Dzięki tym prostym trikom malowanie mebli będzie łatwiejsze - dekoportal.pl
Dzięki tym prostym trikom

malowanie mebli

będzie łatwiejsze
10 Maj 2024 / Napisał  / Porady
jak pomalować stare meble
Malowanie mebli to ekologiczny i oszczędny sposób, żeby odświeżyć aranżację.

Malowanie mebli to ekologiczny i oszczędny sposób, żeby odświeżyć aranżację. Dzięki renowacji będziesz mieć przedmiot, jakiego nie ma nikt inny. To pozwoli uzyskać wystrój podkreślający indywidualny styl mieszkańców. Dowiedz się, jak przemalować meble, żeby uzyskać zadowalający efekt.

O czym przeczytasz w artykule?


Nim rozpoczniesz malowanie mebli…

Kiedy w Twojej głowie rodzi się pomysł na remont, nie musisz w budżecie uwzględniać nowych elementów wyposażenia. By nieco zaoszczędzić i cieszyć się niepowtarzalnym efektem, postaw na malowanie szafy, szafek kuchennych, nocnego stolika czy dekoracyjnych elementów małej architektury, takich jak gazony w ogrodzie. Nawet jeśli nie masz doświadczenia, nieco przygotowań wystarczy, żeby poradzić sobie z odświeżeniem wyglądu przedmiotów.

Nim rozpoczniesz malowanie mebli, dobrze je obejrzyj. Sprawdź, czy są jakiekolwiek ubytki wymagające zastosowania dodatkowych preparatów. Zastanów się, jaki efekt chcesz uzyskać poprzez malowanie mebli. Przed i po mają być w zbliżonym kolorze? A może chcesz teraz meble w zupełnie innym odcieniu, a dodatkowo ozdobione wzorem, który wymaga zastosowania szablonu? Wykonanie projektu choćby na kartce ułatwi Ci zrobienie zakupów.

Malowanie boazerii, szafy, komody czy kuchennej zabudowy, czasem wymaga sporo czasu. W przypadku mebli konieczne będzie ich rozmontowanie, więc przed pracą koniecznie sfotografuj meble. Wykonaj przede wszystkim zdjęcia miejsc łączenia oraz zawiasów. Fotografowanie ma jeszcze jedną zaletę. Jeśli chcesz ocenić, jakie efekty przyniosło malowanie mebli, przed i po renowacji zrób zdjęcia, by móc je porównać.

Co zrobić przed malowaniem mebli?

 • Przyjrzyj się meblom pod kątem ubytków.
 • Stwórz projekt, żeby łatwiej było Ci dokonać zakupów.
 • Nim rozmontujesz mebel, zrób dokładne zdjęcia.
przemalowanie mebli
Nawet jeśli nie masz doświadczenia, nieco przygotowań wystarczy, żeby poradzić sobie z odświeżeniem wyglądu przedmiotów.

Malowanie mebli – tych narzędzi będziesz potrzebować!

Są pewne akcesoria, bez których przemalowanie mebli byłoby bardzo trudne. Przed rozpoczęciem prac koniecznie przygotuj sobie papier ścierny o różnych gradacjach – od 80 do 240. Jeśli planujesz zajmować się renowacją mebli częściej, zastanów się nad zakupem szlifierki, która przyspieszy pracę.

Zdarza się, że meble oprócz przemalowania wymagają pewnej naprawy. Jeśli będziesz mieć do czynienia z rozklejonymi elementami, przydadzą Ci się ściski.

Niezbędne są oczywiście narzędzia, które umożliwią malowanie mebli. Miej pod ręką różnej wielkości pędzle, gąbki, wałki. Przyda się taśma, jeśli chcesz łączyć kolory na jednej powierzchni. Gdy marzy Ci się przemalowanie mebli we wzory, zdecyduj się na szablon, dzięki któremu stanie się to znacznie łatwiejsze, nawet jeśli nie masz artystycznych umiejętności.

 • Do malowania mebli przydadzą Ci się pędzle, wałki, gąbki, szablony. Potrzebujesz też papieru ściernego lub szlifierki, żeby przygotować powierzchnię przed nałożeniem farby.
malowanie szafy
Miej pod ręką różnej wielkości pędzle, gąbki, wałki.

Przemalowanie mebli: rozpocznij od przygotowania podłoża

Masz już wszystko, co potrzebne? Czas przygotować podłoże! To szczególnie ważny etap prac, od którego w dużej mierze zależy efekt. Będzie bowiem decydować o przyczepności farby.

Niezależnie od tego, czy planujesz malowanie szafy, czy kuchennej zabudowy musisz rozpocząć od umycia mebla. Żeby pozbyć się kurzu i tłustych zabrudzeń, wykorzystaj wodę z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Pamiętaj, żeby nie pozostawiać mebla do wyschnięcia, a wytrzeć go dokładnie do sucha.

Jeśli są jakiekolwiek ubytki, zastosuj szpachlę. Jeśli pozostawisz wgłębienia, będą widoczne nawet po skończeniu malowania. Następnie musisz zmatowić mebel przy pomocy papieru ściernego. Dzięki temu etapowi zadbasz o przyczepność farby.

Po zmatowieniu wszędzie będzie unosił się pył. Z mebla musisz go koniecznie usunąć. Wykorzystaj w tym celu zmiotkę lub odkurzacz. Następnie odtłuść mebel przy pomocy benzyny ekstrakcyjnej.

Czasem przydaje się podkład. Może być potrzebny, jeśli chcesz, żeby biała farba do mebli dobrze pokryła ciemną powierzchnię. Podkład ważny jest też w przypadku elementów wyposażenia, które są pokryte okleiną. Mimo ich dokładnego zmatowienia przyczepność może nie być zadowalająca. Zastosuj więc tego typu produkt, żeby farba do mebli z okleiny trzymała się naprawdę dobrze.

