4 triki, jak ustawić meble w prostokątnym pokoju. Zobacz, jak urządzić podłużny pokój! - dekoportal.pl

4 triki, jak ustawić meble w prostokątnym pokoju. Zobacz, jak urządzić podłużny pokój!

25 Lip 2020 / Napisane przez  / Inne wnętrza
umeblowanie pokoju, prostokątny pokój, podłużny pokój
Podpowiemy, jak urządzić wąski pokój, aby był wygodny i funkcjonalny.

Zastanawiasz się, jak ustawić meble w prostokątnym pokoju? Pomieszczenie określane często jako „tramwaj” wymaga wykorzystania kilku trików, które poprawią jego proporcje. Przeczytaj nasz artykuł, żeby dowiedzieć się, jak urządzić prostokątny pokój. Podpowiadamy, co zrobić, żeby wnętrze było wygodne w użytkowaniu.

O czym przeczytasz w artykule?

Jak urządzić prostokątny pokój dzienny?

Prostokątny pokój dzienny jest dużym wyzwaniem aranżacyjnym. Nawet jeśli przestrzeń nie jest zbyt wąska, jej kształt nie ułatwi Ci zadania. Zastanawiając się, jak ustawić meble w prostokątnym pokoju dziennym, weź pod uwagę podział pomieszczenia na strefy. To najwygodniejsze rozwiązanie, zwłaszcza jeśli salon jest połączony z kuchnią.

Są dwa najpopularniejsze rozwiązania aranżowania takiej przestrzeni. Podłużny pokój ma dwie krótkie ściany – na jednej z nich może znaleźć się aneks kuchenny, a na drugiej jadalnia. Ten sposób aranżacji przestrzeni sprawdzi się dobrze, jeśli podłużny pokój nie jest zbyt wąski i nie będzie konieczności przeciskania się przez strefę relaksu.

Drugi sposób aranżowania lepiej sprawdzi się, jeśli prostokątny pokój jest też wyjątkowo wąski. Na jednej z krótkich ścian zaplanuj miejsce na aneks kuchenny, a po przeciwległej stronie zrób strefę odpoczynku. Kanapa powinna znaleźć się na końcu pomieszczenia na jednej z dłuższych ścian, a naprzeciwko znajdziesz miejsce na telewizor. Umeblowanie pokoju w ten sposób pozwoli Ci uniknąć przeciskania się obok stolika kawowego.

Druga metoda aranżowania wąskiej przestrzeni nie musi wiązać się z rezygnacją ze strefy jadalnianej. Zaplanuj ją jako część aneksu kuchennego, na przykład decydując się na taki układ szafek, żeby część z nich stanowiła mebel na wzór wyspy kuchennej. Wystarczy, że ustawisz hokery, żeby zyskać wygodną przestrzeń do spożywania posiłków.

Jeśli na ścianie naprzeciwko aneksu nie znajduje się okno sięgające od sufitu do podłogi, zdecyduj się na narożnik. Dzięki temu przestrzeń pod oknem nie pozostanie pusta i uda Ci się zmienić proporcje salonu. Jeśli pomieszczenie jest bardzo wąskie, zrezygnuj z dużej szafki pod telewizor, a urządzenie zawieś na ścianie. Pod nim możesz ustawić małą konsolę, która posłuży jako ozdoba.

Jak ustawić meble w prostokątnym pokoju dziennym?

 • Na jednej z krótszych ścian zaplanuj miejsce na kuchnię, a na drugiej na jadalnię,
 • Jeśli pokój jest bardzo wąski, lepiej sprawdzi się rozwiązanie, w którym naprzeciwko aneksu znajdzie się strefa relaksu – dzięki temu nie będziesz przeciskać się między kanapą a stolikiem kawowym, ponieważ znajdą się na końcu pomieszczenia,
 • Możesz zaplanować strefę jadalnianą przy szafkach kuchennych, do których dostawisz hokery,
 • Jeśli na krótkiej ścianie naprzeciwko aneksu znajduje się okno sięgające do połowy ściany, zdecyduj się na narożnik. Mebel stojący częściowo przy krótszej i dłuższej ścianie pozwoli Ci zaplanować wygodną strefę odpoczynku,
 • Zawieś telewizor na ścianie, a masywną szafkę RTV zastąp niewielką konsolą.
umeblowanie pokoju, prostokątny pokój, podłużny pokój
Do strefy jadalnej możesz dostawić hokery.

Jak umeblować wąski pokój w kawalerce?

Umeblowanie pokoju o prostokątnym kształcie okaże się jeszcze trudniejsze, jeśli masz do dyspozycji kawalerkę. W takim mieszkaniu jedno pomieszczenie musi pełnić wiele funkcji. Nie może zabraknąć miejsca odpoczynku, pracy i gotowania. Aranżacje wąskiego pokoju w kawalerce muszą też uwzględniać przestrzeń do przechowywania.

