Jak wyczyścić srebro? 6 najskuteczniejszych sposobów!
Srebrne dodatki do domu i elementy biżuteryjne są ponadczasowe i chętnie wybierane. Niestety z biegiem czasu mogą stracić blask i pokryć się nieestetycznym nalotem. Co wtedy zrobić? Podpowiadamy, jak wyczyścić srebro.
O czym przeczytasz w artykule?
- Dlaczego srebro czernieje?
- Czyszczenie srebra folią aluminiową
- Czym czyścić srebro? Pastą do zębów!
- Jak wyczyścić srebro domowym sposobem?
- Poznaj inne metody na czyszczenie srebra
- Jak czyścić srebro gotowymi preparatami?
- Jak zapobiegać czernieniu srebrnych elementów wyposażenia kuchni?
Dlaczego srebro czernieje?
Nim dowiesz się, jak domowym sposobem wyczyścić srebro, warto poznać przyczyny pojawiania się na nim nieładnego nalotu. Nieestetyczne zabrudzenia pojawiają się szczególnie na długo nieużywanej biżuterii, która ma kontakt z powietrzem, a dokładniej ze znajdującym się w nim dwutlenkiem siarki.
Może się też zdarzyć, że kosztowności stracą blask wskutek częstego kontaktu z wodą. Bransoletka czy łańcuszek z powodu kontaktu z kosmetykami też mogą pokryć się nieładnym nalotem. Warto więc regularnie dbać o czyszczenie srebrnych przedmiotów. W jaki sposób to robić? Najlepiej zastosować w tym celu specjalną ściereczkę do srebrnej biżuterii. Taki produkt z łatwością znajdziesz u jubilera.
Dlaczego na srebrze pojawia się czarny nalot?
- Przyczyną jest przede wszystkim kontakt z zanieczyszczonym dwutlenkiem siarki powietrzem,
- Może się też zdarzyć, że na srebrnym przedmiocie pojawi się nalot wskutek częstego kontaktu z wodą lub kosmetykami,
- Warto regularnie przecierać biżuterię specjalną ściereczką.
Czyszczenie srebra folią aluminiową
Zastanawiając się, jak wyczyścić srebro, weź pod uwagę produkty, które z pewnością masz w kuchennej szafce. Mowa o folii aluminiowej. Jak czyścić srebro przy jej użyciu?
Rozpocznij od wyłożenia szklanego naczynia folią aluminiową. Czas na przygotowanie roztworu – potrzebujesz szklanki gorącej wody, ¼ szklanki cukru, łyżki soli, łyżeczki sody oczyszczonej. Po wymieszaniu składników przelej roztwór do naczynia wyłożonego folią, a następnie umieść w nim srebrne przedmioty. Niech pozostaną w misce do czasu, aż woda stanie się chłodna, a na folii osadzi się nalot. Po wyciągnięciu przedmiotów czas na polerowanie.
- Żeby wyczyścić srebrne przedmioty, wyłóż szklane naczynie folią aluminiową, a następnie przygotuj roztwór ze szklanki gorącej wody, ¼ szklanki cukru, łyżki soli i łyżeczki sody oczyszczonej. Roztwór przelej do naczynia i zanurz w nim srebrne przedmioty, odczekaj, aż woda się schłodzi, wyjmij rzeczy i wypoleruj.
Czym czyścić srebro? Pastą do zębów!
Potrzebujesz szybszego sposobu na czyszczenie srebra? Zastosuj pastę do zębów. Jak wyczyścić srebro produktem, który z pewnością masz w łazience? Przede wszystkim rozpocznij od wybrania odpowiedniej pasty. Powinien być to produkt pozbawiony drobnych granulek, zrezygnuj też z produktów wybielających.
Do czyszczenia srebra przy pomocy pasty możesz wykorzystać szczoteczkę, jednak powinna mieć miękkie włókna. Dobrze sprawdzi się też miękka szmatka. Pocieraj srebrne przedmioty w delikatny sposób – to wystarczy, żeby pozbyć się czarnego osadu. Nie możesz dociskać akcesoriami zbyt mocno, ponieważ grozi to zarysowaniem powierzchni, zwłaszcza jeśli stosujesz szczoteczkę do zębów. Pamiętaj, żeby dokładnie opłukać przedmioty po zastosowaniu pasty.
Czyszczenie srebra pastą do zębów – choć skuteczne – ma swoje słabsze strony. Może okazać się problematyczne, kiedy próbujesz doczyścić bogato zdobiony przedmiot, na którym znajduje się mnóstwo zakamarków. Jeśli rzecz jest duża, czyszczenie srebra pastą do zębów okaże się czasochłonne.
Jak czyścić srebro pastą do zębów?
- Wybierz odpowiedni produkt – nie powinien zawierać maleńkich drobinek; zrezygnuj też z pasty wybielającej,
- Możesz zastosować szczoteczkę, ale wyłącznie z miękkim włóknem,
- Odpowiednia będzie też miękka szmatka,
- Pocieraj przedmioty delikatnie, żeby nie powstały na nich zarysowania,
- Dobrze opłucz rzeczy z pasty.
Jak wyczyścić srebro domowym sposobem?
Zastanawiając się, jak domowym sposobem wyczyścić srebro szybko i skutecznie, weź pod uwagę metody z wykorzystaniem produktów, które z pewnością masz w kuchennej szafce. Jak zwykle ocet okazuje się niezawodny! Jak wyczyścić srebro przy użyciu produktu o wielu zastosowaniach?
