8 pomysłów na to, jak przechowywać buty; w szafie, w małym mieszkaniu czy w garderobie! - dekoportal.pl

8 pomysłów na to, jak przechowywać buty; w szafie, w małym mieszkaniu czy w garderobie!

10 Lut 2021 / Napisał  / Inne wnętrza
 jak przechowywać buty
Warto miejsce na przechowywanie obuwia wygospodarować w garderobie.

Jak przechowywać buty, żeby chronić je przed zniszczeniem i bez trudu utrzymać porządek? Możliwości jest wiele. Wybór sposobu zależy między innymi od wielkości domu, ale też własnych upodobań oraz liczby par butów. Podpowiadamy, jakie jest najlepsze miejsce na przechowywanie obuwia.

O czym przeczytasz w artykule?

Jak przechowywać buty? Poznaj podstawowe wskazówki

Obuwie sportowe, kozaki na zimę, eleganckie szpilki – rodzajów obuwia jest mnóstwo, a na każdy z nich trzeba znaleźć miejsce. Mądrej organizacji przestrzeni wymagają też garderoby w domach zamieszkiwanych przez wiele osób. Brak odpowiedniego miejsca na obuwie może spowodować niepotrzebny bałagan.

Nieprawidłowo przechowywane buty są nie tylko trudne do znalezienia, lecz także bardziej narażone na zniszczenie. Zbyt ściśnięte mogą stracić kształt, a na ich powierzchni pojawią się zadrapania.

Myśląc o tym, jak przechowywać buty, weź pod uwagę właściwe przygotowanie ich do schowania. Dzięki temu tuż po wyjęciu będą gotowe do włożenia, nawet jeśli będziesz się bardzo spieszyć. Przed schowaniem obuwia dobrze je wyczyść – to szczególnie ważne w przypadku zimowego obuwia, na którym pozostają resztki piachu i soli z chodników.

Miejsce przeznaczone na przechowywanie butów warto zagospodarować w taki sposób, żeby obuwie na każdą porę roku było oddzielnie. To ważne przede wszystkim ze względu na wygodę – szybciej odnajdziesz potrzebną parę.

Poznaj praktyczne wskazówki dotyczące przechowywania obuwia:

 • Przed schowaniem obuwia na dłużej dokładnie je wyczyść – dzięki temu będą gotowe do włożenia w każdym momencie,
 • Nie układaj kilku par na siebie – zbyt ściśnięte obuwie może się odkształcać,
 • Postaraj się posegregować buty tak, żeby modele przeznaczone na różne pory roku były oddzielnie – ułatwi Ci to szukanie potrzebnej pary.
jak przechowywać buty w szafie
Brak odpowiedniego miejsca na obuwie może spowodować niepotrzebny bałagan.

W jakim pomieszczeniu przechowywać buty?

Obuwie, które aktualnie nosisz Ty i inni domownicy, powinno oczywiście stać w przedpokoju. Buty nie muszą jednak pozostawać w widocznym miejscu, przeszkadzać w poruszaniu się po pomieszczeniu i powodować nieustannego rozgardiaszu. Takiej sytuacji zapobiegniesz, jeśli zdecydujesz się na wygodną szafkę.

Przechowywanie obuwia w przedpokoju ułatwi Ci ławeczka. Taki mebel spełni dwie funkcje. Będzie komfortowym siedziskiem, pod którym ułożysz aktualnie noszone pary. Element wyposażenia dopasujesz do aranżacji dzięki kolorowym poduszkom.

Mieszkasz w dwupiętrowym domu? Jeśli masz wiele par obuwia, na które brakuje miejsca w garderobie, wygospodaruj na nie przestrzeń pod schodami. Możesz umieścić tam wygodną zabudowę na wymiar – dzięki temu wykorzystasz każdy centymetr przestrzeni.

Przedpokój sprawdzi się przede wszystkim do przechowywania butów dopasowanych do pogody, a co z tymi na inny sezon? Jeśli w korytarzu masz ogromną szafę, znajdziesz w niej miejsce na obuwie, którego aktualnie nie nosisz. W małym przedpokoju nie ma na to jednak przestrzeni. Warto miejsce na przechowywanie obuwia wygospodarować w garderobie.

Gdzie przechowywać buty?

 • W przedpokoju – to miejsce na aktualnie noszone pary. Najlepiej ustawić tam szafkę lub ławeczkę,
 • Pod schodami – dobre rozwiązanie do domu, w którym w garderobie brakuje już miejsca na buty,
 • W garderobie – najbardziej popularne rozwiązanie.
 przechowywanie butów
Przedpokój sprawdzi się przede wszystkim do przechowywania butów dopasowanych do pogody.

