyjątkowo oryginalne krzesło. Jeśli tylko będzie współgrać stylistycznie z pozostałą częścią pokoju dziennego, takie połączenie będzie nie tylko bardzo intrygujące, ale również komfortowe.

Biurko ustawione przodem do ściany lub do okna z pewnością zapewni warunki sprzyjające koncentracji. Jeśli do tego na biurku znajdą się tylko potrzebne przedmioty, a na tablicy tuż nad nim powiesimy inspirujące zdjęcia lub rysunki, nasz kącik biurowy stanie się doskonałym miejscem do pracy.

Jak urządzić kącik biurowy w salonie?

 • Odgradzając go ścianką działową o niewielkiej szerokości. Zapewni ona potrzebny spokój, a jednocześnie może stać się dodatkowym elementem dekoracyjnym.
 • Odgradzając go parawanem lub regałem, który dodatkowo zapewni nam dużo miejsca na przechowywanie dokumentów i książek.
 • Ustawiając biurko tuż za kanapą,
 • Ustawiając biurko w najbardziej widocznej części salonu,
 • Ustawiając biurko przodem do wnętrza (dobre rozwiązanie dla osób, które podczas pracy opiekują się także dziećmi),
 • Ustawiając biurko przodem do okna lub ściany i zapewniając sobie tym samym maksimum koncentracji na wykonywanej pracy.
urządzenie salonu do pracy, przystosowanie salonu do pracy, praca z salonu
W salonie, w którym nie ma miejsca na biurko, można wykorzystać stół

Kącik do pracy w salonie

Kącik do pracy w salonie powinien być wkomponowany w całą aranżację tak, by tworzył z nią harmonijną całość. Jeśli pokój dzienny urządzony został w stylu glamour, wybierzmy do niego stylizowane, drewniane biurko na toczonych nóżkach, a do tego tapicerowane krzesło. W nowoczesnym wnętrzu świetnie sprawdzi się proste, minimalistyczne biurko (a nawet konsolka) i białe, kubełkowe krzesło. Z kolei w salonie urządzonym w stylu romantycznym za biurko może nam posłużyć mały, okrągły stoliczek, przy którym postawimy pastelowe krzesło wyściełane białym futerkiem.

Dobrym sposobem na podkreślenie harmonii aranżacji jest ustawienie biurka w jednym ciągu z sofą. Choć jest to rzadko spotykane rozwiązanie, ma jednak dwie zalety. Jednolite stylistycznie meble doskonale się w ten sposób ze sobą komponują, a do tego zyskujemy dodatkowe miejsce do odstawienia filiżanki z kawą. Przykład? Wyobraźmy sobie tło, jakie będzie tu stanowić biała ściana. Przy niej ustawimy jasnoszarą sofę, a zaraz obok, również przy ścianie, biały stoliczek na złotych nóżkach i jasnoróżowy fotel do kompletu. Zaznaczmy, że zarówno fotel, jaki i sofa, mają tapicerkę wykonaną z takiego samego materiału. Uzupełnienie tego kącika będą tu stanowić lampka na złotej podstawie z białym, okrągłym kloszem oraz popielaty dywan.

W kąciku biurowym w salonie liczy się przede wszystkim komfort, jaki daje (jakiekolwiek) wydzielenie strefy do pracy oraz kolorystyka sprzyjająca skupieniu. Niezastąpione będą tu takie kolory jak biały, kremowy, waniliowy, beżowy czy też szary.

Jak zaaranżować miejsce do pracy w salonie?

 • Miejsce do pracy powinno stanowić jednolitą całość stylistyczną z wnętrzem salonu.
 • Harmonię stylistyczną można osiągnąć między innymi, ustawiając biurko z krzesłem w linii ciągłej z sofą. Będzie ono wówczas stanowiło niejako przedłużenie umeblowania. Trzeba jednak zadbać o to, by meble idealnie do siebie pasowały.
 • W aranżacji takiego wnętrza najlepiej sprawdzą się następujące kolory: szary, beżowy, kremowy, waniliowy czy biały.
home office w salonie, praca zdalna z salonu, biuro w salonie
Projektując miejsce do pracy w salonie trzeba przede wszystkim postawić na komfort domowego biura

Biurko do salonu

Wiele osób, pracując w domu, potrzebuje tylko laptopa. I choć samo urządzenie nie zajmuje wiele miejsca, zwykle dobrze jest zadbać o takie wyposażenie, które zapewni nam maksimum wygody, a więc nieco więcej miejsca. Zgodnie z zasadami ergonomii blat biurka powinien mieć głębokość co najmniej 75 cm. W takim przypadku na blacie znajdzie się miejsce na lampkę, przybornik czy też kubek z kawą. Szerokość blatu biurka nie powinna być mniejsza niż 80 cm. Gdy pracujemy na komputerze stacjonarnym, warto zadbać o szersze biurko (minimum 120 cm).

