14 sposobów na to, co zrobić ze starymi meblami! - dekoportal.pl

14 sposobów na to, co zrobić ze starymi meblami!

22 Sty 2021 / Napisał  / Inne wnętrza
co zrobić ze starymi meblami
Zastanawiając się, co zrobić ze starymi meblami, weź pod uwagę ich stan.

Co zrobić ze starymi meblami to pytanie, które zadają sobie wszystkie osoby planujące gruntowny remont. Wątpliwości wiążą się nie tylko z trudnościami z wyniesieniem ciężkich rzeczy, lecz także ewentualnym działaniem niezgodnym z prawem. Podpowiadamy, gdzie oddać stare meble lub sprzedać je w korzystnej cenie.

O czym przeczytasz w artykule?

Co zrobić ze starymi meblami? Sprzedać!

Chcesz odświeżyć stare mieszkanie, a może planujesz wymianę wszystkich mebli w domu? Musisz znaleźć nowe miejsce dla elementów wyposażenia, które już Ci się nie podobają lub nie pasują do pomysłu na nową aranżację. Zastanawiając się, co zrobić ze starymi meblami, weź pod uwagę ich stan.

Meble, które wciąż dobrze wyglądają, warto po prostu sprzedać. Dodatkowe pieniądze podczas remontu z pewnością Ci się przydadzą. Meble sprzedasz na popularnych portalach, które ułatwią Ci też ustalenie ceny. Przed wystawieniem kanapy czy regału poszukaj podobnych modeli – dzięki temu bez trudu określisz cenę.

Sprzedający meble zazwyczaj wymagają odbioru osobistego. Koszty dostawy są bowiem na tyle duże, że zakup używanego regału czy biurka mógłby okazać się nieopłacalny. Jeśli zależy Ci na szybkim sprzedaniu mebla, również zaoferuj opcję odbioru osobistego.

Serwis aukcyjny nie jest jedynym miejscem, w którym sprzedasz meble. W Polsce coraz popularniejsze robią się garażowe wyprzedaże modne w Stanach Zjednoczonych. Możesz zorganizować wydarzenie wspólnie z sąsiadami, co pozwoli również im pozbyć się przedmiotów zalegających w garażu. Samodzielnie też uda Ci się przygotować wyprzedaż. Wystarczy, że dobrze ją zareklamujesz.

Być może na portalu społecznościowym istnieje grupa, która zrzesza mieszkańców Twojego osiedla? Warto właśnie tam poinformować o planowanym wydarzeniu. Może się okazać, że inni chętnie dołączą się do Twojego pomysłu.

Obawy mogą rodzić kwestie podatkowe. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ zgodnie z przepisami możesz sprzedać przedmioty bez odprowadzania podatku, jeśli zostały kupione przynajmniej pół roku wcześniej. Wyprzedaż garażowa jest więc bezpiecznym sposobem na pozbycie się niepotrzebnych mebli.

Mieszkasz w bloku i nie możesz pozwolić sobie na wystawienie tylu przedmiotów tuż przed nim? Pchli targ może się okazać idealnym miejscem do sprzedaży biurka czy fotela. Wbrew pozorom nie jest to miejsce wyłącznie dla kolekcjonerów antyków i miłośników staroci. Poszukaj w swoim mieście targu, na którym nie trzeba uiszczać wpłaty za wystawienie swoich przedmiotów, a wystarczy mieć własny stolik do zaprezentowania rzeczy.

Gdzie sprzedać stare meble?

 • Niepotrzebne meble możesz sprzedać na serwisie aukcyjnym,
 • Dobrym pomysłem jest też zorganizowanie wspólnie z sąsiadami wyprzedaży garażowej – wydarzenia tego typu stają się coraz popularniejsze w Polsce,
 • Świetnym miejscem na sprzedanie starych mebli może się okazać pchli targ; poszukaj takiego, na którym wystawiający nie musi uiszczać żadnej opłaty.
 utylizacja mebli
Przed wystawieniem kanapy czy regału poszukaj podobnych modeli – dzięki temu bez trudu określisz cenę.

Gdzie oddać stare meble?