Miejsce na buty w szafie

Szafa jest miejscem, które jako pierwsze przychodzi na myśl, kiedy zastanawiasz się, gdzie i jak przechowywać buty. Mebel może stać w przedpokoju, sypialni, garderobie, a w przypadku kawalerki w jedynym z pokojów.

Zastanawiając się, jak przechowywać buty w szafie, weź pod uwagę zakup specjalnego organizera. Wybieraj spośród transparentnych modeli. Dzięki takiemu rozwiązaniu szybko znajdziesz potrzebną parę. Możesz przechowywać buty w pudełkach, w których były kupione. Niestety przy dużej liczbie par znalezienie potrzebnego obuwia może okazać się problematyczne.

Dodatkowe pudełka na obuwie to dla Ciebie zbędny wydatek? Pozostaw buty w opakowaniach, w których zostały kupione. Jeśli par jest dużo, podpisz pudełka – wystarczy krótka informacja o rodzaju obuwia i kolorze. Możesz też zrobić zdjęcie polaroidem i przykleić je na pudełko.

Kiedy wybierasz organizer umożliwiający przechowywanie butów w szafie, zwróć uwagę na materiał wykonania. Tekstylne pudełka nie sprawdzą się najlepiej. Postaw na modele wykonane z tworzywa sztucznego i mające gładką powierzchnię. Jeśli kiedyś zapomnisz wyczyścić obuwie przed schowaniem, organizer bez trudu umyjesz.

Miejsce na buty w szafie to także jej dolna część. Jeśli mebel stoi w korytarzu, możesz jego dno wyłożyć gładką, wykonaną z tworzywa sztucznego matą. Dzięki temu aktualnie używane obuwie nie będzie musiało stać w przejściu. Po powrocie do domu schowasz je do szafy.

Jak przechowywać buty w szafie?

 • Zdecyduj się na specjalny organizer – powinien być transparentny, żeby bez trudu znaleźć potrzebne obuwie,
 • Buty możesz pozostawić też w tych pudełkach, w których zostały kupione – jeśli jednak masz wiele par, opisz je kilkoma hasłami,
 • Organizer powinien być wykonany z tworzywa sztucznego, które zapewnia łatwość czyszczenia,
 • Na buty możesz też zagospodarować dolną część szafy – wystarczy, że wyłożysz ją plastikową matą.
 przechowywanie obuwia
Zastanawiając się, jak przechowywać buty w szafie, weź pod uwagę zakup specjalnego organizera.

Buty w garderobie – jak zaaranżować na nie miejsce?

Jeśli masz garderobę, przechowywanie obuwia będzie najwygodniejsze właśnie w tym dodatkowym pomieszczeniu. Buty w garderobie – podobnie jak w szafie – powinny być poukładane w taki sposób, żeby znalezienie potrzebnej pary nie stanowiło dla Ciebie problemu.

Przemyśl sposób przechowywania butów jeszcze na etapie urządzania garderoby. Jeśli zdecydujesz się na meble do zabudowy, przeznaczysz na obuwie dokładnie tyle miejsca, ile potrzebujesz. Na buty w garderobie świetnie sprawdzą się wysuwane półki. Warto umieścić w nich drążek, który pozwoli ustawić obuwie pod kątem. Dzięki temu na jednej półce zmieści się więcej par.

Jeśli w Twojej kolekcji znajduje się wiele szpilek, możesz zdecydować się na wyeksponowanie ich w garderobie. Wystarczy, że do ściany zamontujesz drążek. To na nich będą trzymały się szpilki. Takie rozwiązanie pozwoli Ci szybko sprawdzić, jakie obuwie możesz dopasować do stylizacji. Niestety buty będą narażone na zakurzenie.

Na buty w garderobie możesz przeznaczyć oddzielną szafę lub ażurowy regał – to rozwiązanie do bardzo przestronnego pomieszczenia. Mebel na buty możesz też przygotować ze starej witryny. Wystarczy, że odświeżysz jej wygląd, na przykład przy pomocy farby. Ustawione w witrynie buty będą pięknie wyeksponowane, a jednocześnie zabezpieczone przed kurzem.

Jak przechowywać buty w garderobie?

 • Warto wybrać meble do zabudowy, ponieważ pozwolą Ci rozplanować miejsce na buty według własnych potrzeb,
 • Doskonale sprawdzą się wysuwane półki z drążkiem, który umożliwi postawienie butów pod kątem,
 • Na szpilki sprawdzi się drążek zamontowany do ściany,
 • Na obuwie możesz przeznaczyć oddzielny mebel, co sprawdzi się tylko w przestronnym pomieszczeniu,
 • Idealna okaże się odnowiona witryna, która pozwoli Ci wyeksponować obuwie, a jednocześnie zabezpieczyć je przed kurzem.
 miejsce na buty w szafie
Jeśli masz garderobę, przechowywanie obuwia będzie najwygodniejsze właśnie w tym dodatkowym pomieszczeniu.

