Domy modułowe – fakty i mity, które musisz znać - dekoportal.pl

Domy modułowe – fakty i mity, które musisz znać

21 Lip 2022 / Napisał  / Inne wnętrza
dom modułowy całoroczny
Domy modułowe, fot. Domki Marysia.
 

Domy modułowe są szybkie w budowie w porównaniu do tych wznoszonych w tradycyjny sposób, a poza tym nie wymagają częstego doglądania ekipy. Dzięki temu cieszą się coraz większą popularnością. Dowiedz się więcej o domach modułowych, ich zaletach oraz cenie.

O czym przeczytasz w artykule?

Domy modułowe – cena

Tym, co bez wątpienia interesuje każdego inwestora, jest cena domu modułowego. Trudno ją jednoznacznie określić, ponieważ tego typu konstrukcje są dostępne w różnych wielkościach podobnie jak tradycyjne domy. Możesz więc zdecydować się na letniskowy budynek o wielkości do 35 m2 lub dom całoroczny o powierzchni większej niż 70 m2.

Cena za dom modułowy całoroczny czy letniskowy zależy również od wykorzystanych materiałów. Pamiętaj, że do ostatecznego kosztu trzeba jeszcze doliczyć pomalowanie ścian, ułożenie podłogi czy aranżację łazienki.

Warto znać jednak choć przybliżone koszty postawienia takiego domu na działce. W przypadku konstrukcji o powierzchni około 40 m2 cena to mniej więcej 260 000 zł w standardzie deweloperskim. Za dom wielkości 100 m2 trzeba zapłacić około 490 000 zł.

Cena będzie oczywiście wyższa, jeśli zdecydujesz się na budynek wykończony „pod klucz”. W wielu przypadkach jest to jednak dobre rozwiązanie, ponieważ pozwala Ci zaoszczędzić czas. Kiedy zdecydować się na dom wykończony „pod klucz”? To świetne rozwiązanie, jeśli stawiasz budynek, który będzie przeznaczony na wynajem. Sprawdzi się też, jeśli nie masz czasu, żeby zaprojektować dom dla siebie w taki sposób, żeby zadbać zarówno o jego estetykę, jak i funkcjonalność.


Ile przetrwa dom modułowy?

Dom, który nie jest budowany w tradycyjny sposób, może się wydawać mniej trwały. Dodatkowe podejrzenia wzbudza też krótki czas wznoszenia budynku. Nie ma jednak żadnych powodów do obaw. Nietrwałość domów modułowych to mit!

Konstrukcja może przetrwać nawet 300 lat. Ważne jest, żeby dom modułowy był zbudowany z odpowiednich materiałów. Dobrze zastanów się więc nad wybraniem firmy, która postawi na Twojej działce dom. Szukaj wśród tych mających dobrą opinię, korzystających z wysokiej jakości materiałów, zatrudniających doskonałych fachowców. Zapoznaj się ze wcześniejszymi realizacjami, żeby sprawdzić, jakich efektów możesz oczekiwać. Przykładem takich dobrych realizacji są Domki Marysia.

Pamiętaj, że domy modułowe całoroczne doskonale radzą sobie z różnymi warunkami atmosferycznymi. Nie jest przecież tak, że zaszkodzi im pełna opadów deszczu jesień. Przetrwają też niejedną mroźną zimę, bo ich solidna konstrukcja jest dostosowana do różnych warunków. Domy powstają z drewna, które jest w odpowiedni sposób zabezpieczone, na przykład przed szkodnikami i odkształceniami.

Trwałość domów modułowych wynika również z tego, w jaki sposób są produkowane. W środowisku fabrycznym wszyscy rzemieślnicy pracują razem, nie muszą też nigdzie podróżować, dlatego są w pełni skoncentrowani na swojej pracy. Warto wiedzieć, że w fabrykach panują takie warunki, które pozwalają konstruować domy modułowe przez cały rok.

Wykonywanie domów w warunkach fabrycznych minimalizuje ryzyko niedoróbek i błędów, z jakimi można spotkać się na tradycyjnym placu budowy. To również pozytywnie wpływa na wytrzymałość konstrukcji.

 dom modułowy 70 m2
Domy modułowe, fot. Domki Marysia.

Ile buduje się dom modułowy?

Jedną z największych zalet domów modułowych jest krótki czas budowy. Dzięki niemu możesz zaoszczędzić – nie będzie konieczności wynajmowania mieszkania przez długi czas jak w przypadku standardowej budowy lub pomieszkiwania u rodziny, co nie dla każdego jest przecież komfortowym rozwiązaniem. Ograniczeniem nie są też warunki atmosferyczne. Nie musisz obawiać się, że nie zdążysz z ukończeniem budowy przed zimowym sezonem.