Biurko w salonie może też stanowić zamontowany na mocnych zawiasach front szafki. Po zakończeniu pracy chowamy laptop do środka i zamykamy drzwiczki, dzięki czemu zarówno laptop, jak i dodatkowe materiały do pracy, pozostaną w bezpiecznym miejscu i niewidoczne. To rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się zwłaszcza w małym mieszkaniu.

Na ciekawy pomysł, jeśli chodzi o biurko w salonie, wpadli producenci garderób i szaf wnękowych, którzy oferują różnorodne wyposażenie schowka, w tym dużą półkę, która może pełnić funkcję blatu roboczego. Podobnie jak w przypadku szafki po zakończonej pracy, zamykamy drzwi szafy, chowając potrzebne nam materiały.

Jak urządzić salon z biurkiem?

 • Warto zadbać o to, by biurko było ergonomiczne (głębokość blatu 75 cm, szerokość co najmniej 80 cm).
 • Dobrym rozwiązaniem do małego mieszkania jest zastosowanie drzwiczek szafki na mocnych zawiasach w formie blatu.
 • Biurko można także „schować” w szafie wnękowej, gdyż producenci oferują różnorodne wyposażenie schowka, w tym blatu do pracy.
niewielkie biurko w salonie, biurko do salonu, styl biurka w salonie
Ogromny wybór funkcjonalnych biurek pozwala dopasować miejsce pracy do stylu aranżacji salonu

Co zamiast biurka do salonu?

Dobry pomysł na biurko w małym pokoju to połowa sukcesu, jeśli urządzamy minibiuro w domu. Obawiasz się, że klasyczne biurko nie zmieści się w salonie? Nie szkodzie! Tu można wykorzystać jedno z proponowanych przez nas rozwiązań.

Jednym z dobrych sposobów na znalezienie miejsca na blat roboczy w małym pokoju jest zamontowanie odpowiednio szerokiej i głębokiej półki na wspornikach. W razie potrzeby będzie mogła posłużyć także za miejsce, gdzie można ułożyć książki. Krzesło może stać przy takim blacie, ale przecież wcale nie musi! Siadając do pracy, możemy sięgać po jedno z wygodnych krzeseł stojących na przykład przy stole w jadalni. Innym wariantem takiego rozwiązania, pozwalającym zaoszczędzić jeszcze więcej miejsca, jest zamontowanie składanego blatu.

Biurko chowane w szafie wolnostojącej to jeden z doskonałych sposobów na znalezienie miejsca do pracy w salonie. Ukryte biurko w każdej chwili można schować, zamykając drzwi, a tym samym zabezpieczając komputer i dokumenty, a także niejednokrotnie ukrywając rozgardiasz.

Wiele osób, zwłaszcza pracujących wyłącznie na laptopie, decyduje się na umieszczenie w salonie małego, mobilnego stolika, który bez problemu można przestawić w dowolne miejsce. Niektóre mobilne stoliki mają też półki i szufladki, co dodatkowo zwiększa ich funkcjonalność. Dodajmy tu, że rolę biurka w salonie może także spełniać zwykły, na przykład okrągły, stolik, który zmieści się właściwie wszędzie.

Pomysły na nietypowe biurko do salonu:

 • Szeroka półka zamocowana na ścianie przy pomocy wsporników. Wersja, w której zaoszczędzimy jeszcze więcej miejsca, zakłada zamontowanie składanej półki.
 • Biurko ukryte w szafie wolnostojącej.
 • Mobilny stolik z szufladkami i półkami.
 • Zwykły, okrągły stolik, który nie zajmie wiele miejsca, a może dodatkowo stanowić dekoracyjne uzupełnienie aranżacji salonu.
salon z miejscem do pracy, home office w salonie, blat do pracy przy laptopie
Niewielka szafka z blatem może służyć za miejsce do pracy lub ustawienia dekoracji

Kilka praktycznych porad dotyczących aranżacji salonu z biurkiem

Urządzając salon z biurkiem, zwykle nie mamy do dyspozycji wiele miejsca. Dlatego też warto zastosować w tym przypadku kilka sztuczek, które pozwolą nie tylko maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, ale także urządzić całe pomieszczenie w sposób ergonomiczny i miły dla oka.

