Pomysły jak zrobić świece z wosku pszczelego! Zobacz, jak roztopić wosk! - dekoportal.pl

Pomysły jak zrobić świece z wosku pszczelego! Zobacz, jak roztopić wosk!

13 Lut 2021 / Napisał  / Porady
jak zrobić świece z wosku pszczelego
Świeczki z wosku pszczelego doskonale sprawdzą się w roli niezobowiązującego prezentu.

Świece od lat cieszą się ogromną popularnością. Zachwycają zapachem i wprowadzają do pomieszczenia przytulną atmosferę. Lubisz niepowtarzalne przedmioty? Dowiedz się, jak zrobić świece z wosku pszczelego i ciesz się ozdobą, której nie ma nikt inny.

O czym przeczytasz w artykule?

Świece z wosku pszczelego – dlaczego warto zrobić samodzielnie?

Świeczki z wosku pszczelego doskonale sprawdzą się w roli niezobowiązującego prezentu. Samodzielne wykonanie elementu dekoracyjne to gwarancja, że upominek będzie niepowtarzalny. Ozdoby oraz zapach dopasujesz do osoby, którą planujesz obdarować. Gotową świeczkę owiniesz w celofan, przewiążesz wstążką i drobny upominek gotowy.

Świece z wosku pszczelego DIY pozwolą Ci cieszyć się jedynym w swoim rodzaju urozmaiceniem aranżacji. Samodzielnie dobierzesz kolorowe dodatki, a poza tym zdecydujesz o zapachu. Świeczki z wosku pszczelego są zdrowszą alternatywą dla modeli z parafiny. Choć dekoracja ze sztucznego wosku zapalona od czasu do czasu nie powinna negatywnie wpływać na stan zdrowia, warto postawić na naturalne rozwiązania. Parafina jest pochodną ropy naftowej, dlatego lepiej jej unikać.

Jest jeszcze jedna ważna zaleta samodzielnego wykonywania świec z wosku pszczelego. Zakup tego produktu pozwoli Ci wspierać lokalnych pszczelarzy. Kupując u nich, masz gwarancję, że to czysty wosk pszczeli bez żadnych dodatków.

Dlaczego warto samodzielnie wykonać świeczki z wosku pszczelego?

  • Sprawdzą się w roli niezobowiązującego upominku,
  • Ich wygląd oraz zapach dopasujesz do swoich preferencji lub upodobań osoby, którą planujesz obdarować,
  • Świece z wosku pszczelego stanowią zdrowszą alternatywę dla modeli parafinowych,
  • Zakup wosku umożliwi Ci wspieranie lokalnych pszczelarzy.
produkcja świec w domu
Świeczki z wosku pszczelego są zdrowszą alternatywą dla modeli z parafiny.

Wosk pszczeli – jak rozpuścić?

Zastanawiasz się, jak zrobić świece z wosku pszczelego? Przede wszystkim zwróć szczególną uwagę na etap roztapiania wosku. Należy to robić w kąpieli wodnej. Zabieg powinien trwać tyle czasu, żeby wosk był dokładnie rozpuszczony. Ewentualne grudki sprawią, że świeca będzie nierównomiernie się wypalać, a poza tym gorzej wyglądać.

Jak roztopić wosk? Najpierw wypełnij garnek wodą i zagotuj ją. Ułóż na nim szklaną miskę z płatami wosku. Nie dolewaj do niego wody. Zrezygnuj z wykorzystania metalowej misy do kąpieli wodnej, ponieważ wosk sczernieje. Od czasu do czasu możesz przemieszać wosk.

Jak roztopić wosk?

  • Przygotuj kąpiel wodną,
  • Wypełnij garnek wodą i zagotuj ją,
  • Na garnku ułóż szklaną misę wypełnioną płatami wosku,
  • Metalowa misa nie sprawdzi się na pszczeli wosk – mógłby w niej sczernieć.
świece z wosku pszczelego
Zrezygnuj z wykorzystania metalowej misy do kąpieli wodnej, ponieważ wosk sczernieje.

W czym wykonać świeczki z wosku pszczelego?

Rozpuszczony wosk trzeba będzie do czegoś przelać. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest słoiczek. Dzięki takiemu naczyniu świeczka będzie od razu po wystygnięciu gotowa do użytku i estetyczna. Słoiczek nie musi być nowy. Możesz wykorzystać pozostałość po starej świecy, a nawet przetworach. W ten sposób znacznie zredukujesz koszt przygotowania świecy, a wykonana dekoracja będzie bardziej ekologiczna.

