Jak wybrać rolety zewnętrzne dla Twojego domu? - dekoportal.pl

Jak wybrać rolety zewnętrzne dla Twojego domu?

09 Cze 2023 / Napisał  / Porady
rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne wyróżniają się estetyką oraz funkcjonalnością. Ograniczają one ilość światła wpadającego do wnętrza, chroniąc pomieszczenie przed nadmiernym nagrzewaniem. Osłony mogą także stanowić zabezpieczenie domu przed ewentualnym wtargnięciem niepożądanych osób. Producenci i dystrybutorzy artykułów remontowo-budowlanych oferują różnorodne typy rolet zewnętrznych, przez co wiele osób ma problem z dopasowaniem osłon do swoich potrzeb i preferencji. Warto wiedzieć, czym charakteryzują się konkretne modele oraz który z nich wybrać.


Rolety zewnętrzne – sposób montażu

Istnieje wiele metod klasyfikacji osłon okiennych. Jednym z przyjmowanych kryteriów jest sposób montażu. Dostępne na rynku modele dzieli się na:

  • nadstawne (nakładane lub naokienne),
  • podtynkowe,
  • natynkowe,
  • nadprożowe (RKS).

Pierwsze z nich wykorzystywane są zazwyczaj w nowopowstałych lub remontowanych domach. Rolety nadstawne montuje się bowiem na ramie drewnianej, aluminiowej lub PVC, a następnie tak przygotowaną konfigurację umieszcza się we wnęce okiennej, której wysokość powinna być dopasowana do skrzynki osłony. W modelach nakładanych pokrywa rewizyjna znajduje się w środku pomieszczenia. Dzięki niej można dostać się do wewnętrznej części skrzynki, której odpowiednią izolację zapewnia wkład termiczny na całej szerokości rolety.

Osłony podtynkowe mają niski współczynnik przenikania ciepła, generujący mniejsze wydatki na ogrzewanie domu. Rolety wyróżniają się również wysoką izolacyjnością akustyczną, co jest szczególnie istotne dla osób mieszkających na osiedlach gęsto zabudowanych lub znajdujących się blisko ruchliwej ulicy. Skrzynka osłon podtynkowych wykonana jest z wytrzymałego i odpornego aluminium, a w dolnej części znajduje się klapa rewizyjna. Sposób sterowania modeli podtynkowych zależy od preferencji kupującego. Osłony mogą opierać się na elektrycznym lub ręcznym systemie obsługi.

Kolejny typ rolet to modele natynkowe (elewacyjne). Dedykowane są one osobom, które muszą rozważnie gospodarować kapitałem na budowę domu, nie chcą wydawać wielu pieniędzy na remont mieszkania lub niewielkim kosztem pragną osłonić okna. Dużą zaletą rolet natynkowych jest prosty sposób montażu na elewacji lub we wnęce okiennej. Przed zakupem osłon warto zastanowić się nad ich odpowiednią formą. Wyróżnia się bowiem rolety natynkowe:

  • ćwierć okrągłe,
  • półokrągłe,
  • prostokątne,
  • ścięte ukośnie.

Ostatni typ osłon to modele RKS montowane w nadprożu wykonanym z mocnego, zbrojonego styropianu. Osłony są całkowicie niewidoczne, a ich największym atutem jest świetna izolacyjność akustyczna i termiczna. Na ich zakup trzeba się jednak zdecydować na etapie wykańczania domu bądź przed planowaną zmianą stolarki okiennej.


Jakie rolety zewnętrzne wybrać?

Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Kluczowe znaczenie ma również stan budynku. Jeśli dom znajduje się na etapie wykończeniowym bądź wymaga on remontu, wówczas można zdecydować się na wybór osłon nadprożowych, nadstawnych albo podtynkowych. Modele naokienne są estetyczne i funkcjonalne, a ponadto wyróżniają się one długoletnim użytkowaniem. Ich dużym atutem jest łatwość montażu przy tradycyjnym systemie obsługi. W przypadku sterowania elektrycznego należy uważać, by wszystkie przewody zostały odpowiednio poprowadzone. Modele podtynkowe mają świetne właściwości izolacyjne, a ich konstrukcja pozwala na dowolną obróbkę tynku. Wiele rolet posiada specjalne prowadnice, stanowiące dodatkową barierę termiczną nadproża. Podtynkowe rolety uważane są ponadto za najbardziej estetyczne, o nowoczesnym i modnym designie. Podobne właściwości izolacyjne wykazują modele RKS. Ponadto, są one wygodne, trwałe i gwarantują domownikom pełną intymność. Rolety natynkowe to najtańsze rozwiązanie. Nie wymagają one skomplikowanego montażu, jednak widoczna skrzynka zaburza ich walory estetyczne.


Ile kosztują rolety zewnętrzne?