Nie zależy Ci na zarobku i zastanawiasz się, gdzie oddać stare meble? Być może kanapa, która już Ci się znudziła, przyda się komuś innemu. Możesz wystawić ją na serwisie ogłoszeniowym z oznaczeniem za darmo, a chętny z pewnością się znajdzie.

Popularne jest wystawianie mebli za darmo, a jedyne, co musi zrobić odbierający kanapę, to wynieść ją z Twojego mieszkania. Dzięki temu obydwie strony są wygrane. Ktoś zyska mebel za darmo, a Ty nie będziesz przejmować się koniecznością wyniesienia ciężkiego przedmiotu z mieszkania. Na serwisach ogłoszeniowych znajdziesz nie tylko osoby, które są potrzebujące, ale też takie, które chętnie przyjmą regał czy kanapę, ponieważ interesują się odnawianiem mebli.

Zastanawiając się, co zrobić ze starą kanapą, weź pod uwagę kontakt z Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Pracownicy placówki poinformują Cię, czy mebel może się przydać. Możesz skontaktować się również z fundacją działającą w Twoim mieście. Pracownicy mogą poprosić Cię o wiadomość ze zdjęciem mebla. Dzięki fotografii ocenią jego stan.

Niektóre fundacje mogą odebrać mebel. W przypadku części placówek trzeba jednak osobiście dostarczyć komodę, biurko czy łóżko. Jeśli zastanawiasz się, gdzie oddać meble za darmo, żeby służyły potrzebującym, weź pod uwagę domy dziecka. W sieci znajdziesz listę potrzebnych przedmiotów, o które proszą konkretne placówki.

Gdzie oddać meble za darmo?

 • Możesz wystawić mebel na serwisie ogłoszeniowym, oferując oddanie go za darmo lub za wyniesienie z Twojego mieszkania,
 • Sprawdź też, czy w Twojej okolicy działają Ośrodki Pomocy Społecznej,
 • Skontaktuj się z fundacjami – niektóre odbierają meble od właściciela,
 • Pamiętaj też o domach dziecka – w sieci znajdziesz spis potrzeb poszczególnych placówek.
 gdzie wyrzućić stare meble
Zastanawiając się, co zrobić ze starą kanapą, weź pod uwagę kontakt z Ośrodkiem Pomocy Społecznej.

Gdzie wyrzucić stare meble?

Meble należą do odpadów wielkogabarytowych, dlatego nie możesz pozostawić ich pod osiedlowym śmietnikiem. Grożą za to wysokie kary finansowe. Zajrzyj na stronę internetową swojego miasta, żeby sprawdzić, jakie są zasady odbioru odpadów wielkogabarytowych.

Zastanawiając się, gdzie wyrzucić stare meble, weź pod uwagę skorzystanie z tzw. PSZOK-ów, czyli Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Możesz bezpłatnie oddać tam nie tylko meble, lecz także opakowania, na przykład papierowe, a z pewnością będziesz mieć ich wiele podczas remontu.

Wyrzucenie wyposażenia do specjalnego kontenera czy odwiezienie ich do Punktu to gwarancja, że utylizacja mebli będzie przeprowadzona prawidłowo. To ważne szczególnie w przypadku komód czy regałów drewnianych, ponieważ pozwoli odzyskać naturalny surowiec. Recykling mebli ma duże znaczenie dla ochrony środowiska naturalnego – to dzięki niemu zadbasz o ograniczenie wykorzystania zasobów leśnych.

Samodzielna utylizacja mebli poprzez spalenie jest złym pomysłem. Wyposażenie jest bowiem produkowane nie tylko z naturalnego surowca, lecz także rozmaitych substancji, na przykład toksycznych klejów. Spalenie ich wiąże się z zatruciem powietrza.

Gdzie wyrzucić stare meble?

 • Meble to odpady wielkogabarytowe, więc nie możesz umieścić ich w osiedlowym śmietniku, ponieważ grozi to karą finansową,
 • Na stronie internetowej swojego miasta znajdziesz informacje dotyczące odbioru mebli,
 • Możesz też skorzystać z Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, gdzie samodzielnie należy zawieźć meble,
 • Skorzystanie ze specjalnego kontenera czy PSZOK-u gwarantuje Ci, że przedmioty zostaną w odpowiedni sposób zutylizowane, co pozwoli między innymi odzyskać drewno,
 • Pamiętaj, że nie wolno samodzielnie palić mebli, ponieważ znajdują się w nich kleje oraz inne toksyczne substancje.
 wywóz starych mebli
Recykling mebli ma duże znaczenie dla ochrony środowiska naturalnego.

