Dlaczego domy modułowe z powodzeniem zastępują tradycyjne? - dekoportal.pl

Dlaczego domy modułowe z powodzeniem zastępują tradycyjne?

28 Wrz 2022 / Napisał  / Inne wnętrza
domy modułowe

Obecna sytuacja na rynku nieruchomości powoduje konieczność poszukiwania jak najtańszych surowców do budowy domu i rozwiązań optymalnych, nie nadwyrężających portfela. Nowoczesny dom modułowy doskonale wpisuje się w tę koncepcję, głównie właśnie na czas realizacji takiej inwestycji. Coraz częściej wskazuje się również na to rozwiązanie jako na najtańsze, a jednocześnie zaspokajające podstawowe potrzeby mieszkańców.

Warto przyjrzeć się z bliska tej konstrukcji i sprawdzić najpopularniejsze propozycje domów modułowych. Gdzie tkwi ich sekret i czy faktycznie nadają się do całorocznego zamieszkania czy ta opinia jest jedynie efektem dobrze zrobionej reklamy?


Całoroczne domy modułowe i ich konstrukcja: solidne czy nie?

Powszechnie mówi się, że nawet nowoczesne domy modułowe nie są w stanie zastąpić w stosunku jeden do jednego tradycyjnego, murowanego budownictwa.

Oczywiście na rynku można znaleźć znane już od dawna domy modułowe drewniane czy modułowe domy letniskowe. Jako budynki sezonowe o niewielkim metrażu doskonale sprawdzają się w swojej roli. Właśnie dlatego ich producenci postanowili iść o krok dalej, tworząc całoroczne wersje domów szkieletowych.

Modułowość oznacza przygotowanie i wznoszenie budynków z gotowych elementów - prefabrykatów, które tworzone są przez fabrykę i przywożone są bezpośrednio na budowę. Na moduły składają się większe części, jak ściany czy stropy. Kolejne moduły są stawiane i odpowiednio ze sobą łączone, a następnie wypełniane wełną mineralną.

Właśnie dzięki temu całą budowa domu ogranicza się w zasadzie do montażu, który zabiera zwykle nie więcej, jak kilka dni. Nawet technicznie taki dom jest ciekawym rozwiązaniem, szczególnie w czasach ogromnego kryzysu gospodarczego. Jeśli ktoś poszukuje na szybko miejsca do zamieszkania, a jednocześnie ceni sobie nowoczesny design i nie ma nic do tego typu budownictwa, stosowanego również w krajach skandynawskich, to zdecydowanie powinien postawić właśnie na dom modułowy.


Jak dom modułowy wpływa na redukcję kosztów eksploatacji?

Domy modułowe są energooszczędne, a nawet pasywne, mimo wykonania ich z prefabrykatów. Dzisiejszy dom modułowy może być ocieplony w dokładnie taki sam sposób, jak tradycyjne budynki. Dom modułowy ma jednak wielką przewagę w kwestii zapewnienia idealnych warunków termicznych i dodatkowej izolacji. Chodzi tu oczywiście o ocieplenie wewnątrz ścian, działające niezależnie od wielkości domu. W domach modułowych poszczególne elementy są znacznie lepiej spasowane, a więc też lepiej zaizolowane niż w przypadku budynków murowanych. W ten sposób dom modułowy wpływa na ograniczenie kosztów choćby ogrzewania.


Nowoczesne projekty domów modułowych

Budynki modułowe to zwykle bardzo proste, wręcz minimalistyczne, dlatego budowa domu modułowego jest znacznie prostsza. Co więcej, cena domu modułowego ostatecznie również będzie niższa od wersji murowanej. W przypadku domu modułowego do 70 m kw do wykonania wystarczy projekt domu modułowego - taki metraż domów nie wymaga pozwolenia na budowę. Dom budowany z drewna czy z prefabrykatów w ostatnich latach robi prawdziwą furorę, właśnie ze względu budowę w zasadzie bez placu budowy, niepotrzebnych kosztów czy ciągnącego się miesiącami bałaganu.


Kto powinien rozpatrywać inwestycję w nowoczesne domy modułowe?

Gotowe domy modułowe są praktycznym rozwiązaniem dla każdego, kto nie chce latami doglądać niekończącej się budowy. Dom tego typu nadaje się dla każdego - czy to z wykończeniem z drewna, czy tradycyjnie z tynkiem na elewacji, dom modułowy całoroczny jest opcją praktyczną i uniwersalną. Dom szkieletowy najlepiej jednak spełni potrzeby niewielkich rodzin oraz osób o ograniczonym budżecie lub tych, które nad wielkość domu stawiają ilość wolnej powierzchni. Dom modułowy całoroczny jest też znacznie łatwiejszy do utrzymania od tradycyjnego budynku.

 

Artykuł sponsorowany

dom

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany wtorek, 21 listopad 2023 15:54
komentarz /( 1 )
  • Marcin
    Marcin

    środa, 05 październik 2022 16:04

    bo są szybsze w budowie. Może nie tańsze, ale zdecydowanie skracają czas inwestycji

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.