12 najskuteczniejszych sposobów na to, jak wybielić firanki - dekoportal.pl

12 najskuteczniejszych sposobów na to, jak wybielić firanki

06 Wrz 2021 / Napisał  / Inne wnętrza
 jak wybielić firanki
Śnieżnobiałe firany – zawieszone samodzielnie lub w zestawie z zasłonami – są dopełnieniem aranżacji.

Śnieżnobiałe firany – zawieszone samodzielnie lub w zestawie z zasłonami – są dopełnieniem aranżacji. Niestety zdarza się, że żółkną lub szarzeją, a wtedy przestają być estetycznym dodatkiem. Co zrobić, kiedy tracą śnieżnobiały kolor? Podpowiadamy, jak wybielić firanki.

O czym przeczytasz w artykule?

Pranie firanek – o czym warto pamiętać?

Nieestetycznej zmianie koloru przesłony okiennej warto zapobiegać. W tym celu zadbaj o właściwe pranie firanek. Możesz zastosować jeden z dwóch babcinych sposobów, żeby materiał pozostał śnieżnobiały na dłużej.

Pranie firanek warto poprzedzić potraktowaniem ich proszkiem do pieczenia. W jaki sposób to zrobić? Przygotuj jedno opakowanie proszku do pieczenia, dwie garści proszku do prania białych tkanin oraz około 5 litrów wody. W takiej mieszance pozostaw materiał na 15 minut, a następnie upierz go ręcznie lub w pralce.

Pranie firanek możesz też poprzedzić wymoczeniem ich w wodzie z sokiem z cytryny. Dzięki temu pozostaną białe na dłużej.

Pranie firanek – co warto wiedzieć?

 • Zapobiegaj zmianie koloru firanek przez odpowiednie pranie,
 • Stosuj proszek do pieczenia – dwie garści na 5 litrów wody wystarczą; w takim roztworze zostaw firany na kwadrans, a potem upierz,
 • Możesz wymoczyć firanki przed praniem w wodzie z sokiem z cytryny.
 jak wybielić firanki domowymi sposobami
Nieestetycznej zmianie koloru przesłony okiennej warto zapobiegać.

Jak wybielić firanki w pralce?

Pranie firanek to oczywiście najprostsza metoda na ich odświeżenie i usunięcie żółtego lub szarego odcienia. Pamiętaj, żeby dopasować sposób prania do materiału. Ważna jest właściwa temperatura – powinna wynosić od 30 do 40° C. Wybieraj program ręcznego prania. Nie zawsze pranie firanek w pralce jest polecane – ręcznie pierz firany z delikatnego tiulu.

Wybielanie firanek w pralce możesz przeprowadzić przy zastosowaniu sody. Dodaj kilka łyżek do przegrody z proszkiem do prania. Włącz ten sam program co zawsze. Pamiętaj, żeby nie prać firanek z innymi materiałami, które mogłyby je zafarbować. Wtedy na nic zda się wybielanie firanek – mogą się już nie doprać.

Jak wybielić firanki w pralce?

 • Dopasuj tryb prania do materiału,
 • Zwróć uwagę na temperaturę – powinna wynosić od 30–40° C,
 • Wybierz program ręcznego prania, a naprawdę ręcznie pierz firany wykonane z tiulu,
 • Wybielanie firanek w pralce umożliwi Ci soda oczyszczona; kilka łyżek dodaj do przegrody na proszek,
 • Zawsze pierz białe firanki oddzielnie – nigdy nie łącz ich zwłaszcza z kolorowymi rzeczami.
 jak wybielić firanki w pralce
Wybielanie firanek w pralce umożliwi Ci soda oczyszczona; kilka łyżek dodaj do przegrody na proszek.

Jak wybielić firanki domowymi sposobami?

Wybielanie firanek warto przeprowadzić przy pomocy domowych metod. Są skuteczne, a przy tym tanie. Przede wszystkim jednak są bezpieczne. Niektóre gotowe środki dostępne w sklepach mogą działać zbyt silnie zwłaszcza w przypadku delikatniejszych materiałów.

Zastanawiając się, czym wybielić firanki, weź pod uwagę sodę oczyszczoną. Jak już wiesz, możesz dodać ją do prania, jednak jeśli zabrudzenia są silne, warto wypróbować inną metodę. Sodę oczyszczoną wsyp do wody. Taką mieszankę przygotuj w wannie, ewentualnie w dużej misce. Namocz w roztworze firany. Po kilku godzinach upierz je w ten sam sposób co zawsze.

Myśląc o tym, jak wybielić firanki domowymi sposobami, weź pod uwagę ocet i sól kuchenną. Sprawdzą się szczególnie w przypadku sztucznych tworzyw. Do około 8 litrów wody wsyp 4 łyżki stołowe soli i w takim roztworze namocz firanki przez kilka godzin. Następnie wypłucz je, a jeśli jest słoneczna pogoda, zawieś na karniszu, żeby od razu po wyschnięciu były ładnie ułożone. Możesz również wykorzystać ocet – wlej go pół szklanki na kilka litrów wody.

Jak wybielić firanki domowymi sposobami?

 • Domowe metody są tanie, skuteczne, a przede wszystkim bezpieczne,
 • Możesz wykorzystać sodę oczyszczoną do prania,
 • Dobrze sprawdzi się również namoczenie firanek w roztworze z sody i wody, a następnie upranie ich w taki sam sposób jak zwykle,
 • Do firanek z tworzyw sztucznych możesz wykorzystać sól – do kilku litrów wody wsyp kilka łyżek i namocz w takiej mieszance przez kilka godzin, a później wypłucz,
 • Dobrze sprawdzi się też ocet – pół szklanki na kilka litrów wody wystarczy, żeby stworzyć mieszankę do wybielenia firanek.
pranie firanek
Domowe metody są tanie, skuteczne, a przede wszystkim bezpieczne.

