Beżowy salon – jakie zasłony, podłogi i dodatki? Jak go ożywić? - dekoportal.pl

Beżowy salon – jakie zasłony, podłogi i dodatki? Jak go ożywić?

24 Lip 2019 / Napisała  / Porady
wystrój beżowego salonu, beżowy w małym mieszkaniu, salon beżowy jaki wystrój
Beżowy salon nie musi być nudny, wystarczy kilka dodatków w innych kolorach, aby ożywić przestrzeń.

Ciepły, wypełniony światłem salon w beżach, to – wbrew pozorom – daleka od nudy propozycja na eleganckie i ponadczasowe wnętrze, któremu – w zależności od wybranych mebli i dodatków – łatwo będzie nadać zarazem klasyczny, jak i zupełnie nowoczesny charakter. Beżowy jest również niezwykle uniwersalnym kolorem – potrafi być spokojny i stonowany, aby za chwilę, w akompaniamencie innego odcienia, zaowocować wnętrzem pełnym życia i radości. Jak z powodzeniem zaaranżować beżowy salon? Oto kilka pomysłów i inspiracji!

O czym przeczytasz w artykule?

  • Beżowy salon: subtelny i elegancki,
  • Dobieramy idealny odcień beżu,
  • Z jakimi kolorami łączyć beżowe ściany w salonie?
  • Beżowy salon – jakie dodatki będą tu pasować?
  • Jak ożywić beżowy salon?
  • Beżowe ściany – jakie zasłony?

Beżowy salon: subtelny i elegancki

Beżowy jest kolorem zaliczanym do neutralnej palety barw – oznacza to, że idealnie nadaje się jako bazowy odcień ścian w salonie. Z łatwością dopasujemy do niego zarazem meble w praktycznie każdym stylu, jak i odważne kolorystycznie dodatki, np. turkusowe poduszki czy bordowy dywan. Co więcej, ryzyko popełnienia stylistycznej gafy w przypadku tego koloru jest naprawdę minimalne. Aby jednak salon w beżach nie wiał nudą, warto nie ograniczać się tylko do jednego odcienia tego koloru – sąsiadujące ze sobą różne tonacje beżu nadadzą wnętrzu głębi i charakteru, a także wyeksponują konkretne jego obszary.

  • Beżowy to bezpieczny, neutralny kolor, co daje nam dużą swobodę aranżacyjną i czyni go znakomitym wyborem zarówno do klasycznego, jak i nowoczesnego salonu,
  • Odcień ten śmiało możemy łączyć z innymi, bardziej charakternymi barwami lub postawić na wnętrze całkowicie bazujące na tym kolorze – w takim układzie warto jednak zadbać o urozmaicenie pod postacią gry ciekawymi fakturami i odmiennymi tonacjami.
beżowy salon apartament, elegancki beżowy salon, aranżacja beżowego salonu
Beżowy to idealny kolor do eleganckiego wystroju salonu.

Dobieramy idealny odcień beżu

Beżowe ściany w salonie to zwykle najczęstsza koncepcja na użycie tego koloru – powstaje jednak pytanie, jakiego dokładnie odcienia użyć? Na wstępie warto zaznaczyć, że szeroka gama beżów należy do grupy kolorów wywodzących się ze świata natury, stąd wszystkie zawarte w niej odcienie doskonale łączą się z innymi naturalnymi barwami – przykładem może być tu beżowy salon z drewnianymi meblami, kamienną posadzką i dodatkami w kolorach ziemi. Taka aranżacja, oparta na występujących w przyrodzie barwach, to prosty przepis na ciepły, przytulny, a zarazem ponadczasowy i szykowny salon.

Jeżeli zatem planujemy urządzić salon oparty o neutralne, jasne odcienie, dobór odcienia beżu na ściany zależeć będzie w głównej mierze od naszych upodobań. Aby jednak dodać wnętrzu nieco charakteru, warto rozważyć różne tonacje tego kolor i odważnie je ze sobą łączyć – od jasnych, wpadających w biel beżów, przez kolor piasku, po odcienie zahaczające o barwę brązową. Mieszając ze sobą różne odmiany beżu, zwróćmy szczególną uwagę na oświetlenie, jakie panuje we wnętrzu – w ciemniejszych kątach pokoju lepiej będzie postawić na jasne wydanie tego koloru. Z kolei ciemny beż świetnie zaprezentuje się w jego najbardziej nasłonecznionych partiach.

Stawiając na beżowe ściany w salonie:

  • Możemy wybierać z szerokiej gamy odcieni, które łatwo będzie zestawić z meblami, podłogą i dodatkami w naturalnych, organicznych kolorach – brązach, kremach i bieli,
  • Pozostawiamy sobie szerokie pole do zmian w aranżacji – salon w beżach świetnie będzie wyglądał zarówno w nowoczesnym, jak i w nieco bardziej klasycznym wydaniu,
  • Warto przełamać nudę przypisywaną nieraz temu odcieniowi i pokusić się o śmiałą grę fakturami i tonacjami,
  • Jeżeli decydujemy się na kilka tonacji beżu, te najjaśniejsze zastosujmy w tych partiach pokoju dziennego, do których dociera mało światła słonecznego,
  • Pamiętajmy, że tam, gdzie w salonie mamy dużo światła, możemy użyć ciemniejszych odcieni beżu, bez ryzyka, że będą wyglądać buro.
salon z odcieniami beżu, beżowy wystrój salonu, beżowy salon
Aranżacja beżowego salonu może opierać się na kilku odcieniach beżu.