„Dom modułowy całoroczny może powstać w około 3 miesiące. Tyle zajmie proces łącznie. Na działce budynek pojawi się szybciej, ponieważ wiele prac wykonywanych jest w fabryce. Czas konstruowania domu może się wydłużyć, jeśli zdecydujesz się na własny projekt.” – podkreśla Dorota Burzec, CEO Domki Marysia Sp z o.o.

To, co jest pewne, to fakt, że na Twojej działce dom pojawi się znacznie szybciej niż przy wybraniu standardowego sposobu wznoszenia budynków. Krótki czas powstawania domów modułowych sprawia, że jest to dobre, bezpieczne rozwiązanie dla osób, które mają niewiele czasu, żeby opuścić dotychczasowe mieszkanie.

dom modułowy całoroczny
Domy modułowe, fot. Domki Marysia.

Czy domy modułowe są bezpieczne?

Często zasłyszanym mitem jest ten o łatwopalności domów modułowych. Z pewnością wynika on z tego, że do konstruowania budynku wykorzystywane jest drewno. Łatwopalność domków modułowych to kolejny mit, z którym trzeba się rozprawić! W razie przypadkowego pożaru tego typu budynki utrzymują odporność ogniową nawet na mniej więcej 45 minut.

„Silne wiatry lub burze również nie będą straszne modułowej konstrukcji. Materiały wykorzystane do konstruowania domów nie pozostają bez wpływu na bezpieczeństwo domowników. W przypadku domów modułowych zdecydowanie nie ma czego się obawiać. Można zdecydować się na budynek ze ścianami o drewnianej konstrukcji, ocieplanymi wełną mineralną, wykończonymi od wewnątrz płytami gipsowo-kartonowymi. Nie zawierają one niebezpiecznych dla zdrowia substancji, dlatego przebywanie w budynku jest w pełni bezpieczne dla zdrowia.” – mówi Dorota Burzec, CEO Domki Marysia Sp z o.o.

 dom modułowy 70 m2
Domy modułowe, fot. Domki Marysia.

Pozwolenie na budowę domu

Jeszcze do niedawna bez pozwolenia można było postawić dom o powierzchni do 35 m2. Obecnie przepisy uległy zmianie. Wprowadzenie uproszczonych przepisów sprawiło, że większe konstrukcje, przeznaczone do zamieszkiwania przez cały rok również mogą się pojawić na Twojej działce bez skomplikowanych formalności.

Jakiej wielkości może być budynek bez pozwolenia? Bez skomplikowanych formalności możesz zdecydować się na dom modułowy 70 m2. Taka wielkość jest dla wielu rodzin wystarczająca, żeby żyć w komfortowych warunkach.

W przypadku większych konstrukcji pozwolenie na budowę będzie konieczne. Jeśli nie chcesz się tym zajmować, możesz skorzystać z pomocy firmy, którą upoważnisz do złożenia dokumentacji projektowej.


Oszczędności i domy modułowe

Dom modułowy całoroczny czy letniskowy pozwala oszczędzać. Jak to możliwe? Konstrukcje zużywają mniej energii niż tradycyjne domy. Są bowiem przygotowywane w fabryce w kontrolowanych warunkach, co powoduje, że ściany są niezwykle szczelne. Lepsza jest izolacja niż ta, którą można by było wykonać na tradycyjnej budowie na zewnątrz. Straty ciepła są więc niewielkie, a to sprawia, że koszty za ogrzewanie czy chłodzenie domu ulegają zmniejszeniu.

Zminimalizowana konieczność ogrzewania przekłada się na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. To z kolei pozwala dbać o środowisko naturalne. Jeśli ekologiczny styl życia jest dla Ciebie ważny, nie ma lepszego rozwiązania niż modułowa konstrukcja.

Warto wiedzieć, że domy modułowe mogą być ogrzewane w różny sposób. Dzięki temu dopasujesz metodę do swoich preferencji, dostępności mediów w okolicy czy do przeznaczenia nieruchomości. Możesz więc wybrać takie rozwiązanie, które będzie dla Ciebie najkorzystniejsze finansowo.

Oszczędności wynikają również z krótkiego czasu wznoszenia budynku. Nie musisz martwić się wynajmowaniem mieszkania przez długi okres, nim wprowadzisz się do wymarzonego budynku. Nie musisz też dojeżdżać i doglądać budowy tak często, a to również przekłada się na oszczędności.

 

 

Artykuł sponsorowany

dom

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 21 listopad 2023 16:35
komentarz /( 1 )
  • Roma
    Roma

    piątek, 22 lipiec 2022 07:57

    świetnie wyglądają te domki! :)

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.