Myśląc o tym, jak zrobić świece z wosku pszczelego, weź pod uwagę przelanie roztopionego materiału do dowolnej foremki. Świecę po wystygnięciu wyjmiesz i wkomponujesz w dekorację przygotowaną, na przykład na tacy. Wosk pszczeli możesz przelać do foremki przeznaczonej pierwotnie do robienia babeczek.

Świece z wosku pszczelego – w czym wykonać?

  • Roztopiony wosk przelejesz do szklanego słoiczka, który umożliwi wykorzystanie świecy już po wystygnięciu,
  • Możesz zastosować naczynie po wypalonej już świecy, a nawet dżemie,
  • Odpowiednia będzie też foremka – po wystygnięciu wyjmiesz z niej świecę i ułożysz na tacy, żeby stworzyć efektowną dekorację.
świece z wosku pszczelego jak zrobić
Roztopiony wosk przelejesz do szklanego słoiczka, który umożliwi wykorzystanie świecy już po wystygnięciu.

Z czego zrobić knot?

Produkcja świec w domu wymaga samodzielnego wykonania knota. To banalnie proste! Wystarczy, że wykorzystasz kawałek bawełnianego sznurka o nie za dużej średnicy.

Owiń sznurek na patyku do szaszłyków i taką konstrukcję oprzyj o słoik, do którego będziesz wlewać wosk. Dzięki temu knot nie poruszy się w trakcie napełniania naczynia. Sznurek nie powinien dotykać dna słoika. Po włożeniu knota do naczynia jest odpowiedni moment na umieszczenie w naczyniu ozdób.

Kiedy zastanawiasz się, z czego zrobić knot, weź pod uwagę zastosowanie starej, niepotrzebnej świecy. Być może uda Ci się wykorzystać wyjęty z niej knot, jeśli okazała się mieć nieładny zapach lub po prostu nie ma aromatu po zapaleniu. Przetopisz ją później i połączysz z zapachowym olejkiem, więc nic się nie zmarnuje.

Z czego zrobić knot do świecy z wosku pszczelego?

  • Najlepiej sprawdzi się bawełniany sznurek o nie za dużej średnicy,
  • Owiń go na drewnianym patyczku i oprzyj o słoik w taki sposób, żeby knot znajdował się w jego wnętrzu,
  • Dzięki temu przy nalewaniu knot się nie poruszy,
  • Do własnoręcznie robionej świecy możesz też wykorzystać knot ze świeczki, której zapach Ci się nie spodobał. Możliwe będzie przetopienie jej i dodanie innego aromatu, więc nic się nie zmarnuje.
świeczki z wosku pszczelego
Owiń sznurek na patyku do szaszłyków i taką konstrukcję oprzyj o słoik, do którego będziesz wlewać wosk.

Produkcja świec w domu – co można wykorzystać?

Podczas produkcji świec w domu ważne jest nie tylko, jak stopić wosk czy jakie naczynie wybrać, lecz także czym ozdobić aromatyczną dekorację. Możesz wykorzystać wiele rzeczy, które masz w domu lub w ogrodzie. Sprawdzi się jarzębina – wystarczy, że wsypiesz kilka drobnych kulek na dno naczynia przed nalaniem wosku.

Możesz wykorzystać również gałązki, na przykład lawendy. Aromatyczną ozdobę urozmaicisz również przy pomocy suszonych kwiatów. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Rustykalny, nowoczesny, a może romantyczny? Przemyśl, gdzie stanie świeca i dopasuj do niej drobiazgi, które wkomponują się perfekcyjnie w styl wnętrza.

Świece z wosku pszczelego mogą nie tylko ozdobić Twój dom, lecz także roznieść w nim niepowtarzalny aromat. Wystarczy, że do rozpuszczonego wosku dodasz kilka kropli olejku eterycznego. Jaki zapach wybrać? Wszystko zależy od efektu, który chcesz osiągnąć – potrzebujesz aromatu pobudzającego do działania, czy woni ułatwiającej wyciszenie się przed snem?

Olejek lawendowy sprawdzi się do świec, które będą zdobić sypialnię. Woń fioletowej rośliny ma działanie uspokajające, działa antystresowo i ułatwia zaśnięcie. Jeśli potrzebujesz zastrzyku energii, zdecyduj się na olejek pomarańczowy. Świece z wosku pszczelego mają być świątecznym upominkiem? Zdecyduj się na dodanie do nich zapachu goździkowego i cynamonowego – te korzenne wonie idealnie sprawdzą się na zimę.

Czym udekorować świecę?

