Gdzie warto stosować maty gumowe? - dekoportal.pl

Gdzie warto stosować maty gumowe?

14 Lis 2022 / Napisał  / Inne wnętrza
maty gumowe

Wytrzymałe, niepalny i odporne na wiele szkodliwych czynników maty gumowe znajdują zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, choć najchętniej korzysta z nich branża spożywcza, przemysł medyczny, poligraficzny i AGD. Dlaczego tak jest? Po co stosuje się ten materiał i jakie właściwości wykazuje?


Czym jest mata gumowa

Głównym celem stosowania mat gumowych jest zapobieganie poślizgowi na użytkowanej powierzchni. Najczęściej układa się je na podłodze, zapobiegając tym samym wypadkom, do których może łatwo dojść w sytuacji, gdy coś się rozleje. Takie maty przejmują drgania i stabilizują pozycję maszyn i różnych urządzeń, które na nich stoją, ale konkretne rodzaje mat znajdują zastosowanie także w innych sytuacjach. Dzieje się tak, ponieważ maty gumowe w zależności od mieszanki mogą być odporne na wilgoć i promieniowanie UV, doskonale tłumić hałas, redukować wibracje, izolować termiczne, a także zabezpieczać linie montażowe i stanowiska pracy. Gdzie zatem stosuje się maty gumowe?


Do czego służą maty gumowe?

Ideą produkcji mat gumowych jest zabezpieczanie różnych powierzchni w przestrzeniach, w których występuje wysokie ryzyko poślizgnięcia się. Można zatem powiedzieć, że maty gumowe antypoślizgowe służą zabezpieczaniu powierzchni w różnych wnętrzach, jako wykładziny gumowe czy płyty. Chociaż z drugiej strony, mata gumowa znajduje także szerokie zastosowanie na zewnątrz, chociażby na placach zabaw, gdzie niweluje skutki wypadków. Poza tym mata gumowa znajduje zastosowanie w budownictwie, przemyśle czy transporcie, a wszystko dzięki niezwykłym zaletom różnych mieszanek gumy.


Gdzie stosuje się maty gumowe?

Maty gumowe znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Często spotyka się je w przemyśle motoryzacyjnym, aby chronić podłogę przed wyciekami oleju lub innych płynów. Firmy spożywcze i napoje używają ich do ochrony przed rozlaniem i utrzymywania podłogi w czystości. Warto jednak wiedzieć, że nie tylko mata gumowa jest chętnie stosowana w takich miejscach. Pojawia się w nich także płyta silikonowa, która jest bardziej elastyczna. Wróćmy jednak do mat.

Maty gumowe w budownictwie

Głównym celem stosowania mat gumowych w budownictwie jest izolacja akustyczna budynków. Chociaż dzięki swoim oczywistym właściwościom fizycznym, stanowią niejednokrotnie dobre zabezpieczenie przed wilgocią.

Maty gumowe w przemyśle i transporcie

Z uwagi na to, że maty gumowe doskonale pochłaniają drgania i redukują wibracje, zapewniają świetną przyczepność. Z tego powodu stosuje się je w różnych gałęziach przemysłu, jako maty antypoślizgowe na liniach montażowych, a także w transporcie, gdzie na przykład wyłożenie powierzchni naczepy taką matą dobrze stabilizuje przewożony ładunek.

Siłownie i obiekty sportowe

Z uwagi na wysoką przyczepność i antypoślizgowe właściwości, maty gumowe znajdują także zastosowanie w zamkniętych obiektach sportowych i klubach fitness. Zwiększają tym samym bezpieczeństwo osób ćwiczących, a ponadto izolując przed zimnem i łatwo utrzymać je w czystości.


Gumowe maty i płyty silikonowe

Do mat gumowych zaliczamy także płyty wykonane z niezwykle odpornego kauczuku silikonowego, oznaczanego symbolem MVQ/VMQ. Podobnie jak każda inna mata gumowa, tak i taka płyta silikonowa znajduje szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Dzięki wysokiej odporności na działanie tłuszczu, olejów czy alkoholu, a także trwałość przy wysokich i niskich temperaturach pomieszczeniach, stosuje się je często w przemyśle spożywczym. Zwłaszcza że nie przenoszą zapachów i smaków i łatwo utrzymać je w czystości.


Materiał zewnętrznyArtykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany wtorek, 02 kwiecień 2024 12:25
komentarz /( 1 )
  • Roma
    Roma

    wtorek, 15 listopad 2022 09:52

    w łazience też mogą okazać się pomocne

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.