Za osłony okienne trzeba zapłacić co najmniej 150 zł/m2. Cena ta może jednak wzrosnąć, jeśli zdecydujemy się na wybór rolet wykonanych z aluminium, a nie tworzywa sztucznego. Z dodatkowymi kosztami trzeba również liczyć się w przypadku elektrycznego lub bezprzewodowego systemu obsługi. Wszystkim roletom zewnętrznym przypisana jest klasa antywłamaniowa. Najmniejszą ochronę zapewniają osłony z pierwszej grupy, najlepszą – z szóstej. Gwarancja bezpieczeństwa ma swoje przełożenie na cenę. Jeśli jednak dom znajduje się na niestrzeżonym osiedlu, wówczas warto postawić na optymalną ochronę. Rolety najtańsze, z pierwszej klasy chronią przed próbą wtargnięcia do budynku poprzez rozbicie szyby, szarpanie itp. Osłony najdroższe, z szóstego poziomu gwarantują natomiast zabezpieczenie przed doświadczonym złodziejem, posługującym się narzędziem elektrycznym.


Rolety zewnętrzne – manualne czy elektryczne?

Sposób montażu to nie jedyne kryterium, które trzeba uwzględnić przy wyborze osłon okiennych. Duże znaczenie ma też system obsługi. Najmniej komfortowe są rolety manualne, gdyż chcąc ograniczyć albo zwiększyć nasłonecznienie pokoju, należy podejść do okna i pociągnąć za sznurek. Tradycyjny system obsługi nie jest jednak awaryjny, a jeśli zdarzy się jakaś niedogodność, wystarczy rozmontować zwijacz i nakręcić taśmę. Modele elektryczne gwarantują duży komfort obsługi rolet, które podnosi się lub opuszcza za pomocą przycisków. W zależności od własnych upodobań każda osłona może być sterowana oddzielnie, czy też stanowić integralną część całego panelu. W kontekście rolet elektrycznych warto też wspomnieć o modelach obsługiwanych bezprzewodowo przy użyciu pilota. Osłony obsługiwane przyciskami, pilotem, smartfonem itp. wykazują jednak większą awaryjność od modeli tradycyjnych. Bardzo często ich naprawa wymaga wezwania doświadczonego fachowca, co wiąże się z dodatkowymi wydatkami.


Okna dachowe – jakie rolety zewnętrzne wybrać?

Okna na poddaszu zapewniają dostęp do słońca, dzięki któremu wnętrze staje się oświetlone i większe pod kątem optycznym. Całkowicie odsłonięte szyby mogą jednak prowadzić do zbyt intensywnego nagrzewania się pokoju, przez co dłuższe przebywanie w nim, zwłaszcza w okresie letnim, będzie mało komfortowe. Rozwiązaniem tego problemu są rolety dla okien dachowych. Wysokiej jakości osłony dostępne w sklepie Renowa24 wyróżniają się estetycznością, funkcjonalnością i gwarancją długoletniego użytkowania, a mnogość dostępnych konfiguracji pozwala na wybranie modelu, odpowiadającego indywidualnym wymaganiom.

Rolety do okien dachowych mogą być sterowane manualnie, elektrycznie lub solarnie. Pierwsze dwa systemy funkcjonują tak samo, jak w przypadku wcześniej opisanych osłon. Rolety solarne chronią pomieszczenie przed zbyt intensywnym oddziaływaniem słońca zanim promienie UV dostaną się do domu. Osłony bazują na panelu fotowoltaicznym, który zasila baterię, znajdującą się w środku skrzynki. Dużą zaletę akumulatora stanowi jego długa żywotność. Panel, znajdujący się na skrzynce osłony nie wymaga bezpośredniego kontaktu z promieniami słonecznymi, dzięki czemu moc dostarczana jest do baterii przez cały dzień. Osłony solarne dostępne w sklepie Renowa24 to modele, które działają najbardziej efektywnie spośród wszystkich rodzajów rolet, a co za tym idzie – generują najmniejsze wydatki za ogrzewanie. Mogą one działać automatycznie, za pośrednictwem pilota lub smartfonu. Opuszczanie i podnoszenie rolet jest bardzo ciche, dlatego na zakup osłon często decydują się klienci mający małe dzieci. W przypadku automatycznego modułu stopień odsłonięcia okien zależy od panującej na zewnątrz temperatury. W efekcie pomieszczenie nie jest zbyt nagrzane, jednak odpowiednio oświetlone.

Rolety zewnętrzne stanowią zabezpieczenie budynku przed nadmiernym nagrzaniem i niekorzystnymi warunkami środowiska zewnętrznego, np. wiatrem, deszczem, śniegiem itp. Mają one również walory estetyczne, poprawiające ogólny wygląd elewacji. Chcąc kupić rolety zewnętrze, warto skorzystać z oferty sprawdzonego dystrybutora Renowa24. W przypadku ewentualnych wątpliwości można poprosić o pomoc profesjonalnych doradców klientów.

Artykuł sponsorowany

dom

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany piątek, 09 czerwiec 2023 15:09

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.