Ile kosztuje malowanie elewacji? Aktualny cennik malowania elewacji! - dekoportal.pl

Ile kosztuje malowanie elewacji? Aktualny cennik malowania elewacji!

20 Sty 2021 / Napisał  / Inne wnętrza
ile kosztuje malowanie elewacji
Zastanawiając się, ile kosztuje malowanie elewacji, musisz wziąć pod uwagę rodzaj preparatu użytego podczas prac.

Ile kosztuje malowanie elewacji – odpowiedzi na to pytanie poszukuje prędzej czy później każdy inwestor. Ceny interesują też osoby chcące odświeżyć zewnętrzne ściany budynku, które wpływają przecież na aranżację całej posesji. Chcesz poznać koszt malowania elewacji? Przeczytaj nasz artykuł, z którego dowiesz się, od czego zależy cena prac i na jakim poziomie się kształtuje.

O czym przeczytasz w artykule?

Cena malowania elewacji – od czego zależy?

Zastanawiasz się, ile kosztuje malowanie elewacji 2020? Cena jest przede wszystkim uzależniona od tego, czy planujesz samodzielne prace, czy chcesz zatrudnić fachowców. Jeśli wolisz skorzystać z pomocy doświadczonej ekipy, zapytaj o cennik malowania elewacji kilka znalezionych firm. Zdarza się, że w jednym województwie są duże różnice pomiędzy cenami za m2.

Koszt malowania elewacji w dużej mierze zależy od województwa, w którym przeprowadzone będą prace. Pomiędzy poszczególnymi częściami Polski istnieją różnice w cenach za robociznę. Przykładowo w województwie mazowieckim zapłacisz najwięcej za malowanie elewacji. Cena kształtuje się na poziomie 30-33 zł/m2, przy czym obejmuje tylko robociznę.

Zastanawiając się, ile kosztuje malowanie elewacji, musisz wziąć pod uwagę rodzaj preparatu użytego podczas prac. Istnieje wiele typów farb fasadowych. Winylowe, silikonowe, cementowe – to tylko część z dostępnych rodzajów, które różnią się właściwościami.

Chcesz odświeżyć wygląd domu, dlatego planujesz malowanie elewacji? Cena za m2 będzie w tym przypadku uzależniona nie tylko od kosztów robocizny czy materiałów, lecz także przygotowania powierzchni ścian do pokrycia farbą. Przed rozpoczęciem malowania konieczne jest sprawdzenie stanu podłoża, naprawienie ewentualnych pęknięć czy rys, a także usunięcie zabrudzeń, na przykład kurzu czy zielonego nalotu. Każdy z tych etapów prac zwiększa koszt malowania elewacji.

Czyszczenie elewacji należy rozpocząć od użycia myjki ciśnieniowej. Zabrudzenia atmosferyczne i inne możesz usunąć samodzielnie. Jeśli jednak nie masz odpowiedniego urządzenia, zdecyduj się na pomoc fachowców. Koszty mycia elewacji są uzależnione od wielkości powierzchni i intensywności zanieczyszczeń. Cena za usunięcie zabrudzeń atmosferycznych przy użyciu myjki ciśnieniowej wynosi około 14 zł za m2.

Jeśli elewacja jest silnie zabrudzona, a na jej powierzchni występują glony czy grzyby, konieczne będzie wykorzystanie dodatkowego preparatu. Środek do usuwania nalotów, grzybów czy silnych zabrudzeń ze ścian zewnętrznych kosztuje około 40 zł. Preparat wystarczy na umycie mniej więcej 20-40 m2 elewacji – wszystko zależy od stopnia rozcieńczenia. Oczywiście na rynku znajdziesz zarówno tańsze, jak i droższe środki.

Do zaaplikowania preparatu usuwającego mikroorganizmy potrzebujesz odpowiedniego akcesorium. Posłuży Ci do tego szeroki pędzel, który określa się jako ławkowiec. Zapłacisz za niego około 40 zł.

Od czego zależy cena za malowanie elewacji?

 • Koszty prac są zależne przede wszystkim od tego, czy planujesz malować elewację samodzielnie, czy chcesz zatrudnić fachowców,
 • Ceny za malowanie różnią się między województwami – najdrożej jest w mazowieckim, gdzie zapłacisz około 32 zł/m2,
 • Szukając fachowców, poproś kilka firm o cennik malowania elewacji – ceny wykonawców w tej samej części Polski mogą się znacznie różnić,
 • Do ceny za robociznę musisz doliczyć również koszty wybranej farby, a także wyczyszczenia elewacji,
 • Usunięcie zabrudzeń jest konieczne, żeby farba zyskała odpowiednią przyczepność,
 • Do wyczyszczenia ścian zewnętrznych możesz wynająć fachowców – cena za m2 usuwania zabrudzeń z elewacji przy użyciu myjki ciśnieniowej to około 14 zł,
 • Zdarza się, że zabrudzenia są na tyle silne, że potrzebny jest preparat na glony czy grzyby – jego koszt to mniej więcej 40 zł, a wystarczy na wyczyszczenie około 20-40 m2 elewacji,
 • Środek zaaplikujesz przy użyciu szerokiego pędzla za 40 zł.
 ile kosztuje malowanie elewacji domu
Szukając fachowców, poproś kilka firm o cennik malowania elewacji.

Ile kosztuje malowanie elewacji bez pomocy fachowców?

