Co odstrasza nietoperze? Sprawdź, jak skutecznie pozbyć się nietoperzy! - dekoportal.pl

Co odstrasza nietoperze? Sprawdź, jak skutecznie pozbyć się nietoperzy!

28 Cze 2022 / Napisał  / Inne wnętrza
co odstrasza nietoperze
Nietoperze żywią się komarami, dlatego to naprawdę pożyteczne zwierzęta.

Nietoperze żywią się komarami, dlatego to naprawdę pożyteczne zwierzęta. Mimo to raczej nie oczekujesz ich jako gości za oknem lub co gorsze w domu. Na szczęście istnieją sposoby, które zapobiegają takim niespodziewanym wizytom. Podpowiadamy, co odstrasza nietoperze.

O czym przeczytasz w artykule?

Jak nietoperze dostają się do domu? Sprawdź to!

Jeśli problem z nietoperzami jest duży, postaraj się najpierw odnaleźć jego źródło. Przede wszystkim sprawdź różne zakamarki, przez które te drobne ssaki dostają się do Twojego domu. W naturze szukają rozmaitych szczelin i dziupli, bo właśnie tam czują się bezpiecznie.

Sprawdź więc, czy w Twoim dachu nie ma ubytków w podbitce czy brakującego gontu. Obejrzyj dom pod kątem szczelin, które dla nietoperza są idealnym przejściem. Będzie trzeba czymś je zakryć, żeby ograniczyć nietoperzom możliwość korzystania z tych miejsc.

Pamiętaj, że nietoperze są pod ścisłą ochroną. Kroków, które mogłyby im zaszkodzić, nie można stosować. Oprysk na nietoperze? To zdecydowanie zły pomysł! Osłaniając jakieś miejsce, musisz się upewnić, że nie zagradzasz nietoperzom drogi do ucieczki. Wykorzystuj więc takie metody, które odstraszą ssaki, ale nie zaszkodzą ich zdrowiu i życiu.

 • Sprawdź, jaką drogą nietoperze dostają się do Twojego domu. Mogą to być szczeliny, ubytki w podbitce i inne miejsca, które wymagają osłonięcia.
jak pozbyć się nietoperzy
Jeśli problem z nietoperzami jest duży, postaraj się najpierw odnaleźć jego źródło.

Nietoperze – jak się pozbyć?

Możesz zdecydować się na zastosowanie bariery dla nietoperzy, na przykład wykonanej z siatki. Dzięki niej zwierzę po prostu nie przedostanie się w konkretne miejsce. Trzeba zamontować ją na całej szerokości miejsca wlotowego. Obawiasz się, że w siatkę zwierzę mogłoby się wkręcić? Zamiast niej w szczelinach możesz zastosować stalową konstrukcję, tak zwaną stalową wełnę. Wystarczy wetknąć ją w wybrane miejsce, żeby nietoperze nie mogły się przez nią przedostać.

Siatka jest dobrym rozwiązaniem na balkon i okna. Taką barierę wykorzystaj, jeśli na Twoim osiedlu żyje mnóstwo nietoperzy, a Twoim sąsiadom zdarzyło się już gościć ich u siebie. W ten sposób zadziałasz prewencyjnie.

Myśląc o tym, jak pozbyć się nietoperzy, weź pod uwagę wykorzystanie specjalnej spirali. Barierę stosuje się w miejscach, gdzie zwierzęta te wlatują na poddasze lub strych. Szukając spirali, zwróć uwagę na materiał wykonania. Musi być przecież odporna na działanie różnych warunków atmosferycznych, dlatego dobrze sprawdzi się produkt ze stali nierdzewnej. Spiralę przymocujesz klejem lub przy pomocy wkrętów.

Nietoperze – jak się pozbyć?

