Poznaj obrazy Paula Gauguina, które Cię zachwycą! - dekoportal.pl

Poznaj obrazy Paula Gauguina, które Cię zachwycą!

08 Gru 2019 / Napisała  / Specjaliści
Eugene Henri Paul Gauguin, 1891, fot. Wikipedia

Skryty i niepewny swojej tożsamości Paul Gauguin nagle zmienił swoje życie. Ustatkowany bankier zaczął malować – początkowo z nudów, a później wielkiej pasji. Z naszego artykułu dowiesz się więcej na temat artysty odpowiadającego za nurt określany cloisonizmem, w którym powstały imponujące obrazy. Paul Gauguin miał nieustającą potrzebę zmian, o czym przeczytasz w dalszej części tekstu.

O czym przeczytasz w artykule?

Paul – malarz francuski o nieposkromionej chęci do zmian

Paul Gauguin urodził się w czerwcu w 1848 roku w Paryżu. Ojciec mężczyzny był dziennikarzem. Matka pochodziła z Peru, dokąd rodzina uciekła po zamachu stanu Ludwika Napoleona Bonapartego. W czasie podróży ojciec Paula Gauguina nagle zmarł, a dostatnie życie zapewnili chłopcu i jego matce krewni.

Jako nastolatek Paul Gauguin pracował w marynarce handlowej. Poszukiwał bowiem przygód, czego nie popierała matka chłopca. Kolejna praca, której podjął się Paul, to bycie agentem u maklera giełdowego. Młody mężczyzna zarabiał dobrze, jednak wciąż czuł, że czegoś mu brakuje,

W 1873 roku ożenił się z Sophie Gad, z którą miał pięcioro dzieci. Paul rozpoczął malowanie obrazów, które miały mu służyć jako zabicie niedzielnej nudy. Tworzył wtedy pejzaże. Powoli pasja stawała się coraz większa, aż doprowadziła do zaaranżowania pracowni w nowym, większym domu.

Małżeństwo z Sophie było szczęśliwe, jednak mężczyźnie stale czegoś brakowało. Nieustannie ulepszał swoje obrazy – Paul Gauguin już w 1876 roku sprawił, że płótna zaczęły wyglądać poważnie. W 1880 roku artysta wziął udział w wystawie dla impresjonistów, gdzie pokazał swoje pejzaże. Malarstwo stało się dla Paula na tyle ważne, że zaczął myśleć o pozostawieniu pracy na rzecz całkowitego oddania się pasji.

Doszło do tego w 1883 roku, a podjąć tę decyzję, pomógł mu krach ekonomiczny. Gauguin wraz z rodziną przeniósł się na prowincję, żeby zmniejszyć koszty utrzymania. To jednak nie pomogło, a koniec oszczędności zaważył na decyzji żony, która postanowiła o przeniesieniu się rodziny do Kopenhagi.

Nieustające kłótnie spowodowane brakiem środków do życia popchnęły Paula do ucieczki. Zostawił żonę, a sam udał się do Normandii. Stamtąd, po kilku latach, wyjechał do Bretanii, a dokładniej Pont-Aven, gdzie powstała szkoła skupiona wokół Gauguina.

Życie Paula Gauguina:

  • Urodził się w czerwcu w 1848 roku w Paryżu,
  • Ojciec artysty był dziennikarzem i pochodził z Francji,
  • Matka Paula pochodziła z Peru,
  • Podczas podróży do krewnych ze strony matki zmarł ojciec artysty,
  • Gauguin pracował w marynarce,
  • Po kilku latach został agentem u maklera giełdowego,
  • W 1873 roku poślubił Sophię Gad,
  • Miał z nią pięcioro dzieci,
  • Z nudów zaczął tworzyć pejzaże,
  • Jego pasja stawała się coraz silniejsza – przeznaczył pomieszczenie na swoją pracownię,
  • W 1883 roku zrezygnował z pracy i wraz z rodziną przeniósł na prowincję, a następnie do Kopenhagi,
  • Nieustanne kłótnie z żoną sprawiły, że ją zostawił i wyjechał, żeby skoncentrować się na rozwijaniu pasji.

Obrazy Paula Gauguina a jego tożsamość

Ojciec Paula Gauguina pochodził z Francji, natomiast jego matka z jednego z królewskich rodów Inków. Połączenie tak zróżnicowanych kultur utrudniło mężczyźnie odnalezienie własnej tożsamości. Paul spędził wiele lat dzieciństwa w Peru, jednak był również przywiązany do rodziny ojca.

Problemy z odnalezieniem tożsamości kulturowej przedstawiały namalowane przez mężczyznę obrazy. Paul Gauguin stworzył autoportret, w którym jest rozdarty pomiędzy symbolem chrześcijanizmu i Europy a motywem odnoszącym się do korzeni matki. Obraz nosi nazwę Autoportret z żółtym Chrystusem, a wykonany został w 1889 roku.

Chrześcijańska symbolika często pojawiała się w obrazach, które tworzył Paul. Malarz francuski – wydawać by się mogło – był nieco bliżej europejskiej tożsamości. Inne wnioski wysuwają się ze względu na jego podróż na Tahiti, która stała się dla malarza ucieczką od wszystkiego, co nowoczesne, a powrotem do prostego życia. Obrazy Paula Gauguina łączą w sobie odniesienia do chrześcijanizmu z symboliką związaną z pochodzeniem matki – mężczyzna w dziele Ia Orana Maria przedstawił Maryję i Jezusa jako Haitańczyków.

