4 najlepsze sposoby na to, jak urządzić kawalerkę - dekoportal.pl

4 najlepsze sposoby na to, jak urządzić kawalerkę

08 Sty 2021 / Napisał  / Inne wnętrza
jak urządzić kawalerkę
Kluczową rolę w aranżacji kawalerki w taki sposób, by wydała się większa, odgrywa oświetlenie.

Urządzanie kawalerki to z jednej strony czysta przyjemność: często wiąże się to z pierwszym własnym lub też choćby samodzielnym mieszkaniem. Z drugiej strony jednak na małym (zwykle) metrażu musimy pomieścić kilka stref, w których będzie się toczyć życie. Każda z nich wymaga osobnych mebli i wyposażenia. Do tego musimy tu pomieścić wszystkie swoje rzeczy. Na szczęście obecnie istnieje wiele sposobów na to, by aranżacja kawalerki była nie tylko wygodna i funkcjonalna, ale także miła dla oka. Wszystkie osoby, przed którymi stoi wyzwanie urządzenia kawalerki, zapraszamy do dalszej lektury. Przedstawiamy najciekawsze i najbardziej praktyczne rozwiązania, które można (i warto!) zastosować.

O czym przeczytasz w artykule?

Kawalerka. Jak urządzić małe mieszkanie, by wydało się większe?

Kawalerki to najczęściej mieszkania o małym metrażu, dlatego planując ich urządzanie, warto sięgnąć po sprawdzone sposoby na ich optyczne powiększenie. Jednym z takich sposobów jest zachowanie konsekwencji. Wybieramy meble o spójnej stylistyce. Stosujemy jasną kolorystykę, omijając ciemne szarości, brązy, intensywne odcienie fioletu i czerwieni, a także wyraziste, duże wzory.

Kluczową rolę w aranżacji kawalerki w taki sposób, by wydała się większa, odgrywa oświetlenie. Prócz głównego źródła światła, zadbajmy również o punkty świetlne, które będą oświetlać poszczególne strefy użytkowe, jak kącik wypoczynkowy, blat kuchenny czy też biurko.

Jakie kolory ścian najlepiej wybrać do kawalerki? Z pewnością sprawdzą się tu wszelkie odcienie bieli i szarości. Jeśli zamierzamy pomalować jedną ze ścian ciemną farbą (na przykład tablicową), to warto wiedzieć, że zabieg ten przyniesie spodziewany efekt jedynie w bardzo dobrze oświetlonych wnętrzach. Unikamy stosowania drewnianej boazerii i innych dodatków, które zabierają przestrzeń i sprawiają, że wydaje się ona jeszcze mniejsza, niż jest w rzeczywistości.

Wybierając tkaniny do aranżacji kawalerki, warto sięgać po jasne barwy, jak szarość, pudrowy róż, jasny błękit, biel czy krem. Jeśli będziemy chcieli nieco ożywić naszą stylizację, to bez trudu dobierzemy odcienie, które będą pięknie z nimi kontrastować. Mogą to być na przykład czerń, granat, żółć czy też turkus.

Urządzanie kawalerki to także zwrócenie uwagi na odpowiednie dodatki, które pozwolą optycznie powiększyć przestrzeń, a jednocześnie nadadzą całemu wnętrzu intrygującego i oryginalnego charakteru. Mowa tu między innymi o takich elementach aranżacyjnych jak lustra, lekkie konsolki, mobilne stoliki kawowe, jak również szklane wazony i metalowe wykończenia i dekoracje.

Sposoby na optyczne powiększenie małej kawalerki:

 • Zachowanie konsekwencji stylistycznej,
 • Stosowanie jasnych kolorów zarówno w wystroju wnętrza, jak i w wykończeniach,
 • Wykorzystanie elementów o lekkiej konstrukcji, wykonanych z takich materiałów jak szkło czy metal.
 jak urządzić kawalerkę 30m
W kawalerce najlepiej sprawdzą się meble o prostych, gładkich, lśniących frontach, bezuchwytowe.

Jak urządzić małą kawalerkę, by była funkcjonalna?

Optyczne powiększenie niewielkiego wnętrza to jedna sprawa. Druga, być może ważniejsza, to takie zaaranżowanie przestrzeni, by znalazły się w niej wszystkie potrzebne sprzęty i by ustawione były w taki sposób, by mieszkanie było wygodne.

Jak urządzić kawalerkę 30m, by była funkcjonalna? Czy to w ogóle możliwe? Odpowiedź jest jak najbardziej pozytywna, a poniżej przedstawiamy kilka rozwiązań, które stanowią na to najlepszy dowód.

Przedpokój w kawalerce to najczęściej niewielka przestrzeń przy drzwiach wejściowych. Warto tu zamocować wieszak na wierzchnią odzież i ustawić półkę lub szafkę na buty. Jeśli tylko jest taka możliwość, to zadbajmy o to, by w pobliżu znajdowała się duża szafa. Zarówno wieszaki, jak i półki na buty (a także stoliki czy komody na bibeloty) mają tendencję do „zbierania” przedmiotów. A im więcej rzeczy będzie się znajdowało na wierzchu, tym mniejsze wyda się nasze mieszkanie.

Wiele osób obecnie decyduje się na połączenie kuchni z pokojem w kawalerce. Takie rozwiązanie ma zarówno swoje plusy, jak i minusy (o których powiemy jeszcze za chwilę). Dobrym sposobem na oddzielenie strefy kuchni od strefy pokoju jest ustawienie na ich granicy barku, wyspy kuchennej bądź stołu jadalnianego z krzesłami, o ile pozwala na to miejsce.