Żółte firanki – jak wybielić?

Twoim problemem są żółte firanki? Jak wybielić je, żeby jednocześnie usunąć z nich nieładny zapach? Zdecyduj się na wykorzystanie soku z cytryny. Dobrze sprawdzi się też kwasek cytrynowy. Możesz dodać jeden z tych produktów do wody, a w wykonanym roztworze namoczyć firany. Dzięki temu pozbędziesz się nieprzyjemnej woni dymu tytoniowego.

Zdarza się, że firany nie są pożółknięte od osadzającego się na nich kurzu czy dymu papierosowego, a po prostu od tłuszczu. Jeśli wiszą w kuchni, są narażone na tłuste zabrudzenia. Do ich usunięcia możesz wykorzystać produkt, który z pewnością masz w szafce kuchennej. Mowa o mące, którą należy posypać plamę. Mąka wchłonie zabrudzenie, a Ty upierzesz firany ręcznie z niewielkim dodatkiem płynu do mycia naczyń.

Żółte firanki – jak wybielić?

 • Wykorzystaj sok z cytryny lub kwasek cytrynowy – dodaj je do wody, w której namoczysz firany, dzięki czemu usuniesz nieładny kolor, a dodatkowo pozbędziesz się woni dymu papierosowego,
 • Jeśli żółte plamy powstały od tłuszczu, posyp je mąką, która wchłonie zabrudzenie; następnie upierz ręcznie z dodatkiem płynu do mycia naczyń.
wybielanie firanek
Zdarza się, że firany nie są pożółknięte od osadzającego się na nich kurzu czy dymu papierosowego, a po prostu od tłuszczu.

Jak wybielić firanki z woalu i tiulu?

Firanki są wykonywane z różnych materiałów. Weź to pod uwagę, kiedy szukasz sposobów na ich wybielenie. Popularne są modele wykonane z tiulu, który jest delikatnym materiałem. Tworzy się go z jedwabiu lub bawełny. Wykonane z niego firany najczęściej pozwalają wpuścić do pomieszczenia mnóstwo światła. Zastanawiając się, jak wybielić firanki z tiulu, weź pod uwagę bezpieczne sposoby takie jak ręczne pranie z wykorzystaniem jednego z domowych sposobów. Przed praniem możesz namoczyć materiał w ciepłej wodzie, jeśli zabrudzenia są mocno widoczne. Do prania używaj delikatnych detergentów.

Jak wybielić firanki z woalu? Materiał jest produkowany z bawełny i włókien sztucznych, miękko się układa i jest przyjemny w dotyku. W jego przypadku sprawdzi się namoczenie w roztworze soli, a pranie najlepiej wykonać ręczne. Jeśli jednak chcesz skorzystać z pralki, pamiętaj, żeby temperatura nie przekroczyła 30– 40° C.

 • Firany z tiulu są delikatne, dlatego najlepiej prać je ręcznie. Przed upraniem możesz je namoczyć w ciepłej wodzie,
 • Firany z woalu możesz namoczyć w roztworze soli, a następnie wykonać pranie ręczne lub w pralce w temperaturze 30– 40° C.
 jak wybielić firanki z woalu
Zastanawiając się, jak wybielić firanki z tiulu, weź pod uwagę bezpieczne sposoby takie jak ręczne pranie.

Czym wybielić firanki? Poznaj gotowe produkty

Nie masz czasu na robienie roztworów z produktów znajdujących się w kuchni? Chcesz pozbyć się zabrudzeń błyskawicznie i dokładnie? Zdecyduj się na jeden z produktów dostępnych w sklepach.

Zastanawiając się, jak wybielić firanki w pralce, weź pod uwagę chusteczki wybielające. Na rynku znajdziesz produkty, które mogą być stosowane regularnie. Nie tylko zwiększają one intensywność bieli, lecz także zabezpieczają przed szarzeniem i żółknięciem. Chusteczki wystarczy przed rozpoczęciem prania włożyć do bębna.

Myśląc o tym, jak wybielić firanki, weź też pod uwagę stosowanie specjalnie przeznaczonego do tego proszku. Tego typu produkt działa skutecznie nawet przy niewielkiej temperaturze prania, co w przypadku firanek jest bardzo ważne.

Twoim problemem są szare firanki? Jak wybielić je przy pomocy gotowych produktów? Bez trudu znajdziesz idealny produkt. Może to być płyn wybielający o specjalnym przeznaczeniu. Taki produkt możesz wlać do komory przeznaczonej na płyn do płukania.

Żółte i szare firanki – jak wybielić gotowymi produktami?

 • Możesz zdecydować się na chusteczki wybielające, które przed praniem wkłada się do bębna,
 • Dobrze sprawdzi się również proszek o specjalnym przeznaczeniu – nie wymaga używania wysokiej temperatury, a to ważne w przypadku delikatnych firanek,
 • Możesz też wybrać płyn wybielający do firanek, który wlewa się do komory na płyn do płukania.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 06 wrzesień 2021 10:54
komentarz /( 1 )
 • Patrycja
  Patrycja

  wtorek, 07 czerwiec 2022 08:05

  z domowych sposobów to rzeczywiście kwasek cytrynowy działa, ale ja od pewnego czasu kupuje chusteczki specjalne i jest super.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.