Ogólna zasada mówi, że należy unikać ustawiania mebli przy dłuższych ścianach. Jeśli jednak pomieszczenie musi spełniać tak wiele funkcji, może okazać się to niemożliwe. Przechowywanie wielu przedmiotów umożliwi Ci duża, sięgająca do sufitu szafa. Jeśli musisz ustawić ją na dłuższej ścianie, wybierz model z połyskującymi frontami, a najlepiej z lustrem, które optycznie powiększy przestrzeń.

Musisz wiedzieć nie tylko, jak ustawić meble w wąskim pokoju, lecz także jakie elementy wyposażenia wybrać. Zrezygnuj z modeli z ostrymi kantami – mogą okazać się mniej bezpieczne. Lepszy będzie okrągły stolik kawowy, na przykład w kształcie plastra drewna na metalowych nogach, niż kwadratowy, masywny model, który dodatkowo przytłoczy wąski pokój. Jak umeblować strefę relaksu, żeby była wygodna, ale też stylowa? Oprócz stolika z plastra drewna przyda się kanapa na drewnianych, dość wysokich nóżkach – taki mebel doda aranżacji lekkości.

Zastanawiasz się, jak ustawić meble w wąskim pokoju, który ma pełnić funkcję gabinetu oraz jadalni? Jeśli aneks kuchenny został zaplanowany tylko na jednej ścianie, wykorzystaj ciekawe rozwiązanie w postaci składanego stolika. Taki mebel zamontujesz do ściany, a w razie potrzeby rozłożysz, żeby zjeść przy nim obiad lub popracować na laptopie. Składany stolik warto zamontować tuż pod oknem, żeby zyskać dostęp do naturalnego światła.

Jeśli chcesz podzielić przestrzeń optycznie, a dodatkowo zyskać nieco miejsca do przechowywania, zdecyduj się na ażurowy regał. Nie zaciemni on wnętrza, zwłaszcza jeśli wybierzesz biały model. Część półek możesz wypełnić tekstylnymi pudełkami, żeby uniknąć wrażenia chaosu, a na pozostałych ustawić ozdoby.

Jak urządzić wąski pokój w kawalerce?

 • Ustaw przy dłuższej ścianie dużą szafę, która sięga do sufitu. Wybierz model z lustrzanymi drzwiami,
 • Wybieraj meble o obłych, delikatnych kształtach. Świetnie sprawdzi się stolik nocny w formie plastra drewna oraz kanapa na wysokich, drewnianych nóżkach,
 • Jeśli pomieszczenie jest bardzo małe, zdecyduj się na rozwiązanie w postaci składanego stolika montowanego do ściany. W zależności od potrzeb będzie pełnił funkcję miejsca do spożywania posiłków lub biurka do pracy,
 • Możesz optycznie podzielić przestrzeń przy pomocy ażurowego regału, który zwiększy ilość miejsca do przechowywania.
umeblowanie pokoju, prostokątny pokój, podłużny pokój
Szafa z lustrem sięgająca sufitu optycznie powiększy wąski pokój.

Jak ustawić meble w wąskim pokoju sypialnym?

Prostokątny pokój sypialny jest nie mniejszym wyzwaniem niż wąski salon. Urządzając taką przestrzeń, musisz wziąć pod uwagę rozkład okien i drzwi. Od tego będzie zależało ustawienie najważniejszego mebla, czyli łóżka, ale też to czy uda Ci się zmieścić w pokoju inne meble, żeby sypialnia mogła spełnić też funkcję domowego biura lub miejsca do wykonywania makijażu.

Aranżację pokoju sypialnego rozpocznij od wybrania łóżka, co może okazać się trudnym zadaniem, jeśli masz do dyspozycji wąski pokój. Jak umeblować go, żeby pomieszczenie było wygodne, a sen efektywny? Jeśli masz taką możliwość, zrezygnuj z ustawienia wezgłowia łóżka pod oknem, przy kaloryferze. To rozwiązanie nie jest polecane, ponieważ podczas sezonu grzewczego utrudni cyrkulację powietrza, a Tobie uniemożliwi dokładne wyczyszczenie zakamarków grzejnika. Jeśli pokój jest wąski, takie ustawienie może sprawić, że zabraknie Ci miejsca na stoliki nocne po obydwu stronach łóżka.

Najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie łóżka w poprzek pomieszczenia, czyli wezgłowiem do dłuższej ściany. Pamiętaj o wybraniu mebla z zagłówkiem, żeby chronić ścianę przed zabrudzeniem. Takie ustawienie łóżka pozwoli Ci na zaplanowanie w pobliżu okna przestrzeni na biurko. Jeśli wystarczy Ci miejsca, ustaw mebel bokiem do okna – dzięki temu zyskasz lepsze warunki do pracy.

Jak ustawić meble w pokoju sypialnym, który jest wąski?

