Co to znaczy stan deweloperski? Wyjaśniamy! - dekoportal.pl

Co to znaczy stan deweloperski? Wyjaśniamy!

11 Mar 2021 / Napisał  / Inne wnętrza
 co to znaczy stan deweloperski
Stan deweloperski to pojęcie, z którym styka się prędzej czy później każdy, kto rozpoczyna poszukiwanie mieszkania lub domu.

Podczas zakupu mieszkania czy domu musisz podjąć wiele decyzji. Lokalizacja czy wielkość to tylko część z nich. Ważne jest również, jaki stopień wykończenia budynku wybierzesz. Podpowiadamy, co to znaczy stan deweloperski oraz jakie wady i zalety ma to rozwiązanie.

O czym przeczytasz w artykule?

Stan deweloperski – co to znaczy?

Stan deweloperski to pojęcie, z którym styka się prędzej czy później każdy, kto rozpoczyna poszukiwanie mieszkania lub domu. Chcesz wiedzieć, co oznacza stan deweloperski? Definicja jednoznaczna tego pojęcia nie istnieje. Co to znaczy stan deweloperski domu czy mieszkania zależy od standardów przyjętych przez deweloperów.

Mimo że pojęcie stanu deweloperskiego jest znane w Polsce od kilkudziesięciu lat nie ma ono prawnie usankcjonowanej definicji. Zastanawiając się, co to jest stan deweloperski, można jednak przyjąć ogólną definicję mówiącą, że jest to stan przestrzeni, którą można już zacząć wykańczać, ale nie można w niej jeszcze zamieszkać.

Stan deweloperski – co to?

 • Definicja stanu deweloperskiego nie jest jasno określona,
 • Przyjmuje się, że to taki stan nieruchomości, którą można zacząć już wykańczać, jednak nie można się jeszcze do niej wprowadzić,
 • Co to znaczy stan deweloperski jest tak naprawdę zależne od wybranego dewelopera.
 stan deweloperski co to znaczy
Mieszkanie w stanie deweloperskim będzie więc ocieplone, a przyłącza będą do niego doprowadzone.

Stan deweloperski – co wchodzi w skład?

Wiesz już, że nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, co to znaczy stan deweloperski. Z tego powodu trudno też określić, co wchodzi w skład tak wykończonego domu lub mieszkania. Wszystko zależy bowiem od umowy sprzedaży zawartej z deweloperem.

Zastanawiając się, co to znaczy stan deweloperski domu lub mieszkania i co on obejmuje, można przyjąć, że jest to taka przestrzeń, do której można wejść i od razu rozpocząć prace wykończeniowe. Mieszkanie w stanie deweloperskim będzie więc ocieplone, a przyłącza będą do niego doprowadzone. W przypadku domu zakończone powinny być prace związane z elewacją.

Ponownie jednak warto zaznaczyć, że zakres wykonanych prac może się różnić w zależności od dewelopera. Firma może bowiem oferować tak zwany podwyższony stan deweloperski lub rozszerzone pakiety, a wielokrotnie również możliwe jest wynegocjowanie własnych warunków.

Chcąc kupić mieszkanie w stanie deweloperskim, trzeba dokładnie zapoznać się z umową. Pozwoli to uniknąć ewentualnego rozczarowania i dokładnie przeanalizować, jaki jeszcze budżet trzeba będzie przeznaczyć na wykończenie mieszkania lub domu.

Można wyróżnić kilka elementów, które zazwyczaj obejmuje stan deweloperski. Są to: ściany przygotowane do malowania (lub pokryte warstwą białej farby), tynki w środku i na zewnątrz, drzwi, okna wraz z parapetami zewnętrznymi i wewnętrznymi, grzejniki.

W stan deweloperski wchodzą też instalacje: wentylacyjne, wodno-kanalizacyjne, grzewcze i elektryczne. Dodatkowo dom w stanie deweloperskim może mieć schody z balustradami, ocieplenie elewacji i poddasza, ogrodzenie oraz zagospodarowaną zieleń.

Stan deweloperski – co obejmuje?

 • Zależy to przede wszystkim od dewelopera,
 • Przyjmuje się jednak, że ściany są przygotowane do malowania,
 • W nieruchomości są już drzwi, grzejniki, okna z parapetami zewnętrznymi i wewnętrznymi,
 • Stan deweloperski obejmuje instalacje: wentylacyjne, wodno-kanalizacyjne, grzewcze i elektryczne,
 • Dom natomiast może mieć też ocieploną elewację i poddasze, a ogród może być zabezpieczony ogrodzeniem.
 stan deweloperski mieszkania co to znaczy
Chcąc kupić mieszkanie w stanie deweloperskim, trzeba dokładnie zapoznać się z umową.

Stan deweloperski mieszkania – co to znaczy?

