Czym zmyć wosk z pomnika? Do tej metody potrzebujesz tylko kilka tanich rzeczy! - dekoportal.pl

Czym zmyć wosk z pomnika? Do tej metody potrzebujesz tylko kilka tanich rzeczy!

25 Paź 2023 / Napisał  / Inne wnętrza
czym zmyć rozlany wosk z pomnika
Tłusta plama po wosku na pomniku nie wymaga szukania specjalistycznych preparatów.

Rozpalone na nagrobku znicze tworzą wyjątkową atmosferę. Czasem jednak zastosowany w nich wosk prowadzi do zabrudzenia pomnika. Usunięcie nieestetycznych śladów wcale nie musi być trudne! Podpowiadamy, czym zmyć wosk z pomnika.

O czym przeczytasz w artykule?


Czym można zmyć wosk z pomnika? Od tego zacznij!

Silny wiatr czy pęknięcie zniczy może sprawić, że tłusta plama po wosku pojawi się na pomniku. Z takim zabrudzeniem bez trudu sobie poradzisz. Wystarczą domowe preparaty oraz akcesoria, choć czasem warto zastosować gotowy produkt.

Pomniki są wykonywane najczęściej z kamienia, na przykład granitu. Właśnie dlatego czyszczenie ich powinno odbywać się w delikatny sposób. Nie ma tu miejsca na ostre akcesoria do zdrapywania zaschniętego wosku. Co prawda pozbędziesz się w ten sposób plam, jednak istnieje duże ryzyko, że na płycie nagrobkowej pozostaną ślady w postaci zarysowań.

Ostrożnie z detergentami! Są takie, które pozostawią matowe smugi. Tych nieprzyjemnych rezultatów czyszczenia często nie da się usunąć. Przed nałożeniem preparatu, co do którego nie masz pewności, wypróbuj go na niewielkim, najmniej widocznym fragmencie. Przekonasz się, czy jest bezpieczny.

Nim podczas wizyty na cmentarzu zdecydujesz, czym zmyć wosk z pomnika, pamiętaj o zamieceniu płyty. Umyj ją całą wodą z małą ilością detergentu. Najskuteczniej będzie, jeśli wykorzystasz ciepłą wodę, którą możesz przynieść ze sobą w termosie.

Od czego zacząć czyszczenie tłustej plamy z pomnika?

 • Przygotuj akcesoria, które są delikatne i nie doprowadzą do zarysowania pomnika.
 • Zdecyduj się na domowe preparaty lub gotowe środki bezpieczne dla wrażliwych materiałów, na przykład granitu.
 • Zawsze testuj produkt na mało widocznym fragmencie płyty.
 • Czyszczenie pomnika zacznij od zamiatania.
 • Cały możesz potraktować wodą z delikatnym detergentem.
 • Weź ze sobą ciepłą wodę w termosie, a będzie Ci łatwiej pozbyć się zanieczyszczeń.
czym zmyć rozlany wosk z pomnika
Najskuteczniej będzie, jeśli wykorzystasz ciepłą wodę, którą możesz przynieść ze sobą w termosie.

Jak usunąć wosk z pomnika? Sposób z wykorzystaniem kawałka szyby

Czas dowiedzieć się, jak usunąć stearynę z pomnika. Ten sposób będzie też skuteczny, żeby pozbyć się parafiny. Nie potrzebujesz specjalistycznych detergentów, ale przyda Ci się nieco akcesoriów.

Tłustą plamę po wosku na pomniku usuwaj w słoneczny dzień, żeby ten sposób skutecznie zadziałał. Gdy zabrudzenie jest zastygnięte, pozbądź się go przy pomocy drewnianej szpatułki. Na pozostałość po plamie, połóż papierowy ręcznik, a później przyłóż kawałek szyby. W słoneczny dzień dojdzie do rozgrzania zanieczyszczenia i rozpuszczenia go, dzięki czemu wchłonie się w papier.

Jak usunąć wosk z pomnika z wykorzystaniem szyby?

 • To sposób, który zastosujesz w słoneczny dzień.
 • Zastygnięty wosk usuń drewnianą szpatułką.
 • Na resztę plamy połóż kawałek papierowego ręcznika i przyłóż kawałek szyby.
 • Słońce sprawi, że pozostałość wosku się rozpuści, a Ty usuniesz ją papierem.
czym zmyć rozlany wosk z pomnika
Gdy zabrudzenie jest zastygnięte, pozbądź się go przy pomocy drewnianej szpatułki.

Domowe sposoby: czym zmyć wosk z pomnika?

Tłusta plama po wosku na pomniku nie wymaga szukania specjalistycznych preparatów. To, czego potrzebujesz do jej usunięcia, z pewnością masz już w domu.

Może Ci się przydać ocet, który połączysz z wodą. Jej litr wymieszaj z trzema łyżkami octu, a w uzyskanym roztworze zamocz delikatną szmatkę i postaraj się usunąć zabrudzenie. Musisz wiedzieć, że ocet potrafi odbarwić niektóre powierzchnie, dlatego wykonaj test w mało widocznym miejscu.

