Czym wyczyścić pożółkłe białe meble? Znamy najlepszy sposób! - dekoportal.pl

Czym wyczyścić pożółkłe białe meble? Znamy najlepszy sposób!

07 Cze 2022 / Napisał  / Inne wnętrza
czym umyć białe lakierowane meble kuchenne
Białe meble znajdują się między innymi w skandynawskich, prowansalskich czy nowoczesnych wnętrzach.

Białe meble znajdują się między innymi w skandynawskich, prowansalskich czy nowoczesnych wnętrzach. Prezentują się pięknie, jednak do czasu. Mogą pojawić się na nich trudne do usunięcia, pożółkłe zabrudzenia. Z ich powodu nawet najpiękniejszy mebel traci swój urok. Podpowiadamy, czym czyścić białe meble.

O czym przeczytasz w artykule?

Białe meble zżółkły – dlaczego?

Białe meble są chętnie wybieranym elementem wyposażenia. Występują w różnych wariantach – z gładkimi lub frezowanymi frontami, w wersji matowej lub błyszczącej, z uchwytami czy bez. Wyposaża się nimi wszystkie pomieszczenia – doskonale prezentują się w małej kuchni i dobrze wyglądają w przestronnym salonie. Niestety z czasem mogą stracić swój śnieżny kolor.

Zadajesz sobie pytanie: dlaczego białe meble zżółkły? Powodów może być kilka. Często swój perfekcyjnie biały kolor tracą te meble, których jakość nie jest zbyt dobra. Problem z żółknięciem w przypadku słabej jakości elementów wyposażenia możesz zauważyć przede wszystkim w kuchni, gdzie panuje podwyższona wilgoć, a powierzchnia szafek jest narażona na tłuste plamy. Na żółknięcie może mieć też wpływ promieniowanie UV, które dociera do pomieszczenia.

Brzydki odcień elementów wyposażenia to też kłopot w domach palaczy – dym tytoniowy źle wpływa na wygląd szafek. Jeśli białe meble zżółkły, nie musisz ich wymieniać. Wystarczy skorzystać z metod, które przywrócą im dawny wygląd.

Dlaczego czasem meble żółkną?

 • Są na to narażone szczególnie meble słabej jakości,
 • Meble żółkną wskutek częstego kontaktu z dymem tytoniowym,
 • Zdarza się, że tracą swój śnieżny kolor, jeśli są nieustannie narażone na promienie słoneczne lub wilgoć.
czym wyczyścić pożółkłe białe meble
Często swój perfekcyjnie biały kolor tracą te meble, których jakość nie jest zbyt dobra.

Czym czyścic białe meble? Profilaktyka

Warto dbać o meble w taki sposób, żeby nie zdążyły utracić śnieżnego koloru. Kluczowe jest regularne czyszczenie ich powierzchni, na co zwróć szczególną uwagę w kuchni. Z pewnością na bieżąco przecierasz blat czy stół, jednak konieczne jest również częste zmywanie zabrudzeń z frontów lub górnej części wiszących szafek.

Kiedy wybierasz środek do czyszczenia mebli, zwróć uwagę na to, żeby był dość delikatny. Najlepiej wypróbować go najpierw na niewielkim, mało widocznym fragmencie, by sprawdzić, na przykład czy nie matowi powierzchni. Szczególnie uważaj podczas czyszczenia mebli o intensywnie błyszczącej powierzchni. Co prawda, są odporne na działanie wody, ale niestety cechują się wrażliwością na uszkodzenia mechaniczne. Stosuj więc delikatne akcesoria.

Zastanawiając się, czym czyścić białe meble, weź pod uwagę płyn do mycia naczyń. Ten preparat zawsze masz w domu, jest delikatny, więc bezpieczny, a poza tym łatwy w użyciu. Wystarczy, że do miski wypełnionej letnią wodą wlejesz nieco płynu, wymieszasz i specyfik do mycia białych mebli gotowy.

Dlaczego warto myć meble płynem do mycia naczyń? Ten łatwo dostępny środek usuwa różne rodzaje zabrudzeń – w tym te tłuste, co wynika przecież z jego głównej funkcji. Doskonale sprawdzi się więc w kuchni, gdzie tłuszcz osiada na meblach.

Możesz też wykorzystać mokre chusteczki do mebli. Dostępne są ich różne wersje. Pozwolą Ci błyskawicznie pozbyć się zabrudzeń, na przykład gdy coś pryśnie na fronty szafek kuchennych.

Czym czyścić białe meble?

