Cokolik z płytek czy listwa – co będzie lepsze? - dekoportal.pl

Cokolik z płytek czy listwa – co będzie lepsze?

06 Paź 2023 / Napisał  / Inne wnętrza
co zamiast cokołu z płytek
Decyzja o tym, czym wykończyć płytki podłogowe przy ścianie, będzie mieć ogromne znaczenie przy późniejszym użytkowaniu pomieszczeń.

Wszystkie pomieszczenia mają przestrzenie szczególnie problematyczne pod względem wykończenia i późniejszego utrzymania w czystości. Jednym z tych trudnych miejsc jest linia styku ścian z podłogą. Czym wykończyć płytki podłogowe przy ścianie, żeby całość prezentowała się estetycznie? Co będzie lepsze: cokolik z płytek, czy listwa maskująca? A może są jeszcze inne opcje? Sprawdźmy to!

O czym przeczytasz w artykule?

To, jak kończysz jest naprawdę ważne

Wybierasz do swojego domu wszystko, co najlepsze. Chcesz, żeby całość prezentowała się pięknie i była wykonana solidnie. Troszczysz się więc nie tylko o podstawy, ale też o detale. Jednym z tych szalenie istotnych szczegółów jest sposób połączenia ścian z podłogami.

Decyzja o tym, czym wykończyć płytki podłogowe przy ścianie, będzie mieć ogromne znaczenie przy późniejszym użytkowaniu pomieszczeń. Bo przecież każda, nawet najbardziej wyszukana aranżacja wymaga czegoś tak przyziemnego jak… sprzątanie.

Warto zadbać o to, aby cokolik z płytek, czy listwa przypodłogowa były jak najlepiej dopasowane do wystroju, ale walory estetyczne to nie jedyna ich funkcja. Te pozornie mało istotne elementy zabezpieczają szczelinę między podłogą a ścianą przed zabrudzeniami i wilgocią. Chronią też ściany przed uszkodzeniem np. podczas odkurzania, czy przesuwania krzeseł.

 • Dbałość o detale często jest kluczowa dla ogólnego wrażenia. Szczególnie ważna jest troska o newralgiczne przestrzenie, które trudno utrzymać w czystości. Warto dobrze się zastanowić jak i czym wykończyć płytki podłogowe przy ścianie, aby cieszyć się piękną i schludną aranżacją.
cokół z płytek czy listwa
Cokolik z tych samych płytek, które są na podłodze, będzie bardzo dyskretny.

Cokolik z płytek: główne zalety

Gres i kafle ceramiczne są jednym z najczęściej wybieranych rodzajów posadzek. Gdy zastanawiasz się, czym wykończyć płytki podłogowe przy ścianie, cokół z tych samych kafli jest najbardziej oczywistą odpowiedzią. Jak wiadomo, proste rozwiązania są często najlepsze.

Cokół z płytek, czy listwa podłużnych kafli wokół podłogi stworzą idealnie harmonizujące z posadzką, a przez to bardzo dyskretne i dopasowane do wnętrza wykończenie. Sporym atutem jest również fakt, że nie trzeba kupować już żadnych dodatkowych elementów – wystarczy wykorzystać pozostałe po montażu płytki.

Ten rodzaj zwieńczenia podłogi jest też bardzo trwały, odporny na wilgoć, łatwy do wyczyszczenia, odporny na szorowanie i urazy mechaniczne. Ponadto cokolik z płytek daje pełną dowolność, jeśli chodzi o jego wysokość. Kafle możesz przyciąć i zrobić bardzo niską obwódkę, albo pociągnąć cokół nawet do połowy wysokości ściany.

Uniwersalny cokolik z płytek

 • Płytki są dostępne w wielu kolorach i wzorach, a dzięki temu pasują do każdego wnętrza.
 • Cokolik z tych samych płytek, które są na podłodze, będzie bardzo dyskretny.
 • Płytki są trwałe, odporne na urazy mechaniczne, szorowanie i wilgoć.
 • Cokół z płytek może mieć dowolną wysokość.
cokolik z płytek czy listwa
Cokół z płytek może mieć dowolną wysokość.

Co zamiast cokołu z płytek?

Lubisz nieskomplikowane rozwiązania, ale nie jesteś zwolennikiem montowania kafli na ścianach? Jest coś, co zamiast cokołu z płytek sprawdzi się doskonale w każdym wnętrzu. O nietypowych sposobach na to, czym wykończyć płytki podłogowe przy ścianie jeszcze powiemy, ale najpierw omówmy metody najbardziej popularne.

Listwa maskująca to uniwersalne rozwiązanie o niezwykle szerokim zastosowaniu. Jeśli chodzi o częstotliwość występowania, możemy ją postawić na równi z cokolikiem z kafli. Jednak listwa przypodłogowa ma sporo atutów, dzięki którym jest najlepszym wyborem, gdy szukasz odpowiedzi na pytanie „co zamiast cokołu z płytek?”

 • Gdy zastanawiasz się, co zamiast cokołu z płytek nada się do wykończenia podłogi, świetnym wyborem będzie listwa maskująca. Jest bardzo popularna, ale pod wieloma względami lepsza niż kafelki.
czym wykończyć płytki podłogowe przy ścianie
Listwa maskująca to uniwersalne rozwiązanie o niezwykle szerokim zastosowaniu.