 • Jeśli możesz, zrezygnuj z ustawienia łóżka pod oknem – to rozwiązanie szczególnie niewygodne, ponieważ utrudni Ci dostęp do grzejnika i może uniemożliwić znalezienie miejsca na stoliki nocne, jeśli pomieszczenie jest bardzo wąskie.
 • Lepiej sprawdzi się ustawienie łóżka w poprzek pomieszczenia, zagłówkiem do dłuższej ściany,
 • W pobliżu okna znajdziesz dzięki temu miejsce na biurko lub toaletkę.
umeblowanie pokoju, prostokątny pokój, podłużny pokój
W prostokątnej sypialni warto postawić łóżko w poprzek pomieszczenia.

Prostokątny pokój – jak urządzić go dla dziecka?

Zastanawiasz się, jak urządzić pomieszczenie typu „tramwaj” dla dziecka? Prostokątny pokój dla Twojej pociechy musi pełnić wiele funkcji, dlatego warto podzielić go na strefy. Jeśli okno znajduje się na krótszej ścianie, warto powiększyć parapet i przedłużyć go na część dłuższej ściany. Znajdzie się tam doskonałe miejsce na komputer – słońce padające z boku nie będzie raziło oczu dziecka.

Na długiej ścianie musi znaleźć się też łóżko – ciekawie sprawdzi się model z dwoma poziomami. Materac znajdujący się wyżej będzie pełnił funkcję sypialną, a ten niżej będzie niejako kanapą i świetnie sprawdzi się jako miejsce do zabaw. Pod wysokim łóżkiem warto umieścić wysuwaną szufladę, która będzie dodatkowym miejscem do przechowywania. Materac umieszczony wysoko trzeba zabezpieczyć, na przykład drewnianą, ażurową przesłoną, która zapobiegnie upadkowi dziecka.

Na krótkiej ścianie naprzeciwko okna może znaleźć się szafa. Najlepiej sprawdzi się model z przesuwnymi drzwiami, zwłaszcza jeśli wejście do pomieszczenia znajduje się blisko. Jeśli drzwi znajdują się naprzeciwko okna, szafę ustaw do nich bokiem przy dłuższej ścianie. Niezależnie od tego, gdzie umieścisz duży mebel, zdecyduj się na lustrzany front, który optycznie powiększy przestrzeń.

Jak ustawić meble w prostokątnym pokoju dla dziecka?

 • Podziel pomieszczenie na strefy,
 • Parapet znajdujący się pod oknem na krótszej ścianie powiększ i przedłuż na część dłuższej ściany – dzięki temu zaaranżujesz świetną strefę do nauki,
 • Na jednej z długich ścian umieść łóżko składające się z dwóch poziomów – materac umieszczony wyżej będzie przeznaczony do snu, a ten niżej posłuży jako kanapa do zabawy,
 • Krótka ściana naprzeciwko okna jest idealnym miejscem na szafę. Jeśli znajdują się tam drzwi, mebel umieść do nich bokiem przy dłuższej ścianie. Zdecyduj się na szafę z przesuwnym frontem i lustrem.
umeblowanie pokoju, prostokątny pokój, podłużny pokój
Podziel prostokątny dziecięcy pokój na funkcjonalne strefy.

Aranżacje wąskiego pokoju – co jest w nich ważne oprócz ustawienia mebli?

Musisz wiedzieć nie tylko, jak ustawić meble w pokoju prostokątnym i wąskim, lecz także jakie triki zastosować, żeby optycznie zmienić proporcje przestrzeni. Ważna jest kolorystyka. Na długich ścianach zastosuj jasne barwy, które sprawiają, że przestrzeń wydaje się oddalona. Na krótkich ścianach wykorzystaj ciemniejszy kolor – dzięki temu zbliżysz je do siebie.

Proporcje zmienisz nie tylko dzięki kolorom ścian, lecz także mebli. Jeśli lubisz nietuzinkowe rozwiązania, ustaw na krótszej ścianie ciemniejszy element wyposażenia, na przykład biurko. Możesz też przedłużyć parapet, który posłuży jako blat do pracy. Wybierz w tym celu ciemne drewno, żeby mebel sprawiał wrażenie, że jest bliżej niż w rzeczywistości.

W wąskim pokoju możesz też zastosować wzory. Najlepiej sprawdzą się pasy – zdecyduj się na umieszczenie poziomych na krótszej ścianie. Namaluj je samodzielnie lub wybierz tapetę.

Jakie triki optyczne zastosować w wąskim pokoju?

 • Dobrze dobierz kolor ścian – dłuższe powinny być jasne, a krótsze mogą mieć ciemny i krzykliwy odcień,
 • Możesz zdecydować się też na zróżnicowanie kolorów mebli – na wąskiej ścianie pod oknem umieść ciemniejsze od innych elementów wyposażenia biurko,
 • Świetnie sprawdzą się też wzory, na przykład poziome pasy, które warto umieścić na krótszej ścianie.
umeblowanie pokoju, prostokątny pokój, podłużny pokój
W wąskim pokoju należy zadbać o odpowiedni dobór kolorów na ścianach.


Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 27 lipiec 2020 12:31
komentarz /( 1 )
 • koks
  koks

  środa, 22 czerwiec 2022 15:29

  wąski pokój wcale nie musi być trudny w aranżacji. Polecam sobie wszystko rozrysować i nie będzie problemu

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.