Ze względu na różnice między mieszkaniem a domem stan deweloperski tych przestrzeni nieco się różni. W przypadku mieszkania najprawdopodobniej wykończona będzie posadzka na balkonie, gdzie zastosowane zostaną płytki. Zdarza się również, że stan deweloperski mieszkania obejmuje zainstalowanie domofonu.

Jeśli zdecydujesz się na mieszkanie od dewelopera, nie musisz martwić się o stan wokół bloku. Klatka schodowa w budynku będzie wykończona, firma zadba też o miejsca parkingowe oraz śmietniki.

Obecnie powstaje wiele nie tylko mieszkań, lecz także domów w stanie deweloperskim. To zazwyczaj osiedla szeregowców lub kilku takich samych budynków. Zastanawiasz się, co to znaczy stan deweloperski domu? Specyfika budynku jest inna niż w przypadku mieszkania, dlatego zakres prac również nieco się różni i jest szerszy.

Dom w stanie deweloperskim ma nie tylko instalacje wewnętrzne, grzejniki czy drzwi zewnętrzne, lecz także podbitkę dachową i rynny. Zagospodarowane są droga dojazdowa i teren wokół nieruchomości. Zdarza się, że deweloper oferuje podwyższony standard, w którym ogródek będzie wyrównany i zostanie w nim zasiany trawnik.

Stan deweloperski mieszkania – co to znaczy?

 • Deweloper zadba nie tylko o mieszkanie, lecz także klatkę schodową, miejsca parkingowe czy wiaty śmietnikowe,
 • Zdarza się, że stan deweloperski mieszkania obejmuje też wykończenie balkonu płytkami,
 • W skład często wchodzi zainstalowanie domofonu,
 • W przypadku domu jest nieco inaczej – stan deweloperski obejmuje bowiem również zagospodarowanie drogi dojazdowej, a czasem nawet ogródka, w którym zasiany zostaje trawnik.
 co to znaczy stan deweloperski domu
Jeśli zdecydujesz się na mieszkanie od dewelopera, nie musisz martwić się o stan wokół bloku.

Stan deweloperski – czym różni się od stanu „pod klucz”?

Nabywca mieszkania może zdecydować się na tak zwane wykończenie „pod klucz”. To droższe rozwiązanie jest świetne dla osób, które chcą szybko się wprowadzić i nie mają czasu na przeprowadzenie remontu. Stan „pod klucz” oznacza, że wystarczy wnieść do mieszkania meble, żeby się wprowadzić.

Wykończenie nieruchomości „pod klucz” tym różni się od stanu deweloperskiego, że firma zadba o okładziny podłogowe czy ścienne. Do zadań dewelopera należeć będzie też zainstalowanie urządzeń sanitarnych, czyli wanny, sedesu czy umywalki. Wadą może być fakt, że nabywca mieszkania nie będzie miał wpływu na kolorystykę i jakość zastosowanych materiałów.

 • Nieruchomość wykończona „pod klucz” stanowi rozwiązanie dla osób, które chcą jak najszybciej wprowadzić się do domu czy mieszkania. Wnętrza są bowiem wykończone i wystarczy wstawić meble, żeby móc w nich zamieszkać.
co oznacza stan deweloperski
Stan „pod klucz” oznacza, że wystarczy wnieść do mieszkania meble, żeby się wprowadzić.

Stan deweloperski – jakie ma wady i zalety?

Mieszkanie w stanie deweloperskim ma tę zaletę, że koszty zakupu są niższe niż w przypadku nieruchomości wykończonej pod klucz. Możesz dodatkowo zredukować koszty, decydując się na samodzielne przeprowadzenie remontu. W przypadku stanu deweloperskiego masz wpływ na wszystkie materiały i aranżację. Możesz też wprowadzić pewne zmiany, na przykład wykonać ściany działowe, jeśli zechcesz z jednego pomieszczenia zrobić dwa.

Dom czy mieszkanie w stanie deweloperskim nie jest oczywiście rozwiązaniem pozbawionym wad. Nie możesz wprowadzić się do nieruchomości od razu po zakupie, a to powoduje, że rosną koszty, na przykład wynajmu. Musisz również kontrolować prace wykończeniowe, jeśli zostały zlecone ekipie.

Poznaj wady i zalety stanu deweloperskiego:

 • Koszt zakupu jest niższy niż w przypadku nieruchomości wykończonej „pod klucz”,
 • Masz wpływ na aranżację i jakość materiałów,
 • Możesz zdecydować się na dodatkowe zmiany, na przykład ścianę działową,
 • Stan deweloperski nie jest pozbawiony wad – do nieruchomości nie wprowadzisz się od razu po zakupie, co może wygenerować dodatkowe koszty, na przykład wynajmu innego mieszkania,
 • Musisz też znaleźć czas na doglądanie efektów pracy ekipy remontowej.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany piątek, 12 marzec 2021 11:36
komentarz /( 1 )
 • Kajtek
  Kajtek

  poniedziałek, 13 czerwiec 2022 15:00

  właśnie mam z tym teraz do czynienia.
  i już nie mam nerwów

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.