Część wypoczynkowa w kawalerce to zwykle również sypialnia. Świetnie sprawdzi się tu narożnik, który z jednej strony zapewni dużo miejsca do siedzenia, a z drugiej wygodne, szerokie łóżko do spania.

W kawalerce musi się znaleźć niejednokrotnie miejsce do pracy, w którym powinny stać biurko i wygodny fotel. Strefa ta nie wymaga wiele przestrzeni, a można ją zaaranżować na przykład we wnęce, przy ścianie, a także z tyłu kanapy, jeśli stoi daleko od ściany.

Jak urządzić kawalerkę?

 • Zapewniając w przedpokoju odpowiednio dużo miejsca na przechowywanie kurtek, butów i potrzebnych na co dzień drobiazgów,
 • Oddzielając strefę kuchenną od strefy pokojowej wyspą, barkiem lub stołem z krzesłami (w przypadku kuchni otwartej na salon),
 • Ustawiając w części pokojowej wygodną, szeroką kanapę,
 • Wykorzystując dostępne miejsce na urządzenie małego kącika do pracy.
 aranżacja kawalerki
Wybierając tkaniny do aranżacji kawalerki, warto sięgać po jasne barwy, jak szarość, pudrowy róż, jasny błękit, biel czy krem.

Meble do kawalerki

Jeśli chcemy urządzić funkcjonalną, wygodną, a przy tym miłą dla oka kawalerkę, to trzeba pamiętać, że najważniejszą rolę będą tu odgrywać meble. Bardzo wygodnym i praktycznym rozwiązaniem jest na przykład wykonanie mebli na zamówienie. Dzięki temu można optymalnie wykorzystać każdą dostępną w mieszkaniu przestrzeń.

Równie dobrym sposobem jest wybór mebli wielofunkcyjnych, takich ja na przykład stół z otwieranym blatem, puf z pojemnikiem, szafka kuchenna pełniąca jednocześnie funkcję niskiego barku, stolik kawowy z półkami lub szufladami czy też stoliki wsuwane jeden pod drugi.

W kawalerce najlepiej sprawdzą się meble o prostych, gładkich, lśniących frontach, bezuchwytowe. Pozwalają one optycznie powiększyć przestrzeń, a przy tym ich powierzchnia dobrze odbija światło, dodatkowo doświetlając wnętrze. Podobny efekt uzyskamy, wykorzystując przezroczyste elementy aranżacyjne, jak szklane stoliki czy plastikowe krzesła.

Jakie wybrać meble do kawalerki?

 • O prostych, jasnych, błyszczących frontach,
 • Pojemne,
 • Wykorzystujące optymalnie dostępną przestrzeń.
 meble do kawalerki
Jakie kolory ścian najlepiej wybrać do kawalerki? Z pewnością sprawdzą się tu wszelkie odcienie bieli i szarości.

Kawalerka. Aranżacje i pomysły

Projektanci wnętrz są zgodni co do tego, że im mniej ścian dzielących poszczególne strefy w kawalerce, tym lepiej. Tym więcej będziemy mieć w niej światła i tym więcej miejsca pozostanie nam do zaaranżowania. Idąc tym tropem, urządzenie otwartej kuchni wydaje się najlepszym wyjściem w przypadku kawalerki. Tym bardziej że prócz wspomnianych już sposobów na oddzielenie poszczególnych stref (stół, barek, wyspa), istnieją jeszcze inne, takie jak przeszklona ściana czy też ażurowe konstrukcje z drewna. Zaznaczmy tu, że pełnią one dodatkowo funkcję dekoracyjną.

Dobrym sposobem na wizualne oddzielenie strefy kuchni od strefy wypoczynkowej jest ustawienie kanapy tyłem do kuchni. W ten sposób również wykorzystamy wolne miejsce pośrodku pomieszczenia, unikając tym samym nieestetycznego i niefunkcjonalnego ustawienia wszystkich mebli przy ścianie i pozostawienia wolnej przestrzeni pośrodku.

W przypadku, gdy mamy do dyspozycji wysokie mieszkanie (co najmniej 3,2 m), możemy rozważyć możliwość umieszczenia łóżka na antresoli. Dzięki temu nie tylko zyskujemy dużo miejsca w dolnej części. Taki zabieg sprawia, że całe wnętrze wydaje się interesujące, oryginalne i po prostu niepowtarzalne. Przy łóżku na antresoli powinno się znajdować gniazdko elektryczne, do którego będzie można podłączyć lampkę czy też ładowarkę telefonu albo laptopa. Schodki na górę warto dodatkowo zagospodarować, tworząc z boku na przykład półkę na książki.

Pomysły na aranżację kawalerki:

 • Wydzielenie poszczególnych stref użytkowych przeszkloną ścianą lub ażurową konstrukcją,
 • Ustawienie kanapy pośrodku pokoju, tyłem do kuchni, wykorzystując tym samym optymalnie dostępną przestrzeń,
 • Wykonanie antresoli.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany piątek, 08 styczeń 2021 12:09
komentarzy /( 2 )
 • Jaś
  Jaś

  poniedziałek, 20 czerwiec 2022 09:38

  w kawalerce to tylko jasne, proste meble. Nie ma co wymyślać, bo się przedobrzy
 • Paulina
  Paulina

  środa, 20 styczeń 2021 16:39

  Ciężko jest balansować w kawalerce bez dobrych pomysłów. Świetny tekst, dużo cennych rad.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.