Frida Kahlo i jej twórczość. Poznaj słynne obrazy Fridy! - dekoportal.pl

Frida Kahlo i jej twórczość. Poznaj słynne obrazy Fridy!

08 Gru 2019 / Napisała  / Specjaliści
frida kahlo biografia, frida kahlo, frida kahlo sztuka
Mural przedstawiający Fridę Kahlo

W niebieskim domu w mieście Meksyk żyła Frida Kahlo. Obrazy, które tam tworzyła, wyrażały ból i cierpienie, jakie towarzyszyły artystce na co dzień. Casa Azul w dzielnicy Coyoacán był miejscem jej artystycznego rozwoju, a także przeżywania ogromnego cierpienia fizycznego. Meksykańska malarka tworzyła w XX wieku, a sławę zdobyła dopiero po śmierci. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej o życiu Fridy Kahlo.

O czym przeczytasz w artykule?

Frida Kahlo – wczesne lata życia

Frida Kahlo urodziła się w lipcu w 1907 roku, choć sama twierdziła, że w 1910 roku. Malarka chciała być bowiem utożsamiana z meksykańską rewolucją. Artystka przyszła na świat w domu określanym jako Casa Azul i tam też zmarła.

Cierpienie towarzyszyło malarce od najmłodszych lat. Jako sześciolatka zachorowała na polio, czyli ostrą chorobę zakaźną wywołaną przez wirusy. Schorzenie doprowadziło do defektu ciała – prawa noga była krótsza niż lewa. Nie był to jednak koniec jej fizycznego cierpienia.

Frida Kahlo w wieku nastoletnim zainteresowała się sportem. Pasja dziewczyny trwała kilka lat aż do wypadku komunikacyjnego, który zakończył się między innymi złamaniem kręgosłupa, miednicy i prawej nogi. W trakcie kolizji stalowa poręcz przebiła jej macicę, tym samym kończąc marzenia o macierzyństwie, choć w przyszłości podejmowała nieudane próby zostania matką.

Przez trzy miesiące Frida miała unieruchomione ciało i to właśnie wtedy zaczęła interesować się malarstwem. Rodzice pomogli jej w realizowaniu pasji, zapewniając potrzebne narzędzia. To właśnie wtedy zaczęły powstawać pierwsze obrazy Fridy Kahlo. Przygodę ze sztuką rozpoczęła od tworzenia autoportretów, twierdząc, że doskonale zna obiekt, który maluje.

Frida Kahlo – dzieciństwo:

  • Urodziła się w 1907 roku, ale twierdziła, że przyszła na świat w 1910, bo chciała być utożsamiana z meksykańską rewolucją,
  • Jako sześcioletnia dziewczynka zachorowało na polio, co sprawiło, że miała jedną nogę krótszą,
  • Jako nastolatka zainteresowała się sportem,
  • Zainteresowanie aktywnością fizyczną przerwał wypadek komunikacyjny,
  • Wypadek spowodował złamanie kręgosłupa i miednicy, a także uniemożliwił Fridzie zostanie matką w przyszłości,
  • Unieruchomienie ciała sprawiło, że Frida odkryła w sobie pasję do malowania i rozpoczęła tworzenie autoportretów.

Frida Kahlo i Diego Rivera – skomplikowane małżeństwo

Frida Kahlo spotkała swojego przyszłego męża, kiedy ten pracował w Ministerstwie Edukacji. Chciała poprosić mężczyznę o zdanie na temat własnych obrazów. Interesowała się wyłącznie szczerą opinią, ponieważ chciała wiedzieć, czy w przyszłości może liczyć na zarabianie na obrazach. Diego był pozytywnie zaskoczony umiejętnościami młodej malarki i stwierdził, że powinna kontynuować rozwijanie pasji.

Malarka zaprosiła mężczyznę do siebie i tak zaczął się ich flirt. Związek nie spodobał się matce Fridy, która uważała, że są jak słoń i gołąb. On – wiele starszy, wysoki, pulchny, a ona drobna i młoda. Dodatkowym problemem pozostawał fakt, że Diego miał już żonę, z którą wziął ślub kościelny.

Mimo wszystko Frida Kahlo i Diego Rivera pobrali się 21 sierpnia 1929 roku w Coyoacán. Na uroczystości obecny był ojciec dziewczyny. Ceremonia wyróżniała się prostotą i skromnością, o czym wspomniano w gazecie.