Przechowywanie butów w małym mieszkaniu

Odpowiednia organizacja przestrzeni w małym mieszkaniu to nie lada wyzwanie. Warto przede wszystkim oddzielić obuwie noszone na co dzień od tego, które wkładasz tylko czasami. Sporadycznie używane pary możesz schować na samą górę szafy stojącej w korytarzu.

Dobry pomysł na przechowywanie butów w niewielkim mieszkaniu to wykorzystanie ławki w przedpokoju. Zadbaj o to, żeby miała ażurową konstrukcję albo formę niskiego regału podzielonego na oddzielne półki. W tym przypadku obuwie pozostanie jednak na widoku.

W przedpokoju możesz również ustawić wąską szafkę na buty. Zdecyduj się na model z uchylnie otwieranymi szufladami. Nie zajmie wiele miejsca, a pozwoli na schowanie aktualnie noszonych butów wszystkich domowników.

Większy problem może stworzyć organizacja obuwia spoza sezonu lub noszonego wyłącznie na specjalne okazje. Świetny pomysł na przechowywanie butów to schowanie ich do szafy, jednak w małym mieszkaniu mebel może nie zachwycać pojemnością. Warto wykorzystać rozwiązania, które ułatwią zmieszczenie jak największej liczby par.

Miejsce na buty w szafie pozwolą Ci powiększyć specjalne organizery. Przypominają one klipsy, które pozwalają na ustawienie jednego buta na drugim. Dzięki temu nie istnieje ryzyko powstania odkształceń na mokasynach czy obuwiu sportowym.

Doskonale sprawdzi się również wieszak na buty na drzwi. Taka konstrukcja może mieć wielkość zbliżoną do skrzydła. Wieszak na buty na drzwi możesz zamontować w szafie, ale też zastosować w wejściu do dowolnego pomieszczenia. Obuwie jest na takim akcesorium ustawiane pod kątem – dzięki temu zajmuje znacznie mniej miejsca.

Przechowywanie butów w małym mieszkaniu – o co zadbać?

 • Rzadko noszone obuwie schowaj na samej górze szafy,
 • W przedpokoju wykorzystaj ławkę w formie niskiego regału,
 • Sprawdzi się też wąska szafka na buty z uchylnymi szufladami,
 • Buty spoza sezonu lub rzadziej noszone przechowuj w szafie,
 • Zdecyduj się na akcesorium przypominające formą klips – dzięki niemu ustawisz jednego buta na drugim bez obaw o powstanie odkształceń,
 • Wykorzystaj również wieszak na buty na drzwi. Możesz zamontować go na drzwiach do szafy do lub któregoś z pomieszczeń.
przechowywanie butów w małym mieszkaniu
Warto wykorzystać rozwiązania, które ułatwią zmieszczenie jak największej liczby par.

Jak przechowywać buty podatne na odkształcanie?

Zastanawiając się, jak przechowywać buty, weź pod uwagę nie tylko wygodę, lecz także zabezpieczenie obuwia przed zniszczeniem. Nigdy nie stawiaj jednej pary na drugiej. W ten sposób może dojść do odkształcenia obuwia.

Niezależnie od tego, jaki pomysł na przechowywanie butów zastosujesz, pamiętaj o tym, żeby skorzystać z prawideł i wypełniaczy. To szczególnie ważne w przypadku obuwia zimowego, na przykład długich kozaków. Kiedy będą włożone w kąt czekać na kolejny zimowy sezon, mogą się odkształcić.

Używanie prawideł jest ważne nie tylko w przypadku zimowego obuwia, lecz także eleganckich butów, na przykład męskich loafersów. Prawidła sprawią, że wizytowe obuwie zachowa pierwotny kształt i będzie bardziej odporne na powstawanie zagnieceń. Możesz zamiast dostępnych w sklepach wypełniaczy skorzystać z gazety. W kilka chwil włożysz ją do butów, dzięki czemu zapobiegniesz utracie kształtu.

Jak zapobiegać odkształceniom na butach?

 • Nigdy nie stawiaj jednego buta na drugim,
 • Wykorzystuj prawidła i wypełniacze,
 • Zamiast gotowych wypełniaczy zastosuj gazetę.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 09 luty 2021 18:35
komentarzy /( 2 )
 • Olka11
  Olka11

  czwartek, 18 luty 2021 14:31

  U mnie trochę butów w garderobie, trochę w przedpokoju. Tak jak piszą :)
 • Aleksandra
  Aleksandra

  czwartek, 11 luty 2021 08:52

  O tak, buty to zmora przechowywania! Mam nadzieję że dzięki temu artykułowi deczko "opanuję" moje obuwie.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.