Czym można zmyć wosk z pomnika? Roztworem z sody oczyszczonej i wody. Wymieszaj je w taki sposób, żeby uzyskać płynną pastę. Wetrzyj ją delikatną gąbką w zabrudzone miejsce, a następnie zmyj wodą i wytrzyj powierzchnię do sucha.

Zastanawiając się, jak usunąć wosk z pomnika, weź pod uwagę zastosowanie cytryny. Ten produkt sprawdzi się w przypadku jasnych plam nagrobkowych, ponieważ wykazuje delikatne działanie rozjaśniające.

Czym zmyć rozlany wosk z pomnika? Jeśli zdarzyło Ci się przez przypadek wywrócić znicz i zabrudzić płytę, możesz na plamę nałożyć chusteczkę higieniczną, która wchłonie brud. Jest duże prawdopodobieństwo, że nie masz przy sobie nic innego, by szybko pozbyć się problemu. Pamiętaj jednak, że możesz pozostawić wosk do wyschnięcia i usunąć drewnianą szpatułką.

Czym zmyć wosk z pomnika?

 • Litr wody z trzema łyżkami octu – roztwór jest skuteczny, ale może odbarwiać, dlatego przetestuj go w mało widocznym miejscu.
 • Soda oczyszczona z wodą – zrób pastę, którą wetrzesz w zabrudzenie przy pomocy delikatnej gąbki.
 • Cytryna – sprawdzi się do jasnych materiałów.
 • Na chwilę wcześniej rozlany wosk połóż chusteczkę higieniczną, żeby wchłonęła plamę.
czym zmyć rozlany wosk z pomnika
Jeśli zdarzyło Ci się przez przypadek wywrócić znicz i zabrudzić płytę, możesz na plamę nałożyć chusteczkę higieniczną, która wchłonie brud.

Czym zmyć wosk z pomnika granitowego? Sprawdź gotowe preparaty!

Zastanawiając się, jak usunąć parafinę z pomnika granitowego, weź pod uwagę gotowe preparaty. Są one stworzone w taki sposób, żeby działać skutecznie, a jednocześnie bezpiecznie. Nadają się do pomników granitowych, ale nie tylko. Przy ich pomocy wyczyścisz też płyty z marmuru, betonu czy lastryko.

Gotowe preparaty są łatwe do użycia. Najczęściej zostają zamknięte w butelce z atomizerem. Przed zastosowaniem produktu zapoznaj się ze wskazówkami, które znajdują się na opakowaniu. Część preparatów wymaga pozostawienia na kilka minut po aplikacji.

Produkty ze sklepowych półek pomogą Ci skutecznie pozbyć się wosku z pomnika. Do wyboru masz preparaty w zestawie ze szpachelką wykonaną z delikatnego materiału, który nie zarysuje powierzchni. Środki chemiczne poradzą sobie też z innymi rodzajami zabrudzeń.

Przy pomocy gotowych preparatów pozbędziesz się z pomnika nalotu z mchu, śladów rdzy, błota czy zanieczyszczeń atmosferycznych. Co ważne nie musisz obawiać się nieestetycznych smug czy odbarwień.

Do czyszczenia tłustych plam z pomnika polecany jest również chlorek metylenu. Pamiętaj jednak, że to żrąca substancja, więc dokładnie zabezpiecz dłonie podczas sprzątania. Łatwym do użycia i skutecznym produktem jest mydło potasowe.

Niezależnie od tego, który ze sposobów wybierzesz, zwróć uwagę na wyczyszczenie całego pomnika, gdy pozbędziesz się już plamy z wosku. Nie musisz zabierać ze sobą na cmentarz różnych preparatów. Możesz zastosować wygodne chusteczki nasączone środkiem. Zostały stworzone specjalnie z myślą o czyszczeniu pomników.

Gotowy preparat do usunięcia tłustej plamy z pomnika – co warto o nim wiedzieć?

 • Tego typu środki są bezpieczne dla różnych materiałów – granitu, marmuru, betonu, lastryko.
 • Są łatwe do zastosowania dzięki butelce z atomizerem.
 • Czasem występują w zestawie z delikatną szpatułką.
 • Przed użyciem zapoznaj się z instrukcją producenta.
 • Gotowy preparat pomoże Ci usunąć wosk, rdzę, zielony nalot, błoto, zabrudzenia atmosferyczne.
 • Możesz zdecydować się też na chlorek metylenu, jednak to żrąca substancja, więc uważaj na bezpieczeństwo podczas używania.
 • Do usunięcia zabrudzeń sprawdzi się mydło potasowe.
 • Po pozbyciu się wosku wyczyść cały pomnik, na przykład chusteczkami nawilżanymi przeznaczonymi do tego celu.


Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany czwartek, 25 kwiecień 2024 09:43
komentarz /( 1 )
 • Kamil
  Kamil

  wtorek, 09 kwiecień 2024 10:02

  długo myślałem czy zmyć wosk z pomnika i pomogła Wasza rada z wykorzystaniem szyby.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.