Jaka jest bezpieczna odległość telewizora od kanapy? Sprawdź, z jakiej odległości oglądać TV! - dekoportal.pl

Jaka jest bezpieczna odległość telewizora od kanapy? Sprawdź, z jakiej odległości oglądać TV!

09 Gru 2019 / Napisała  / Porady
telewizor na szafce w salonie, telewizor stojący na szafce, tv w salonie
Od odległości i sposobu instalacji telewizora w pomieszczeniu zależeć będzie nie tylko komfort oglądania, lecz także nasze zdrowie

Urządzanie pokoju dziennego to wybór nie tylko pięknych i wygodnych mebli, lecz także odpowiednie umieszczenie wszystkich elementów wyposażenia. Problematyczna może okazać się decyzja, jaka powinna być odległość telewizora od kanapy. Te dwa elementy powinny znajdować się w takich miejscach, żeby Twój wzrok się nie męczył, a jednocześnie wszystko było doskonale widoczne. Przeczytaj nasz artykuł, żeby dowiedzieć się, jaka jest najlepsza odległość kanapy od telewizora.

O czym przeczytasz w artykule?

Odległość telewizora od kanapy – dlaczego jest ważna?

Odpowiednia odległość kanapy od telewizora jest ważna ze względu na zdrowie wzroku. Źle ustawiony odbiornik może wpłynąć na mrużenie oczu. To częste zjawisko, jeśli urządzenie znajduje się zbyt daleko, a użytkownik nie jest w stanie dojrzeć szczegółów. Zbyt bliska odległość telewizora od oczu również nie jest wskazana – intensywne światło ekranu może bowiem powodować podrażnienie i łzawienie.

Zastanawiając się, jaka odległość telewizora od kanapy będzie najlepsza, weź pod uwagę zdrowie kręgosłupa. Ekran zbyt daleko może sprawić, że będziesz nieświadomie pochylać się, żeby dostrzec interesujące Cię szczegóły. Zbyt mała odległość telewizora od oczu wpłynie na odchylanie sylwetki, co może prowadzić nie tylko do bólu kręgosłupa, lecz także szyi.

Odległość kanapy od telewizora – dlaczego jest ważna?

 • Pozwoli Ci uniknąć problemów z podrażnieniem oczu,
 • Umożliwi Ci zachowanie właściwej sylwetki,
 • Zapobiegnie bólowi pleców i karku.
odległość tv od siedziska, odległość telewizora od sofy, w jaiej odległośći tv od siedzenia
Odpowiednia odległość telewizora od kanapy pozwoli zachować właściwą postawę ciała

Bezpieczna odległość od telewizora dla dziecka

Planując aranżację pokoju dziennego, zwróć uwagę na to, żeby wybrana odległość TV od kanapy była bezpieczna również dla dzieci. Urządzenie często stanowi ważny punkt odpoczynku dla malucha, jednak nie powinien on spędzać przed ekranem zbyt wiele czasu. Jednorazowo nie powinna być to więcej niż godzina.

Bezpieczna odległość od telewizora dla dziecka to około 2,5 metra. Przyjmuje się, że minimalny dystans powinien odpowiadać co najmniej trzykrotności przekątnej ekranu, ale dla dzieci może być to nawet dwa razy więcej. Właściwa odległość TV od kanapy to jednak nie wszystko, o co warto zadbać, żeby korzystanie z rozrywki nie wpłynęło negatywnie na zdrowie dziecka. Pamiętaj, żeby podczas oglądania bajek zapewnić w pomieszczeniu umiarkowane natężenie światła – zbyt ciemne lub za bardzo rozświetlone wnętrze doprowadzi do zmęczenia wzroku.

 • Bezpieczna odległość kanapy od telewizora dla dziecka to około 2,5 metra. Zadbaj również o krótki czas oglądania (jednorazowo nie więcej niż godzina seansu) oraz właściwe światło w pomieszczeniu – nie powinno być zbyt ciemno ani jasno.
tv a dzieci, odległość tv od dziecka, w jakiej odległości telewizor dla dziecka
Telewizor oglądany przez dziecko powinien być w odległości ok. 2,5 metra od wzroku malucha

Odległość TV od kanapy – od czego zależy?

Planując odległość TV od kanapy w Twoim salonie, musisz wziąć pod uwagę rozmaite czynniki. Ważny jest między innymi układ pomieszczenia. Czasami to on wymusza dystans między urządzeniem a siedziskiem i niewiele da się z tym zrobić.

Musisz zdecydować, czy telewizor będzie wisiał na ścianie. Jeśli nie, dokładnie zmierz, ile miejsca możesz przeznaczyć na szafkę pod urządzenie. Może się bowiem okazać, że nie zmieści się na meblu dokładnie taki model sprzętu, o jakim marzysz.

Myśląc o tym, jaka odległość od TV będzie najlepsza, weź pod uwagę wielkość pomieszczenia. Rozmiar wnętrza oraz urządzenia ma wpływ nie tylko na komfort oglądania telewizji, lecz także estetykę. Niewielki telewizor na tle ogromnej ściany w przestronnym pokoju dziennym zaprezentuje się nieestetycznie, a wygoda jego użytkowania będzie pozostawiała wiele do życzenia.

Od czego zależy odległość kanapy od telewizora?