Ile kosztuje wywóz starych mebli przez profesjonalną firmę?

Nie musisz samodzielnie demontować mebli, a następnie wynosić ich do kontenera na odpady wielkogabarytowe. Wizyta w PSZOK-u też nie będzie konieczna. Zastanawiając się, co zrobić ze starymi meblami, weź pod uwagę skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która zajmuje się wywozem odpadów wielkogabarytowych. Co ważne, zatrudniona ekipa zajmie się też demontażem wyposażenia i wyniesieniem go z mieszkania. To duże udogodnienie, zwłaszcza jeśli mieszkasz na jednym z ostatnich pięter.

Myśląc o tym, ile kosztuje wywóz starych mebli, weź pod uwagę, że istnieje wiele czynników wpływających na ostateczną cenę. Koszt usługi zależy od liczby przedmiotów, ich wielkości, konieczności demontażu, lokalizacji dom oraz czasu pracy. Wycena usługi jest często oferowana bezpłatnie, dzięki czemu wcześniej przygotujesz się na koszty. Cena może wynosić od kilkuset złotych do nawet 1500.

Wywóz starych mebli – co warto wiedzieć?

 • Jeśli zależy Ci na szybkim usunięciu starych mebli z mieszkania, weź pod uwagę zatrudnienie doświadczonej firmy,
 • Pracownicy zdemontują meble, wyniosą je i wywiozą,
 • Koszt usługi zależy od lokalizacji domu, liczby mebli i ich wielkości,
 • Cena może wahać się – zazwyczaj to około 1000 zł.
 recykling mebli
Myśląc o tym, ile kosztuje wywóz starych mebli, weź pod uwagę, że istnieje wiele czynników wpływających na ostateczną cenę.

Może wcale nie musisz się ich pozbywać?

Myśląc o tym, co zrobić ze starą kanapą, niemodnym regałem czy delikatnie zniszczoną witryną, weź pod uwagę, że nie musisz ich wyrzucać, sprzedawać czy oddawać. Być może przydadzą Ci się, na przykład w domku na działce rekreacyjnej. To świetne miejsce na ustawienie mebli, które nie mają zbyt dużej wartości, ale wciąż są sprawne i estetyczne.

Jako recykling mebli możesz potraktować nie tylko przerobienie drewna przez profesjonalną firmę, lecz także samodzielne nadanie im nowego życia. Brązowa komoda nie pasuje do nowego pomysłu na aranżację? Wystarczą papier ścierny, farba, pędzel oraz nieco czasu i chęci, żeby odświeżyć wygląd mebla i wkomponować go w nowy wystrój. Dzięki temu nie tylko oszczędzisz, lecz także będziesz cieszyć się jedynymi w swoim rodzaju elementami wyposażenia.

 • Zastanawiając się, co zrobić ze starymi meblami, weź pod uwagę wywiezienie ich do domku na działce rekreacyjnej, gdzie przydadzą się wygodna kanapa i dodatkowa szafka do przechowywania. Stare elementy wyposażenia możesz też przemalować – samodzielne odnowienie komody pozwoli Ci wkomponować ją w planowaną aranżację.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany piątek, 22 styczeń 2021 17:11
komentarzy /( 3 )
 • Julka
  Julka

  wtorek, 02 luty 2021 16:59

  Także jestem zwolenniczką renowacji perełek z drewna.
 • Wiki
  Wiki

  czwartek, 28 styczeń 2021 16:50

  U mnie część mebli po babci zyskało nowe życie, a resztę oddałam potrzebującym. Pełno jest takich akcji, że ktoś potrzebuje.
 • MONIA
  MONIA

  poniedziałek, 25 styczeń 2021 12:24

  Uwielbiam łączyć stare z nowym, dla mnie to wielka frajda gdy stare meble odżywiają.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.