Daniel Libeskind - dekoportal.pl

Daniel Libeskind

12 Kwi 2019 / Napisał  / Specjaliści
daniel libeskind design, daniel libeskind architekt, daniel libeskind realizacje
Daniel Libeskind Studio

Jedna z najznamienitszych osobowości wśród międzynarodowej elity architektów. Amerykański projektant współczesny polsko-żydowskiego pochodzenia, przedstawiciel modernizmu, postmodernizmu, neomodernizmu, teoretyk architektury oraz scenograf. Daniel Libeskind urodził się w Łodzi i choć w dzieciństwie wyemigrował z Polski, to do dziś podkreśla swoje korzenie, potrafi mówić po polsku i jak pokazał w jednym z ostatnich wywiadów, także cytować w oryginale wiersze Wisławy Szymborskiej. Mieszka w Stanach Zjednoczonych, a jego budynki stoją na kilku kontynentach.

Studiował architekturę w nowojorskim Cooper Union for the Advancement of Science, gdzie uzyskał dyplom w 1970 r. Dwa lata później ukończył studia podyplomowe w dziedzinie historii i teorii architektury na Uniwersytecie Essex. Od 1990 r. jest zarejestrowany jako architekt w Niemczech w Bund Deutscher Architekten (BDA). Był wykładowcą wielu uczelni amerykańskich i niemieckich, m.in. od 1999 r. na Wyższej Szkole Projektowania w Karlsruhe. Wykłada na Uniwersytecie Toronto. Architektura Libeskinda jest zaliczana do dekonstruktywizmu.

Do jego najsłynniejszych dzieł należąMuzeum Żydowskie w Berlinie, Muzeum Żydowskie w San Francisco, Apartamentowiec Złota 44 w Warszawie, The Zhang Zhidong and Modern Industrial Museum- Wuhan w Chinach, Royal Ontario Museum – Toronto, Canada, Centre de Congres a Mons- Mons, Belgia, Imperial War Museum North, Trafford, Wielka Brytania, Studio Weil, Majorka, Hiszpania i wiele innych. Architekt ceniony jest za charakterystyczny styl projektowy, łączący sztukę użytkową z niepowtarzalnym designem o światowej skali.Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.