 • Dobrze sprawdzi się stalowa wełna, którą umieścisz w szczelinach,
 • Możesz wykorzystać barierę z siatki,
 • Tym sposobem warto zabezpieczyć balkon i okna, jeśli w Twojej okolicy mieszka wiele nietoperzy,
 • Świetnym rozwiązaniem jest też specjalna spirala na nietoperze – powinna być wykonana ze stali nierdzewnej, co zwiększy odporność bariery na działanie czynników atmosferycznych.
czego boją się nietoperze
Pamiętaj, że nietoperze są pod ścisłą ochroną.

Jak wygonić nietoperza? Odpowiednim dźwiękiem!

Zastanawiając się, czego nie lubią nietoperze, weź pod uwagę dźwięki. Wywołują one u zwierzęcia nieprzyjemne odczucia, dlatego osobniki starają się ich unikać. Ten sposób na to, jak wygonić nietoperza, jest skuteczny, a jednocześnie bezpieczny dla ssaka. Ultradźwięki niemiłe dla nietoperzy może emitować specjalne urządzenie.

Sprzęt jest łatwy w użytku. W zależności od modelu może wymagać wykorzystania kilku baterii, a zaczyna działać od razu po uruchomieniu. Odstraszacz na nietoperze możesz zamontować do elewacji lub po prostu położyć w wybranym miejscu. Istnieją też modele przeznaczone do podłączenia do gniazdka.

Ultradźwięki – choć są dla nietoperzy bardzo nieprzyjemne – nie są dla nich w żaden sposób niebezpieczne. Dla Ciebie natomiast pozostaną niesłyszalne. Urządzenia przeznaczone na zewnątrz mają poziom ochrony IP65, dlatego nie musisz się obawiać, że zniszczą się wskutek kontaktu z deszczem.

Czego boją się nietoperze?

 • Ultradźwięków, dlatego warto wykorzystać odstraszacz na nietoperze, który emituje irytujący dla zwierząt hałas,
 • Jest on bezpieczny dla nietoperzy, ale jednocześnie powoduje u nich dyskomfort,
 • Dzięki temu zwierzęta przestają odwiedzać konkretne miejsce,
 • Możesz wybrać urządzenie, które przymocujesz do elewacji,
 • Odpowiedni stopień ochrony sprawia, że odstraszacz na nietoperze nie zniszczy się wskutek kontaktu z wodą opadową.
nietoperz w domu
Myśląc o tym, jak pozbyć się nietoperzy, weź pod uwagę wykorzystanie specjalnej spirali.

Jak pozbyć się nietoperzy spod dachu i z ogrodu?

Warto wiedzieć, co odstrasza nietoperze, ale też w jaki sposób ograniczyć ich odwiedziny naturalnie. Trzeba usunąć to, czego zwierzęta u Ciebie poszukują. Warto więc zasłonić wszelkie szczeliny, żeby zabrać im dostęp do schronienia, ale też postarać się ograniczyć im pożywienie. Wiąże się to z próbą zmniejszenia ilości owadów żyjących na posesji. Ograniczenie ich liczebności to jednak kilka rozwiązań, które mogą wpłynąć na wygląd ogrodu. Zastanów się więc, czy warto.

Jednym z rozwiązań jest rezygnacja ze zbiornika wodnego. Wodne dekoracje ogrodowe są miejscem wylęgania się owadów, dlatego oczko czy fontanna zwiększają liczebność pożywienia nietoperzy w Twoim ogrodzie. Zwróć też uwagę na lampy solarne, które dają światło w nocy, a to właśnie przy świetle zbiera się wiele owadów.

Jak wygonić nietoperza?

 • Naturalnym sposobem na pozbycie się nietoperzy jest zmniejszenie im dostępu do pokarmu,
 • Niestety wymaga to poświęceń również od Ciebie,
 • Możesz zmniejszyć liczebność owadów poprzez rezygnację z oczka wodnego czy lamp solarnych.
jak pozbyć się nietoperzy spod dachu
Zastanawiając się, czego nie lubią nietoperze, weź pod uwagę dźwięki.

Co odstrasza nietoperze?

