Bogusław Barnaś - dekoportal.pl

Bogusław Barnaś

19 Mar 2019 / Napisał  / Specjaliści
Projekt Dom Polski Bogusław Barnas fot. bxbstudio

Jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej oraz Fachhochschule Muenster w Niemczech. Zdobył uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej do projektowania bez ograniczeń i należy do Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP. Zdobywał doświadczenie zawodowe w Polsce, Anglii oraz Szkocji. Pracował z jednym z najwybitniejszych współczesnych architektów na świecie Normanem Fosterem w Londynie, a także w pracowni Make Architects oraz krakowskiej pracowni Ingarden & Ewy Architekci. Zdobyta praktyka pozwoliła na założenie w grudniu 2009 r. własnej interdyscyplinarnej pracowni projektowej BXBstudio w Krakowie.
Firma podejmuje twórcze wyzwania z zakresu urbanistyki, architektury, sztuki, designu oraz grafiki. W swojej działalności projektowej czerpie inspirację z rodzimych tradycji m.in. stylu zakopiańskiego, drewnianej architektury sakralnej, odwołuje się do bogatej polskiej kultury, przetwarzając historyczne motywy w nowoczesny współczesny design. Ideą założyciela jest silny nacisk na odwzorowanie relacji człowieka z naturą, co pozwala tworzyć niepowtarzalne projekty. W 2014 r. pracownia znalazła się wśród 20 najbardziej utalentowanych młodych pracowni architektonicznych świata według magazynu Wallpaper.
W 2012 r. twórca rozpoczął działalność dydaktyczną na Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych Akademii Krakowskiej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. W tym samym roku zadebiutował w dziedzinie publicystyki artykułem „Metamorfoza Londynu”. Sławę przyniosły mu nominacje w prestiżowych międzynarodowych konkursach, takich jak Z:A Award „Perspektywy Architektoniczne: Moja idea, moja duma” za projekt Domu Zagrodowego.
W roku 2014 został zaliczony do grona 20 najbardziej utalentowanych młodych architektów świata według wydawnictwa Wallpaper. Następnie odebrał nagrodę World Architecture Community za projekt One Tree House oraz nominację za projekt Domu Polskiego iSeaHouse. W 2015 r. artystę wyróżniła World Architecture Community za projekt Domu Artysty. Pierwowzór został również zaliczony przez serwis Archinea do 10 najciekawszych domów jednorodzinnych 2014 roku. Jednym z najważniejszych sukcesów twórcy jest zaliczenie do grona 15 najlepszych polskich architektów przed czterdziestką wg Property Design w 2015 r.
Dorobek artystyczny Barnasia obejmuje projekty o szerokiej skali, od domów jednorodzinnych (np. Dom Eko, Dom Polski, Dom Artysty) po imponujące budowle, takie jak The Walbrook – budynek biurowo-handlowy zlokalizowany w centrum Londyńskiego City, ESPRIT EDC Headquarters – wyłoniony w konkursie międzynarodowym, jako zwycięski projekt siedziby głównej niemieckiego koncernu odzieżowego w Ratingen, Pier One – energooszczędny budynek biurowo-usługowy zlokalizowany w portowej dzielnicy Edynburga, Muzeum Historii Polski – wyróżniony na międzynarodowym konkursie architektonicznym pod patronatem Międzynarodowej Unii Architektów – UIA, Bayer Aspirin – koncepcja wielobranżowa rozbudowy siedziby firmy Bayer, zlokalizowanej w Warszawie przy Al. Jerozolimskich.Oceń ten artykuł
(1 głos)

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.