Planujesz prace wykończeniowe na posesji i zastanawiasz się, ile kosztuje malowanie elewacji 2021? Chcesz odświeżyć wygląd budynku dzięki nowemu kolorowi ścian zewnętrznych? Możesz zdecydować się na samodzielne malowanie elewacji. Cena za 1 metr kwadratowy będzie zależna od wykorzystanych preparatów, ale też akcesoriów.

Jeśli chcesz samodzielnie wyczyścić elewację przed odnowieniem, na liście zakupowej musisz wpisać myjkę ciśnieniową. Koszt urządzenia to około 400 zł, a przyda Ci się wielokrotnie. Myjkę wykorzystasz również do czyszczenia kostki czy samochodu.

Jeśli planujesz samodzielne malowanie elewacji, cena będzie w głównej mierze uzależniona od wybranej farby, a także produktu gruntującego. Farbę należy dobrać do podłoża – przykładowo do tynku silikatowego najlepiej sprawdzi się farba silikatowa. Koszt takiego preparatu wynosi około 300 zł za 15 litrów. Ceny farb akrylowych kształtują się na podobnym poziomie.

Przed zakupem farby precyzyjnie oblicz liczbę potrzebnych opakowań. Zrobisz to, korzystając ze wskazówek producenta. Na opakowaniu zawsze znajduje się informacja dotycząca wydajności preparatu.

Zastanawiając się, ile kosztuje malowanie elewacji domu, weź pod uwagę cenę akcesoriów i urządzeń. Do czyszczenia potrzebujesz myjki, a w trakcie nakładania farby przyda Ci się wałek lub agregat malarski. Wałek jest atrakcyjny cenowo, ale w przypadku dużej powierzchni używanie go okaże się bardzo czasochłonne. Agregat to drogie urządzenie (zapłacisz za nie 2000 zł), ale możesz je wypożyczyć, co kosztuje około 200 zł za kilka dni. Co ważne, niektóre firmy oferują szkolenie z używania sprzętu – cena to około 50 zł.

Ile kosztuje malowanie elewacji domu bez pomocy specjalistów?

 • Przed malowaniem elewacji musisz wyczyścić ściany zewnętrzne, do czego przyda Ci się myjka ciśnieniowa – koszt urządzenia to około 400 zł, ale wykorzystasz je na posesji jeszcze wielokrotnie, na przykład do usunięcia zabrudzeń z kostki,
 • Cena za farbę wynosi około 300 zł za 15 l,
 • Liczbę potrzebnych opakowań obliczysz dzięki wskazówkom producenta, który zawsze podaje, jaka jest wydajność preparatu,
 • Malowanie elewacji jest możliwe przy użyciu specjalnego agregatu – to drogie urządzenie wypożyczysz na kilka dni za około 200 zł.
 malowanie elewacji cena
Jeśli planujesz samodzielne malowanie elewacji, cena będzie w głównej mierze uzależniona od wybranej farby.

Malowanie elewacji – cena za robociznę

Nie chcesz samodzielnie odświeżać wyglądu budynku i wolisz, żeby to fachowcy przeprowadzili malowanie elewacji? Cena 2021 zależy oczywiście od miejscowości, w której stoi dom. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie zapłacisz nawet 33 zł za malowanie elewacji. Cena za m2 nie obejmuje materiałów, więc koszt będzie jeszcze wyższy.

Za malowanie domu na zewnątrz cena jest najniższa w województwie dolnośląskim i lubelskim. Znajdziesz tam fachowców, którzy przeprowadzą prace wykończeniowe już za 23 zł/m2. Najczęściej cena za malowanie elewacji wynosi 27 zł/m2.

Malowanie domu na zewnątrz – cena za robociznę:

 • Najwięcej zapłacisz w Warszawie, bo aż 33 zł/m2,
 • Mniejszy koszt poniesiesz, jeśli budynek stoi w województwie dolnośląskim lub lubelskim, gdzie znajdziesz fachowców, którzy pracę wykonają już za 23 z/m2,
 • Średnia cena malowania elewacji w Polsce wynosi 27 zł/m2,
 • Ceny te nie uwzględniają kosztów materiałów.
 cennik malowania elewacji
Zdarza się, że zabrudzenia są na tyle silne, że potrzebny jest preparat na glony czy grzyby.

Malowanie drewna – cena za metr

Elewacja drewniana zdobi domy coraz częściej. Pojawia się zarówno na budynkach nowoczesnych, jak i klasycznych. Najczęściej naturalny surowiec występuje na fragmencie elewacji, a pozostała część jest wykończona przy użyciu farby.

Powierzchnia z naturalnego surowca może prezentować się efektownie, jeśli zostanie właściwie zabezpieczona. W tym celu przeprowadzić trzeba malowanie drewna. Cena za metr takiej usługi to mniej więcej 25 zł/m2, przy czym impregnacja w Warszawie jest droższa i może kosztować nawet 30 zł/m2.

 • Elewacja z naturalnego surowca będzie wyglądała pięknie przez długi czas, jeśli przeprowadzisz jej impregnację. Jeśli planujesz zlecić fachowcom malowanie drewna, przygotuj się na koszt około 25 zł/m2.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany środa, 20 styczeń 2021 17:18
komentarz /( 1 )
 • Mrgo
  Mrgo

  poniedziałek, 20 czerwiec 2022 09:37

  nie polecam robić tego na własną rękę. Lepiej znaleźć dobrego fachowca, poczekać na niego i nawet zapłacić więcej

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.