Nietoperze na strychu nie są u Ciebie mile widzianymi gośćmi? Zastanawiając się, jak wygonić nietoperza, weź pod uwagę zastosowanie różnych błyszczących ozdób. Zwierzęta te do poruszania się wykorzystują przede wszystkim słuch, a wzrok ma u nich drugorzędne znaczenie. Mimo to warto wypróbować również sposobu z błyszczącymi materiałami, których światło być może zniechęci zwierzę do konkretnego miejsca.

Jedno z rozwiązań to użycie folii, która jest przeznaczona dla ptaków. Kolorowa, odblaskowa, a dodatkowo wydająca się z siebie szelest w wietrzny dzień może okazać się skuteczna. Możesz też wybrać zwykłą folię aluminiową.

 • Wzrok jest drugorzędnym zmysłem u nietoperzy, ale warto spróbować błyszczących, odbijających światło i szeleszczących folii. Być może zniechęcą zwierzęta do miejsca, które wcześniej sobie znalazły.
nietoperze jak się pozbyć
Ultradźwięki – choć są dla nietoperzy bardzo nieprzyjemne – nie są dla nich w żaden sposób niebezpieczne.

Nietoperz w domu – co zrobić?

Jeśli nietoperz pojawi się w domu mimo różnych zabezpieczeń, warto wiedzieć, co zrobić w takiej sytuacji. Postaraj się zachować spokój, bo mimo wielu historii, które można usłyszeć, zwierzę nie jest niebezpieczne. Nietoperz w domu pojawia się raczej przez przypadek, na przykład wskutek pogoni za owadem. Z pewnością nie będzie chciał z Tobą kontaktu, ale może być mu trudno wylecieć samodzielnie w krótkim czasie.

Jak wygonić nietoperza? Przede wszystkim zablokuj mu drogę do innych pomieszczeń. W pokoju, do którego wleciał, zamknij więc drzwi. Zgaś światło i otwórz okno na oścież. Następnie opuść pomieszczenie i poczekaj, aż nietoperz samodzielnie się ewakuuje.

Co zrobić, jeśli nagle pojawił się nietoperz w domu?

 • Otwórz okno na oścież,
 • Zgaś światło,
 • Wyjdź z pomieszczenia i zamknij drzwi,
 • Nietoperz powinien sam znaleźć drogę ucieczki.
nietoperze na strychu
Warto wiedzieć, co odstrasza nietoperze, ale też w jaki sposób ograniczyć ich odwiedziny naturalnie.

Nietoperze na strychu – co zrobić, jeśli są w stanie hibernacji?

Brak pożywienia i niska temperatura sprawiają, że nietoperz zapada w zimowy sen. Dzięki hibernacji zwierzę radzi sobie z brakiem pożywienia i zimnem. Na zimowy sen zwierzęta te wybierają takie miejsca, w których jest ciemno i ciasno, ponieważ w trakcie jego trwania są zupełnie bezbronne. Muszą więc w jakiś sposób zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Nietoperze na strychu będące w stanie hibernacji nie są dla Ciebie niebezpieczeństwem, a wyrwanie ich z zimowego snu stanowi dla nich zagrożenie. Może nawet doprowadzić do śmierci głodowej. Jeśli więc taki zwierzak wybrał Twój strych na bezpieczną sypialnię, pozwól mu przetrwać tam zimę. Zachowaj przy nim ciszę i absolutnie nie głaszcz małego lokatora.

Nietoperze w stanie hibernacji w domu – co zrobić?

 • Nietoperze nie mogą zostać wybudzone z zimowego snu, bo grozi to śmiercią głodową,
 • Postaraj się więc pozostawić je w bezpiecznym miejscu i przeczekać, aż się wybudzą,
 • Pamiętaj, by nie dotykać zwierzęcia.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Ostatnio zmieniany czwartek, 07 lipiec 2022 13:12
komentarz /( 1 )
 • Ilona
  Ilona

  piątek, 08 lipiec 2022 09:41

  dzięki za porady! Dziś biorę się za to wyzwanie. Może uda mi się je przepędzić, bo zagnieździły się na strychu :/

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.