Jak przygotować podłoże przed malowaniem mebli?

 • Wyczyść mebel i wytrzyj do sucha.
 • Zastosuj szpachlę na ubytkach.
 • Wykorzystaj papier ścierny, żeby zmatowić powierzchnię.
 • Usuń pył i odtłuść mebel benzyną ekstrakcyjną.
 • W razie potrzeby zastosuj podkład.
jak przemalować meble
Jeśli pozostawisz wgłębienia, będą widoczne nawet po skończeniu malowania.

Jak pomalować meble? Poznaj potrzebne preparaty i ważne wskazówki

Znasz już kroki, które należy wykonać, nim rozpoczniesz malowanie mebli. Ich dokładne wykonanie pozwoli Ci cieszyć się jedynymi w swoim rodzaju elementami wyposażenia.

Jak pomalować meble? Przy pomocy odpowiedniego preparatu!

Z dużym prawdopodobieństwem pierwsze, nad czym zastanawiasz się w kontekście preparatu to jego kolor. Biała farba do mebli, a może zielona? To zależy od Twojego pomysłu na aranżację pomieszczenia. Są jednak kwestie, które będą miały duży wpływ na komfort podczas pracy.

Zwróć uwagę na czas schnięcia jednej warstwy. Pamiętaj, że konieczne będzie nałożenie preparatu dwukrotnie lub nawet trzykrotnie. Jeśli farba schnie 12 godzin, praca nad meblem może zająć nawet dwa dni. Przestrzeganie czasu schnięcia jest ważne. W innym przypadku narażasz się na problem z łuszczeniem się preparatu. Przed zakupem zastanów się, czy chcesz uzyskać matową powierzchnię, czy wolisz satynową powłokę, która odbija światło.

Do wyboru masz farby akrylowe. Są dobrym rozwiązaniem dla początkujących. W ich przypadku czas schnięcia wynosi około 4–6 godzin. Sprawdź, ile zaleca czekać producent. Akrylowy preparat sprawdzi się jako farba do mebli z okleiny. Dzięki temu możesz pozbyć się problemu, jak urządzić pokój dla młodego mężczyzny czy dorastającej dziewczyny. Wystarczy kilka ruchów pędzlem, a dziecięce mebelki zyskają charakteru – i to bez wysokich kosztów.

Zastanawiając się, jak pomalować meble, weź pod uwagę kredowy produkt. Charakteryzuje się krótkim czasem schnięcia i zapewnia matową powłokę. Pozwala też uzyskać powierzchnię o charakterystycznej fakturze.

Podczas renowacji mebli możesz wykorzystać ftalowy preparat, który charakteryzuje się bardzo dobrą przyczepnością. Tworzy powłokę odporną na uszkodzenie. Pamiętaj jednak, że długo schnie.

farba do mebli z okleiny
Pamiętaj, że konieczne będzie nałożenie preparatu dwukrotnie lub nawet trzykrotnie.

Jak przemalować meble? Czas na ważne wskazówki

Wiesz już wiele o tym, jak pomalować stare meble. Jest jeszcze kilka informacji, które warto znać, żeby cieszyć się doskonałymi efektami pracy. Postaraj się wybrać taki dzień, gdy możliwe będzie skorzystanie ze światła dziennego. Praca przy sztucznym jest znacznie trudniejsza. Łatwo nie dostrzec pewnych nierówności. Jeśli musisz pracować w takich warunkach, zadbaj o dobre oświetlenie całego mebla.

Pamiętaj, żeby nie malować, gdy temperatura jest zbyt niska lub za wysoka. Optymalna to od 5 do 25℃. W mroźne lub upalne dni możesz mieć kłopoty z konsystencją farby i w konsekwencji z rozprowadzeniem jej we właściwy sposób.

Unikaj stosowania zbyt grubej pierwszej warstwy. Nie musisz uzyskać nią idealnego koloru. Pełni bardziej funkcję podkładu.

biała farba do mebli
Postaraj się wybrać taki dzień, gdy możliwe będzie skorzystanie ze światła dziennego.

Jak pomalować stare meble: wałkiem czy pędzlem?

Wałek czy pędzel – jak przemalować meble przy pomocy każdego z nich to kolejne ważne zagadnienie. Podczas renowacji mebla warto mieć dostęp do obydwu tych narzędzi. Dlaczego?

Pędzel przydaje się do malowania zakamarków oraz dekoracyjnych elementów, na przykład frezów. Pozwoli Ci też sprawnie pomalować lamele na ścianie. Wałek natomiast jest najlepszy do pokrywania farbą dużej, płaskiej powierzchni. Zda egzamin przy szafach, komodach.

Nim zaczniesz malować mebel pędzlem, zamocz go w wodzie. Następnie przeciągnij po nim dłonią. W ten sposób będzie Ci łatwo usunąć ewentualne włoski czy inne zanieczyszczenia. Unikniesz przeniesienia ich na mebel.

Czym pomalować meble i jak to zrobić?

 • Wybierz farbę akrylową, jeśli planujesz pierwszy raz samodzielnie odnowić meble.
 • Zdecyduj się na preparat ftalowy, gdy zależy Ci na odporności i szybkim schnięciu.
 • Zaplanuj pracę w dzień, gdy temperatura wynosi 5–25℃.
 • Postaraj się malować przy dziennym świetle.
 • Uważaj, żeby pierwsza warstwa nie była zbyt gruba.
 • Maluj przy pomocy pędzla trudno dostępne zakamarki i frezy.
 • Wałek wykorzystaj do pokrycia preparatem dużej powierzchni.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany piątek, 10 maj 2024 08:38

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.