Zalety listwy maskującej

Podstawowa zaleta listwy maskującej ukryta jest w jej nazwie. Listwa przypodłogowa posiada niezastąpioną zdolność ukrywania wszelkich nierówności i montażowych niedociągnięć. Dotyczy to zarówno źle przyciętych płytek, jak i krzywych ścian.

Dzięki temu, że listwy dostępne są w wielu kolorach, wzorach, szerokościach, a nawet kształtach, można je dopasować do każdej aranżacji i dowolnego stylu wnętrzarskiego. Nie bez znaczenia jest też fakt, że dostępne są warianty wykonane z różnych tworzyw. W ten sposób listwa maskująca będzie dostosowana nie tylko do wystroju, ale i do budżetu.

Warto podkreślić, że potrzeba sporych umiejętności, aby wykonać cokolik z płytek. Czy listwa przypodłogowa będzie lepsza pod tym względem? Zdecydowanie! Kluczem do sukcesu jest prawidłowe wymierzenie i dokładne docięcie listewek.

Listwa przypodłogowa – jakie ma zalety?

 • Doskonale kryje niestarannie przycięte płytki i maskuje nierówności ścian.
 • Jest dostępna w wielu kolorach, wzorach, rozmiarach i kształtach oraz wykonana z różnych tworzyw.
 • Łatwo ją dopasować do każdego stylu aranżacyjnego.
 • Montaż nie wymaga specjalistycznych umiejętności.
co zamiast cokołu z płytek
Listwa przypodłogowa posiada niezastąpioną zdolność ukrywania wszelkich nierówności.

Co jest lepsze – cokół z płytek, czy listwa maskująca?

Czy da się definitywnie rozstrzygnąć, co będzie lepsze? Pod wieloma względami, zwłaszcza ekonomiczno-praktycznymi, bez wątpienia wygrywa cokół z płytek. Czy listwa maskująca jest przez to jednak gorsza? Absolutnie nie! Ma szereg innych zalet, jak choćby to, że doskonale zasłania wszelkie niedociągnięcia montażowe.

Gdy stoisz przed dylematem: cokół z płytek czy listwa przypodłogowa, pewnym ułatwieniem w podjęciu decyzji może być rozmowa z fachowcem w dziedzinie wykańczania wnętrz. Zawsze warto też uczyć się na cudzych błędach: rozejrzyj się po mieszkaniach znajomych, porównaj zastosowane przez nich metody i dopytaj, czy są zadowalające.

A jeśli cokolik z płytek czy listwa maskująca nie wydają się w pełni satysfakcjonujące, może zdecydujesz się na nieco odważniejsze rozwiązania?

Cokolik z płytek, czy listwa maskująca? – oto jest pytanie!

 • Zdecyduj, co jest istotniejsze: względy ekonomiczne, praktyczne, a może estetyka wykonania?
 • Zasięgnij porady specjalisty z branży remontowo-wykończeniowej.
 • Ucz się na cudzych błędach – obejrzyj różne rozwiązania wykończeniowe zastosowane przez znajomych i wyciągnij własne wnioski.
cokolik z płytek czy listwa
Dzięki temu, że listwy dostępne są w wielu kolorach, wzorach, szerokościach, a nawet kształtach, można je dopasować do każdej aranżacji.

Czym wykończyć płytki podłogowe przy ścianie?

Minimalizm, czy wyraźne dodatki? Oszczędność formy, a może oryginalność i fantazja? Jeśli chodzi o to, czym wykończyć płytki podłogowe przy ścianie, masz naprawdę spory wybór. Jakkolwiek cokolik z płytek, czy listwa maskująca to rozwiązania, które sprawdzą się w każdym wnętrzu, jest jednak sporo bardziej oryginalnych pomysłów.

Metal – stalowe lub aluminiowe listwy przypodłogowe to ciekawe wykończenie podłogi. Świetnie się nadaje do nowoczesnych, loftowych lub industrialnych wnętrz.

Kamień lub cegła – ta opcja gwarantuje trwałość, a także ciekawą fakturę wykończenia podłogowego. Dobrze będzie się prezentować zarówno w aranżacjach przytulnych, jak i tych o surowym, oszczędnym wystroju.

Szkło – cokół ze szkła lacobel albo luksfery stworzy naprawdę oryginalny efekt wykończenia podłogi. To rozwiązanie dedykowane do nowoczesnych, przestronnych i odważnych aranżacji.

Listwa LED – świecący wąż wokół podłogi jest bardzo nietypową opcją i trzeba sporo odwagi, by się na nią zdecydować. Ale efekt będzie olśniewający!

 • Wykończenie ma znaczenie. Popularny cokół z płytek czy listwa maskująca są uniwersalne i wpasują się w każdą aranżację. Jeśli jednak wolisz oryginalne rozwiązania, wybierz metal, szkło, kamień, cegłę lub listwę LED.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany czwartek, 08 luty 2024 16:50
komentarz /( 1 )
 • Piotr
  Piotr

  poniedziałek, 08 kwiecień 2024 10:50

  cokolik z płytek wydaje mi się bardziej wytrzymały.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.