 • Doskonale sprawdzi się płyn do mycia naczyń, który dobrze usuwa tłuste zabrudzenia,
 • Do codziennego pozbywania się plam sprawdzą się też nawilżane chusteczki do mebli,
 • Czyść meble regularnie,
 • Nowy środek zawsze testuj na niewielkim, niewidocznym fragmencie szafki.
białe meble zżółkły
Zastanawiając się, czym czyścić białe meble, weź pod uwagę płyn do mycia naczyń.

Czym wyczyścić pożółkłe białe meble?

Szafki w Twojej kuchni utraciły śnieżny kolor, a półka w salonie nie jest już perfekcyjnie biała? Czasami żółtych śladów nie da się uniknąć. Wystarczy jednak znaleźć sposób na zżółknięte meble, żeby przywrócić im dawny wygląd.

Czym wyczyścić pożółkłe meble? Świetnie sprawdzi się wspomniany wcześniej płyn do mycia naczyń, który skutecznie rozpuszcza nawet tłuste zabrudzenia. To specyfik idealny do mycia zarówno mebli matowych, jak i błyszczących.

Zastanawiając się, czym wyczyścić pożółkłe białe meble, weź pod uwagę domowe sposoby. Są tanie, a jednocześnie potrafią być skuteczne. Możesz zdecydować się na wykorzystanie sody oczyszczonej. To środek, który świetnie odtłuszcza i dobrze radzi sobie z przebarwieniami.

Sodę możesz rozpuścić w wodzie. Zastosuj łyżeczkę produktu na szklankę wody i dobrze wymieszaj. W takim roztworze zmocz ściereczkę i zacznij czyszczenie pożółkłych mebli. Pamiętaj jednak, żeby ścierka nie była zupełnie mokra, a jedynie wilgotna, co ochroni delikatne szafki przed uszkodzeniem.

Jeśli na meblu znajduje się jedno niewielkie przebarwienie, możesz wykorzystać pastę z sody oczyszczonej. Wymieszaj ją z niewielką ilością wody, żeby powstał preparat o gęstej konsystencji. Nałóż na przebarwione miejsce na chwilę, okrężnymi ruchami wyczyść i zetrzyj wilgotną szmatką.

Dobry sposób na zżółknięte meble to również gotowy preparat. Uważaj jednak na niektóre formy i składniki. Pasty czyszczące mogą okazać się zbyt silne. Nie stosuj środków, które na pierwszy rzut oka wydają się doskonałe na przebarwienia. Przykładowo aceton, który świetnie usuwa kolorowe lakiery z paznokci, może doprowadzić do trwałego zmatowienia powierzchni mebli. Niezależnie od wybranej metody zawsze stosuj środek testowo w niewidocznym na co dzień miejscu.

Czym wyczyścić pożółkłe meble?

 • Wybierz płyn do mycia naczyń,
 • Wykorzystaj sodę oczyszczoną – możesz zrobić z niej delikatny roztwór lub gęstą pastę,
 • Zwróć uwagę na gotowe preparaty, jednak zapoznaj się ze wskazówkami producenta, ponieważ środek może być nieodpowiedni dla niektórych mebli.
czym wyczyścić pożółkłe meble
Wykorzystaj sodę oczyszczoną – możesz zrobić z niej delikatny roztwór lub gęstą pastę.

Czym umyć białe lakierowane meble kuchenne?

W nowoczesnych kuchniach czy salonach częstym elementem wyposażenia są białe meble, pozbawione uchwytów, wykończone na wysoki połysk. To lakierowane szafki, które należy traktować ostrożnie. Dlaczego? Mogą się łatwo porysować.

Zastanawiając się, czym umyć białe lakierowane meble kuchenne, od razu odrzuć wszystko to, co nawet delikatnie rysuje powierzchnię. Nie sprawdzi się więc pasta z sody, a przetarcie ostrą gąbką lakierowanych frontów tylko pogorszy ich wygląd. Uważaj na wszelkie środki chemiczne, które zawierają alkohol, amoniak i aceton.

Zdecyduj się na specjalistyczny środek, który usunie zabrudzenia, a dodatkowo może mieć formułę antystatyczną. Oznacza to, że zabezpieczy meble przed nadmiernym osadzaniem się na nich kurzu. Zastosuj delikatną ściereczkę.

Pamiętaj, że meble lakierowane na wysoki połysk są najczęściej zabezpieczone specjalną folią ochronną. Po jej usunięciu przez około miesiąc nie myj niczym powierzchni elementów wyposażenia. W tym czasie są one szczególnie wrażliwe na zarysowania, ponieważ lakier się utwardza. Możesz ewentualnie przetrzeć powierzchnię mebli suchą ściereczką z mikrofibry.