Tym, co charakteryzowało związek artystów, był ogromny szacunek do swoich dzieł. Wspierali się w działaniach artystycznych, mieli podobne poglądy polityczne i cenili swoje pochodzenie. Żadne z nich nie zachwycało się jednak wyglądem drugiego. Diego, choć wiele razy malował modelki, stworzył tylko jeden akt Fridy.

W 1934 wyszło na jaw, że Diego zdradza Fridę z jej siostrą. To właśnie wtedy kobieta postanowiła odejść, jednak do rozwodu nie doszło od razu. W 1937 malarka miała romans z Lwem Trockim. Nickolas Muray to kolejny mężczyzna, z którym spotykała się Frida. Malarka rozwiodła się z mężem dopiero w 1939 roku, co spowodowało u niej problemy z nadużywaniem alkoholu.

W 1940 roku Diego zechciał wrócić do Fridy, bez której brakowało mu inspiracji do tworzenia dzieł. Kobieta zgodziła się, jednak wolała utrzymywać się samodzielnie. Po pojednaniu zamieszkali w domu, w którym dzieciństwo spędziła Frida. Malarka urządziła tam barwną przestrzeń, w której przebywała już do śmierci.

Frida Kahlo – małżeństwo:

  • Diego Rivera pracował w Ministerstwie Edukacji. Frida spotkała go na jednym z korytarzy i poprosiła o szczerą opinię na temat obrazów,
  • Mężczyzna był pozytywnie zaskoczony twórczością młodej dziewczyny,
  • Od tego spotkania zaczął się między nimi flirt, któremu przeciwna była matka Fridy,
  • Frida wzięła ślub z dwa razy starszym Diego w 1929 roku,
  • Para wspierała się w działaniach artystycznych i politycznych,
  • W 1934 Frida dowiedziała się, że mąż ją zdradza i odeszła, a do rozwodu doszło w 1939,
  • W 1940 ponownie się pobrali.

Frida Kahlo – twórczość, która zachwyca do dziś

Wszyscy myślą, że jestem surrealistką, ale ja nią nie jestem. Nigdy nie malowałam snów ani sennych koszmarów. Malowałam moją własną rzeczywistość – tak mówiła o sobie Frida Kahlo. Obrazy artystki to przede wszystkim autoportrety. Pokazywała na nich swoje cierpienie, a także wielką miłość do męża.

Diego miał duży wpływ na obrazy, które tworzyła Frida. Malarka wplatała w dzieła elementy ludowe, jasne barwy, a także ciekawą symbolikę. Jednym z pojawiających się motywów była małpa. Symbolika tego zwierzęcia jest zróżnicowana – kojarzy się według kultury Meksyku z pożądaniem, ale na obrazach artystki ma zazwyczaj łagodniejsze oblicze.

Sztuka była sposobem na radzenie sobie z bólem po poronieniu, którego kilkakrotnie doświadczyła Frida Kahlo. Malarstwo pozwalało jej pokazać nie tylko cierpienie, lecz także samotność w tych trudnych momentach – przykładem jest płótno Szpital Henry’ego Forda. Obrazy Fridy Kahlo znalazły się na wystawie w Paryżu. Jeden z nich – The Frame został zakupiony przez Luwr, co stało się powodem do radości dla meksykańskiego narodu.

Frida Kahlo – malarstwo, które:

  • Jest według artystki realistyczne,
  • Przedstawia cierpienie fizyczne i psychiczne,
  • Pokazuje miłość do męża i wewnętrzne rozdarcie przez jego zdrady,
  • Charakteryzuje się wykorzystaniem elementów ludowych oraz jasnej kolorystyki,
  • Wyróżnia się ciekawą symboliką – jednym z powtarzających się motywów jest małpa,
  • Zostało docenione w Europie – obraz The Frame wykupił Luwr.

Frida Kahlo – obrazy, które zna cały świat

Do jednego z najsłynniejszych obrazów artystki należy Szpital Henry'ego Forda. Dzieło powstało w 1932 roku po tym, jak kobieta kolejny raz poroniła. Frida Kahlo przedstawia na obrazie swoją samotność w obliczu ogromnej tragedii. Łóżko szpitalne jest wyraźnie oddalone od miasta. Na twarzy kobiety widoczna jest duża łza, a jej ciało połączone jest z różnymi obiektami, na przykład nienarodzonym dzieckiem czy uschniętym kwiatem.

Tuż po pierwszym rozwodzie artystka namalowała Dwie Fridy. Dzieło przedstawia dwa oblicza artystki – jedna z namalowanych postaci jest silną kobietą w meksykańskim stroju, natomiast druga ma biały, wiktoriański strój, który ubrudził się od krwi. Fridy na obrazie trzymają się za rękę, a dodatkowo przepływa pomiędzy nimi krew, co może oznaczać, że jedna nie mogłaby istnieć bez drugiej. Płótno przedstawia osobę rozdartą, przeżywającą skomplikowaną miłość i mającą złożoną tożsamość.

