Na jakiej wysokości powiesić telewizor? Sprawdź i nie popełnij tego błędu co wszyscy! - dekoportal.pl

Na jakiej wysokości powiesić telewizor?

Sprawdź i nie popełnij tego błędu co wszyscy!
29 Paź 2021 / Napisał  / Porady
na jakiej wysokości telewizor
Najczęściej odpowiedź na pytanie, na jakiej wysokości telewizor w salonie powiesić, to ponad metr.

Telewizory coraz częściej wiesza się na ścianie. To wygodne rozwiązanie, ponieważ na szafce RTV pozostaje mnóstwo miejsca na inne przedmioty, na przykład konsole czy modem. Zastanawiasz się, na jakiej wysokości telewizor zawiesić, żeby cieszyć się komfortem podczas oglądania ulubionych filmów? Podpowiadamy.

O czym przeczytasz w artykule?

Na jakiej wysokości telewizor – dlaczego warto to wiedzieć?

Mocowanie telewizora na ścianie to rozwiązanie, z którego korzysta wiele osób. Jest estetyczne i pasuje do wielu stylów urządzania wnętrz. Wymaga oczywiście więcej czasu niż postawienie urządzenia na szafce RTV, jednak efekt jest tego warty. To, na jakiej wysokości telewizor należy zamontować, zależy od kilku czynników. Warto to dokładnie przemyśleć, żeby zachować komfort podczas oglądania i nie męczyć niepotrzebnie kręgosłupa.

Jeśli telewizor zostanie zamontowany zbyt wysoko, będziesz odchylać głowę, a to może przysporzyć Ci bólu. Za nisko zawieszone urządzenie też zabiera komfort z seansu. Konieczne stanie się schylanie, żeby lepiej widzieć wyświetlany obraz. Ważne jest więc, żeby dobrze zastanowić się, na jakiej wysokości powiesić telewizor 55 cali lub o innej przekątnej.

  • To, na jakiej wysokości TV zostanie zawieszone, ma ogromny wpływ na komfort oglądania. Zbyt wysoko zamontowane urządzenie zmusi do nienaturalnego odchylania głowy, a za nisko – do jej schylania, co może przysporzyć Ci bólu odcinka szyjnego czy barków.
na jakiej wysokości powiesić telewizor
Jeśli telewizor zostanie zamontowany zbyt wysoko, będziesz odchylać głowę, a to może przysporzyć Ci bólu.

Montaż telewizora na ścianie – wysokość zależy od kilku czynników!

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, na jakiej wysokości powiesić telewizor. Zależy to bowiem od kilku czynników. Ma na to wpływ wielkość samego telewizora, ale również wysokość siedziska.

W jaki sposób najłatwiej zdecydować, na jakiej wysokości telewizor w salonie zawiesić? Najwygodniej będzie to zrobić w dwie osoby. Jedna powinna usiąść na kanapie, z której telewizor będzie oglądany. Przy wyprostowanej sylwetce, bez pochylania głowy musi pokierować drugą osobę, gdzie znajduje się punkt jej wzroku. To właśnie ten punkt powinien odpowiadać poziomej, środkowej linii urządzenia. W tym przypadku wartość jest uzależniona od wysokości siedziska oraz wzrostu siedzącej osoby.

Najczęściej odpowiedź na pytanie, na jakiej wysokości telewizor w salonie powiesić, to ponad metr. Zazwyczaj jest to 110 cm. Pamiętaj jednak, że nie jest to uniwersalne rozwiązanie.

Zastanawiając się, na jakiej wysokości TV zawiesić, zwróć uwagę na zróżnicowany wzrost domowników. Z urządzenia w salonie będą przecież korzystać wszyscy – zarówno dorośli, jak i dzieci. Wysokość, która zapewni komfort dorosłej kobiecie, okaże się niewygodna dla kilkuletniej dziewczynki. Rozwiązaniem tego problemu jest przymocowanie telewizora na specjalnym, ruchomym uchwycie. Niestety nie wygląda to tak estetycznie jak w przypadku typowego montażu, który pozwala zbliżyć urządzenie maksymalnie do ściany.

Na jakiej wysokości telewizor zamontować?

  • Zależy to od wielkości telewizora oraz wysokości kanapy,
  • Ważny jest też wzrost osoby korzystającej z urządzenia,
  • Warto wyznaczyć miejsce montażu w dwie osoby,
  • Jedna powinna usiąść w wyprostowanej pozycji na siedzisku i przekazać drugiej, gdzie dokładnie pada wzrok,
  • W tym punkcie powinna przebiegać środkowa, pozioma linia telewizora,
  • Jako że wiele w tym przypadku zależy od wzrostu osoby siedzącej na kanapie, może się okazać, że wskazany przez nią punkt nie będzie tak samo wygodny dla osoby o wiele niższej lub znacznie wyższej.
na jakiej wysokości powiesić telewizor 55 cale
Zastanawiając się, na jakiej wysokości TV zawiesić, zwróć uwagę na zróżnicowany wzrost domowników.

Na jakiej wysokości powiesić telewizor w sypialni?

Wiele osób decyduje się na montaż telewizora w sypialni. Tam natomiast oglądamy ulubione seriale w pozycji leżącej. Na jakiej wysokości powiesić telewizor w sypialni, żeby cieszyć się komfortem podczas seansu?

Warto przeprowadzić taki sam test jak w przypadku wybierania miejsca montażu w salonie. Są do niego potrzebne dwie osoby, z czego jedna w pozycji leżącej sprawdzi, na jakiej wysokości telewizor powinien wisieć, żeby mieć jego środek idealnie na linii wzroku. Podczas takiego testu na łóżku powinny znajdować się używane na co dzień poduszki, a osoba powinna przyjąć wygodną pozycję.

  • Przeprowadź z drugą osobą test, dzięki któremu będzie Ci łatwiej zdecydować, na jakiej wysokości powiesić telewizor w sypialni. Niech Twój pomocnik położy się na łóżku i określi, w którym miejscu ma znaleźć się urządzenie, żeby jego centralna część była na linii wzroku.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany czwartek, 04 kwiecień 2024 14:24

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.