Monstera – wszystko, co musisz o niej wiedzieć - dekoportal.pl

Monstera – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

25 Lut 2021 / Napisał  / Porady
 monstera jaka ziemia
Najpopularniejsza jest monstera deliciosa, która może osiągnąć nawet 2 m wysokości.

Monstera stała się popularnym elementem dekoracyjnym wnętrz ze względu na efektowne, ciekawie ponacinane liście. Roślina występuje jako motyw na tekstyliach, tapetach czy grafikach. Aranżację wzbogaci jednak przede wszystkim żywa monstera. Jaka ziemia będzie do niej najlepsza, jakie warunki zapewnić roślinie, dlaczego czasem zwija liście – tego dowiesz się z naszego artykułu.

O czym przeczytasz w artykule?

Monstera – co to za roślina?

Monstera stała się najmodniejszą rośliną doniczkową. Efektowne, zielone liście są ozdobą zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrz. Monstera pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej. W naturze występuje między innymi w południowej części Meksyku. Wyróżnia się aż 37 gatunków popularnej rośliny.

Monstery w naturze są roślinami płożącymi, dlatego należy pędy domowego okazu przymocować do podpory. Dzięki temu będzie piął się ku górze. Monstery rosną w dość wolnym tempie, jednak potrafią osiągnąć naprawdę duże rozmiary. Jeśli planujesz zakup tej rośliny doniczkowej, przygotuj dla niej wystarczającą przestrzeń.

Monstera dziurawa charakteryzuje się dużymi, ciemnozielonymi liśćmi. Mają kształt zbliżony do serca. Kiedy roślina jest młoda, liście są całe, natomiast wraz z jej rozwojem pojawiają się na nich charakterystyczne wycięcia.

  • Monstera pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej. Istnieje aż 37 gatunków rośliny, która w ostatnim czasie jest jedną z najpopularniejszych ozdób zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrzach.
 monstera rozmnażanie
Wyróżnia się aż 37 gatunków popularnej rośliny.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie monstery?

Jak już wiesz, istnieje wiele gatunków monstery. Najpopularniejsza jest monstera deliciosa, która może osiągnąć nawet 2 m wysokości. Popularność odmiany sprawia, że najłatwiej ją kupić.

W sprzedaży znajdziesz monstery dziurawe o wielkości około 50 cm. Przy wyborze zwróć uwagę nie tylko na wielkość rośliny, lecz także wygląd jej liści. Jeśli są uszkodzone, zrezygnuj z zakupu. Naturalne dla monstery wycięcia bez trudu odróżnisz od zniszczonych liści, które wyróżniają się brązowymi brzegami.

Ceny za monstery dziurawe wahają się pomiędzy kilkadziesiąt a ponad sto złotych. Możesz jednak wyszukać grup miłośników roślin na popularnych mediach społecznościowych. Takie miejsca zrzeszają osoby, które chętnie wymieniają się doniczkowymi okazami. W zamian nie oczekują pieniędzy, a wystarczą im doniczki, ziemia, inna roślina czy książka na temat uprawy ulubionego gatunku. Taki barter to dobry pomysł na rozpoczęcie przygody z uprawą monstery, prawda?

  • Przy zakupie monstery zwróć uwagę na liście – zrezygnuj z okazu, który ma brązowe brzegi. Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z rośliną, poszukaj grup zrzeszających osoby, które chętnie oddadzą monsterę za ziemię, okaz innego gatunku czy książkę o uprawie.
 monstera podlewanie
Ważnym elementem pielęgnacji monstery jest zraszanie.

Monstera – jaka ziemia sprawdzi się do niej najlepiej?

Masz już swój wymarzony okaz monstery? Rozpocznij od wybrania dla niej odpowiedniego podłoża. Zastanawiając się, jaka ziemia do monstery będzie najlepsza, weź pod uwagę podłoże torfowe, które powinno być przepuszczalne.

Możesz też zastosować uniwersalną ziemię przeznaczoną do roślin doniczkowych. Pamiętaj jednak o warstwie drenażu. Monstera dziurawa nie lubi, kiedy woda zalega w doniczce. Do ziemi możesz dodać perlit. Materiał ten rozluźnia, spulchnia i napowietrza podłoże.

Pamiętaj, że jeśli kupisz młodą monsterę, konieczne będzie przesadzanie jej przez pierwsze dwa, trzy lata życia. Rób to raz w roku. Starsze rośliny nie potrzebują wymiany ziemi i donicy. Wystarczy, że zdejmiesz górną warstwę podłoża i nasypiesz do pojemnika nowe. Po uzupełnieniu donicy nową ziemią nie podlewaj rośliny przez dwa dni.