W szklanej misce przygotuj roztwór. Do pół litra wody dodaj łyżkę sody i łyżkę octu, a następnie w przygotowanym preparacie zanurz przedmiot na kwadrans. Po tym czasie przepłucz rzecz pod bieżącą wodą, wysusz, a następnie wypoleruj.
Jak wyczyścić srebro domowym sposobem?
- Wymieszaj pół litra wody, łyżkę octu i łyżkę sody,
- W preparacie zanurz srebrny przedmiot na 15 minut,
- Przepłucz wodą, wysusz i wypoleruj.
Poznaj inne metody na czyszczenie srebra
Do usunięcia ciemnego nalotu możesz również wykorzystać colę. Wystarczy, że nalejesz ją do szklanego naczynia, a następnie zanurzysz tam srebrny przedmiot. Odczekaj kilkanaście godzin, przemyj wodą rzecz, a później wypoleruj miękką szmatką.
Zastanawiając się, jak wyczyścić srebro, weź pod uwagę skorzystanie z pralki. Niektórzy polecają ten sposób, jednak dla delikatnych przedmiotów może okazać się niebezpieczny. Oczywiście nie możesz umieścić w bębnie srebrnych akcesoriów luzem. Zastosuj woreczki do prania – takie wykorzystywane do prania bielizny. Nie przekraczaj temperatury 40°C.
Jak domowym sposobem wyczyścić srebro? Białkiem jaja kurzego. Wystarczy, że ubijesz je na pianę, nałożysz na powierzchnię przedmiotu, a później przetrzesz ściereczką, aż nalot zniknie. Po usunięciu nieestetycznych zabrudzeń opłucz biżuterię wodą i osusz.
Czym czyścić srebro? Poznaj więcej metod:
- Colą – pozostaw srebrny przedmiot w napoju na kilkanaście godzin, przepłucz i wypoleruj,
- Białkiem jaja kurzego – ubij je, nałóż na przedmiot i przetrzyj ścierką, a następnie opłucz i osusz,
- Możesz również wykorzystać pralkę, jednak to ryzykowny sposób. Pamiętaj o zastosowaniu woreczka do prania i temperatury cyklu nie większej niż 40°C.
Jak czyścić srebro gotowymi preparatami?
Do czyszczenia srebrnych przedmiotów sprawdzą się też gotowe preparaty. Oprócz ściereczki, którą znajdziesz u jubilerów, możesz wykorzystać specjalny płyn. Przed użyciem takiego produktu koniecznie zapoznaj się ze wskazówkami producenta.
Gotowe preparaty do czyszczenia srebra sprawdzają się zarówno do drobnych elementów, na przykład biżuterii, jak i większych, w tym pater, tac czy sztućców. W przypadku produktów ze sklepu, ale też domowych metod uważaj na kamienie. Omijaj je, ponieważ wskutek kontaktu z rozmaitymi substancjami mogą zmatowieć lub wyblaknąć. Jeśli czyścisz pierścionek czy łańcuszek z kamieniem, zrezygnuj z metod wymagających zanurzenia biżuterii.
Zaletą stosowania gotowych preparatów jest to, że łatwo dotrzeć nimi w trudno dostępne miejsca. To szczególnie ważne, kiedy czyścisz bogato zdobioną zastawę kuchenną. Zwróć też uwagę na blask, jaki bez wątpienia dają tego typu preparaty.
Czyszczenie srebra gotowymi produktami:
- Możesz zastosować specjalną ściereczkę od jubilera,
- Sprawdzą się też preparaty, które dotrą nawet w trudno dostępne miejsca i dodadzą przedmiotom blasku,
- Zwróć uwagę na kamienie, na przykład w pierścionku – nie stosuj na nich preparatów oraz domowych metod, ponieważ mogą wyblaknąć lub zmatowieć.
Jak zapobiegać czernieniu srebrnych elementów wyposażenia kuchni?
Elementy wyposażenia kuchni często są nie tylko dekoracją, lecz także mają swoją określoną funkcję. Patera na owoce czy taca na filiżanki z kawą są często narażone na zabrudzenia. Ważne jest nie tylko jak czyścić srebro, gdy pojawią się na nim brzydkie ślady użytkowania, lecz także w jaki sposób chronić je przed zabrudzeniem i zniszczeniem.
Zastanawiasz się, jak dbać o drogocenną pamiątkę w postaci srebrnej patery? Udało Ci się znaleźć bogato zdobioną tacę w sklepie z antykami? Zwróć uwagę na odpowiednie przechowywanie tych przedmiotów. Jak już wiesz, srebro niszczy się wskutek kontaktu z zanieczyszczonym powietrzem. Kiedy więc nie używasz przedmiotów, zabezpiecz je miękkim materiałem. Dzięki temu nie będą się o siebie ocierały, a dodatkowo będą miały mniejszy dostęp do powietrza.
- Srebrne elementy do kuchni są szczególnie narażone na pojawienie się zniszczeń i nalotu. Przechowuj je w odpowiedni sposób, zabezpieczone miękkim materiałem, żeby nie ocierały się o siebie i nie miały za dużego dostępu do powietrza.
wtorek, 07 czerwiec 2022 08:00