Czym umyć białe lakierowane meble kuchenne?

 • Ostrożnie dobieraj preparaty, ponieważ powierzchnia jest wrażliwa na zarysowania,
 • Możesz wybrać delikatną ściereczkę,
 • Sprawdzi się specjalistyczny środek do błyszczących mebli.
czym czyścić białe meble
Zastanawiając się, czym umyć białe lakierowane meble kuchenne, od razu odrzuć wszystko to, co nawet delikatnie rysuje powierzchnię

Poznaj akcesoria do mycia białych mebli, które zżółkły

Wiesz już, który sposób na zżółknięte meble zastosujesz? Pamiętaj, że oprócz preparatu ważne jest też akcesorium. Nie chodzi jedynie o skuteczność metody, ale też o bezpieczeństwo powierzchni. Niektóre akcesoria są zbyt mocne, żeby je stosować.

Zastanawiając się, czym wyczyścić pożółkłe meble, weź pod uwagę ściereczkę z mikrofibry. To materiał, który charakteryzuje się chłonnością, a także odpornością na rozdarcia. Materiał jest delikatny dla powierzchni mebli. Takie akcesorium posłuży Ci na długo. Możesz wykorzystać ściereczkę z mikrofibry nie tylko do czyszczenia mebli, lecz także ekranów telewizorów.

Do regularnego usuwania zabrudzeń z mebli możesz wykorzystać nawilżane ściereczki. Są one jednak przeznaczone do czyszczenia kurzu i plam na bieżąco. Dzięki nim nie usuniesz więc pożółkłych plam, ale możesz im zapobiegać. Nawilżane chusteczki dobierz do materiałów, z których wykonano meble. Zapoznaj się ze wskazówkami producenta.

Czym wyczyścić pożółkłe białe meble?

 • Wybieraj delikatne akcesoria,
 • Sprawdzi się ściereczka z mikrofibry, która jest chłonna i odporna na rozdarcia,
 • Na co dzień możesz też skorzystać z nawilżanych ściereczek.
sposób na zżółknięte meble
Zastanawiając się, czym wyczyścić pożółkłe meble, weź pod uwagę ściereczkę z mikrofibry.

Białe meble zżółkły? Pomaluj je!

Wyjątkowo skuteczny sposób na zżółknięte meble to ich pomalowanie. Czasem to jedyna metoda, która może zadziałać. Nie potrzebujesz pomocy fachowców. Dzięki odpowiednim preparatom oraz akcesoriom poradzisz sobie samodzielnie z odświeżeniem koloru mebli. Przed rozpoczęciem pracy warto zdjąć uchwyty. Odkręć również drzwiczki, a malowanie przebiegnie sprawniej.

Od czego zacząć? Przede wszystkim meble, które będziesz malować, muszą być idealnie czyste oraz odtłuszczone. Nie powinny znajdować się na nich zarysowania. Jeśli jakieś rysy występują, potraktuj mebel papierem ściernym. Zarysowań nie ma? Mimo to warto wyrównać powierzchnię delikatnym papierem ściernym. Do odtłuszczenia wykorzystaj benzynę ekstrakcyjną.

Przygotuj sobie wałek, który posłuży Ci do malowania większych powierzchni. Trudno dostępne miejsca pokryjesz farbą przy pomocy pędzelka. Nie stosuj bardzo grubej warstwy preparatu, ponieważ może to doprowadzić do powstania zacieków. Nałóż 2 lub 3 warstwy. Sprawdź, co zaleca producent, ale też przyjrzyj się meblom. Czy żółte ślady przestały być już widoczne?

Po zakończeniu malowania możesz dodatkowo zastosować lakier. Zabezpieczysz w ten sposób powierzchnię przed uszkodzeniami i całość na dłużej zachowa estetyczny wygląd.

Jak pomalować zżółknięte meble?

 • Niektórych mebli nie da się doczyścić – w tym przypadku sprawdzi się malowanie,
 • Musisz umyć i odtłuścić mebel – najpierw zastosuj płyn do mycia naczyń, a później benzynę ekstrakcyjną,
 • Wyszlifuj delikatnie powierzchnię mebla papierem ściernym,
 • Do malowania wykorzystaj pędzel oraz wałek,
 • Nałóż 2 lub 3 warstwy w zależności od potrzeb oraz wskazówek producenta,
 • Możesz zabezpieczyć mebel lakierem.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(5 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 07 czerwiec 2022 17:50
komentarz /( 1 )
 • Julita
  Julita

  piątek, 10 czerwiec 2022 10:08

  mam ten problem. chyba najlepiej będzie jednak pomalować. A znacie dobre farby do mebli?

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.