Monstera – jaka ziemia będzie odpowiednia?

  • Wybierz torfowe podłoże,
  • Ziemia musi być przepuszczalna,
  • Jeśli chcesz zastosować uniwersalną ziemię, pamiętaj o warstwie drenażu,
  • Woda nie może zalegać w donicy,
  • Do ziemi możesz dodać perlit – składnik spulchni i napowietrzy podłoże.
 jaka ziemia do monstery
Monstera dziurawa nie lubi, kiedy woda zalega w doniczce.

Monstera – jak podlewać i jakie stanowisko wybrać?

Wiesz już, jaka ziemia do monstery okaże się najlepsza. Zadbaj nie tylko o podłoże, lecz także prawidłowe nawadnianie popularnej rośliny doniczkowej. Jeśli marzy Ci się duża, zdrowa monstera, podlewanie przeprowadzaj obficie raz w tygodniu. Taka częstotliwość sprawdzi się wiosną i latem. Po podlaniu monstery odczekaj około godziny, a następnie pozbądź się nadmiaru wody z podstawki.

Pamiętaj, że monstera nie przepada za zbyt wilgotnym podłożem. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym uważaj, żeby nie przelać rośliny. Nawadniaj ją co około dwa tygodnie, kiedy zauważysz, że wierzchnia warstwa podłoża wyschła.

Dla monstery wybierz stanowisko jasne, ewentualnie w półcieniu. Nie stawiaj rośliny w bezpośrednim nasłonecznieniu. Monstera jest duża, dlatego umieść ją na podłodze lub niskim kwietniku.

Twoja monstera zwija liście? Przyczyną może być nieprzepuszczalne podłoże. Monstera zwija liście również, kiedy wybierzesz dla niej niewłaściwe stanowisko. Jeśli na liściach pojawiają się żółte plamy, roślina stoi w zbyt nasłonecznionym miejscu. Plamy są ciemne? Zmień stanowisko monstery na cieplejsze.

Monstery dobrze poradzą sobie w temperaturze pokojowej. Optymalna temperatura to 24 stopnie, natomiast w zimowe miesiące nie może być niższa niż 13 stopni. Nie stawiaj monstery przy uchylanym oknie. Roślina nie lubi przeciągów.

Jak podlewać monsterę i jakie stanowisko dla niej wybrać?

  • Wiosną i latem obficie podlewaj monsterę raz w tygodniu. Odczekaj około godziny, a następnie wylej pozostałość wody z podstawki.
  • W okresie jesienno-zimowym nawadniaj roślinę raz na dwa tygodnie, gdy zauważysz, że wierzchnia warstwa podłoża jest sucha.
  • Ustaw roślinę w miejscu jasnym, ale nie intensywnie nasłonecznionym.
  • Jeśli monstera zwija liście, może być to znak, że stanowisko jest źle dobrane do jej potrzeb.
  • Zapewnij roślinie odpowiednią temperaturę, czyli około 24 stopnie, a zimą koniecznie nie mniej niż 13 stopni.
 monstera zwija liście
Jeśli monstera zwija liście, może być to znak, że stanowisko jest źle dobrane do jej potrzeb.

Czy monstera jest trująca?

Rośliny – choć piękne – okazują się być czasem niebezpiecznym elementem dekoracyjnym domu. Zastanawiasz się, czy monstera jest trująca? Okazuje się, że to efektowne pnącze może stanowić zagrożenie.

Podczas prac pielęgnacyjnych, na przykład przycinania monstery, zawsze miej na sobie rękawiczki. W roślinie znajduje się bowiem drażniący sok. Po zakończeniu zabiegów pielęgnacyjnych koniecznie umyj dłonie. Sok znajdujący się w roślinie jest trujący, dlatego połknięcie, na przykład kawałka liścia, może doprowadzić do podrażnienia gardła i błon śluzowych jamy ustnej. Pamiętaj, żeby uprawiać monsterę w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Zastanawiasz się, czy monstera jest trująca dla kotów? Niestety ta popularna roślina stanowi duże zagrożenie dla mruczków. Ciekawscy pupile chętnie wygrzebią ziemię z doniczek, ale też obgryzą liście doniczkowych roślin, a to może zakończyć się tragicznie. Monstera jest na tyle toksyczna, że po jej zjedzeniu u kota mogą wystąpić: ślinotok, wymioty, krwawienie z układu pokarmowego.