Paul Gauguin – dzieła sztuki a jego tożsamość:

  • Zróżnicowane pochodzenie rodziców utrudniało artyście odnalezienie tożsamości,
  • Mężczyzna podkreślał to w swoich obrazach,
  • Przykładem jest wykonany w 1889 roku Autoportret z żółtym Chrystusem,
  • Malarz często łączył w swoich obrazach symbole chrześcijańskie z tahitańskimi.

Paul Gauguin – dzieła sztuki w nurcie cloisonizmu

Paul Gauguin uchodzi za twórcę sposobu malowania określanego jako cloisonizm. Sprawa jest jednak sprzeczna, ponieważ niektóre źródła podają, że jako pierwszy tę metodę tworzenia wykorzystał Émile Bernard. Paul używał tej techniki właściwie na każdej swojej pracy, dzięki czemu wyróżniają się one spośród innych tworzonych w mniej więcej tym samym okresie.

Cloisonizm to technika polegająca na malowaniu dużych plam barw, które są otoczone czarnym konturem. Metoda malowania była później kontynuowana przez innych twórców skupionych wokół szkoły Pont-Aven. W pracach korzystali oni ze sztuki ludowej i syntetyzmu, który polegał na rezygnacji z perspektywy i uproszczeniu form.

  • Paula Gauguina uznaje się za twórcę cloisonizmu, czyli sposobu malowania polegającego na otaczaniu dużych plam barw czarnym konturem. Niektóre źródła podają, że technikę wcześniej stosował Émile Bernard.

Popularne obrazy Paula Gauguina

Skąd przyszliśmy? Kim jesteśmy? Dokąd idziemy? to jeden z najważniejszych obrazów Paula Gauguina, z których sam artysta był niezwykle dumny. Uważał, że nigdy nie stworzy już niczego lepszego. Ogromne płótno Paul Gauguin wypełnił wieloma ludźmi i zwierzętami. Obraz należy odczytywać od prawej strony do lewej.

Pierwsze po prawej stronie jest niemowlę, czyli niejako odpowiedź na pytanie: skąd jesteśmy. Na obrazie widać również starszą kobietę, która symbolizuje zakończenie drogi. Skulona postać przedstawia odpowiedź na pytanie: dokąd idziemy. Obraz przypomina fresk, a widoczne na nim osoby mają zróżnicowane proporcje, co – jak wskazał sam twórca – było celowym zabiegiem.

Twarze przedstawionych osób zdają się szukać odpowiedzi, są zamyślone i skoncentrowane. Starsza kobieta – niejako kończąca obraz – zdaje się pogodzona ze swoim losem. To postimpresjonistyczne dzieło znajduje się w bostońskim muzeum.

Nave nave moe to dzieło Paula, które powstało w Paryżu w 1894 roku. Najważniejszy element obrazu stanowią dwie tahitańskie kobiety. Jedna z nich trzyma w dłoni jabłko, co przywołuje na myśl biblijną Ewę. Druga natomiast ma nad głową aureolę, dlatego przypomina Matkę Boską.

Nazwę dzieła można tłumaczyć jako Radosny odpoczynek, jednak obraz ma głębszą symbolikę. Płótno nawiązuje bowiem do chrześcijańskiego odkupienia. Dzieło można również odczytywać jako charakterystykę tahitańskich kobiet – są one z jednej strony niewinne, a z drugiej skłonne do grzechu.

Gauguin – obrazy, które zna cały świat:

  • Skąd przyszliśmy? Kim jesteśmy? Dokąd idziemy? – pokazuje drogę, jaką człowiek przechodzi od niemowlęcia do osoby starszej; twarze osób widocznych na obrazie są zamyślone, a ich ciała mają zróżnicowane proporcje. Dzieło przywodzi na myśl fresk,
  • Nave nave moe – obraz powstał w 1894 roku w Paryżu; są na nim widoczne dwie kobiety tahitańskie, które symbolizują biblijną Ewę oraz Matkę Boską.

Paul – malarz francuski i znajomy Vincenta van Gogha

Po wyjeździe do Pont Aven Paul poznał Vincenta van Gogha. Na zaproszenie artysty Gauguin pojechał do Arles do Prowansji, gdzie planowali założyć wspólnie szkołę malarską. Paul spędzał tam czas na doskonaleniu swojego warsztatu, a tworzone dzieła omawiał z Vincentem.

Porównywanie obrazów często doprowadzało do kłótni między mężczyznami. Jedna z oszalałych dyskusji skończyła się w tragiczny sposób. Vincent groził Paulowi brzytwą, a następnie odciął sobie ucho, po czym trafił do zakładu psychiatrycznego.

  • Paul Gauguin planował wraz z Vincentem van Goghiem założyć szkołę malarską w Arles. Pomysłu nie udało się zrealizować ze względu na burzliwą znajomość mężczyzn, która skończyła się dobrze znanym wydarzeniem, czyli obcięciem sobie ucha przez Vincenta.

Malarz wytrwały…

W 1896 roku Paul Gauguin poznał czternastoletnią Tahitankę, która urodziła jego dziecko. Kobieta stała się dla artysty muzą – występowała na płótnach malarza. Jedno z dzieł, na którym nastolatka jest widoczna, to Te tamari no atua. Obraz przedstawia Tahitankę zmęczoną porodem.

Ostatnie lata życia Paul Gauguin spędził na wyspie Hiva-Oa. Zmagał się z chorobą serca, syfilisem oraz znacznie ograniczonymi siłami ze względu na wiek. To jednak nie zabrało mu pasji – wciąż malował. Zmarł w 1903 roku na atak serca.

  • W 1896 roku malarz francuski znalazł sobie muzę, która była jednocześnie matką jego dziecka. Ostatnie lata przeżywał w bólu z powodu choroby serca, jednak nie poddawał się i stale tworzył.


Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.