Z jakimi kolorami łączyć beżowe ściany w salonie?

Jednym z najbardziej naturalnych zestawień jest nawiązujący do nadmorskiego krajobrazu, duet beżu z kolorem niebieskim. Jasne, beżowe ściany w towarzystwie błękitnej sofy z akcentami, takimi jak dywany czy poduszki stworzą wnętrze o spokojnej i relaksującej atmosferze. Salon w beżach i niebieskościach wcale nie musi być jednak mdły – aby dodać wnętrzu nieco wyrazu, postawmy na ciemniejsze odcienie niebieskiego jak, np. lapis-lazuli, granatowy czy ultramaryna.

Połączenie beżu z kolorem liliowym, turkusowym i kremowym to z kolei propozycja dla osób gustujących w nieco romantycznej stylistyce Shabby Chic. Jeżeli natomiast lubimy wnętrza o ciepłym, przyjaznym i pozytywnym wydźwięku, postawmy na kompozycje – beżowe ściany w salonie plus drewniane meble i dodatki w kolorze oliwkowym, śliwkowym i czekoladowym. Warte uwagi jest również niezwykle subtelne połączenie beżu z pudrowym różem.

Miłośnikom prostych, ale i ponadczasowych rozwiązań, do gustu może przypaść połączenie beżowych ścian z akcentami w odcieniu ciepłej bieli. Ta para kolorystyczna chętnie wykorzystywana jest przez projektantów, gdyż wprowadza do aranżacji ciekawy kontrast – z jednej strony ożywczy, z drugiej kojący. Jeżeli podobają nam się harmonijne kombinacje kolorystyczne kojarzone z barwami natury, warto pomyśleć również o beżu w odcieniu piaskowym i akcentach w głębokich tonacjach brązu i błękitu.

Kolor beżowy łączymy z:

  • Niebieskim,
  • Liliowym, turkusowym i kremowym,
  • Oliwkowym, śliwkowym i czekoladowym,
  • Pudrowym różem,
  • Ciepłą bielą,
  • W odcieniu piaskowym – z głębokim brązem i nasyconym niebieskim,
  • Innymi, dowolnymi odcieniami – jako że beżowy należy do neutralnej palety odcieni, będzie dobrze komponował się z praktycznie każdym kolorem.
beżowe ściany w salonie, salon pomalowany na beżowo, beżowa farba do salonu
Beżowe ściany w salonie w połączeniu z wyposażeniem w różnych odcieniach.

Beżowy salon – jakie dodatki będą tu pasować?

Salon w beżach stanowi wymarzone wprost pole do eksperymentowania z dodatkami i akcesoriami – doskonale będą tu wyglądać zarazem kolory i faktury inspirowane światem natury; drewno, zieleń, glina i kamień, jak i odważne akcenty w intensywnych odcieniach, np. bordowe, złote czy czarne. W przypadku neutralnego i subtelnego beżu należy jednak uważać, by salon nie zamienił się w przestrzeń mdłą i pozbawioną życia. Aby tak się nie stało, pokuśmy się nie tylko o plamy ciepłych, nasyconych kolorów, ale zaprośmy do wnętrza również faktury!

Materiały takie jak naturalna bawełna, wełna i len użyte na poduszkach i tapicerkach mebli wniosą do salonu ciepło i ciekawie urozmaicą neutralny, beżowy salon. Jakie dodatki wybrać, kiedy chcemy podkreślić nowoczesny charakter wnętrza? Obecność czerni, szarości i szkła podkreśli współczesny styl salonu, a jednocześnie nie złamie jego minimalistycznego charakteru. Czarne akcenty mogą pojawić się, np. na obramowaniach dywanu, pod postacią ramek na obrazy czy poduszek w geometryczne wzory.

Przykładowe dodatki i akcesoria do beżowego salonu:

  • W stylu eko – gliniane donice, zielone akcenty, motywy roślinne, poduszki i tapicerki z naturalnych materiałów – lnu, bawełny i wełny,
  • W stylu glamour – biała lamperia, szklane meble w metalowych okuciach, świece, lampy z abażurem, lustrzane powierzchnie,
  • W stylu nowoczesnym – zdjęcia w czarnych ramkach, szare obicia mebli, wielkoformatowe plakaty, lampa o geometrycznych kształtach.
beżowy salon z roślinami, donice do beżowego salonu, dekoracja beżowego salonu
Rośliny i naturalne materiały to świetny pomysł na dodatki do beżowego salonu.

Jak ożywić beżowy salon?