Podgryzienie popularnej rośliny może skończyć się większą tragedią niż podrażnienie gardła. Zdarza się, że duża dawka toksycznej substancji prowadzi do śmierci zwierzęcia. Jeśli masz pod opieką kociego towarzysza, nie ryzykuj. Dla bezpieczeństwa zrezygnuj z rośliny. Piękny efekt uzyskasz, decydując się na pościel, koc, zasłony czy grafiki z motywem monstery.

Czy monstera jest trująca?

  • Podczas pielęgnacji rośliny miej na sobie rękawiczki, ponieważ monstera zawiera drażniący sok.
  • Substancja ta może doprowadzić do podrażnienia gardła w przypadku połknięcia fragmentu rośliny przez dziecko.
  • Monstera jest silnie trująca dla kotów – po jej spożyciu mogą wystąpić u zwierzęcia objawy takie jak krwawienie z układu pokarmowego czy wymioty. Zatrucie monsterą może doprowadzić nawet do śmieci zwierzęcia.
 czym obsadzić taras
Podczas pielęgnacji rośliny miej na sobie rękawiczki, ponieważ monstera zawiera drażniący sok.

Jak dbać o monsterę? Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Na liściach Twojej rośliny pojawiają się charakterystyczne krople? Zastanawiasz się, dlaczego monstera płacze? Jest to związane z naturalnym zjawiskiem gutacji, czyli oddawania przez roślinę nadmiaru wody. Dochodzi do niego zazwyczaj, kiedy w powietrzu występuje duży poziom wilgoci.

Wiesz już, dlaczego monstera płacze. Czas na poznanie kilku trików, które pozwolą Ci cieszyć się pięknym wyglądem rośliny. Zastanawiając się, jak dbać o monsterę, pamiętaj o konieczności zraszania. Ta czynność jest dla niej nawet ważniejsza od podlewania.

Konieczność zraszania wynika z miejsca pochodzenia monstery. Roślina występuje w wilgotnych lasach równikowych, dlatego warto regularnie opryskiwać jej liście. W okresie grzewczym oraz latem spryskuj roślinę dwa razy w tygodniu, a w pozostałe miesiące raz na tydzień. Do opryskiwania wykorzystaj wodę przegotowaną. Świetnie sprawdzi się też deszczówka – zastosowanie jej podczas zabiegów pielęgnacyjnych roślin to ekologiczne rozwiązanie.

Zastanawiając się, jak dbać o monsterę, nie zapomnij o konieczności nawożenia. Możesz zdecydować się na wykorzystanie biohummusu. Roślinę wzmacniaj w okresie wiosenno-letnim. Wystarczy, że będziesz robić to raz na 2-3 tygodnie.

Co jeszcze warto wiedzieć o monsterze?

  • Czasem na liściach możesz zauważyć zjawisko gutacji – polega ono na pojawianiu się kropel związanych z oddawaniem przez roślinę nadmiaru wody.
  • Ważnym elementem pielęgnacji monstery jest zraszanie – wykonuj je dwa razy w tygodniu latem i w okresie grzewczym.
  • Nie zapomnij też o nawożeniu rośliny – możesz wspomóc ją przy pomocy biohummusu.
 dlaczego montera płacze
Roślina występuje jako motyw na tekstyliach, tapetach czy grafikach.

Monstera – rozmnażanie rośliny nie sprawi Ci trudności

Rozmnażanie wegetatywne monstery to zadanie, z którym z łatwością sobie poradzisz. Wystarczy, że wykorzystasz sadzonkę wierzchołkową. Powinna mieć przynajmniej dwa liście, a także widoczny korzeń powietrzny. Wiosna to najlepszy czas, żeby pobrać sadzonkę.

Odetnij pęd, a następnie umieść go w wodzie. Czas ukorzenienia zależy od warunków, które zapewnisz roślinie. Dobrze, jeśli umieścisz sadzonkę w miejscu, gdzie temperatura to około 25 stopni. Ukorzenianie zajmie około kilku tygodni.

  • Rozmrażanie monstery przeprowadzisz z łatwością dzięki sadzonce wierzchołkowej, którą ukorzenisz w wodzie. Zapewnij sadzonce temperaturę 25 stopni.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany czwartek, 25 luty 2021 15:15
komentarz /( 1 )
  • beth
    beth

    poniedziałek, 01 marzec 2021 16:35

    Uwielbiam te rośliny :)

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.