Cokolik z płytek czy listwa – co będzie lepsze? - dekoportal.pl

Cokolik z płytek czy listwa – co będzie lepsze?

06 Paź 2023 / Napisał  / Inne wnętrza
co zamiast cokołu z płytek
Decyzja o tym, czym wykończyć płytki podłogowe przy ścianie, będzie mieć ogromne znaczenie przy późniejszym użytkowaniu pomieszczeń.

Wszystkie pomieszczenia mają przestrzenie szczególnie problematyczne pod względem wykończenia i późniejszego utrzymania w czystości. Jednym z tych trudnych miejsc jest linia styku ścian z podłogą. Czym wykończyć płytki podłogowe przy ścianie, żeby całość prezentowała się estetycznie? Co będzie lepsze: cokolik z płytek, czy listwa maskująca? A może są jeszcze inne opcje? Sprawdźmy to!

O czym przeczytasz w artykule?

To, jak kończysz jest naprawdę ważne

Wybierasz do swojego domu wszystko, co najlepsze. Chcesz, żeby całość prezentowała się pięknie i była wykonana solidnie. Troszczysz się więc nie tylko o podstawy, ale też o detale. Jednym z tych szalenie istotnych szczegółów jest sposób połączenia ścian z podłogami.

Decyzja o tym, czym wykończyć płytki podłogowe przy ścianie, będzie mieć ogromne znaczenie przy późniejszym użytkowaniu pomieszczeń. Bo przecież każda, nawet najbardziej wyszukana aranżacja wymaga czegoś tak przyziemnego jak… sprzątanie.

Warto zadbać o to, aby cokolik z płytek, czy listwa przypodłogowa były jak najlepiej dopasowane do wystroju, ale walory estetyczne to nie jedyna ich funkcja. Te pozornie mało istotne elementy zabezpieczają szczelinę między podłogą a ścianą przed zabrudzeniami i wilgocią. Chronią też ściany przed uszkodzeniem np. podczas odkurzania, czy przesuwania krzeseł.

 • Dbałość o detale często jest kluczowa dla ogólnego wrażenia. Szczególnie ważna jest troska o newralgiczne przestrzenie, które trudno utrzymać w czystości. Warto dobrze się zastanowić jak i czym wykończyć płytki podłogowe przy ścianie, aby cieszyć się piękną i schludną aranżacją.
co zamiast cokołu z płytek
Cokolik z tych samych płytek, które są na podłodze, będzie bardzo dyskretny.

Cokolik z płytek: główne zalety

Gres i kafle ceramiczne są jednym z najczęściej wybieranych rodzajów posadzek. Gdy zastanawiasz się, czym wykończyć płytki podłogowe przy ścianie, cokół z tych samych kafli jest najbardziej oczywistą odpowiedzią. Jak wiadomo, proste rozwiązania są często najlepsze.

Cokół z płytek, czy listwa podłużnych kafli wokół podłogi stworzą idealnie harmonizujące z posadzką, a przez to bardzo dyskretne i dopasowane do wnętrza wykończenie. Sporym atutem jest również fakt, że nie trzeba kupować już żadnych dodatkowych elementów – wystarczy wykorzystać pozostałe po montażu płytki.

Ten rodzaj zwieńczenia podłogi jest też bardzo trwały, odporny na wilgoć, łatwy do wyczyszczenia, odporny na szorowanie i urazy mechaniczne. Ponadto cokolik z płytek daje pełną dowolność, jeśli chodzi o jego wysokość. Kafle możesz przyciąć i zrobić bardzo niską obwódkę, albo pociągnąć cokół nawet do połowy wysokości ściany.

Uniwersalny cokolik z płytek

 • Płytki są dostępne w wielu kolorach i wzorach, a dzięki temu pasują do każdego wnętrza.
 • Cokolik z tych samych płytek, które są na podłodze, będzie bardzo dyskretny.
 • Płytki są trwałe, odporne na urazy mechaniczne, szorowanie i wilgoć.
 • Cokół z płytek może mieć dowolną wysokość.
co zamiast cokołu z płytek
Cokół z płytek może mieć dowolną wysokość.

Co zamiast cokołu z płytek?

Lubisz nieskomplikowane rozwiązania, ale nie jesteś zwolennikiem montowania kafli na ścianach? Jest coś, co zamiast cokołu z płytek sprawdzi się doskonale w każdym wnętrzu. O nietypowych sposobach na to, czym wykończyć płytki podłogowe przy ścianie jeszcze powiemy, ale najpierw omówmy metody najbardziej popularne.

Listwa maskująca to uniwersalne rozwiązanie o niezwykle szerokim zastosowaniu. Jeśli chodzi o częstotliwość występowania, możemy ją postawić na równi z cokolikiem z kafli. Jednak listwa przypodłogowa ma sporo atutów, dzięki którym jest najlepszym wyborem, gdy szukasz odpowiedzi na pytanie „co zamiast cokołu z płytek?”

 • Gdy zastanawiasz się, co zamiast cokołu z płytek nada się do wykończenia podłogi, świetnym wyborem będzie listwa maskująca. Jest bardzo popularna, ale pod wieloma względami lepsza niż kafelki.
co zamiast cokołu z płytek
Listwa maskująca to uniwersalne rozwiązanie o niezwykle szerokim zastosowaniu.