Pierwsza wskazówka dotyczy oświetlenia. Zadbajmy o to, by w pokoju dziennym z biurkiem nie zabrakło światła zarówno przeznaczonego do pracy, jak i sprzyjającego wypoczynkowi. W salonie powinno się więc znaleźć kilka źródeł światła, którego kolor i natężenie będą przeznaczone do wykonywania różnych czynności. Mocna lampka na biurku, kinkiety po bokach sofy, stojąca duża lampa przy fotelu i żyrandol nad stolikiem kawowym to dobre rozwiązanie.

W salonie z biurkiem powinny stanąć meble z dodatkowym miejscem na przechowywanie. Mogą to być na przykład kanapa ze skrzynią, pufy ze schowkami czy stolik kawowy z szufladkami. Warto też zaznaczyć, że w każdym domu przyda się pojemna, zabudowana szafa, w której zmieszczą się wszystkie potrzebne rzeczy (często duże i niewymiarowe, jak sprzęt sportowy). W salonie niech staną meble, na których ustawimy jedynie dekoracje.

Zbyt duża ilość przedmiotów w pomieszczeniu sprawia, że wydaje się ono mniejsze i co tu dużo mówić „zagracone”. Dlatego też warto zadbać o to, by również na biurku nie trzymać żadnych rzeczy, które po zakończonej pracy będą burzyć porządek salonu. Dobrym rozwiązaniem są tu wspomniane już biurka w szafie, wykonane z półki lub też w postaci sekretarzyka.

Wykorzystajmy ściany. Półki, wiszące szafki i tablice magnetyczne lub korkowe nad biurkiem pozwalają na uzyskanie dodatkowej przestrzeni na przechowywanie. Warto też trzymać potrzebne rzeczy w pojemnikach, które będą jednocześnie stanowiły element dekoracyjny: metalowe lub wiklinowe kosze, przyborniki, pudełka i skrzynki świetnie nadają się do tego celu.

Pomysły do wykorzystania podczas urządzania pokoju dziennego z biurkiem:

 • Dbamy o zainstalowanie oświetlenia służącego zarówno pracy, jak i odpoczynkowi. Lampka na biurko, lampa nad stolikiem kawowym, kinkiety i stojąca lampa to dobry zestaw.
 • Wybieramy meble zapewniające dodatkową przestrzeń do przechowywania, takie jak pufy ze schowkiem, stoliki kawowe z szufladami czy kanapy ze skrzynią na pościel.
 • Wszystkie niewymiarowe i duże przedmioty trzymamy w zabudowanej szafie, tak by nic nie pozostawało na zewnątrz.
 • Biurka w szafie i sekretarzyki pozwalają na bezpieczne zamknięcie sprzętu do pracy, dzięki czemu żaden rozgardiasz nie jest widoczny. Jeśli mamy biurko „otwarte”, dbamy o to, by panował na nim idealny porządek. Przydadzą się wszelkiego rodzaju przyborniki.
 • W salonie z biurkiem warto wykorzystać każdą powierzchnię, także ściany. Zamontowanie na nich półek, wieszaków czy szafek wiszących to dobry pomysł, pozwalający na uzyskanie dodatkowego miejsca na przechowywanie.
 • Dekoracyjne kosze, pudełka, pojemniki, skrzynki i przyborniki przydadzą się do schowania potrzebnych drobiazgów czy dokumentów.
salon z biurkiem, jak urządzić salon z biurkiem, biurko w salonie
W aranżacji salonu z biurkiem warto zadbać o dekoracyjne i funkcjonalne elementy służące do przechowywania dokumentów i drobiazgówOceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany piątek, 29 kwiecień 2022 11:33
komentarz /( 1 )
 • Tomasz
  Tomasz

  piątek, 24 czerwiec 2022 15:23

  małe biureczko i gotowe. Teraz po covidzie wszyscy urządzają takie domowe biuro :D

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.