Czym powinien zajmować się zarządca nieruchomości? - dekoportal.pl

Czym powinien zajmować się zarządca nieruchomości?

20 Gru 2022 / Napisał  / Inne wnętrza
 zarządca nieruchomości

Zarządca nieruchomości to bardzo odpowiedzialna funkcja, która powinna być powierzona instytucji lub osobie odpowiedzialnej i godnej zaufania. Co leży w zakresie obowiązków zarządcy nieruchomości? Jakie prawa ma zarządca budynku? Z naszego artykuły dowiesz się, czym powinien zajmować się zarządca nieruchomości.


Kto to jest zarządca nieruchomości?

Zarządca nieruchomości jest przedsiębiorcą, któremu właściciel powierzył sprawowanie pieczy nad swoją nieruchomością. Do jego obowiązków należy racjonalne ekonomiczno-finansowe gospodarowanie nieruchomością, a także dbanie o prawidłową jej konserwację. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie wartości nieruchomości na pożądanym poziomie, a nawet podniesienie jej ceny rynkowej.

Kto może zostać zarządcą nieruchomości? Dobrym rozwiązaniem jest powierzenie roli zarządcy profesjonalnej firmie, np. starkmanagement.pl, która ma wieloletnie doświadczenie w rozporządzaniu nieruchomościami. Istnieje również możliwość przekazania tej funkcji osobie wyznaczonej przez wspólnotę mieszkaniową lub samego właściciela nieruchomości. Jednak bardzo istotne jest to, by człowiek ten miał wiedzę na temat zarządzania nieruchomościami i posiadał ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.


Co robi zarządca nieruchomości?

Zakres obowiązków zarządcy nieruchomości jest dosyć szeroki i zostały określone w ustawie o gospodarce nieruchomościami. Przede wszystkim zarządca nieruchomości jest odpowiedzialny za podejmowanie decyzji i wdrażanie czynności mających na celu rozsądne rozporządzanie powierzoną mu nieruchomością. Na bieżąco administruje on obiektem, czuwa nad bezpiecznym korzystaniem z budynku i odpowiednią jego eksploatacją. Zarządca nieruchomości dba o prawidłowy obieg dokumentów i jest odpowiedzialny za prawidłowe regulowanie należności za usługi, z których korzysta wspólnota mieszkaniowa — np. wywóz śmieci, remonty oraz przeglądy. Do jego obowiązków należy również prowadzenie działań w zakresie gospodarki energetycznej zgodnych z przepisami prawa energetycznego. Powinien także nieustannie rozwijać swoje umiejętności i poszerzać wiedzę na temat zarządzania nieruchomościami.


Jakie prawa ma zarządca nieruchomości?

Jakie uprawnienia ma zarządca nieruchomości? Po konsultacji z właścicielem może on zainwestować w zarządzany przez niego obiekt budowlany. Zarządca budynku występuje w imieniu mieszkańców podczas zawierania umów z dostawcami mediów i firmami przeprowadzającymi prace na terenie obiektu. Może wszcząć postępowanie windykacyjne dotyczące domagania się należności za korzystanie z lokalu znajdującego się w zarządzanej przez niego nieruchomości. Ma również prawo do zwoływania zebrań wspólnoty mieszkaniowej.

Zarządca nieruchomości pełni niezwykle ważną funkcję w procesie gospodarowania obiektem, dlatego funkcja ta powinna być powierzona firmie lub osobie, która doskonale zna się na zarządzaniu nieruchomościami. Dobry zarządca nieruchomości nieustanie rozwija swoje umiejętności i wiedzę, by jak najlepiej móc administrować powierzonym mu obiektem.


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany wtorek, 20 grudzień 2022 10:52
komentarz /( 1 )
  • Kola
    Kola

    piątek, 27 styczeń 2023 09:14

    kiedyś myślałem o tym zawodzie, ale teraz gdy borykam się z moim zarządcą to nigdy w życiu!

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.