5 sposobów na to, jak ukryć łóżko w pokoju dziennym! Podpowiadamy, jak urządzić salon z sypialnią - dekoportal.pl

5 sposobów na to, jak ukryć łóżko w pokoju dziennym! Podpowiadamy, jak urządzić salon z sypialnią

17 Gru 2020 / Napisał  / Porady
jak ukryć łóżko w pokoju dziennym
Urządzenie komfortowego i funkcjonalnego, a przy tym estetycznego mieszkania przy ograniczonym metrażu to nie lada wyzwanie.

Urządzenie komfortowego i funkcjonalnego, a przy tym estetycznego mieszkania przy ograniczonym metrażu to nie lada wyzwanie. Niejednokrotnie wiąże się to z koniecznością łączenia funkcji dwóch pomieszczeń w jednym. Bardzo częstym zabiegiem przy tym jest połączenie sypialni z salonem. Jak w takim wnętrzu pomieścić wygodne (czytaj: dość duże) łóżko, a jednocześnie stolik, sofę, a być może regał, szafę i fotel? Na szczęście istnieje na to co najmniej kilka fantastycznych sposobów. Dlaczego fantastycznych? Dzięki rozwiązaniom, które za chwilę przedstawimy, zyskujemy nie tylko sypialnię i salon w jednym, ale również tworzymy bardzo nowoczesną i oryginalną aranżację.

O czym przeczytasz w artykule?

Sypialnia w salonie. O czym warto wiedzieć podczas aranżacji?

Salon i sypialnia w jednym to dość często stosowane rozwiązanie w naszych domach (a raczej: niewielkich mieszkaniach). Połączenie dwóch funkcji w jednym pomieszczeniu może okazać się świetnym wyjściem, o ile zastosujemy przy tym kilka prostych zasad.

Jeśli zdecydujemy się ustawić we wnętrzu zarówno sofę, jak i łóżko, warto pamiętać o tym, że łóżko może zająć miejsce, do którego dociera najmniej światła. Będzie ono służyć do snu i odpoczynku, dlatego nie przeszkodzi nam tu nawet lekki półmrok. Lampka z boku łóżka oraz żyrandol tuż nad nim powinny rozwiązać problem, jeśli okaże się, że jednak w kąciku sypialnianym jest zbyt ciemno. Swobodny dostęp do światła jest o wiele ważniejszy w strefie wypoczynkowej.

Kolejną sprawą, o jakiej powinno się pamiętać podczas urządzania salonu i sypialni w jednym, jest odpowiedni dobór kolorów. Tu warto przypomnieć starą i dobrą zasadę, która mówi, że jasne kolory optycznie powiększają pomieszczenie i (analogicznie) ciemne kolory optycznie je pomniejszają. Obecnie prawdziwym hitem są wnętrza urządzone w kolorze białym (także total look) lub też w kolorach białym i szarym oraz białym i beżowym. To odcienie wprost wymarzone do pomieszczenia mającego spełniać dwie funkcje, sypialni i pokoju dziennego. Dodajmy tu jeszcze, że jeśli taka jasna aranżacja wyda nam się zbyt jednolita lub zbyt chłodna w odbiorze, warto dodać do niej czarne lub bardzo ciemne akcenty: drewnianą ławę, antyczny sekretarzyk, metalowy wieszak.

Jednym z często popełnianych błędów, jeśli chodzi o aranżacje wnętrz o niewielkim metrażu, jest urządzanie ich z pomocą małych, drobnych mebelków. Taki zabieg będzie miał sens tylko wtedy, gdy większość potrzebnych w domu przedmiotów możemy zmieścić w pojemnych szafach, które znajdują się w innych pomieszczeniach. Małe mebelki wyglądają uroczo, jednak jeśli nie zmieścimy w nich większości swoich rzeczy i będą poupychane lub co gorsza poukładane tam, gdzie po prostu jest miejsce, uzyskamy efekt przeciwny do zamierzonego. Pomieszczenie będzie robiło wrażenie ciasnej klitki.

Jak urządzić salon z sypialnią?

 • Ustawiając łóżko w miejscu najmniej oświetlonym,
 • Wykorzystując jasne barwy do aranżacji wnętrza,
 • Zapewniając odpowiednią ilość miejsca na przechowywanie.
 sypialnia w salonie
Obecnie prawdziwym hitem są wnętrza urządzone w kolorze białym, szarym oraz beżowym.

Jak oddzielić sypialnię od salonu?

Jednym ze sposobów na aranżację salonu i sypialni w jednym jest oddzielenie części sypialnianej od pozostałej części pomieszczenia. Można tego dokonać na wiele sposobów, jednak zawsze należy pamiętać, że takie oddzielenie spowoduje optyczne pomniejszenie wnętrza (które niekiedy jest warte ostatecznego efektu!).

Najprostszym sposobem na oddzielenie części sypialnianej od reszty wnętrza jest zawieszenie zasłony. U sufitu montujemy karnisz, a na nim zawieszamy nieprzepuszczającą światła tkaninę lub też przeciwnie, zwiewną, delikatną i przezroczystą firankę. Wszystko zależy od tego, czy zależy nam na zachowaniu jak największej intymności, czy też zasłona ma raczej pełnić funkcję dekoracyjną i optycznie wydzielającą obie strefy.

Bardziej wymagającym sposobem na oddzielenie strefy sypialnianej od salonowej jest zamontowanie paneli, przesuwanych przegród, za którymi można „schować” łóżko. W tym przypadku również możemy się pokusić zarówno o przezroczyste, szklane przegrody, jak i na przykład drewniane, w pełni oddzielające obie strefy.

