Ile kosztuje podłączenie licznika prądu? Sprawdź aktualny koszt przyłącza prądu - dekoportal.pl

Ile kosztuje podłączenie licznika prądu? Sprawdź aktualny koszt przyłącza prądu

14 Kwi 2022 / Napisał  / Inne wnętrza
ile kosztuje podłączenie licznika prądu
Koszt samego podłączenia, a także zakupu urządzenia leży po stronie zakładu energetycznego.

Licznik prądu jest niezbędnym elementem każdej instalacji elektrycznej. Znajduje się zarówno w domach jednorodzinnych, jak i blokach. Zastanawiasz się, ile kosztuje podłączenie licznika prądu? Podpowiadamy.

O czym przeczytasz artykule?

Licznik prądu – co to jest?

Licznik prądu ma za zadanie zliczać zużytą energię elektryczną, co podaje się w kilowatogodzinach, czyli kWh. To właśnie odczyty z licznika prądu są dla firm podstawą do wysłania klientowi rachunku. Licznik prądu może się przydać również Tobie – bez trudu skontrolujesz ilość zużytej energii.

Istnieją liczniki jednofazowe, które spotyka się przede wszystkim w mieszkaniach w bloku. Wyróżnia się też liczniki trójfazowe, które są przeznaczona dla gospodarstw zużywających dużą ilość energii elektrycznej. Licznik taki jest lepszym rozwiązaniem, jeśli w domu wykorzystywane będą nie tylko podstawowe sprzęty elektryczne, lecz także klimatyzacja lub ogrzewanie elektryczne.

  • Licznik prądu mierzy zużycie energii w kilowatogodzinach. Wyróżnia się jednofazowe i trójfazowe liczniki.
koszt przyłącza prądu
Koszt licznika prądu zależy od rodzaju urządzenia.

Ile kosztuje podłączenie licznika prądu?

Zastanawiasz się, ile kosztuje założenie licznika prądu? Koszt samego podłączenia, a także zakupu urządzenia leży po stronie zakładu energetycznego. Liczniki są jego własnością, jednak warto pamiętać, że właściciel domu też ponosi za nie odpowiedzialność. Trzeba więc uważać, żeby urządzenie nie zostało zalane czy uszkodzone mechaniczne.

Na rynku istnieją również liczniki, które możesz kupić do własnego użytku. To monitory, które mogą być bardzo zaawansowane, na przykład pozwalać na zdalne odczytywanie zużycia energii w smartfonie. Takie urządzenia są przydatne w przypadku korzystania z systemu fotowoltaicznego.

Koszt licznika prądu zależy od rodzaju urządzenia. W przypadku podstawowych modeli cena wynosi około 40 zł. Ulega ona zwiększeniu, jeśli licznik ma specjalne funkcje. Trójfazowy licznik prądu kosztuje około 200–250 zł. Modele ze zdalnym odczytem przez aplikację kosztują nawet 500 zł.

Ile kosztuje podłączenie licznika prądu? Montaż najprostszego modelu kosztuje kilkadziesiąt złotych – cena mieści się zazwyczaj w przedziale 50–70 zł. Podłączenie bardziej skomplikowanego licznika może kosztować do 200 zł.

Ile kosztuje ponowne założenie licznika prądu? Jeśli doszło do odłączenia prądu, na przykład wskutek nieopłaconych rachunków, to ponowne podłączenie kosztuje około 100 zł.

Założenie licznika prądu – koszt:

  • Licznik montuje zakład energetyczny, dlatego nie ponosisz opłat,
  • Możesz również kupić własny licznik, na przykład do zdalnej kontroli zużycia energii,
  • Ile kosztuje ponowne założenie licznika prądu? W przypadku odłączenia prądu ponowne podłączenie to koszt mniej więcej 100 zł.

Koszt przyłącza prądu

Jeśli masz działkę budowlaną, sprawa licznika prądu oraz podłączenia się do sieci jest bardziej skomplikowana niż w przypadku bloku. W bloku najczęściej sam deweloper zakłada liczniki prądu i daje kolejne wskazówki. Jaki jest koszt przyłącza prądu?

Warto wspomnieć, że przyłącze może mieć dwie postaci – w starszym budownictwie napowietrzną, a w nowym – kablową, prowadzoną pod ziemią. To drugie rozwiązanie jest obecnie stosowane. Licznik skrywa w sobie skrzynka z prądem na działce. Jako właściciel nie masz do jej wnętrza dostępu.

Koszt przyłącza prądu zależy od kilku kwestii – rodzaju przyłącza, jego długości oraz mocy przyłączeniowej. W przypadku kablowego przyłącza cena wynosi od 150 do 200 zł za każdy 1 kW mocy, a więc standardowe przyłącze o mocy 12 kW to koszt około 2000 zł.

  • Koszt przyłącza prądu to mniej więcej 200 zł za każdy 1 kW, dlatego standardowe przyłącze o mocy 12 kW wiąże się z kosztami na poziomie mniej więcej 2000 zł. Skrzynka z prądem na działce skrywa licznik.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany czwartek, 14 kwiecień 2022 18:26

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.