  • Na dno naczynia możesz wsypać kilka kulek jarzębiny,
  • Sprawdzą się również gałązki, na przykład lawendy,
  • W transparentnym naczyniu efektownie zaprezentują się suszone kwiaty,
  • Jeśli zależy Ci na aromatycznej ozdobie, dodaj do wosku olejek eteryczny,
  • Lawendowy będzie odpowiedni, jeśli chcesz ustawić świecę w sypialni – ma on działanie uspokajające, więc pozwoli Ci wyciszyć się przed snem,
  • Olejek pomarańczowy dodaje energii,
  • Goździkowy i cynamonowy sprawdzą się, jeśli świeca ma być prezentem w zimowym okresie, na przykład na święta czy Mikołajki.
jak roztopić wosk
W transparentnym naczyniu efektownie zaprezentują się suszone kwiaty.

Świece z wosku pszczelego – jak zrobić?

Wiesz już, z czego robi się świece. Czas na poznanie instrukcji krok po kroku, dzięki której stworzysz własnoręcznie jedyną w swoim rodzaju dekoracje. Rozpocznij od rozpuszczenia wosku w kąpieli wodnej. Dodaj do niego kilka kropli olejku eterycznego. Przygotuj naczynie, ułóż w nim knot, a następnie włóż do środka wszelkie dekoracje.

Kolejny krok to oczywiście przelanie wosku do słoiczka. Pamiętaj, że knot wchłonie nieco wosku, więc warto go dolać, kiedy trochę przestygnie. Dzięki temu świeca będzie się równomiernie wypalała.

Kiedy świece z wosku pszczelego zastygną, udekoruj je. Aromatyczne ozdoby wykonane w słoiku przystroisz przy pomocy rafii, juty lub kolorowej wstążki. Wystarczy, że kawałkiem sznurka przewiążesz szklane naczynie. Możesz dodać do wstążki gałązkę, laskę cynamonu, czy plaster ususzonej pomarańczy.

Jeśli świeczka z wosku pszczelego ma stać luzem, przygotuj dla niej kompozycję na tacy. Możesz ustawić obok siebie kilka sztuk, a obok nich umieścić szyszki i gałązki. Warto wykorzystać również dekoracyjną figurkę związaną z panującą porą roku. Na jesień świetnie sprawdzi się wiewiórka, a zimą na tacy przy świeczkach możesz ustawić bałwanka.

Dbaj o wygląd świecy, kiedy będzie już w użytku. Jeśli chcesz, żeby równomiernie się wypalała, docinaj knot. Możesz zrobić to zwykłymi nożyczkami. Kiedy wosk znajdzie się bardzo nisko, może okazać się to problematyczne. W takiej sytuacji zdecyduj się na użycie specjalnych nożyczek do knotów. Zadbaj o to, żeby przed każdym rozpaleniem długość knota wynosiła około 3-5 milimetrów.

Warto też wiedzieć, jak oczyścić wosk pszczeli z dna słoika. Dzięki temu ponownie wykorzystasz naczynie, na przykład do zrobienia nowej świecy. Do słoika z resztką świecy wlej gorącą wodę, poczekaj, aż wosk oderwie się od ścianek i wyjmij resztki. Następnie umyj dokładnie naczynie wodą i płynem do mycia naczyń. Pamiętaj o tym, żeby nie wylewać resztek wosku do odpływu, ponieważ mógłby zatkać zlew.

Jak zrobić świece z wosku pszczelego?

  • Rozpuść wosk w kąpieli wodnej,
  • Dodaj do niego kilka kropli olejku eterycznego,
  • Do naczynia włóż knot oraz wybrane dekoracje,
  • Przelej wosk do naczynia,
  • Knot wchłonie nieco wosku, więc warto po chwili dodać kolejną porcję – dzięki temu świeca będzie się równomiernie wypalała,
  • Udekoruj słoik, na przykład przy pomocy kolorowej wstążki i gałązki cynamonu,
  • Jeśli świeca ma stać bez słoika, ułóż ją na dekoracyjnej tacy,
  • Obok aromatycznej ozdoby ustaw figurkę, na przykład wiewiórkę czy bałwanka,
  • Na tacy ułóż również szyszki i gałązki,
  • Kiedy wypalisz świecę, warto wyczyścić wosk pszczeli z naczynia. Dzięki temu wykorzystasz je ponownie. Aby usunąć wosk z dna słoika, wlej gorącą wodę i poczekaj, aż resztki odkleją się od ścianek. Nie wylewaj wosku do zlewu, ponieważ mógłby go zatkać.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(4 głosów)
Ostatnio zmieniany piątek, 12 luty 2021 10:33
komentarz /( 1 )
  • Róża
    Róża

    poniedziałek, 13 czerwiec 2022 15:07

    mój tata jest pszczelarzem, więc wosku mam pod dostatkiem. Chyba od jutra ruszę z produkcją :D:D

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.