Wybór koloru beżowego, jako bazowej barwy wnętrza często podyktowany jest jego neutralnymi właściwościami – nie ma co ukrywać, beżowe ściany w salonie to bezpieczny i często niestety nieco oklepany wybór. Szczególnie gdy na rynku wnętrzarskim królują trendy spod znaku pełnego żywych kolorów stylu urban jungle. Jak ożywić beżowy salon za niewielkie pieniądze i bez gruntownego remontu?

Kluczowym będzie dodatek drugiego, po beżowym, głównego akcentu kolorystycznego, może to być, np. odcień bordowy, granatowy czy fioletowy. Do tego celu nie musimy jednak od razu przemalowywać którejś ze ścian. Wystarczy, że odświeżymy obicie kanapy, kupimy nowy dywan, a niekiedy po prostu zmienimy obicia poduszek kanapowych lub dorzucimy przytulny koc.

Śmiało korzystajmy również z dobrodziejstw, jakie w dekoracji wnętrz podsuwa nam sama natura. Zielone rośliny doniczkowe, szczególnie modne ostatnio odmiany tropikalne sprawią, że nasz przeciętny do tej pory beżowy salon zmieni się w tropikalną dżunglę. Poza tym motywy roślinne możemy wykorzystać również pod postacią wzorzystych printów na poduszkach lub zasłonach.

Jeżeli jednak nie planujemy dużych zmian, a chcielibyśmy jedynie odświeżyć beżowy salon za pomocą kilku drobiazgów, warto postawić na subtelny, ale świeży kolor miętowy. Nawet kilka świec, plakat, lampa czy poduszka w tym kolorze potrafią spektakularnie urozmaicić i rozweselić salon w beżach. Duet mięty i beżu, niekiedy występujący w towarzystwie bieli i pudrowego różu to przepis na nowoczesne wnętrze w stylu scandi o subtelnym, kobiecym wydźwięku.

Kilka trików na to, jak ożywić beżowy salon:

  • Wprowadzamy wyrazisty akcent kolorystyczny, np. fioletowy narożnik czy granatowy dywan, a następnie konsekwentnie powtarzamy ten odcień na dodatkach i akcesoriach,
  • Tworzymy żywą, zieloną ścianę lub przynajmniej ustawiamy obok siebie kilka odmian tropikalnych roślin doniczkowych,
  • Odświeżamy wnętrze za pomocą dodatków w żywych, wesołych i kobiecych odcieniach mięty i pudrowego różu.
dodatki do beżowego salonu, łączenie barw z beżem, żywe kolory w beżowym salonie
Materiały takie jak naturalna bawełna, wełna i len użyte na poduszkach i tapicerkach mebli wniosą do salonu ciepło.

Beżowe ściany – jakie zasłony?

Chociaż wydawać by się mogło, że do salonu w beżach będzie pasować praktycznie każdy odcień zasłon, istnieje kilka szczegółów, na które z pewnością warto zwrócić uwagę przy ich zakupie. Po pierwsze, zarówno kolor, jak i wzór zasłon powinien być dobrany w taki sposób, by równocześnie ładnie podkreślał beżowe ściany, jak i harmonizował z resztą salonu, tj. meblami i dodatkami. Jakie zasłony pozytywnie się wyróżnią, ale nie zdominują neutralnego wnętrza?

W klasycznym salonie sprawdzą się pastelowe lub kremowe odcienie, z kolei w nowoczesnym pokoju dziennym możemy pokusić się o żywsze kolory oraz geometryczne printy, np. paski lub kwiaty. Pamiętajmy jednak, by zachować spójność stylistyczną całej aranżacji, tzn. zadbajmy o to, by wzorzyste kotary nawiązywały motywem do reszty wnętrza. Dla przykładu, jeżeli decydujemy się na zasłony ze wzorem w modne ostatnio monstery, warto powtórzyć ten motyw również na poduszce kanapowej lub kupując żywą roślinę tego gatunku. Nie bez znaczenia będzie również materiał, z jakiego wykonane zostały zasłony – beżowe wnętrza dobrze wyglądają w towarzystwie naturalnych, lekko prześwitujących tkanin, np. muślinu lub cienkiego lnu.

Wybieramy zasłony do beżowych ścian:

  • W wersji klasycznej – z beżem ładnie kontrastować będą jaśniejsze od niego kolory, np. kremowy lub biały. Jeżeli jednak na ścianach mamy bardzo jasny odcień beżu, ciekawszy efekt uzyskamy, stawiając na nieco ciemniejsze odcienie, np. delikatne cafe latte czy brąz,
  • W wersji nowoczesnej – sprawdzą się zasłony w kolorze szarym, grafitowym, ale również te o zgaszonych, szaro-brązowych tonacjach, np. w odcieniu truflowym,
  • Z nutą fantazji – możemy pokusić się na lekkie zasłony o barwie miętowej, liliowej czy wrzosowej.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany piątek, 08 lipiec 2022 10:52
komentarz /( 1 )
  • Beata P.
    Beata P.

    piątek, 08 lipiec 2022 09:31

    Kiedyś do beżu podchodziłam sceptycznie, ale przekonałam się! wygląda pięknie w połączeniu z drewnem.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.