Zalety listwy maskującej

Podstawowa zaleta listwy maskującej ukryta jest w jej nazwie. Listwa przypodłogowa posiada niezastąpioną zdolność ukrywania wszelkich nierówności i montażowych niedociągnięć. Dotyczy to zarówno źle przyciętych płytek, jak i krzywych ścian.

Dzięki temu, że listwy dostępne są w wielu kolorach, wzorach, szerokościach, a nawet kształtach, można je dopasować do każdej aranżacji i dowolnego stylu wnętrzarskiego. Nie bez znaczenia jest też fakt, że dostępne są warianty wykonane z różnych tworzyw. W ten sposób listwa maskująca będzie dostosowana nie tylko do wystroju, ale i do budżetu.

Warto podkreślić, że potrzeba sporych umiejętności, aby wykonać cokolik z płytek. Czy listwa przypodłogowa będzie lepsza pod tym względem? Zdecydowanie! Kluczem do sukcesu jest prawidłowe wymierzenie i dokładne docięcie listewek.

Listwa przypodłogowa – jakie ma zalety?

 • Doskonale kryje niestarannie przycięte płytki i maskuje nierówności ścian.
 • Jest dostępna w wielu kolorach, wzorach, rozmiarach i kształtach oraz wykonana z różnych tworzyw.
 • Łatwo ją dopasować do każdego stylu aranżacyjnego.
 • Montaż nie wymaga specjalistycznych umiejętności.
co zamiast cokołu z płytek
Listwa przypodłogowa posiada niezastąpioną zdolność ukrywania wszelkich nierówności.

Co jest lepsze – cokół z płytek, czy listwa maskująca?

Czy da się definitywnie rozstrzygnąć, co będzie lepsze? Pod wieloma względami, zwłaszcza ekonomiczno-praktycznymi, bez wątpienia wygrywa cokół z płytek. Czy listwa maskująca jest przez to jednak gorsza? Absolutnie nie! Ma szereg innych zalet, jak choćby to, że doskonale zasłania wszelkie niedociągnięcia montażowe.

Gdy stoisz przed dylematem: cokół z płytek czy listwa przypodłogowa, pewnym ułatwieniem w podjęciu decyzji może być rozmowa z fachowcem w dziedzinie wykańczania wnętrz. Zawsze warto też uczyć się na cudzych błędach: rozejrzyj się po mieszkaniach znajomych, porównaj zastosowane przez nich metody i dopytaj, czy są zadowalające.

A jeśli cokolik z płytek czy listwa maskująca nie wydają się w pełni satysfakcjonujące, może zdecydujesz się na nieco odważniejsze rozwiązania?

Cokolik z płytek, czy listwa maskująca? – oto jest pytanie!

 • Zdecyduj, co jest istotniejsze: względy ekonomiczne, praktyczne, a może estetyka wykonania?
 • Zasięgnij porady specjalisty z branży remontowo-wykończeniowej.
 • Ucz się na cudzych błędach – obejrzyj różne rozwiązania wykończeniowe zastosowane przez znajomych i wyciągnij własne wnioski.
co zamiast cokołu z płytek
Dzięki temu, że listwy dostępne są w wielu kolorach, wzorach, szerokościach, a nawet kształtach, można je dopasować do każdej aranżacji.

Czym wykończyć płytki podłogowe przy ścianie?

Minimalizm, czy wyraźne dodatki? Oszczędność formy, a może oryginalność i fantazja? Jeśli chodzi o to, czym wykończyć płytki podłogowe przy ścianie, masz naprawdę spory wybór. Jakkolwiek cokolik z płytek, czy listwa maskująca to rozwiązania, które sprawdzą się w każdym wnętrzu, jest jednak sporo bardziej oryginalnych pomysłów.

Metal – stalowe lub aluminiowe listwy przypodłogowe to ciekawe wykończenie podłogi. Świetnie się nadaje do nowoczesnych, loftowych lub industrialnych wnętrz.

Kamień lub cegła – ta opcja gwarantuje trwałość, a także ciekawą fakturę wykończenia podłogowego. Dobrze będzie się prezentować zarówno w aranżacjach przytulnych, jak i tych o surowym, oszczędnym wystroju.

Szkło – cokół ze szkła lacobel albo luksfery stworzy naprawdę oryginalny efekt wykończenia podłogi. To rozwiązanie dedykowane do nowoczesnych, przestronnych i odważnych aranżacji.

Listwa LED – świecący wąż wokół podłogi jest bardzo nietypową opcją i trzeba sporo odwagi, by się na nią zdecydować. Ale efekt będzie olśniewający!

 • Wykończenie ma znaczenie. Popularny cokół z płytek czy listwa maskująca są uniwersalne i wpasują się w każdą aranżację. Jeśli jednak wolisz oryginalne rozwiązania, wybierz metal, szkło, kamień, cegłę lub listwę LED.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany piątek, 06 październik 2023 10:38

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Wyszukiwarka

Tytuł