 • Planowanej aranżacji,
 • Układu pomieszczenia,
 • Umieszczenia telewizora – na ścianie lub szafce.
odległość tv os sofy, odległość tv od kanapy, gdzie dać tv w salonie
Planując telewizor w salonie warto przewidzieć miejsce i sposób montażu przed ustawieniem mebli

Wielkość telewizora a odległość od siedziska

Istnieją podstawowe sposoby, które pomogą Ci zdecydować, jaka odległość kanapy od telewizora będzie najlepsza. Wiele zależy od tego, jaką przekątną ma wybrane przez Ciebie urządzenie. Przy modelach oferujących jakość Full HD przyjmuje się, że na każdy cal przypada około 4 centymetrów długości. Taki wzór pozwoli Ci z łatwością obliczyć, jaka jest optymalna odległość od telewizora do kanapy.

Przykładowo: ekran oferujący jakość Full HD o przekątnej 46 cali wymaga około 184 centymetrów odległości od sofy, żeby zapewnić Ci komfort. Zastanawiasz się, z jakiej odległości oglądać TV 55 cali? Najlepiej będzie, jeśli odsuniesz kanapę przynajmniej na dystans 220 centymetrów.

Nieco inne obliczenia zastosuj, jeśli planujesz zakup urządzenia oferującego jakość Ultra HD. 4K sprawdzi się idealnie zarówno w niewielkich, jak i przestronnych pomieszczeniach. Możesz bez obaw o jakość obrazu zdecydować się na mniejszą odległość telewizora od oczu.

Myślisz o tym, z jakiej odległości oglądać TV 55 cali oferujący jakość 4K? Odpowiedni dystans to ponad 230 centymetrów. Jeśli masz do dyspozycji mniejsze pomieszczenie, nic straconego. Obraz będzie wyróżniał się doskonałą jakością, nawet jeśli odległość telewizora od kanapy wyniesie około 120 centymetrów.

Z jakiej odległości oglądać TV?

 • Optymalna odległość od telewizora do kanapy jest inna w przypadku telewizorów oferujących jakość Full HD a 4K,
 • W przypadku modelu Full HD oblicz odległość, przyjmując, że na każdy cal przekątnej obrazu przypadają 4 centymetry długości,
 • W telewizorach Ultra HD odległość nie musi być tak duża.
wielkość telewizora a odległość, jak duży tv do salonu, jak duży telewizor w salonie
W zależności od typu ekranu telewizora zmniejsza się lub zwiększa odległość z jakiej oglądanie filmu będzie komfortowe dla karku i wzroku

Telewizor na ścianie – na jakiej wysokości go umieścić?

Zastanawiając się, gdzie umieścić telewizor, musisz zdecydować: zawiesić na ścianie, czy postawić na szafce? Wiele zależy od aranżacji, jaką planujesz. Może się okazać, że na szafkę pod telewizor nie ma już miejsca, ponieważ w dolnej części ściany będzie znajdował się kominek.

Zawieszenie telewizora na ścianie to fantastyczny sposób, żeby zaoszczędzić miejsce. Takie rozwiązanie aranżacyjne daje również możliwość estetycznego ukrycia kabli, na przykład w ścianie. Na rynku znajdziesz także rozmaite wersje kolorystyczne maskownic, które umożliwią Ci osłonięcie przewodów bez konieczności przeprowadzania gruntownego remontu.

Wybierając wysokość, na jakiej zawiśnie telewizor, zwróć uwagę na to, żeby ekran znajdował się na wysokości oczu oglądającego. Nie jest to łatwe, jeśli wzrost domowników jest zróżnicowany, a dodatkowo z urządzenia będą korzystały dzieci. Przyjmuje się, że najlepsza wysokość na telewizor to około 110 centymetrów, jednak warto dopasować to do swoich potrzeb oraz wielkości pomieszczenia.

Uważaj na zbyt wysoko zawieszony telewizor. Takie rozwiązanie może sprawić, że będziesz przyjmować nienaturalną sylwetkę, a to przełoży się na ból karku i kręgosłupa. Nieustanne patrzenie w górę spowoduje również, że będziesz mieć spięte ramiona.

Planujesz umieścić telewizor w sypialni? Tam najlepiej będzie zawiesić go na wysokości około 180 centymetrów. Zamontuj urządzenie na uchwycie, który ma regulowany kąt nachylenia, co zapewni Ci większy komfort oglądania.

Telewizor na ścianie:

 • Pozwoli Ci zaoszczędzić dużo miejsca,
 • Umożliwi ukrycie nieestetycznych kabli, na przykład w ścianie lub przy pomocy maskownicy,
 • Zawieś go na wysokości około 110 centymetrów od podłogi. Weź jednak pod uwagę wzrost domowników, ponieważ ekran powinien znajdować się na wysokości oczu. Zbyt wysoko zawieszone urządzenie doprowadzi do bólu karku i spiętych ramion,
 • W sypialni zawieś go na wysokości 180 centymetrów.
tv na ścianie, mocowanie telewizora na ścianie, jak zawiesić tv na ścianie
Umieszczenie telewizora na ścianie pozwala zaoszczędzić miejsce przeznaczone na szafkę pod TV


Oceń ten artykuł
(6 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 10 grudzień 2019 12:22
komentarz /( 1 )
 • Arkadiusz OD lewej
  Arkadiusz OD lewej

  czwartek, 30 czerwiec 2022 08:43

  o dzięki za wyjaśnienie. W sobotę zabieram się za montaż i przemeblowanie i potrzebowałem właśnie takich informacji.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.