Jakub Szczęsny - dekoportal.pl

Jakub Szczęsny

12 Kwi 2019 / Napisał  / Specjaliści
jakub szczęsny design, jakub szczęsny architekt, jakub szczęsny realizacje
Jakub Szczęsny Projekt Simple House fot. Bartek Warzecha

Architekt i autor licznych instalacji Jakub Szczęsny urodził się w 1973 roku. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej. Popularność zdobył w 2012 roku, kiedy w wąskiej szczelinie pomiędzy blokiem a kamienicą na rogu warszawskich ulic Chłodnej i Żelaznej postawił Dom Kereta – obiekt stworzony w mikroskali, mający zaledwie 14 metrów kwadratowych powierzchni, który w 2013 roku został włączony do stałej kolekcji MoMa w Nowym Jorku, a twórca stał się pierwszym Polakiem z tak dużym wyróżnieniem. Budynek w najszerszym miejscu ma 152 cm, a w najwęższym 92 cm. Choć sytuuje się na pograniczu architektury, miejskiej interwencji i sztuki w przestrzeni publicznej, jest także funkcjonalnym, choć mikroskopijnym obiektem mieszkalnym – pracownią artysty, a zarazem autorskim komentarzem do skomplikowanych losów dzielnicy i całej Warszawy, do wojennej historii tej okolicy oraz współczesności.

Jakub Szczęsny jest jednym z niewielu polskich architektów funkcjonujących na styku budownictwa i działań artystycznych. Od 2001 roku współtworzy Grupę Projektową Centrala oraz prowadzi własne studio autorskie SZCZ. Interesuje go praca w różnych skalach – od przedmiotu do budynku i jego otoczenia. Poza indywidualnymi projektami, takimi jak mieszkanie Softbox, Dom Między Drzewami, czy kaplica Coal Heart Mother, zajmuje się projektowaniem toreb dla marki La Boba, mebli dla General Electric i domów gotowych dla Simple House.

Szczęsny docenia wyzwania, w których należy pogodzić dużo elementów z istniejącym kontekstem przestrzennym i budżetowym. W 2011 roku architekt zaprojektował system składanych mebli, które wypełniły jego własne mieszkanie. Dzięki nim na zaledwie 21,5 metrów kwadratowych znalazło się miejsce do pracy, spania, do zabawy i wypoczynku.Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.