Frida Kahlo – dzieła sztuki, które podziwia cały świat:

  • Szpital Henry'ego Forda – powstał po poronieniu; przedstawia samotną Fridę w obliczu tragedii;
  • Dwie Fridy – obrazuje złożoną tożsamość kobiety i jej skomplikowaną miłość do Diego.

Autoportret z naszyjnikiem z cierni i kolibrem – jedno z najważniejszych dzieł Fridy

Obrazy Fridy najczęściej przedstawiały ją samą. Autoportret z naszyjnikiem z cierni i kolibrem to jeden z przykładów dzieł ukazujących kobietę. Płótno powstało w 1940 roku. Frida Kahlo ma na nim wzrok wpatrzony w dal oraz zaciśnięte usta.

Cierpienie malarki podkreśla cierniowe pnącze, które jest owinięte wokół szyi. Na nim zaś wisi koliber. Ten niewielki ptak ma różnorodną symbolikę – przywodzi na myśl boga wojny, ale może też być amuletem mającym przywrócić straconą miłość.

Po obydwu stronach kobiety znajdują się zwierzęta. Jednym z nich jest czarna pantera, która symbolizuje śmierć. Na obrazie widoczna jest także małpka trudniąca się tworzeniem cierniowego pnącza. Wiele osób twierdzi, że zwierzę symbolizuje męża artystki.

Frida Kahlo – Autoportret z 1940 roku:

  • Przedstawia cierpiącą Fridę,
  • Kobieta ma na szyi cierniowe pnącze,
  • Wisi na nim nieżywy koliber,
  • Przy ramionach artystki znajduje się pantera symbolizująca śmierć oraz małpka, która według wielu jest odzwierciedleniem jej męża.

Strzaskana kolumna – obraz fizycznego cierpienia artystki

Cierpienie to jeden z najważniejszych tematów, jakie poruszała w swoich obrazach Frida Kahlo. Dzieła sztuki nawiązywały nie tylko do jej niespełnionego marzenia bycia matką, lecz także do problemów z kręgosłupem. Obraz Strzaskana kolumna przedstawia półnagą malarkę, w której środku ciała znajduje się kolumna, czyli element kojarzący się z trwałością i podporą.

Kolumna będąca niejako kręgosłupem artystki jest rozstrzaskana, co symbolizuje jej zdrowotne problemy. Obraz przedstawia ból całego ciała, w które wpięte są gwoździe. Pełen spokoju wyraz twarzy kontrastuje ze łzami cierpienia, które ma na swojej twarzy Frida Kahlo. Autoportret powstał w 1944 roku.

  • Strzaskana kolumna pokazuje fizyczne problemy autorki z kręgosłupem. Gwoździe wbite w całe ciało symbolizują cierpienie, co podkreślają łzy namalowane na twarzy wyrażającej spokój.

Ostatnie chwile w Casa Azul…

W 1950 roku stan zdrowia artystki uległ znaczącemu pogorszeniu. Konieczne stały się operacje chorej kończyny oraz kręgosłupa. W 1954 Frida Kahlo przeszła amputację nogi i zaczęła poruszać się na wózku inwalidzkim.

Obrazy Fridy z tego okresu przedstawiają głównie martwą naturę. Stworzenie takiego dzieła wymagało od niej mniej precyzji niż w przypadku autoportretów. Stan kobiety stale się pogarszał, a ona czekała na swoją śmierć. W dzienniku napisała: „Mam nadzieję, że odejście jest radosne i mam nadzieję, że nigdy nie wrócę”. Zmarła w lipcu 1954 roku.

W rodzinnym domu Fridy znajduje się obecnie muzeum poświęcone jej pamięci. Budynek wciąż ma intensywnie niebieski odcień, a w jego wnętrzu można zobaczyć przedmioty malarki, jej pełne barw stroje. Dla odwiedzających dostępny jest także imponujący ogród.

Frida Kahlo – ostatnie lata życia:

  • W 1950 konieczne okazały się liczne operacje,
  • W 1954 artystka przeszła amputację nogi,
  • Kobieta oczekiwała swojej śmierci, co można wywnioskować z jej ostatniego wpisu w pamiętniku,
  • W domu rodzinnym Fridy Kahlo znajduje się obecnie muzeum, w którym można podziwiać jej osobiste przedmioty, a także ogród.


Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.