Parawan może także z powodzeniem oddzielić część sypialnianą od wypoczynkowej, a jego niezaprzeczalnymi atutami są lekkość i mobilność. W każdej chwili można go złożyć lub też przestawić w dowolne miejsce.

Łóżko w salonie możemy również wydzielić optycznie (oraz w mniejszym lub większym stopniu oddzielić) dzięki meblom. Do tego celu świetnie nadają się regały, które dodatkowo zapewnią nam dużo miejsca do przechowywania, a także komody, czy też duże szafy. W tym ostatnim przypadku trzeba jednak zadbać o to, by tylna część mebla została wykończona w taki sposób, by stanowiła estetyczne dopełnienie całej aranżacji.

Dobrym sposobem na oddzielenie łóżka od części salonowej w pomieszczeniu jest również postawienie połowicznej ścianki działowej. Pozwoli ona odgrodzić łóżko, zapewniając prywatność, a jednocześnie nie zajmie dużo miejsca i nie będzie w dużym stopniu ograniczać przestrzeni ani zabierać światła.

Jak odgrodzić spanie w salonie?

 • Zasłoną,
 • Panelami,
 • Parawanem,
 • Regałem, komodą lub szafą,
 • Połowiczną ścianką działową.
 łóżko w salonie
Dobrym sposobem na oddzielenie łóżka od części salonowej w pomieszczeniu jest również postawienie połowicznej ścianki działowej.

Jak najlepiej ukryć łóżko w pokoju dziennym?

Łóżko w salonie to niekiedy rozwiązanie niemożliwe do uzyskania i główną przyczyną będzie tu zwykle mały metraż. Nie oznacza to jednak, że brakuje inspiracji na takie pomieszczenie. Łóżko można w bardzo sprytny (a przy tym wygodny) sposób ukryć, by w razie potrzeby je po prostu rozłożyć, rozsunąć lub... ściągnąć na dół spod sufitu.

Najczęściej stosowanym zabiegiem jest tu wstawienie sofy z funkcją spania. Co prawda wymaga ono zdyscyplinowanego, codziennego rozkładania i składania, jednak po pewnym czasie staje się to rutynową czynnością. Warto pamiętać o tym, by wybrać sofę, która nie służy do okazjonalnego, ale codziennego spania.

Bardzo nowoczesnym sposobem na ukrycie łóżka w pokoju dziennym jest zastosowanie mebli przekształcających. Jakie to meble? Dzięki nim możemy ukryć łóżko w salonie na przykład w szafie lub też w ścianie za biurkiem. Jeden ruch wystarczy, by łóżko „zniknęło”.

Bardzo nietypowym i nowoczesnym (a przy tym wymagającym zamontowania specjalnego mechanizmu) sposobem na ukrycie łóżka w pokoju dziennym jest zamocowanie go u sufitu. Wystarczy nacisnąć przycisk, by łóżko zostało opuszczone i by można było z niego skorzystać podczas odpoczynku czy snu.

Jak ukryć łożko w pokoju dziennym?

 • W sofie z funkcją spania (pamiętamy, by wybrać model do spania codziennego),
 • Dzięki meblom przekształcającym, które pozwalają na sprytne schowanie łóżka na przykład we wnęce lub w szafie,
 • Mocując je przy pomocy specjalnego mechanizmu do sufitu i opuszczając, gdy jest potrzebne.
jak oddzielić sypialnie od salonu
Sofa z funkcją spania to najczęstszy wybór łóżka w przypadku małego pokoju.

Sypialnia w pokoju dziennym a meble wielofunkcyjne

Urządzanie salonu i sypialni w jednym oznacza nie tylko konieczność wydzielenia lub ukrycia łóżka, ale także wykorzystania mebli, które pozwolą nam w jak najlepszy sposób wykorzystać dostępną przestrzeń.

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na to, czy sofa z funkcją spania, jeśli taką wybierzemy, zawiera skrzynię lub szuflady służące do przechowywania pościeli. Niektóre modele dodatkowo wyposażone są w boczne półeczki, co w przypadku małych pomieszczeń może stanowić nie lada gratkę.

Obecnie w sklepach znajdziemy wiele mebli wielofunkcyjnych, które pozwolą nam zaoszczędzić miejsce. Jeśli więc puf, to z otwieranym pojemnikiem. Jeśli stolik, to z dodatkową szufladą lub szufladami i koniecznie na kółkach. Jeśli krzesła, to składane. Jeśli fotel, to najlepiej rozkładany (z funkcją okazjonalnego spania, idealny dla gości).

Jakie meble świetnie nadają się do urządzenia salonu z sypialnią?

 • Sofa z miejscem na przechowywanie pościeli,
 • Puf z pojemnikiem,
 • Stolik na kółkach z szufladkami,
 • Fotel rozkładany z funkcją okazjonalnego spania.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany czwartek, 17 grudzień 2020 16:59
komentarzy /( 2 )
 • Gaja
  Gaja

  wtorek, 21 czerwiec 2022 09:47

  parawan to ciekawa sprawa, odgradza od reszty, i można kupić go w stylowym wydaniu
 • Judyta
  Judyta

  poniedziałek, 21 grudzień 2020 11:02

  Zastanawia mnie fenomen kotary - jest wykorzystywana coraz częściej w aranżacji mieszkania i to właśnie nie w roli zasłony okna! Na pewno ciekawe i ekonomiczne rozwiązanie.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.